Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

















Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakeren



Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Povíme vám o opeře Brundibár z ghetta a o dětech, které se v opeře představily, připomeneme si vítězství Tysona Furyho (tajsna fjúryho), který se hrdě hlásí k romským kořenům, a ohlédneme se za brněnským plesem desetiletí.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Romské děti vystoupí s operou Brundibár z ghetta i v Národním divadle
Po velkém úspěchu romských dětí z Brna v opeře Brundibár z ghetta se z prken malých divadel a sálů přesunuly do Národního divadla. Režisérka Linda Keprtová si několik z nich vybrala, aby hrály v další opeře Hubička. Poslední týden zkoušely několik hodin denně po boku profesionálních herců a zpěváků. Více Tereza Kadrnožková.

Brundibár z ghetta v Moravské galerii (Foto: www.brundibarzghetta.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Novým králem světového boxu je britský boxer s romskými kořeny Tyson Fury
Novým králem světového boxu je britský boxer s romskými kořeny. Sedmadvacetiletý Tyson Fury minulý týden porazil v mistrovství světa v těžké váze ukrajinského šampióna Vladimíra Klička. Vyrostl v prostředí irských kočovníků – takzvaných travellerů a ke svému romskému původu se hrdě hlásí. Natáčel Tomáš Bystrý.

Tyson Fury (Foto: https://www.facebook.com/Tyson.Fury.real.page/)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizace
Přesně před týdnem se v Brně konal Ples desetiletí. Touto společenskou akcí vyvrcholily letošní oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní příspěvkové organizace, která patří pod Ministerstvo kultury. Na plesu vystoupily zajímavé hudební osobnosti, v krátkých videoklipech a na fotografiích muzeum představilo svou činnost a také byla vyhlášena letošní Cena Muzea romské kultury. Zúčastnila se i Jana Šustová.

Ples desetiletí (Foto: Jana Šustová) Monika Bagárová, Zdeněk Lázok band, Gejza Horváth a sestry Bikárovy patřily k řadě hudebníků, kteří vystoupili na Plesu desetiletí. Pořádalo ho Muzeum romské kultury, jehož ředitelka Jana Horváthová přivítala účastníky:

Jana Horváthová: „Muzeum má v současné době až na 30 tisíc sbírkových předmětů a je jedinou institucí svého druhu v Evropě. Takto globálně jako naše muzeum zatím žádná instituce nedokumentuje dějiny a kulturu Romů, takže v Brně máme skutečný unikát, který bychom si měli střežit a rozvíjet ho.“

Kromě uvedených sbírkových předmětů jsou v muzeu i další zajímavosti.

Vystoupení Taneční školy La dansa z Bratislavy (Foto: Jana Šustová) Jana Horváthová: „Máme ještě obsáhlý knihovní fond, který nespadá do sbírkových předmětů. Svazků knih, periodik a dalších knižních položek máme asi 12 tisíc. Je to veřejná knihovna, máme i studovnu, kam mohou lidé přijít studovat, a také tam chodí studenti po předchozím objednání u knihovnice. Takže je možné využívat i tento náš knihovní fond.“

Historie Muzea romské kultury je však delší než 10 let, jak účastníkům plesu prozradil moderátor Patrik Banga.

Ples desetiletí (Foto: Jana Šustová) Patrik Banga: „Fakticky to muzeum existuje už 24 let. V roce 1991 bylo založeno jako občanské sdružení z iniciativy romské inteligence, která přizvala i odborníky neromského původu.“

Čím byla významná přeměna Muzea romské kultury ve státní příspěvkovou organizaci, vysvětluje Jana Horváthová:

Monika Bagárová na Plese desetiletí (Foto: Jana Šustová) Jana Horváthová: „Od momentu, kdy jsme získali státní podporu, se muzeum mohlo začít profesionalizovat. Takže je to pro nás významný přelom, mohli jsme přijmout odborné pracovníky, mohli jsme začít budovat stálou expozici v naší budově a mohli jsme tu práci skutečně postavit na odborném základu. A to je přesně to, co to muzeum potřebovalo – aby bylo institucí nikoliv jen zájmovou a neziskovou, ale aby bylo klasickou paměťovou institucí, aby dokázalo ten poklad Romů nejen shromažďovat, ale také uchovávat, chránit a dál rozvíjet. A to si myslím, že se nám vcelku daří, i když máme určitě rezervy a určitě jsou věci, které potřebujeme zlepšit a s kterými nejsme spokojeni, ale to je asi normální, protože jinak by člověk nějak zakrněl, kdyby neměl perspektivy rozvoje a myšlenky, jak to dál zlepšovat. Ale myslím, že ta státní podpora je skutečně to, co bylo nutné pro takto unikátní instituci.“

A kolik má Muzeum romské kultury zaměstnanců?

Stánek s produkty Muzea romské kultury na Plese desetiletí (Foto: Jana Šustová) Jana Horváthová: „My máme pořád stejný počet zaměstnanců už těch 10 let, kdy jsme státní organizací. Máme limit 20 plných úvazků. Ve skutečnosti je nás mnohem více, protože všichni nemají celé úvazky. A hlavně, za což patří velký dík, máme ještě 40 dobrovolníků, kteří placení nejsou, ale kteří s námi rádi pracují a zejména se věnují vzdělávání dětí.“

Během plesu byla také vyhlášena Cena Muzea romské kultury, která se uděluje od roku 1999. Letos ji získal pan Ignác Zima, zvaný také Hynek Zima nebo Ganác.

Cena pro Ignáce Zimu (Foto: Jana Šustová) Jana Horváthová: „Je to za dlouholetou spolupráci jednak s Muzeem romské kultury, jednak za skutečnou podporu romské kultury, za péči o romský jazyk, za aktivní výuku romského jazyka. Pan Zima byl v době zakládání muzea aktivním členem společnosti odborníků a přátel, která muzeum zakládala, byl i odborným partnerem našeho historika Bartoloměje Daniela, společně probírali otázky romských tradic, byli přátelé, takže oba přispívali k tomuto tématu a potom, když pan Bartoloměj Daniel zemřel, v tom pokračoval Hynek Zima dál. Takže ta jeho podpora romské kultury je jednak aktivní a jednak dlouholetá, takže si opravdu myslím, že on si tu cenu zcela jistě zaslouží.“

Cena pro Ignáce Zimu je jeho soška coby košíkáře (Foto: Jana Šustová) Ze zdravotních důvodů však pan Ignác Zima nemohl cenu převzít. Jana Horváthová tedy zve na další událost, kdy by k předání ceny mohlo dojít:

Jana Horváthová: „9. prosince u nás v muzeu proběhne další významná akce, bude to vzpomínkový večer na romský hudební rod Kubíků z oblasti Horňácka, kde spoluvytvářeli horňáckou muziku, a při této příležitosti by byla jedna z možností, kdy panu Zimovi cena bude předána. Pokud nebude ani tehdy fit, tak to bude jiná z akcí muzea.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
06.05.2015Během Brněnské muzejní noci 2015 vystoupí před budovou Muzea romské kultury skupina Kesaj čhaveZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
David Beňák roku působí jako zástupce náměstkyně pro řízení sekce pro lidská práva na Úřadě vlády
David Beňák se narodil v Teplicích a vyrůstal ve městě Bílina. Práce v sociální oblasti jej vždy zajímala, proto se rozhodl studovat Vyšší odbornou školu sociálně právní v Mostě. Poté pokračoval ve studiu na Univerzitě Karlově, kde získal magistra z pedagogiky. Od léta letošního roku působí jako zástupce náměstkyně pro řízení sekce pro lidská práva na Úřadě vlády ČR. V současnosti si dodělává dálkově doktorát. K mikrofonu Davida Beňáka pozvala Renata Horvátová.

David Beňák (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
02.11.2013David Beňák patří k Romům, kteří kandidovali v letošních volbáchO Roma Vakeren
02.03.2013Muzeum holocaustu ve Washingtonu očima Davida BeňákaO Roma Vakeren
23.02.2013Postřehy Davida Beňáka ze studijní cesty po USAO Roma Vakeren
30.07.2010S Davidem Beňákem o současné lidskoprávní a politické situaciO Roma Vakeren
09.10.2009Jak se vede Romům v Praze 14O Roma Vakeren
14.05.2004Kurz mezinárodní orientace pro RomyO Roma Vakeren
05.03.2004David Beňák z Úřadu vládyO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Duše zesnulých se podle Romů vracejí mezi živé
Romové věří, že duše člověka přesahuje a existuje i po odchodu těla na onen svět. Důkazem toho je tradiční nesmírně velká víra v duchy mrtvých předků, kteří jsou pro Romy prostředníkem Boha. Duše zesnulých se podle Romů vracejí mezi živé, ty dobré navštěvují příbuzné ve snech a dávají rady. Více už laický kazatele Českobratrské církve evangelické Josef Sivák, kterého oslovil Dušan Vágai.

Při štědrovečerní večeři nechávají Romové na oknech jídlo pro mule (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
O svátečních chvílích s cukrovím
Vánoce už ťukají na dveře a z našich domácností se line vůně vánočního cukroví a stromek čeká, až ho nazdobíme. Sháníme dárky a zběsile uklízíme vše, co nám stojí v cestě k idylickému prožití těchto svátků. O svátečních chvílích a o cukroví si s Martinou Hangurovou z Karlína – maminkou dvou dětí – povídal Jan Rosenberg.

Pečení cukroví (Foto: Kristýna Maková)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
26.12.2015Ignác Zima vzpomíná na vánoční koledování a vinšováníO Roma Vakeren
19.12.2015Arnošt Vintr vzpomíná, jak přeživší Romové slavili po válce VánoceO Roma Vakeren
12.12.2015Vzpomínky na VánoceO Roma Vakeren
20.12.2014U vánočního stolu v rodině Davida Tišera nikdy nechybí ten, kdo nemůže slavit Štědrý večer se svojí rodinouO Roma Vakeren
20.12.2014Marie Absolonová z Brna vzpomíná na Vánoce mezi chudými Romy na východě Slovenska před pár desítkami letO Roma Vakeren
20.12.2014Romové slavívali Vánoce s mnoha příbuznýmiO Roma Vakeren
06.12.2014Vánoce v rodině Věry DžurbanovéO Roma Vakeren
28.12.2013S Davidem Stojkou o vánočních zvycích a vzpomínkách na dětstvíO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoce chudých Romů na východě Slovenska ve vzpomínkách Marie AbsolonovéO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Romské děti vystoupí s operou Brundibár z ghetta i v Národním divadle
Reportáž:  Novým králem světového boxu je britský boxer s romskými kořeny Tyson Fury
Reportáž:  Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizace
Reportáž:  David Beňák roku působí jako zástupce náměstkyně pro řízení sekce pro lidská práva na Úřadě vlády
Reportáž:  Duše zesnulých se podle Romů vracejí mezi živé
Reportáž:  O svátečních chvílích s cukrovím

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz