Vyhledávání
6.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Poslední týdny se mezi lidmi hodně mluví o společném vzdělávání poněkud intenzivněji, než kdy předtím. I my se Inkluzi budeme věnovat. Pozveme Vás na oslavy Mezinárodního dne Romů a představíme Divadlo utlačovaných.

Přeji hezký večer a příjemný poslech u pořadu O Roma vakeren.

Sajek šunene amaro romano vakeriben. Ačuven amenca anas tumenge nevipena andalo romano dživipen.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Co přinese inkluze pedagogům?
Inkluzívní vzdělávání neboli společné vzdělávání, je založeno na přesvědčení, že všichni žáci mají právo být vzděláváni ve skupinách se svými vrstevníky. Inkluze má své příznivce ale i odpůrce. Inkluzi nechtějí přijmout někteří rodiče, ale i pedagogové. Iveta Demeterová proto oslovila náměstkyni Janu Zapletalovou ze Sekce pro pedagogicko-psychologické poradenství, prevenci a institucionální výchovu Národního ústavu pro vzdělávání. Zeptala se jí, co přinese inkluze samotným pedagogům.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
07.03.2015Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních školO Roma Vakeren
14.02.2015Kanadský velvyslanec Otto Jelinek diskutoval s Romy o problémech ve vzdělávání Romů v ČeskuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlasti
V pátek 8. dubna slaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Připomínají si tak historicky první světový kongres Mezinárodní romské unie, který se v roce 1971 konal ve Velké Británii, a na kterém se účastníci usnesli na podobě romské vlajky a mezinárodní hymny Dželem Dželem. V České republice se svátek slaví od počátku 90. let. O letošních oslavách, které se chystají na řadě míst po celé republice, ví více Rena Horvátová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
18.04.2015V Brně se uskutečnil Týden romské hrdostiO Roma Vakeren
08.04.2015Společné vyjádření sedmi velvyslanectví k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
04.04.2015Poselství amerického velvyslance k Mezinárodnímu dni RomůO Roma Vakeren
04.04.2015Oslavy Mezinárodního dne Romů v PrazeO Roma Vakeren
31.03.2015Mezinárodní den Romů v pražském klubu Meet FactoryZprávy ze života Romů
28.03.2015Přípravy na oslavy Mezinárodního dne Romů vrcholíO Roma Vakeren
15.04.2014Praha 9 bude v neděli hostit Romano FestivalZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romské Divadlo utlačovaných založila v Ostravě Zuzana Kantorová
V Ostravě v prostoru Staré arény založila před čtyřmi lety Zuzana Kantorová romské Divadlo utlačovaných. Zuzana je mladá žena, která v divadle působí jako herečka, režisérka a tvůrkyně autorského divadla. Je jí blízká lidsko-právní tématika a proto přemýšlela, jakým způsobem propojit občanský aktivismus a divadlo tak, aby vznikl tvar, který bude funkční a bude mít svoje diváky. Jak funguje divadlo Fórum, zjišťovala hned v úvodu rozhovoru Tatiana Čabáková.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
21.11.2015V Praze se uskuteční Festival divadla utlačovanýchO Roma Vakeren
07.11.2015Kniha Základy interkulturního soužití zaostřuje na témata důležitá při setkávání lidí z různých kulturO Roma Vakeren
31.05.2014V rámci festivalu Khamoro se představilo i Divadlo utlačovanýchO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
O smutném osudu dcery romské boxerské hvězdy Johanna Trollmanna
Brněnské divadlo BuranTeatr uvede v dubnu další reprízy hry Cikánský boxer, a tři z nich dokonce budou spojeny s diváckými dílnami pro školy. Monodrama vychází ze skutečného příběhu romské boxerské hvězdy. Pokračuje Jana Šustová.

Romský boxer Johann Trollmann, zvaný „Rukeli“ se stal roku 1933 mistrem Německa v polotěžké váze. Titul mu však byl o několik dní později odebrán kvůli jeho romskému původu. Nakonec byl v roce 1944 zavražděn v koncentračním táboře. Měl dvě dcery s různými ženami, z nichž dodnes žije Rita Vowe-Trollmann, která se narodila v roce 1935 v Berlíně. Tři měsíce po jejím narození se Rukeli oženil s její německou matkou. Když však žádal o její ruku, nebylo to jednoduché.

„Můj děda řekl, že se má nejdřív něčemu kloudnému vyučit a pak zase přijít. To bylo, když můj táta žádal o roku mé mámy – v roce 1935. Můj děda byl svérázný člověk, byl soběstačný, měl malířskou firmu, takže všechno mělo svůj řád. A můj táta byl Sinto! Já už jsem byla na cestě, a jelikož moje máma ještě nebyla plnoletá, nemohli mít svatbu bez souhlasu. Ale můj táta bezpodmínečně trval na tom, abych nesla jeho příjmení.“

Pak se začala situace zhoršovat.

„Pár měsíců po mém narození byl otec sterilizován. Pak ale zase byl volný a moji rodiče spolu pár let žili.“

V roce 1938 se Rukeli rozvedl a v roce 1942 ho zatklo Gestapo.

„Vůbec netuším, jak se moje matka živila. Myslím, že dělala domácí práce. Dokáži si vzpomenout jenom na to, že jako malé dítě jsem byla s mámou někde v Kantově ulici. Bylo tam více žen, jejichž muži bojovali ve válce. Nějak si to pamatuji, protože mi pořád dávali něco k jídlu. Já jsem totiž nejedla a ty ženy se pořád snažily mi dát něco k snědku. A tam ta vzpomínka úplně končí.“

Pak nejspíš následovalo období, kdy Ritu ukrývali různí lidé.

„Předpokládám, že mě máma tehdy nechala schovávat. Postarala se o to, ale ne proto, aby zachránila mě, ale aby zachránila svůj život kvůli znečištění rasy.

Z dob svého ukrývání v dětství má Rita velmi málo vzpomínek, protože byla každou chvíli někde jinde.

„Na ty lidi si sotva dokáži vzpomenout. Mám pocit, že jsem byla u více lidí. Jedna paní byla hodně tlustá a pořád ostatním říkala: ‚Koukni se na to hubené dítě.‘ Chtěli mě pořád krmit. A pak ti lidé celou noc seděli a něco pletli. Bylo to v zimě a bylo chladno a já jsem toho na sobě moc neměla. A tak mě druhý den od hlavy až k patě oblékli do ovčí vlny, a já jsem hned vyskočila, jak to škrábalo. Ale oni říkali, že to přejde.“

Skrývání skončilo přibližně v roce 1943.

„Mohlo se stát, že ti poslední lidé, kde jsem byla, byli buď chyceni, nebo sami museli jít do úkrytu, kam nemohli vzít žádné děti.“

Pak se Rita vrátila k matce. Tehdy jí bylo zhruba sedm či osm let. Matka se mezitím provdala a porodila syna, který byl asi o 8 let mladší než Rita. Svou mámu Rita neznala.

„Ty další ženy řekly: ‚To je Tvá máma.‘ A máma řekla: ‚Já jsem Tvá máma.‘ Ale s polibky a objetím to nebylo. To jsem ani vůbec nechtěla, protože jsem na to nebyla zvyklá. Ani později jsem se nikdy nenechala od mámy obejmout.“

Tehdy také, zhruba v roce 1943, začala Rita chodit do školy.

„Dokáži si vzpomenout na první školní den. Už tehdy jsem měla strach. Jinak jsem nikdy nemívala strach, když jsem přišla někam jinam, ale tady jsem měla zvláštní pocit, když jsem viděla, že dívky jsou všechny krásně oblečené a mají hezky upravené vlasy. Posadili mě úplně dozadu a nikdy se mi tam nepodařilo navázat kamarádské vztahy.“

Rita se stále po svém otci jmenovala Trollmann.

„Možná i proto bylo ve škole spolužákům a učitelům jasné, že jsem Cikánka. Nejen podle vzhledu.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Martina Horváthová aneb Jak romské mámy pracují
Rodina, děti a práce, a jak vše skloubit dohromady, to je otázka pro každou ženu. Je to ale v něčem jiné pro ženu Romku? A existuje nějaký návod či rada, jak vše zvládat? Nejen o tom si povídala v Brně Alica Sigmund Heráková s romskou maminkou Martinou Horváthovou.

„No, je to obtížné a v poslední době si uvědomuju, jak ten čas letí, že na tu rodinu nemám čas a chtěla bych se jí věnovat víc. Tím, že ty děcka rostou, tak vidíš, jak ten čas letí a že už to nikdy nevrátíš.“

Říká Martina Horváthová, pětatřicetiletá Romka, která ač na to vůbec nevypadá, je matkou třináctiletého a sedmiletého syna. Pochází z česko-romské rodiny a v Brně žije odjakživa. Vystudovala hotelovou školu, ale už deset let pracuje v organizaci IQ Roma servis. Její cesta k práci s a pro Romy přitom nebyla vůbec jednoznačná.

„Po mateřské jsem hledala nějakou příležitost, měla jsem nějaké brigády, nějaké výpomoci v pizzerce a nějaké takové neperspektivní pracovní příležitosti. A kámoška, se kterou jsme se na mateřské stýkaly, protože měla stejně staré dítě, mě vzala na počítačový kurz, abychom se nenudily a něco i pro sebe udělaly.“

Bylo to před deseti lety a právě v IQ Roma servisu. Martina se přihlásila do výběrového řízení na recepční a vyhrála.

„Když jsem nastupovala na tu pozici recepční, tak jsem po měsíci chtěla odejít. Brečela jsem u ředitelky v kanceláři: Že ne, já jdu dom, pusťte mě dom, já to tu nevydžím.“ Že prostě bylo hrozně těžké se odpoutat od té rodiny, prostě jsi každý den s tím děckem, máš ten svůj režim, jedeš si v tom a najednou osm hodin ho nevidíš, nevíš, co se děje. Tak pro mě to byla strašná změna.“

Na rozmyšlenou si dala ještě několik týdnů a v IQ Roma servisu nakonec zůstala. Postupně se dovzdělávala a dnes má na starosti nejen práci s klienty, ale také vedení poradny. Oba synové už chodí do školy a s pomocí o ně pomáhají prarodiče. Romky ale podle ní přistupují ke kloubení rodiny a práce různě.

„Setkávám se s tím, že některé ženy jsou odhodlané jít do práce na směny, že je jim to jedno. Ale i dneska jsou ženský, který mají potřebu mít prvně to teplo toho domova, mít ráno uvařeno, uklizeno, všechno prostě na místě, tak, jak má být, a teprve, až si splní toto a až přijde to dítě z té školy a nabere mu to jídlo a dá mu najíst, tak až teprve potom uvažuje, že by mohla do té práce na odpoledne, až toto všechno zvládne.“

Pro některé Romky je přitom podle ní důležité být s dítětem déle, než je tradiční tříletá doba mateřské.

„Ta tříletá mateřská na dva na tři roky, že je jim to málo, že ještě v té první třídě se mu chtějí věnovat naplno, nejvíc a až potom se vracet do práce, až to dítě má tu první třídu za sebou.“

Martina Horváthová rozhodně nabourává klišé o matce, která je pouze s dětmi doma, a to přesto, že má manžela Roma a péči o rodinu bere velmi vážně. Zároveň také dokazuje, jak velký omyl by bylo si myslet, že Romky řeší jiné věci, než české ženy. Být zároveň mámou, manželkou a k tomu pracovat a vše zvládat, je zkrátka mistrovství, které všechny ženy spojuje.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
22.08.2012Středoškoláci mají soužití s Romy za "největší problém dneška"Zprávy ze života Romů
29.07.2012Generace na rozcestí: Uniknout předsudkům!Zprávy ze života Romů
09.04.2004Rozhovor s romskou studentkou medicínyO Roma Vakeren
04.04.2003Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
08.03.2002Martina Horváthová, studentka 1. Lékařské fakulty UKO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Jakub Tökoly patří k nové generaci jazzových muzikantů na Slovensku
Jakub Tökoly patří k nové generaci jazzových muzikantů na Slovensku. Je žákem Klaudia Kováče, který mu předává praktické poznatky z hudebního žánru pro fajnšmekry. Jakub pochází ze středoslovenského města Nová Baňa. Připravil Robert Hoza.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu, nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií - a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu - adresa je romove.cz a najdete nás i na Facebooku.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Šunaha pes pro aver sambat. Hezký večer anebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.

Obsah článku:
Reportáž:  Co přinese inkluze pedagogům?
Reportáž:  Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlasti
Reportáž:  Romské Divadlo utlačovaných založila v Ostravě Zuzana Kantorová
Reportáž:  O smutném osudu dcery romské boxerské hvězdy Johanna Trollmanna
Reportáž:  Martina Horváthová aneb Jak romské mámy pracují
Reportáž:  Jakub Tökoly patří k nové generaci jazzových muzikantů na Slovensku

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
06.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz