Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál 6c6c

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes vás seznámíme s dokumentem o genocidě Romů za 2. světové války, představíme jazzového klavíristu Klaudia Kováče a ve vzpomínkách přiblížíme prózu a osobnost spisovatelky Eleny Lackové. Tolik na úvod našeho vysílání.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Krátký dokument o romském holocaustu najdete na webu Moderní dějiny a na DVD ke knize Holocaust a jiné genocidy
Celou řadu informací o dějinách Romů můžete najít na webu Moderní dějiny, který provozuje ostravské občanské sdružení Pant. Jsou tam nejen odborné studie, ale také metodické příručky a pracovní listy pro pedagogy. A jak nám řekne Jana Šustová, najdete tam i zajímavý dokumentární film o romském holocaustu.

Fotografie k vyprávění Eliny Machálkové (Foto: Moderni-dejiny.cz) V Knihovně Václava Havla měla nedávno prezentaci kniha Holocaust a jiné genocidy. O holocaustu Romů je v ní sice jen kratičká zmínka, ale přiložené DVD se tímto tématem zabývá podrobněji. Mimo jiné tam najdete dokumentární film, který je k vidění i na portálu Moderní dějiny. Režírovala ho Monika Horsáková.

„Ten dokument o genocidě Romů za 2. světové války se jmenuje Unikli jisté smrti – Přežili Porajmos. Porajmos je romský výraz pro tuto genocidu. Je to dokument, ve kterém vystupují dva pamětníci, kteří jen díky tomu, že jim někdo pomohl, tuto genocidu přežili.

Film má stopáž necelých 11 minut.

„Je to proto, aby se vešel do jedné vyučovací hodiny. Historikové z Pantu ten film obohatili pro učitele ještě o historickou studii, další metodické materiály, pracovní listy atd.“

Elina Machálková (Foto: Moderni-dejiny.cz) Prvním pamětníkem je paní Emílie Machálková, která dnes žije v Brně, a ze své široké rodiny patří k pouhým dvěma lidem, kteří přežili holocaust. Z filmu jsem vybrala její vzpomínku na to, jak v necelých 14 letech musela opustit školu a nastoupit do práce. Dojížděla do továrny ve Slavkově.

„Nejhorší bylo, když jsem jezdila domů z práce. Ve vlaku staatspo¬licajt: ‚Was? Zigeuner!‘, na mě řval. Co tam dělám? ‚Nach Auschwitz!‘ Jo a já nevím co. Já jsem se vždycky třepala a plakala, musela jsem jim ukázat, že jsem vy¬jmutá z transportu. Když jsem to vyprávěla novým dvěma kamarádkám, s kterýma jsem vyrůstala, tak ony začaly se mnou do té továrny jezdit a chránily mě, Eliška s Li¬buškou.“

Nizozemský Sinto Zoni Weisz (Foto: Moderni-dejiny.cz) Druhým pamětníkem je nizozemský Sinto Zoni Weisz, který v roce 1944 unikl se svou tetou při deportaci celé rodiny do Osvětimi.

„Když jsme měli být deportováni do Osvětimi, bylo mi sedm let. Stál jsem s tetou na nástupišti a čekali jsme, kdy tam pojedeme. Moji rodiče, sestry, bratr, strý¬cové, sestřenice, 21 členů naší rodiny už bylo ve vlaku. Stáli za mřížemi a vlak odjížděl. Bylo nemožné utéct, ale my jsme to dokázali. Utekli jsme. Utekli jsme do lesů a žili v podstatě jako zvířata. Až do jara 1945, kdy nás osvobodili Američané.“

Dokument o holocaustu Romů patří k dosavadním 27 filmům pro web Moderní dějiny, na nichž se už po dobu tří let podílejí studenti Audiovizuální tvorby Slezské univerzity. To má několik přínosů, jak říká režisérka Monika Horsáková.

„My jsme se v Pantu rozhodli, že využijeme toho, že studenti, kteří tam studují, jsou jen o málo starší než studenti středních škol, kterým především jsou ty dokumenty určeny. Zajímalo nás, na co se budou ptát, co budou vybírat jako ta zajímavá témata pro ně. Věřili jsme tomu, že potom to může být zajímavé ke koukání také pro ty středoškolské studenty. A opravdu musím říct, že studenti, kteří nejsou tak úplně seznámeni s tou problematikou do hloubky jako historikové, se samozřejmě ptají na věci, na které by se člověk, který už o tom tématu něco ví, neptal, protože už by je považoval za samozřejmost. A díky tomu se často v těch dokumentech objevují docela zajímavé věci, na které velmi dobře reagují ti studenti středních škol.“

Setkání s pamětníky má hluboký dopad i na mladé filmaře.

„Pro ně to jsou neopakovatelné zážitky. Dokonce se nám jednou stalo při natáčení dokumentu o Sudetech, že student, který to měl na starost jako redaktor a jako scénárista, to strašně nechtěl točit, protože je z Jablonce. A nakonec jsme ho nějak přesvědčili a on na to změnil názor, což bylo velmi zajímavé.“

A mladý filmový štáb působí pozoruhodně i na pamětníky.

„Já jsem 17 let pracovala v České televizi a už jsem natáčení s pamětníky zažila poměrně dost. Ale ve chvíli, kdy jsme přišli k prvnímu pamětníkovi s tímto mladým štábem, s těmi mladými lidmi, tak člověk, který už občas pár těch štábů zažil, tak se mu najednou rozsvítily oči a myslím, že ta ochota povídat a rozvzpomínat se i na hodně nepříjemné věci, byla mnohem větší, protože měl pocit, že tohle má smysl, že to vykládá mladým lidem a že ti mladí lidé to zase zprostředkují dalším mladým lidem.“

Dokument Unikli jisté smrti – Přežili Porajmos najdete na webu www.moderni-dejiny.cz

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
08.08.2015V Německu zemřel významný romský svědek holocaustu Hugo HöllenreinerO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Klaudio Kováč je jednou z nejvýraznějších osobností jazzového klavíru na Slovensku
Klaudio Kováč je jednou z nejvýraznějších osobností slovenského jazzového klavíru. Narodil se v Lučenci do muzikantské rodiny. Už jeho dědeček byl v padesátých letech minulého století známý houslista a kapelník, který vedl čtyřiadvaceti členný orchestr. Klaudio vyučuje na základní umělecké škole a také na konzervatoři v Banské Bystrici. Je držitelem Ceny Ladislava Martoníka za interpretaci jazzové hudby. Robert Hoza si Klaudiem povídal o jeho hudebních začátcích.

Klavír (Foto: Jakub Čížek)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Elena Lacková jako první Romka ze Slovenska vystudovala vysokou školu. Od jejího úmrtí uplynulo 13 let
Tento měsíc je tomu třináct let, co zemřela Mgr. Elena Lacková. Psala romsky verše, pohádky, povídky a divadelní hry. Narodila se 21. března 1921 v romské osadě ve Velkém Šariši na Slovensku v rodině vajdy a primáše romské kapely Mikuláše Doktora. Jako první romská žena ze Slovenska absolvovala vysokoškolské studium – studovala dálkově Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Studium ukončila v roce 1970, kdy jí bylo 49 let a měla už devět vnoučat. O této významné ženě si Iveta Demeterová povídala s její pravnučkou – zpěvačkou a tanečnicí Alžbětou Ferencovou.

Kniha Eleny Lackové Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
28.05.2016Spisovatelka Elena Lacková byla jako první romská osobnost v dějinách oceněna vysokým státním vyznamenánímO Roma Vakeren
14.09.2013Milena Hübschmannová o setkání s Elenou Lackovou a kráse romských pohádekO Roma Vakeren
08.07.2005První dva romské divadelní soubory na území ČeskoslovenskaO Roma Vakeren
02.01.2004Nejdůležitější události roku 2003 hodnotí sociolog Fedor GálO Roma Vakeren
10.01.2003Zemřela romská spisovatelka Elena LackováO Roma Vakeren
06.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
Romská literaturaLiteratura
Mgr. Elena LackováLiteratura

=[ Reportáž ]=
Romové otevřeli autoškolu
Teď tady máme praktickou informaci pro ty, kteří jsou v evidenci Úřadu práce a chtějí mít větší šanci na pracovní uplatnění. Navštivte tedy občanské sdružení Buči na pražské Žižkově, které ve spolupráci s radnicí Prahy 3 otevřelo autoškolu. Předností autoškoly je individuální přístup. A šanci mají i mimopražští uchazeči a občané unijních států. Více už předseda sdružení Štěpán Kavur, kterého se zeptal Dušan Vágai.

Popeláři (Foto: Kristýna Maková)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
14.06.2014Žižkovská radnice, občanské sdružení Buči a úřad práce společně bojují s nezaměstnanostíO Roma Vakeren
18.03.2014Charitativní koncert u příležitosti Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
15.03.2014Občanské sdružení Buči se zabývá zaměstnáváním sociokulturně znevýhodněných osobO Roma Vakeren
24.11.2012Sdružení Buči zajišťuje na Praze 3 veřejné služby pro nezaměstnanéO Roma Vakeren
07.07.2012Občanské sdružení Buči pomáhá nezaměstnanýmO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Jak se ze tří běžných kluků se stalo rapové trio Cincinaty
Radek, Nikolas a Dominik jsou tři romští kluci z Pražské čtvrti Černý Most. Jako spousta jiných kluků měli hodně volného času a měli rádi rap. Před třemi lety ale potkali Martina Tvrdého alias rappera Bonuse a ze tří běžných kluků se stalo rapové trio Cincinaty. Připravila Alica Heráková.

Cincinaty (Foto: United Islands of Prague)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Přihlašte se ke studiu romistiky na pražské Filosofické fakultě!
Odmaturovali jste a nevíte, kam si dát přihlášku na vysokou školu? Máme pro vás jeden tip. Chcete se více dozvědět o Romech, jejich zvycích, jazyku a tradicích? Do 29. února si můžete podat přihlášku na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze na Katedru středoevropských studií, obor Romistika. Jan Berousek katedru navštívil, povídal si tam s bývalým studentem, který vyučuje na romistice, Pavlem Kubaníkem, a pozval k mikrofonu také současného studenta romistiky.

Studenti romistiky (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
16.01.2016Na pražské Filosofické fakultě se po čtyřech letech otevírá studijní obor romistikaO Roma Vakeren
15.09.2012Od tragického úmrtí Mileny Hübschmannové uplynulo již 7 letO Roma Vakeren
13.09.2012Spisovatelka Agnesa Horváthová vzpomíná na Milenu HübschmannovouZprávy ze života Romů
21.07.2012O situaci romštiny v NěmeckuO Roma Vakeren
03.09.2011Na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy se zabývají analýzou jazykové situace Romů v České republiceO Roma Vakeren
20.08.2011V září uplyne šest let od tragické smrti Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
06.08.2011Veronika Hlaváčová: "Při studiu romistiky se dozvídám sama o sobě a naučím se svoji řeč"O Roma Vakeren
30.10.2009O kořenech romistiky v Čechách s Ladislavem GoralemO Roma Vakeren
23.10.2009S Ladislavem Goralem o romistice, herectví a mnohém jinémO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Krátký dokument o romském holocaustu najdete na webu Moderní dějiny a na DVD ke knize Holocaust a jiné genocidy
Reportáž:  Klaudio Kováč je jednou z nejvýraznějších osobností jazzového klavíru na Slovensku
Reportáž:  Elena Lacková jako první Romka ze Slovenska vystudovala vysokou školu. Od jejího úmrtí uplynulo 13 let
Reportáž:  Romové otevřeli autoškolu
Reportáž:  Jak se ze tří běžných kluků se stalo rapové trio Cincinaty
Reportáž:  Přihlašte se ke studiu romistiky na pražské Filosofické fakultě!

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz