Vyhledávání
1.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Pozveme vás na festival divadla utlačovaných. A povíme si o nejčastějších důvodech, pro které na Slovensku odebírají sociální úřady rodičům děti. Tolik namátkou dnešního o Roma vakeren.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Mangav tumenege šukar šuniben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z Prahy
Neziskové organizace Slovo 21 a Romea pomohly od začátku roku sehnat práci 25 nezaměstnaným Romům z Prahy. Projekt Podpora zaměstnávání Romů v Praze financovaný z evropských peněz se už dlouhodobě snaží zlepšit postavení pražské romské komunity na trhu práce. Kromě zprostředkování práce nabízel taky rekvalifikační kurzy nebo třeba internetovou burzu práce. Ve vysílání O Roma vakeren je teď hostem Tomáše Bystrého Soňa Kalejová ze Slova 21.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Po dvouleté pauze začal opět vycházet magazín Romano voďi - Romská dušeO Roma Vakeren
09.04.2016Díky projektu Jileha se romské ženy dozvídají o svých právech a možnostechO Roma Vakeren
20.02.2016Projekt Barvalipe: Roma Leadership Program se zaměřil na to, jak být vůdčí osobnostíO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
18.04.2015Projekt Barvalipen Roma Leadership Program aneb Bez elit to nepůjde!O Roma Vakeren
22.11.2014Mladé Romky mají za sebou roční politický výcvikO Roma Vakeren
13.09.2014Romské vysokoškolské studentky se připravují na politickou kariéruO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
29.03.2014Projekt Rom-Act prostřednictvím vzdělávání zlepšuje situaci romských ženO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
V Praze se uskuteční Festival divadla utlačovaných
Od čtvrtka do soboty se v Praze uskuteční 2. ročník Festivalu divadla utlačovaných. Představení divadla utlačovaných vznikají na základě práce s tématy útlaku, šikany a rasismu a jsou postavena na reálných zážitcích herců. Po zhlédnutí vlastní hry následuje krátká diskuze s publikem a poté se hra hraje znovu s tím, že kdokoliv z diváků může nahradit hlavního hrdinu a jeho problém vyřešit. Pokračuje Jana Šustová.

Plakát Divufest 2015 (Zdroj: www.divadloutlacovanych.org) Festival divadla utlačovaných se v Česku koná podruhé, vloni proběhl v Brně a letos se jeho dějištěm stane Praha, jak říká Dana Moree.

„Je to tři dny, 26. 27. a 28. listopadu a vždy večer se budou hrát představení v různých divadlech po Praze, a přes den budou workshopy a semináře pro lidi, kteří se o divadle chtějí víc dozvědět.“

Publikum se může těšit na představení německého partnera festivalu a na vystoupení Romů z Písku. Vůbec poprvé v českých dějinách divadla utlačovaných vystoupí se svými tématy i herci z řad Vietnamců.

„26. listopadu tady v Rock Café bude premiéra v rámci Festivalu Divadla utlačovaných a rozhodně jsou to témata zase úplně jiná, nečekaná, velmi zajímavá a silná. A možná můžu prozradit, že jedna skupina jsou středoškoláci a vysokoškoláci, takže lidé ve věku 15-20 let. A ta druhá skupina, kde je to úplně v zárodku, ale pracujeme na tom, vypadá, že to budou lidé od třiceti let. Takže tam bude pohled dvou různých generací lidí, kteří jsou tady různě dlouho, různě dobře nebo špatně umí česky.“

O situaci divadla utlačovaných v Česku Dana Moree říká:

„Taková epicentra divadla utlačovaných jsou v Praze, Brně a Ostravě. Lidí, kteří tady dělají divadlo utlačovaných aktivně, je kolem řekněme dvaceti, pětadvaceti. My jsme tady před dvěma lety zorganizovali výcvik divadla utlačovaných, navíc jsou lidé, kteří si ty výcviky udělali třeba v Británii nebo v Německu. Takže se tady ta metoda postupně šíří a zdá se, že se tady chytla, že jsou lidé, kteří mají pořád chuť pracovat na svých příbězích touto metodou a když hrajeme v divadle, tak to divadlo je plné. Takže se zdá, že se zde ta metoda postupně etabluje a že lidé už vědí, co je divadlo utlačovaných a mají chuť se tam jít podívat.“

Čeští Romové letos vystoupili v divadle utlačovaných s tématem posměchu ve škole, představili těžkosti smíšeného romsko-českého partnerského vztahu, který nebyl přijat příbuznými, a otevřeli také nelehkou tematikou homosexuality. Dana Moree vzpomíná na práci s romskými homosexuály a bisexuály.

„Pro mě byl nejsilnější moment, když jsme to zkoušeli s celou skupinou, protože tam jsem si uvědomila, jak jiné to je v okamžiku, kdy ta tradice je takto silná. A pro mě nejsilnější zážitek byla ta radost, s jakou ti lidé do toho šli. Oni se rozhodli, že s tím tématem půjdou ven, a zažívali to hrozně intenzivně. A taková sdílená radost z toho, že našli odvahu o tom mluvit, byla hodně silná v této skupině, vlastně o moc větší, než v těch ostatních, se kterými jsme dosud spolupracovali.“

Hezké vzpomínky mají na toto představení i samotní herci.

Lubomír: „Každý sehrál svou scénu, co zažil doma, pak jsme to dali do jedné scény a tady jsme Vám to dnes předvedli.“

Milan: „Bylo to krásné, moc hezké.“

René: „Bylo to z našich zkušeností, co jsme zažili doma, od rodičů...“

Milan: „Bylo to o našem celkovém životě. Zkušenosti, zklamání a tak.“

René: „A byli jsme rádi, že jsme to mohli nějak dát ven, ukázat to světu.“

Nejhlučnější postavou příběhu byla maminka romského gaye, která po zjištění, že její syn má přítele, ho téměř vykázala z domova.

Ukázka z divadla.

Rozzlobenou maminku herecky ztvárnil René.

0 „Právě jsem toto prožíval sám doma, jak toto vyšlo všechno najevo. Takže jsem s tím vyšel ven na veřejnost, protože mnozí z nás v romské komunitě prožívají to samé. Takže jsem chtěl otevřít svůj příběh a podat to dál, aby si ten druhý člověk z toho mohl vzít a říct si: Jo, to jsem měl taky. Aby se necítil tak potlačovaný.“

O tom, že roli agresora hraje v divadle utlačovaných ten, kdo byl dříve jeho obětí, Dana Moree říká:

„V tom je ten fígl, že ten utlačovaný nejlépe zná svého utlačovatele. Takže zpravidla je to v tom divadle tak, že člověk hraje svého vlastního agresora, protože Vy jste ten, kdo se tomu agresorovi díval do očí, Vy ho znáte nejlíp, protože víte, jakým způsobem on utlačuje. Takže například maminka opravdu měla takovouto maminku a zná tu interakci velmi dobře. Takže oni hrají to, co velmi důvěrně znají, akorát v té otočené roli. Ale ono to vůbec nevadí, protože ta dynamika je v tom hrozně silná.“ -->

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Romské Divadlo utlačovaných založila v Ostravě Zuzana KantorováO Roma Vakeren
07.11.2015Kniha Základy interkulturního soužití zaostřuje na témata důležitá při setkávání lidí z různých kulturO Roma Vakeren
31.05.2014V rámci festivalu Khamoro se představilo i Divadlo utlačovanýchO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
V dětských domovech na Slovensku je 60 % romských dětí
Záškoláctví, chudoba. To jsou nejčastější důvody, pro které odebírají sociální úřady rodičům děti na Slovensku. Ty pak putují do dětských domovů, které jsou přeplněné. Více než 60 % jejich obyvatel tvoří romské děti. Přitom polovina dětí by se podle odborníků mohla vrátit domů, kdyby sociální pracovníci intenzivněji pracovali s rodinou. Řešení je posílení rodiny – například přes Sternutie rodinného kruhu. O co konkrétně jde, zjišťoval Miroslav Strelec.

Romský chlapec ze Slovenska (Ilustrační foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
V Knihovně Václava Havla lidé vzpomínali na zesnulého romského spisovatele Andreje Giňu
V Knihovně Václava Havla se ve čtvrtek konal vzpomínkový večer Kovlo romano jilo – Laskavé romské srdce věnovaný Andreji Giňovi, významnému romskému spisovateli a přední osobnosti Svazu Cikánů-Romů, který zemřel po dlouhé nemoci letos 30. září. Během večera vystoupily romské i neromské osobnosti ze spisovatelova blízkého okolí a rodiny, které se s příchozími podělily o své vzpomínky. Vše za hudebního doprovodu kapely Kale. Večer vám přiblíží Iveta Demeterová.

Andrej Giňa s manželkou v Knihovně Václava Havla (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
10.10.2015Andrej Giňa byl nejen významný romský spisovatel, ale také hudebníkO Roma Vakeren
03.10.2015Zemřel významný romský spisovatel Andrej GiňaO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce u Romů: koledování, hudba, polévání vodou i usmiřováníO Roma Vakeren
08.03.2014Pod názvem „Paťiv. Ještě víme, co je úcta“ vyšel výbor z díla Andreje GiniO Roma Vakeren
28.02.2014Pozvánka na představení nedávno vydané knihy Andreje Gini Paťiv - Ještě víme, co je úctaZprávy ze života Romů
21.12.2013Andrej Giňa vypráví, co si Romové na Vánoce vinšovaliO Roma Vakeren
14.12.2013Pod názvem Paťiv vyjde výbor z díla romského spisovatele Andreje GiniO Roma Vakeren
30.11.2011Současná romská literaturaZprávy ze života Romů
04.02.2005BBC a Radio Praha připravili dokument o českých a anglických romských spisovatelíchO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!
V říjnu se proběhla v hlavním městě Lucemburska dvoudenní konference „Inclusiv education – Take action!“. Na konferenci, kde se mluvilo nejen o pohledu jednotlivých států na inkluzivní vzdělávání, ale i o jednotlivých případech, se sjelo 56 mladých lidí ze 32 zemí Evropy, kteří diskutovali o svých zkušenostech. O ty se podělila i Lucie Ščuková, která byla za Českou republiku vybrána MŠMT. Více už v příspěvku Reny Horvátové.

Školní lavice s pomůckami pro prvňáčky (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
07.03.2015Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních školO Roma Vakeren
14.02.2015Kanadský velvyslanec Otto Jelinek diskutoval s Romy o problémech ve vzdělávání Romů v ČeskuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Výstava řezbáře Martina Matěje Holuba je návštěvnicky mimořádně úspěšná
…A možná přijede na koze, to je název výstavy Matěje Holuba, řečeného řezbář Matěj, v Muzeu romské kultury. Výstava soch a hraček je návštěvnicky mimořádně úspěšná. Děti i dospělí si v ní můžou hrát a několikrát přímo i s autorem. Natáčela s ním Alica Sigmund Heráková.

Výstava řezbáře Martina Matěje Holuba v Muzeu romské kultury v Brně (Foto: Muzeum romské kultury) Řezbář Matěj je Rom po mamince. Narodil se – jak sám říká – s dlátem v ruce.

„Já mám pocit, že jsem se narodil jako řezbář, takže já vyřezávám odmalička, a pak se povedlo to, že jsem to šel i studovat na Umprumku na Žižkově, takže se dřevem cokoliv.“

Matěj Holub vytvoří ze dřeva opravdu cokoliv. Vyřezává sochy, například madon a andělů, tvoří na zakázku nebo vyrábí velké objekty pro parky, jako je loď v kamínkovém moři, která stojí u nádraží v Zásmukách. Výsostné postavení v jeho tvorbě mají ale hračky.

„Já to dělám hlavně pro děti. Narodila se nám první dcera, tak jsem jí vyřezal koníka a viděl jsem, jakou má radost, jak se jí rozzářila očička, tak jsem si říkal, že to bude ta správná cesta, a začal jsem dělat pro děti a chci dělat radost dětem, protože ty jsou čisté, nezkažené.“

Děti jsou také nejčastějšími a nejvděčnějšími návštěvníky jeho interaktivní výstavy v Muzeu romské kultury. Mnoho z nich přichází na workshopy přímo s autorem.

„Když teď dělám ty dílničky s dětmi, tak jsem moc překvapený, že ty romský děti jsou mnohem manuálně zručnější. Některé přijdou a vezmou dláto do ruky a jakoby… (smích), asi to byl i můj případ, že jsem chtěl to dláto a bylo se mnou srostlé… No, myslím, že Romáci mají v sobě tu zručnost.“

Kromě dílniček si ale děti mohou v celé výstavě hrát – vozit se na dřevěném kolotoči, houpat se na houpačkách, anebo si hrát s autíčky a dalšími zvířecími sochami. Tuto možnost mají až do 21. února příštího roku. Výstava pro svůj velký úspěch zřejmě neskončí jen uvedením v Muzeu romské kultury.

„Teď mě potěšilo, že se mi ozvali z Prahy organizátoři festivalu Khamoro, takže bychom část té výstavy přesunuli do Prahy, mělo by to být v rámci toho festivalu a možná přijedu i se svým kolotočem, který jsem si letos postavil, takže vás zvu na dětský den. Ještě není určený, kde to bude stát, ale určitě se to dozvíte z programu Khamora.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
11.06.2016Martin Holub, řečený řezbář Matěj, založil přírodní galerii Na kopečku a vytvořil Středočeskou ovocnou stezkuO Roma Vakeren
01.10.2015Muzeum romské kultury vystavuje dřevěného hračky a sochy řezbáře Martina Matěje HolubaZprávy ze života Romů
04.10.2014Sochařské sympozium v Muzeu romské kultury v Brně představilo tři úspěšné tvůrceO Roma Vakeren

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku. Mangav tumenge lačhi rat, Romale. Klidný večer vám přeje Tomáš Bystrý.

Obsah článku:
Reportáž:  Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z Prahy
Reportáž:  V Praze se uskuteční Festival divadla utlačovaných
Reportáž:  V dětských domovech na Slovensku je 60 % romských dětí
Reportáž:  V Knihovně Václava Havla lidé vzpomínali na zesnulého romského spisovatele Andreje Giňu
Reportáž:  Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!
Reportáž:  Výstava řezbáře Martina Matěje Holuba je návštěvnicky mimořádně úspěšná

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz