Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Ombudsmanka Anna Šabatová žádá Ústavní soud o zrušení vyhlášek některých severočeských měst, které lidem zakazují sedět venku na zídkách nebo schodech – i o tom budeme v dnešním O Roma vakeren mluvit. Představíme vám ale taky romského krasobruslaře, který zazářil na Mistrovství Evropy v Bratislavě. A nabídneme třeba taky rozhovor s romským nevidomým zpěvákem Marošem Bangou, který je označovaný za slovenského Bocelliho.

Tak v těch následujících zhruba padesáti minutách přejeme příjemný poslech.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Mangav tumenge šukar šuniben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Ombudsmanka kritizuje vyhlášky zakazující vysedávání na schodech a zídkách na veřejnosti
Veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové se nelíbí vyhlášky, které zakazují vysedávání na schodech a zídkách na veřejnosti. V některých městech, hlavně na severu Čech, platí už několik let. Podle vedení radnic vyhlášky pomáhají s bezpečností. Města je schválila kvůli mnoha stížnostem na hluk, nepořádek a vandalismus a rušit je prý rozhodně neplánují. Podle některých aktivistů přitom vyhlášky vyvolávají dojem, že jsou namířené proti Romům. Pokračuje Jan Beneš.

Anna Šabatová (Foto: Adam Kebrt, Český rozhlas)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
14.02.2014Novou ombudsmankou bude Šabatová, poslanci jí dali přednost před KřečkemZprávy ze života Romů
20.10.2010Stát dal jasný vzkaz, že se nesmíří s nenávistí, říká Šabatová o trestu pro žhářeZprávy ze života Romů
20.10.2010Lída Rakušanová: Justice vyslala signál proti neonacismuZprávy ze života Romů
24.09.2010S Annou Šabatovou o situaci rumunských Romů ve FranciiO Roma Vakeren
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
26.09.2003Rozhovor s Annou Šabatovou o práci veřejného ochránce právO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Romský krasobruslař Ivan Righini bojoval o medaili na Mistrovství Evropy
Na Mistrovství Evropy v krasobruslení bojoval o medaili také romský krasobruslař. Čtyřiadvacetiletý Ivan Righini je trojnásobným mistrem Itálie. A je nejspíš prvním Romem na světě, který se dokázal v krasobruslení prosadit na takovéto úrovni. Více Tomáš Bystrý.

Krasobruslař Ivan Righini na Poháru Číny v listopadu 2014  (Foto: Akira Sawamoto, www.ivanrighini.it)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Výstava HateFree? v pražském DOXu kritizuje násilí, rasismus a xenofobii
Umění, které kritizuje násilí a xenofobii. Třeba vůči Romům, migrantům, nebo homosexuálům. Právě takové můžete teď vidět v pražském Centru současného umění DOX. Výstava, která je součástí projektu HateFree Culture, nabízí díla víc než dvou desítek umělců, kteří se zabývají rasismem nebo přesudkům vůči menšinám. Podrobnosti má Jana Šustová.

Michaela Pospíšilová Králová: Jako by nikdy neexistoval... Romský koncentrační tábor Hodonín u Kunštátu. Instalace (malba, fotografie, koláže) 2015 (Foto: DOX) Výstava HateFree? má řadu různých částí a spolu s její kurátorkou Zuzanou Štefkovou se zastavujeme v sekci věnované Romům.

„Celá výstava je organizovaná podle objektů nenávisti a největší část je věnovaná romské problematice, zaznívají tady i hlasy těch lidí, které nenávidíme nebo které má společnost tendenci stigmatizovat.“

Jedním z příkladů je video natočené dětmi.

Ukázka z videa: „Víte co, někdy si říkám, proč vlastně jsem Romka.“

„Dvě romské holčičky se pokoušejí říct majoritě, jaké to je, jak se člověk cítí v kůži Roma. To video vzniklo, když holky neměly žádný dozor a samy si natočily toto video. A je to jedno z těch, které dávají zaznít hlasům menšin.“

(Foto: Jana Šustová) Další díla jsou plakáty s nápisem Veselý vepřík z Letů. Při každém obědě vzpomínáme na romský holocaust.

„To, co vidíte vzadu, jsou plakáty, které v současné době už jsou vylepeny v Písku a celé se to týká romského koncentračního tábora v Letech a toho, že nejsme schopni se vypořádat s tím, že tam pořád vedle pomníku stojí prasečák.“

Skupina Romane Kale Panthera je zároveň autorem videoprojektu Zevlování v Duchcově.

„Duchcov je jedním z měst, kde je taková antiromská vyhláška, nebo jedna z vyhlášek, které jsou míněny proti Romům, kdy si nemůžete sednout jinam, než na místa vyhrazená, ale jen v určitých oblastech, které jsou obývány ne-Romy. A zajímavé je, že v tomto konkrétním případě umělci šli na místo, kde se piknikovat smí, a tam udělali piknik. Na ten piknik dorazila policie, legitimovala mnohé, kteří se točili kolem toho grilu, předvolala umělkyni, takže v tuhle chvíli probíhá nějaké přestupkové řízení s autorkou, která se přihlásila, že je majitelkou grilu. A absurdní na tom je, že máte skupinu dětí, které dělají piknik, a přijedou Vám tam tři plně naložená policejní auta. Tak já doufám, že třeba zrovna tohle video by mohlo mít nějakou úplně reálnou dohru v podobě toho, že se teď řeší, jestli ty vyhlášky nejsou protiústavní. A jedním z těch impulsů, který vedl k tomuto obnovenému zájmu o tyto vyhlášky, je třeba i tato aktivistická akce. Takže doufáme, že třeba v tomto případě by se potvrdila naše hypotéza, že umění může něco změnit.“

Michaela Pospíšilová Králová: Jako by nikdy neexistoval... Romský koncentrační tábor Hodonín u Kunštátu. Instalace (malba, fotografie, koláže) 2015 (Foto: DOX) A i další dílo má ambici změnit situaci lidí, kterých se týká.

„Ivanka Čonková tady spolupracovala s rodinou, která byla postižena policejní brutalitou. Je to rodina, která žije na sídlišti Luník IX, což je nechvalně proslulé romské ghetto v Košicích. Celé to začalo už před několika lety, kdy skupina dětí byla šikanována policisty, kteří si to natáčeli na mobil. S nimi potom probíhal soud a po pěti letech byli všichni aktéři vloni osvobozeni. A vloni také proběhl takový psychomotorický workshop, který udělala autorka s tou rodinou, přičemž idea je, že tyto fotografie, které tady vidíte, jsou dokumentace kreseb, které vznikly během toho workshopu. Vy si je můžete objednat, můžete si je nechat zvětšit a koupit si je, a ten výtěžek by měl být věnován rodině, která touží se z toho Luníku odstěhovat.“

Supermáma (Foto: Jana Šustová) Zajímavý je také projekt Supermáma, který vytvořila umělkyně Tamara Moyzes ve spolupráci s Romane Kale Panthera.

„Jedná se o reakci na ten známý případ českých paterčat, kdy všechny ty předměty, které tady vidíte, ta reálná rodina opravdu obdržela, to znamená včetně výhružných dopisů, fólie do skla proti Molotovovým koktejlům a policejní ochrany. A tohle skutečně žádná česká máma předtím nedostala – takovýto dárkový balíček.“

Po romské sekci přicházíme na výstavě do sekce bezdomovců, kde však hned narazíme na další dílo související s Romy.

Předměty z budapešťských popelnic (Foto: Jana Šustová) „To je zase Tamara Moyzes, která v popelnicích hledala materiály, z nichž potom sestavila ta díla, která tady vidíte. Přičemž signifikantní je to, kde vlastně hledala ten materiál. Jedná se o místa v Budapešti, kde byl v minulosti záměr postavit Muzeum romské kultury, přičemž to muzeum nikdy nevzniklo. Takže je to takový pomník těm nerealizovaným ideám, a zároveň to naráží na zákon, který je v Maďarsku planý od roku 2014, který zakazuje prohrabávání popelnic. A je to zase zákon, který je namířený proti lidem bez přístřeší a často proti chudým Romům.“

Výstava HateFree? je v Centru současného umění DOX otevřena do 23. března.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
14.02.2015Iniciativa Hate Free Culture se z online prostředí vydává do osobnějšího kontaktu s lidmi po celé republiceO Roma Vakeren
11.02.2015Nenávistné projevy na internetu mladí neřeší. Romům však neměří stejným metremZprávy ze života Romů
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Romský nevidomý zpěvák Maroš Banga je označován za slovenského Bocelliho
Slovenský nevidomý zpěvák Maroš Bango vstoupil do paměti sta tisíců diváků a posluchačů hlavně díky vystupování v jedné televizní pěvecké show. Málo kdo ale ví, že Maroš začínal na ulici – a to konkrétně ve Vídni. Natáčela s ním Iveta Demeterová.

Marián Bango (Foto: www.marosbango.sk)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Ladislava Gažiová patří k nejvýraznějším mladým umělkyním na současné česko-slovenské scéně
Ladislava Gažiová je jednou z nejvýraznějších mladých umělkyň na současné česko-slovenské scéně. Pochází z východního Slovenska, ale v Praze žije už několik let. Jako jedna z mála Romek vystudovala Akademii výtvarných umění a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Ve své tvorbě se dlouhodobě věnuje sociálněpolitickým tématům a taky rasové a genderové problematice. Kromě toho spolupracuje s romskými organizacemi a vede třeba výtvarné kurzy pro romské děti. Pokračuje Rena Horvátová.

Ladislava Gažiová (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
24.08.2013Romská výtvarnice Lada Gažiová nesouhlasí s návrhem česko-romské vlajkyO Roma Vakeren
10.08.2012Galerie NoD zahajuje v rámci týdne Prague Pride výstavy Laďi Gažiové a Lukáše HoudkaZprávy ze života Romů
26.03.2011Výtvarnice Lada Gažiová se věnuje různým sociálním tématůmO Roma Vakeren
16.07.2010Slovenská výtvarnice Ladislava Gažiová tvoří v PrazeO Roma Vakeren
18.06.2010Dětský časopis Romano voďoriO Roma Vakeren
26.03.2008Vernisáž výstavy Ladislavy Gažiové Zprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Romský asistent prevence kriminality Ján Polyák získal zvláštní vyznamenání Ministerstva vnitra
Romská autorita a zároveň zástupce policie v jednom. Zdá se, že to nejde moc dohromady, v Brně ale jedna taková osobnost je. Jako asistent prevence kriminality už tři roky pracuje Ján Polyák. A za svoje zásluhy dostal taky zvláštní vyznamenání Ministerstva vnitra. Natáčela Alica Sigmund Heráková.

Oceněný asistent prevence kriminality Ján Polyák (Foto: Městská policie Brno, www.mpb.cz) Mluvit o Honzovi Polyákovi jen jako o asistentovi prevence kriminality by bylo příliš velké zjednodušení. Tento muž ztělesňuje hlavně silný, i když obyčejný příběh o poctivém životě a moudrosti, která vychází ze zkušeností a je tak typická právě pro Romy.

„Já jsem vyrostl ve Starém Brně, kde jsme bydleli úplně od malička, ty vztahy tam byly dobrý, z toho vyplývá, že i to dětství bylo v poklidu. Tam nebyl problém, když člověk přišel pozdě do parku a už byla rozehraná partie fotbalu, tak jsem se přidal buď na jednu, nebo na druhou stranu. A dneska, když jdu do parku, tak hrají buď Cigáni, nebo jiný děcka, nebo bílí, a když jsem se ptal, proč nehrají proti sobě, tak nikdo na to nedovedl odpovědět.“

Ján Polyák se učil řezníkem, školu ale nedokončil. Sám vypráví proč.

„Já jsem se totiž v prvním ročníku na bramborách zapletl s jednou slečnou a to byla mistrova dcera. No a ten mi řekl, abych to sbalil, že to stejně nedodělám…To je příběh jak z telenovely. No, dá se říct, ale to ti mění život.“

Dlouhé roky pak pracoval s otcem v přidružené výrobě, určité formě podnikání, kterou socialistický režim umožňoval.

„To spočívalo v tom, že jsme si sehnali hlavičku, v té době nějaký JZD, kteří od nás inkasovali jen za to, že nám dali tu hlavičku, 80 % našeho výdělku. Ale i při těchto procentech jsme měli trojnásobek platu průměru.“

V podnikání pokračoval i po revoluci, vaz mu ale zlomily nesplácené faktury. Dodnes jsou firmy, které mu dluží peníze. Několik let marně hledal práci a zažil také ponižující situace, kdy ho odmítali, protože je Rom. Nakonec uspěl v konkurzu na asistenta prevence kriminality.

„Ze začátku na nás Romové pokřikovali, že jsme konfidenti, ale myslím, že už jim doklaplo, že jsme tady především pro ně. Máme kontakt s lidmi z ulice, s Romy, kteří nám řeknou daleko víc než běžným strážníkům. Nás upozorňují na různý neduhy, které se tady v lokalitě dějí, kde se prodávají drogy, kde se lidi nechovají dobře v baráku.“

Oceněný asistent prevence kriminality Ján Polyák (Foto: Městská policie Brno, www.mpb.cz) Zvláštní uznání od Ministerstva vnitra získal loni za duchapřítomnost a vyřešení situace, kdy na ulici český řidič srazil romskou holčičku. Děvčátku, které z neopatrnosti vběhlo pod auto, se naštěstí nic nestalo, ale situace hrozila velkým konfliktem.

„Já to nevnímám jako nějaký hrdinský čin, akorát jsem zavolal sanitku, hlídku a po tu dobu, než přijela policie, jsem tam byl a prostě jsem dohlížel na to, aby se tomu mladému nic nestalo. Už jak jsem viděl ty lidi, jak přicházejí vynervovaní, rozzuření, tak já už jsem jim šel naproti a pomaličku jsem je uklidňoval a než jsme došli k tomu autu, k tomu mladému řidičovi, tak oni už byli klidní a prostě si to rozmysleli.“

Celoživotní láskou Jána Polyáka je hudba, hraje na kytaru a má jazzovou kapelu Elektra jam band, se kterou vystupuje hlavně v Brně. Hraje také ve skupině Natalica, se kterou se v roce 2014 podíval také do Libanonu, kde vystupovali na oslavách 25. výročí založení české ambasády. Jeho postřeh z této multikulturní země dnes nabývá na aktuálnosti.

„Tam je mešita, vedle je křesťanský kostel, vedle je pravoslavný kostel, a ty lidi dovedou vedle sebe žít, aniž by si nadávali, aniž by spolu bojovali… všechno je politika.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
13.09.2014Brno má čtyři nové romské asistenty prevence kriminalityO Roma Vakeren
23.08.2014Plzeň má dvě romské asistentky prevence kriminalityO Roma Vakeren
16.08.2014Městská policie v Děčíně už nemá peníze na asistenty prevence kriminality, nahradí je dobrovolníciO Roma Vakeren
11.01.2014Brněnskou městskou policii posílí další romští asistenti prevence kriminalityO Roma Vakeren
19.10.2013Sokolov zaměstnává čtyři asistenty prevence kriminalityO Roma Vakeren
29.07.2013Policii stále více pomáhají s konfliktními lokalitami asistenti prevence kriminalityZprávy ze života Romů
27.07.2013Ve Žďáru nad Sázavou budou městské policii pomáhat romští asistentiO Roma Vakeren
09.02.2013Asistenti prevence kriminality se ve Štětí osvědčiliO Roma Vakeren
22.12.2012Asistenti prevence kriminality přistupují ke své práci s nadšenímO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a spojit se s námi můžete taky na Facebooku.

Mangav tumenge lačhi rat, Romale.

Klidný večer vám přeje Tomáš Bystrý.

Obsah článku:
Reportáž:  Ombudsmanka kritizuje vyhlášky zakazující vysedávání na schodech a zídkách na veřejnosti
Reportáž:  Romský krasobruslař Ivan Righini bojoval o medaili na Mistrovství Evropy
Reportáž:  Výstava HateFree? v pražském DOXu kritizuje násilí, rasismus a xenofobii
Reportáž:  Romský nevidomý zpěvák Maroš Banga je označován za slovenského Bocelliho
Reportáž:  Ladislava Gažiová patří k nejvýraznějším mladým umělkyním na současné česko-slovenské scéně
Reportáž:  Romský asistent prevence kriminality Ján Polyák získal zvláštní vyznamenání Ministerstva vnitra

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz