Vyhledávání
6.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Tradiční role romské ženy v domácnosti se mění, myslí si odborníci. Více se dozvíte v našem vysíláni. Romština tento týden slavila svůj mezinárodní den. Více o jazyku, kterým mluví až jedenáct milionů lidí, se dozvíte za chvíli. A představíme knihu Základy interkulturního soužití.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Postavení romských žen ve společnosti se mění
Postavení romských žen ve společnosti se mění. Alespoň podle odborníků, kteří se sešli na konferenci v Brně. Jak a proč se dozvíte v následující reportáži naší redaktorky Marie Veselé.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
21.07.2015Projekt Rom-Act přinesl změnu pro Romky v EUZprávy ze života Romů
11.07.2015Kongres romských žen se zaměřil i na téma Romské ženy a médiaO Roma Vakeren
20.06.2015Postavení romských žen v současnosti očima sociální pracovnice Emílie HoráčkovéO Roma Vakeren
29.12.2012Co ukázal slovenský průzkum na téma Obraz romské ženyO Roma Vakeren
21.07.2012V Bratislavě si Romky připomínají rodovou rovnost a emancipaci tancemO Roma Vakeren
10.09.2011Romská mateřská centra na Slovensku provozuje sdružení SPOLUO Roma Vakeren
03.09.2011Profesionální romská instruktorka zumby ze SLovenskaO Roma Vakeren
11.06.2011Dokument Ženy v poli představuje romské ženy nezvyklým pohledemO Roma Vakeren
01.10.2010Občanské sdružení R-mosty provozuje v Mladé Boleslavi azylový důmO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Na 5. listopad připadá Mezinárodní den romštiny
Umíte romsky? Ve čtvrtek 5. listopadu totiž slavila romština svůj Mezinárodní den. Kolegyně Marie Veselá kvůli ní vyrazila do brněnského Muzea romské kultury a zjišťovala více.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
20.06.2015Mezinárodní den romštiny očima tlumočnice Eriky GodlovéO Roma Vakeren
14.03.2015Romsky psaná literatura se objevovala i před rokem 1989O Roma Vakeren
24.01.2015S romskými spisovatelkami o romštině a mladé generaci RomůO Roma Vakeren
08.11.2014Už dvacet let se Erika Godlová věnuje tlumočení do romštinyO Roma Vakeren
15.07.2014Pozvánka k účasti na projektu Prethodžipen – PřekladZprávy ze života Romů
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
08.04.2014Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?O Roma Vakeren
05.11.2013I romština má svůj mezinárodní den. Slaví se právě dnesZprávy ze života Romů
23.02.2013O kurzy romštiny je v Brně velký zájemO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Kniha Základy interkulturního soužití zaostřuje na témata důležitá při setkávání lidí z různých kultur
V nakladatelství Portál nedávno vyšla kniha Základy interkulturního soužití, která přináší ucelený pohled na témata důležitá při setkávání lidí z různých kultur. Její autorka čerpá zkušenosti nejen ze své pedagogické praxe, ale také z práce v uprchlických táborech a z vedení herců v divadle utlačovaných. Pokračuje Jana Šustová.

Autorkou knihy Základy interkulturního soužití je Dana Moree, která přednáší na Fakultě humanitních studií v Praze.

„Začínám tématy identita, kultura, kulturní nedorozumění, až po procesy vyloučení, integraci a je tam i zamyšlení nad multikulturní výchovou. Ale možná je důležitější k tomu říct, že to jsou slova, která my všichni známe a už hodně dlouho používáme, a já jsem se snažila přijít na to, jak vypadají v konkrétních situacích, v konkrétní interakci dvou lidí. Co s námi, když si o tom povídáme, teď dělá identita, co s námi teď tady dělá kultura, jak ji můžu poznat a jak s tím tématem můžu nějak lépe zacházet.“

Každý člověk totiž má řadu identit.

„Například jsem žena, manželka, učitelka, stepařka... Každý z nás je spoustou věcí a s tím vším musíme nějak v životě zacházet. A samozřejmě jednou z těch vrstev je i etnicita, takže i já nějakým způsobem zacházím s tím, že jsem se narodila v Čechách.“

A pro koho může být podle Dany Moree kniha užitečná?

„Snažila jsem se ji napsat pro všechny lidi, kteří nějakým způsobem o těchto tématech uvažují a nechtějí se zanořit do čistě akademické literatury, ale snaží se najít nějaký způsob, jak ta témata uchopit. Tzn. od učitelů, studentů, až po byznysmany, kteří pracují v nějakých smíšených kolektivech a hledají odpovědi na otázku: Nerozumíme si, čím to je? Může kultura být jedním z těch důvodu?“

Kniha Základy interkulturního soužití obsahuje i řadu konkrétních příkladů z praxe a drobná cvičení.

„Já jsem se snažila to vždy demonstrovat na nějakých konkrétních situacích. Posluchači si například můžou vzít tužku a papír a zkusit si 9x pod sebe napsat odpověď na otázku Kdo jsem? A člověk se hned snáze dostane k tomu, o čem je moje identita, protože tím vším jsem. A pak je zajímavé, že když to udělají tři – čtyři lidi, tak každému se tam objeví úplně jiné typy identifikací. Někdo tam napíše region, náboženství, někdo ne, každý ten člověk se identifikuje s jinými věcmi, a to se dá velmi dobře namodelovat. Tak to je příklad jednoho cvičení, který je v té knížce uvedený.“

V knize jsou zahrnuty i zkušenosti s divadlem utlačovaných. Touto metodou Dana Moree od roku 2014 pracuje s romskými a neromskými studenty, kteří na základě svých zkušeností s útlakem vytvářejí divadelní představení, do nichž své příběhy vtělují.

„Paralelně, když jsem tu knížku psala, jsem měla hodně intenzivní zkušenost se skupinou Romů a ne-Romů, kteří společně zpracovávali téma útlaku. A já jsem v té knížce využila některé příběhy a příklady z divadla utlačovaných. Vznikalo to paralelně. My jsme tady hráli v Rock Café několik představení v tom roce a já jsem paralelně s tím psala tu knihu, takže mi to tam automaticky nějak naskákalo. Jsou tam tedy nějaké příklady a konkrétní ukázky a možná i lidská reflexe toho, co s námi tato témata dělají.“

Na prezentaci knihy byli i romští studenti, kteří v divadle utlačovaných vystupovali. Oslovila jsem Alenu Felcmannovou.

„Byli jsme česko-romská skupina, takže pro mě to bylo reálné, že jsem poznala hodně Romů hodně intenzivně, sdíleli jsme spolu hodně zkušeností a zážitků, bylo to hodně přátelské, což pro mě bylo velmi příjemné. A jinak to pro mě znamenalo, že jsem poznala zážitky útlaku, které jsou na základě barvy pleti hodně jiné než to, co můžu zažít já, a co může zažít někdo, kdo má tmavší odstín barvy pleti než já. To pro mě byl velký zážitek toho, jak ten útlak a diskriminace probíhá, slyšet ty zážitky, jak je to nepříjemné a také se zamyslet i nad tím, co já můžu dělat. Někdy je člověk pozorovatel takovýchto scének třeba v tramvaji, a má cenu někdy něco říct nebo to aspoň zkusit. Zkusit si jednak v tom divadle, že to někdy není jednoduché, a za druhé přemýšlet nad tím, že není úplně fajn jen ty věci pozorovat, že člověk může docela hodně i ovlivnit, když chce a troufne si.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Romské Divadlo utlačovaných založila v Ostravě Zuzana KantorováO Roma Vakeren
21.11.2015V Praze se uskuteční Festival divadla utlačovanýchO Roma Vakeren
31.05.2014V rámci festivalu Khamoro se představilo i Divadlo utlačovanýchO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Judo učí děti trpělivosti a bojovnosti
Rodiče od útlého věku dítěte přemýšlejí – jaký sport by byl pro jejich děti ten nejlepší. Dítě překvapí a řekne – já chci dělat judo. Proč tedy dát své dítě na judo? Judo podporuje všeobecný fyzický rozvoj dítěte. Judo učí děti vzájemnému respektu a sebeovládání. Judo učí děti trpělivosti a bojovnosti. Děti se naučí vítězit i přijímat prohru. Iveta Demeterová si do studia pozvala dva judisty stejného jména.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016V judu se děti naučí vítězit i přijímat prohruO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Eva Červeňáková pomáhá umírajícím lidem zvládnout poslední dny života
Paliativní péče a bazální stimulace – to je přesně to, čemu se věnuje Eva Červeňáková z Bruntálu. Eva pomáhá umírajícím lidem zvládnout poslední dny bez bolesti a strachu. Je oporou nejen umírajícím, ale i jejich blízkým. Více už Rena Horvátová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Liberecká spisovatelka Irena Eliášová četla v Brně svou povídku
Romskou spisovatelku Irenu Eliášovou už jsme vám v O Roma vakeren představovali. Liberecká autorka četla v Brně svou povídku z knížky Slunce zapadá už ráno. O jejích čtenářích, připravovaných knížkách i vztazích mezi romskými muži a ženami si s ní povídala Alica Sigmund Heráková.

Irena Eliášová (Foto: Jana Šustová) Hlavní postavou, které vdechla Irena Eliášová život v povídce z knihy Slunce zapadá už ráno, je Romka Marie žijící v nešťastném manželství a snažící se o lepší život pro sebe a svoje děti.

„Není to dobrý život, udělala jsem chybu. Vždycky jsem říkala mámě, že já si nevezmu takového chlapa, jako je náš táta, aby mě bil a byl by každý den zlitý a přitom přesně takového mám. Nebýval takový, když jsme byli mladší, byl hodný a laskavý a při milování mi šeptal krásná slovíčka. Byl to dobrý mužský, nevím, co se změnilo, mluví se mnou hrubě a nadává mi a já nevím, co mám dělat. Naši lásku odvál vítr.“

Příběh, který prožívala a prožívá nejedna žena, má u čtenářek úspěch.

„Víceméně Romky víc čtou než Romové. Tak těm se to ohromně líbilo, což mě těší, že jo, jsem ráda. Píšou mi: ‚Irenko, hodně v tom máš pravdu, o čem píšeš.‘“

Velkým tématem, které se objevuje v tvorbě Ireny Eliášové, je vztah muže a ženy. Často nevyrovnaný se silnou mužskou dominancí.

„Já říkám, že to bylo kdysi, ale i dneska jsem třeba potkala lidi, v Liberci známí, kteří takovým způsobem žijí, jakoby se to vracelo zpátky někdy před padesáti sedmdesáti lety a mně se to opravdu nelíbí, protože každá žena má právo k tomu něco říct, když se jí něco nelíbí nebo když něco nechce a ne jenom, co řekne on.“

Jak na její spisovatelkou dráhu a emancipaci reaguje její manžel?

„Já jsem hrozně ráda, že je normální, tedy v uvozovkách normální, protože je hodný a my si navzájem vycházíme vstříc. Samozřejmě nikam jinam nechodím, jenom skrz psaní a to mám vždy doprovod, buď dceru nebo jeho, manžela.“

Irena Eliášová mluvila také o nové inspiraci a knihách, na kterých pracuje.

„Karolínka Ryvolová mi překládá z romštiny do češtiny historický román ze 17. století za vlády Marie Terezie, je to o Romech, tak čekám, až se to přeloží, budu šťastná, jestli se to vydá, a pak teď budu mít vlastně 8. prosince křest pohádky, v Liberci v knihovně mi vydávají pohádku. A příští rok, myslím leden-únor bude druhé vydání Naší osady. No a teď momentálně píšu příběh s názvem Tři šestky, Satan, o jedné ženě, která si namýšlí, že má v sobě satana.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
11.06.2016Romská spisovatelka Irena Eliášová připravuje další knihyO Roma Vakeren
12.12.2015Z pohádek, které vyprávěla vnučce, vytvořila Irena Eliášová knihu Chci se vrátit do pohádkyO Roma Vakeren
28.03.2015Spisovatelská dráha Ireny EliášovéO Roma Vakeren
21.02.2015Rodinná historie spisovatelky Ireny EliášovéO Roma Vakeren
22.06.2013Román Listopad od Ireny Eliášová se odehrává i ve světě prostitutekO Roma Vakeren
23.04.2013Novela Listopad romské autorky Ireny Eliášové vychází v nakladatelství KherZprávy ze života Romů
30.06.2012Vzniklo nové e-nakladatelství romské literatury KherO Roma Vakeren
12.05.2012Na Noci romské literatury v Mnichově vystoupí i dvě romské spisovatelky z ČeskaO Roma Vakeren
30.11.2011Současná romská literaturaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Postavení romských žen ve společnosti se mění
Reportáž:  Na 5. listopad připadá Mezinárodní den romštiny
Reportáž:  Kniha Základy interkulturního soužití zaostřuje na témata důležitá při setkávání lidí z různých kultur
Reportáž:  Judo učí děti trpělivosti a bojovnosti
Reportáž:  Eva Červeňáková pomáhá umírajícím lidem zvládnout poslední dny života
Reportáž:  Liberecká spisovatelka Irena Eliášová četla v Brně svou povídku

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz