Vyhledávání
26.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

















Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakeren



Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Držitelkou Ceny Roma Spirit se stala pěstounka, která vychovala 22 dětí
Na Cenu Roma Spirit v kategorii Osobnost letos získaly nominaci tři zajímavé osobnosti: pěstounka Daniela Cincibusová z Mimoně, zakladatelka družiny pro romské děti Pavlína Halušková z Kostelce nad Orlicí a romský aktivita Jozef Miker z Krupky. Kdo nakonec cenu získal, nám prozradí Jana Šustová.

Daniela Cincibusová s Cenou Roma Spirit a s Markem, jedním ze svých 22 dětí, které vychovala v pěstounské péči (Foto: Tereza Havlínková) Jméno držitele letošní Ceny Roma Spirit v kategorii Osobnost přijalo publikum v Pražské křižovatce s jásotem: „Daniela Cincibusová.“ (potlesk, jásot).

Paní Daniela Cincibusová jako pěstounka vychovala 22 dětí, z toho 15 romských.

„Já jsem měla 8 romských dětí a jedno bílé, čili devět. Když jsem ovdověla, tak jsem se znovu provdala za pana Cincibuse a on měl 13 dětí, z toho 7 romských. Takže dohromady jsme měli 22 dětí, 15 z nich romských. On byl také pěstoun a jeho manželka zemřela, takže jsme dali rodiny dohromady.“

Na otázku, co ji vedlo právě k romským dětem, odpovídá paní Cincibusová svérázně.

Velvyslanci předávají Daniele Cincibusové cenu v kategorii Osobnost (Foto: Michaela Čejková) „Když jsem byla mladší, mluvila jsem na všelijakých sympóziích a konferencích, kde jsem hovořila o náhradní rodinné péči, hlavně o té pěstounské a snažila jsem se dělat osvětu mezi lidmi, aby si brali romské děti, aby se jich nebáli. Dokonce jsme s docentem Říčanem uspořádali asi 4 konference na toto téma Romské děti v bílých rodinách. A když se mě na to takhle někdo zeptal tak jako Vy, proč zrovna romské děti, tak jsem s určitou nadsázkou nebo smyslem pro humor odpovídala: Protože se mi hodily k příjmení – za svobodna jsem se jmenovala Cigáňová. Shodou okolností jsem to v roce 1996 říkala na jednom etnografickém sympóziu, že jsem se jmenovala Cigáňová, a navštívila mě jedna etnografka, která zpracovávala Valašskú Belú, odkud je můj táta, a říkala: Víte o tom, že rod Cigáňovců jsou opravdoví Romové, kteří se tam integrovali do života? Prý jsme na tom západním Slovensku byli usazení už od 18. století.“

Tato informace vzbudila v rodině paní Cincibusové velký rozruch.

Daniela Cincibusová (Foto: Tereza Havlínková) „Tak jsem se dozvěděla něco nového, o čem se doma vůbec nemluvilo, a když jsem to potom řekla sourozencům, tak všichni omdlévali a vůbec nechtěli s Romy nic mít. Takže delší dobu jsem ani nesměla jezdit domů s romskými dětmi, ale potom povolili a maminka je přijala. A táta nakonec, když měl rakovinu, umíral u nás a získal k těm dětem velikou lásku, protože se k němu chovaly laskavě, vůbec nezlobily, když on byl u nás, a byly úplně skvělé.“

Všichni děti, které Daniela Cincibusová vychovala, dnes mají vzdělání a stálou práci.

„Mým dětem už je přes 40 let, jsou už postavené do života. Všechny mají práci, nikdo nebyl nikdy na dávkách. Na to jsem hrdá, to se přiznám. Patrik je třeba sociální pracovník, pracuje v ústavu pro mentálně retardované, Kamil je varhaník, hraje a skládá vážnou hudbu a založil nadaci, která vyhledává talentované děti a shání pro ně peníze, aby mohly získat odborné vzdělání a rozvinout ten talent. Marek hraje obstojně na piano, mívá občas koncerty, také má střední školu, ale teď se živí v takovém luxusním baru jako barman, míchá koktejly. Děvčata jsou všechna vyučená, pracují, už jsem babička, takže mám radost.“

S romskými dětmi pracovala paní Cincibusová i nadále, například ve škole a v současné době v Oblastní charitě Most v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež v Ralsku-Náhlově.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
16.04.2004Daniela Cincibusová vychovala v náhradní rodinné péči patnáct romských dětíO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Petr Torák po útoku rasistů odešel z Česka, jako policista se stal členem řádu Britského impéria
Petr Torák, který před lety po rasově motivovaném napadení odešel z Česka do Velké Británie, se stal členem řádu Britského impéria. Titul a stříbrný kříž mu v říjnu propůjčil tajemník londýnského ministerstva vnitra. Petr slouží u policie ve městě Peterborough, kde pomáhá české a slovenské komunitě. Petra oslovila Iveta Demeterová po předávání cen Roma Spirit.

Petr Torák (Foto: Tereza Havlínková)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Policejní specialista pro práci v sociálně vyloučených lokalitách: praxe, empatie, komunikaceZprávy ze života Romů
31.10.2015Romský policista Petr Torák se stal členem Řádu britského impériaO Roma Vakeren
25.04.2015Anglická královna vyznamená romského policistu Petra TorákaO Roma Vakeren
17.04.2015Český Rom dostane od panovnice Alžběty II. Řád britského impériaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Ignác Zima vzpomíná na vánoční koledování a vinšování
Jak prožívali Romové Vánoce v romských osadách na Slovensku, si řekneme s panem Ignácem Zimou, který nedávno obdržel Cenu Muzea romské kultury. Natáčela s ním Jana Šustová.

Ignác Zima (Foto: Jana Šustová) Ignác Zima se narodil v roce 1938 a vyrůstal v romské osadě Kopčany na západním Slovensku. V době jeho dětství vánoční stromečky v romských domácnostech nebývaly, přesto jeho bratr jeden takový svérázný stromeček pomocí sladkostí vytvořil.

„Třeba jedna taková vzpomínka. Romové byli chudobní a za naším barákem (v osadě byly baráky) rostla velká lebeda. V zimě už byla proschlá a můj starší bratr z toho udělal stromeček a ověsil ji různými salonkami.“

Kopčany leží nedaleko českých hranic a další vánoční vzpomínka Ignáce Zimy je spojena s koledováním na Moravě.

„Před Vánoci, většina z nás, chodila na Moravu. Chodily celé rodiny i s dětmi. Z těch Kopčan jsme šli nejvíce do Moravské Nové Vsi, a tam se chodilo večer zpívat. Zpívávaly se tam vánoční písničky a ty rodiny za to dostávali od Moravanů víno, anebo nějaké koláčky. Když se vrátili, měli sladkosti, koláčky, víno, na zpáteční cestě si zpívali a to byly strašně krásné písničky.“

V písních koledníků se občas objevovala i romština.

„Já si pamatuji na staršího bratra, on byl muzikant a ani se nedá říct, že to byly původní romské vánoční písničky, ale zkombinované – čeština a romština. Třeba taková písnička, kterou můj bratr hrál a zpíval a mně se moc líbila: Daj Pán Bůh ďives, ďives salar. To Daj Pán Bůh je jasné, ďives je den a ďives salar zase den. Naprv Tobě, pane hospodár, po hospodárovi jeho manželce, po manželce všetkým čelaďom. To byly takové krásné písničky a když jste večer byla někde na ulici a poslouchala, jak všichni zpívají, tak to byla krása.“

A co Romové z Kopčan jedli na Štědrý den?

„Většinou to byly ty koláčky, které se získaly od těch lidí. Kapr vůbec ne, to tam neexistovalo. Ale pekly se suché marikle, neměly být mastné. Ten den se držel půst a až druhý den byl takzvaný ármin, to je zelí a to se dělalo jako na zabijačce, že to zelí se dalo do hrnce, do toho se dalo maso a vařilo se to společně. Většinou se to jedlo s chlebem. A Romové chodili ten druhý den jeden k druhému a ochutnávali to jídlo. To nebylo tak, že by každému dali na talířek, talířky neexistovaly, bylo to ve velké míse. A legrace byla, že ti starší Romové, kteří už to znali, vzali lžičku a tou lžičkou každý nabral a plácl to na zeď. A pokud se to zelí tam uchytilo, tak to bylo nejlepší zelí.“

Důležitým vánočním zvykem je vinšování.

„To se vinšovalo Me del tut o Devel – Ať Ti dá Pán Bůh – but sasťipen – hodně zdraví, e bacht – a štěstí! Takhle se většinou to vinšování odehrávalo.“

K Vánocům patřilo také usmiřování mezi těmi, kdo se pohádali.

„Pokud byli rozhádaní, tak na ty Vánoce se k sobě přiblížili, začali nad sebou plakat a říkali Muk mange tele! – Odpusť mi!“

Vzpomíná pan Ignác Zima, nositel letošní Ceny Muzea romské kultury.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
19.12.2015Arnošt Vintr vzpomíná, jak přeživší Romové slavili po válce VánoceO Roma Vakeren
12.12.2015Vzpomínky na VánoceO Roma Vakeren
05.12.2015O svátečních chvílích s cukrovímO Roma Vakeren
01.08.2015S Ignácem Zimou o tradičním životě na Slovensku v době jeho dětstvíO Roma Vakeren
20.12.2014U vánočního stolu v rodině Davida Tišera nikdy nechybí ten, kdo nemůže slavit Štědrý večer se svojí rodinouO Roma Vakeren
20.12.2014Marie Absolonová z Brna vzpomíná na Vánoce mezi chudými Romy na východě Slovenska před pár desítkami letO Roma Vakeren
20.12.2014Romové slavívali Vánoce s mnoha příbuznýmiO Roma Vakeren
06.12.2014Vánoce v rodině Věry DžurbanovéO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Jak dokáže život změnit pomoc a podpora v ten správný moment
Jak může ovlivnit náš život pomoc a podpora v ten správný moment? Příběh šestnáctiletého Filipa Horvátha z Brna dokazuje, že opravdu hodně. Natáčela s ním Alica Sigmund Heráková.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Čertovský čapáš divadla Romathan
V Evropě není mnoho divadel, ve kterých hrají Romové. Jednu z takových profesionálních scén najdeme na východním Slovensku. V Košicích už 23 let působí Romathan. Tento měsíc členové souboru odehráli svoji 68. premiéru pohádky Čertovský čapáš. Nejen o hře, ale i o divadle zjišťoval podrobnosti Miroslav Strelec.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
21.02.2015Vzpomínky houslového virtuosa, dirigenta a ředitele Divadla Romathan Karla AdamaO Roma Vakeren
31.05.2014Divadlo Romathan uvádí představení v romštině i slovenštiněO Roma Vakeren
08.03.2014Romathan je jediné romské divadlo na SlovenskuO Roma Vakeren
05.08.2005Košický divadelní soubor Romathan vystoupil na festivalu Gipsy CelebrationO Roma Vakeren
29.07.2005Na festivalu Romská píseň měl největší úspěch slovenský soubor RomathanO Roma Vakeren
06.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
10.05.2002Vídeň se může pochlubit romským divadlem RotaO Roma Vakeren
18.09.1998OstravaZprávy ze života Romů
Romské divadloDivadlo

=[ Reportáž ]=
Houslista Ivan Herák má charismatický projev
Houslista Ivan Herák se narodil v malé slovenské vesničce Hradiště pod Vrátnou. Je absolventem Konzervatoře v Topolčanech. Charismatický projev, přednes jemných tónů v kontrastu s divokými rytmy ho dělají jedinečným umělcem. Cit pro hru na housle dostal do vínku od svých předků a předává to dál svým dětem. Jan Berousek si povídal nejen s ním, ale i s jeho talentovaným synem Ivanem.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu, nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií - a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu - adresa je romove.cz a najdete nás i na Facebooku.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Šunaha pes pro aver sombat. Hezký večer a nebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.

Obsah článku:
Reportáž:  Držitelkou Ceny Roma Spirit se stala pěstounka, která vychovala 22 dětí
Reportáž:  Petr Torák po útoku rasistů odešel z Česka, jako policista se stal členem řádu Britského impéria
Reportáž:  Ignác Zima vzpomíná na vánoční koledování a vinšování
Reportáž:  Jak dokáže život změnit pomoc a podpora v ten správný moment
Reportáž:  Čertovský čapáš divadla Romathan
Reportáž:  Houslista Ivan Herák má charismatický projev

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz