Vyhledávání
22.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Pamětník 2. světové války Karel Holomek vám vysvětlí rozdíly mezi osudy českých a slovenských Romů za holocaustu. Připomeneme si rok 1968 a představíme Evu Džobákovou, všestrannou ženu, která vede v nízkoprahovém klubu Husita v Praze taneční soubor Gitane.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové války
Světový romský festival Khamoro nabízí od loňského roku vyprávění romských pamětníků přímo v ulicích Prahy ve stanu, který je zařízen jako romská domácnost. Letošní setkání mělo název „O minulosti a současnosti jinak“. Mezi vypravěči zasedli Olga Fečová, Karel Holomek a Ladislav Goral a jejich příběhy doprovodila romská hudba. Jana Šustová nám teď představí vyprávění Karla Holomka, který zavzpomínal na 2. světovou válku.

Ladislav Goral, Olga Fečová a Karel Holomek při setkání O minulosti a současnosti jinak (Foto: Jana Šustová) Karel Holomek se narodil v roce 1937 v Brně v rodině původních moravských Romů, kteří se na Moravě usadili na konci 17. století. Jeho otec Tomáš Holomek byl první vysokoškolsky vzdělaný Rom v bývalém Československu a 2. světovou válku přežil díky tomu, že uprchl na Slovensko. Jeho syn Karel popisuje osudy československých Romů za holocaustu takto:

„Jsem hodně starý, takže se můžu vrátit i do doby před válkou. A všimnu si celé Československé republiky. Začal bych lety 1939, 1941, 1942, kdy byly transporty Romů tady na Moravě a v Čechách, to byl tehdy protektorát Böhmen und Mähren – Čechy a Morava. Odsud se odváželi Romové do koncentračních táborů, téměř všichni, kteří tady tehdy žili, což bylo víc než šest a půl tisíce lidí.“

Na pozadí historických událostí Karel Holomek vypráví o odlišném osudu Romů na českém a na slovenském území.

Karel Holomek při setkání O minulosti a současnosti jinak (Foto: Jana Šustová) „Musím Vás uvést do situace: v roce 1939 už v okleštěné podobě se Československo rozdělilo na tento protektorát a na Slovenský štát, který byl spojencem Hitlera. Říkám to z toho důvodu, že to mělo zásadní vliv na osud Romů. Ti Romové, kteří žili tady v Čechách a na Moravě, všichni skončili v koncentračních táborech, pokud se výjimečně neukrývali, což byl třeba případ mě, mojí sestry a mojí maminky, která snad jediná pochopila, že koncentrák není nějaký výlet do pracovního tábora, ale že to je smrt, takže nás ukrývala a tím nás zachránila. Zatímco všichni ostatní z mé rodiny – tehdy ta rodina Holomků, Růžičků a Danielů byly vlastně největší rodiny, které skončily v koncentráku. Takže to byla doba, kdy odsud Romové hlavně mezi lety 1941-1943 směřovali do koncentráků. Z té doby jsou ty známé tábory, o kterých dnes slyšíme, Lety u Písku, kde je teď prasečák, a Hodonín u Kunštátu, kde zas potom bylo rekreační středisko. Na Slovensku Romové trpěli také, ale spíše tím, že byli v pracovních táborech, kde pracovali pro Němce, dělali zákopy, řekl bych velmi primitivně, před přicházející frontou.“

Díky tomu slovenští Romové narozdíl od Romů českých a moravských 2. světovou válku z velké části přežili.

„Ti Romové, co tu byli, vlastně zmizeli ze světa – to byli ti moravští a čeští Romové, jejichž potomků, jako jsem já, zbylo jen pár. Z koncentráků se vrátilo nějakých 500 lidí. A vezměte si, že dnes tady žije 250 tisíc, možná 300 tisíc Romů, ale to všechno jsou migrační vlny ze Slovenska, do doby, o které už Vám vyprávěla paní Fečová.“

Do zmíněného vyprávění paní Olgy Fečové o poválečné migraci slovenských Romů na české území se zaposloucháme v některém z příštích pořadů O Roma vakeren.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
30.01.2016Krátký dokument o romském holocaustu najdete na webu Moderní dějiny a na DVD ke knize Holocaust a jiné genocidyO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Vzpomínky manželů Červeňákových na okupaci v srpnu 1968
Vojska pěti armád Varšavské smlouvy v čele s vojáky Sovětského svazu překročila státní hranice před 47 lety v noci z 20. na 21. srpna. Invaze si do konce roku 1968 vyžádala celkem 108 mrtvých, zhruba 500 těžce zraněných a další stovky lehce zraněných lidí. Na dobu srpnových událostí roku 1968 zavzpomínají manželé Červeňákovi z Kolína. Jan Berousek nejdříve oslovil paní Červeňákovou.

Srpen 1968 (Foto: ČT24)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
22.08.2015Zdenek Jansa vzpomíná na události srpna 1968O Roma Vakeren
22.08.2015V roce 1968 se začal formovat Svaz Cikánů-RomůO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Eva Džobáková vede nízkoprahovém klubu Husita taneční soubor Gitane
Eva Džobáková je všestranná žena – v nízkoprahovém klubu Husita vede taneční soubor Gitane, sama s ním vystupuje, připravuje choreografie, vymýšlí a šije kostýmy. Nejen o těchto aktivitách hovořila s paní Džobákovou Kristýna Maková.

Výuka tance v Nízkoprahovém klubu Husita (Foto: npkhusita.husitskecentrum.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
30.07.2014Na žižkovském náměstí Barikád vystoupí v rámci School Break Party i mladí romští rappeřiZprávy ze života Romů
26.07.2014Nízkoprahový klub Husita už 10 let nabízí žižkovským dětem alternativu trávení volného časuO Roma Vakeren
16.12.2010Předváčnoční aktivity v nízkoprahovém klubu HusitaO Roma Vakeren

=[ Paměť romských dělníků ]=
S Ignácem Zimou o tradičním životě na Slovensku v době jeho dětství
Pana Ignáce Zimu jsme v Paměti Romů sledovali v době po sametové revoluci, kterou pracovně prožíval na brněnském úřadu práce. V dnešním povídání se s ním vydáme do dob jeho dětství na slovenském venkově. Vyrostl v romské osadě v Kopčanech.

Ignác Zima (Foto: Projekt O leperiben) „Já a mnozí jiní, když jsme byli děti, tak jsme se pořád pohybovali venku a bosky a nejenom kolem baráku, ale kamkoli se šlo.“

Odolnost proti dnešním dětem je ten hlavní rozdíl, který pan Zima zmiňuje. Jinak ale žili i Romové jako skupina, dnes bychom řekli – komunita.

„Tak moje matka když vařila, když uvařila desetilitrový hrnec polévky, tak ona vzala kastrólek, naplnila ten kastrólek a řekla mně: ‚Ďa, deďa‘ – ‚Zanes to‘, tam a tam. Jako když věděla, že tam nemají, co jest, nebo já nevím co.“

Sounáležitost byla vždy neoddělitelnou součástí romské identity.

„Dříve, kdyby Rom okradl Roma, tak to se říkalo ‚jaaj báryvač‘, celá osada vlasy vzhůru, ruce vzhůru a velká ostuda, jako. Aby Rom Roma okradl.“

Rozdíly byly samozřejmě především ve vztahu ke slovenským spolužákům ve škole. Ten – z dnešního pohledu úsměvný – byl například i v jídle.

„Teď jsem viděl, že on tam má polévku a ještě tam má druhé, další jídlo, tak doma jsem to taky tak chtěl dělat. Tak jsem z té polévky vybíral brambory a maso. A polévku jsem snědl jenom s nudlema. A ty brambory s masem zvlášť a měl jsem druhé jídlo.“

K životu v osadě patřila však také chudoba, o které Romové mluví často v souvislosti s jídlem.

„Samozřejmě, že ten cukr tam nebyl takový. Tak taky se nestalo to, že Romové by měli cukrovku, jo, že by měli nějaké žlučníkové potíže, protože ta mastnota tam moc velká nebyla.“

Pan Zima tedy vzpomíná na život v osadě rád a hodnotí ho spíše pozitivně. Velká změna, kterou on sám prožil a která vedla od tradičního života v komunitě k modernímu životu ve městech, měla ale také své stinné stránky. Kromě ekonomického polepšení si přinesla Romům také izolaci a oslabení některých tradičních hodnot.

Příští týden budeme hned s několika pamětníky vzpomínat na Svaz Cikánů Romů. Poslouchejte další díl pořadu „Paměť Romů“!

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
26.12.2015Ignác Zima vzpomíná na vánoční koledování a vinšováníO Roma Vakeren
22.08.2015Romské ženy – matky i úderniceO Roma Vakeren
15.08.2015Romové a přechod k demokracii v 90. letech 20. stoletíO Roma Vakeren
08.08.2015Svaz Cikánů-RomůO Roma Vakeren
25.07.2015Paměť romských dělníkůO Roma Vakeren
18.07.2015Julius Absolon a komunistická stranaO Roma Vakeren
11.07.2015Michal Čonka: Když člověk něco umí, tak se uživí na celém světěO Roma Vakeren
04.07.2015Michal Čonka – Do školy ve dvanácti letech aneb jak překonat nepříznivé okolnostiO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Součástí Prague Pride bude Mezinárodní romská LGBT konference
Na podporu menšiny leseb a gayů z romské komunity u nás vzniklo sdružení ARA ART, které vůbec jako první zřídilo poradnu určenou primárně pro romskou LGBT komunitu. A právě této komunitě také věnují první Mezinárodní romskou konferenci v polovině srpna. Upozorní nejen na diskriminaci LGBT menšin, ale také na problémy týkající se vyloučení z komunity, odmítnutí vlastní rodinou a obavami ze střetu s tradičními hodnotami romské rodiny. A kromě toho sdružení ARA ART připravuje v rámci festivalu Prague Pride hudební program, na kterém vystoupí řada romských osobností. Více už Rena Horvátová.

Romský alegorický vůz na Prague Pride 2014 (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Kampaň #PrayForPrej bojuje proti stereotypům vůči RomůmO Roma Vakeren
22.08.2015Praha byla dějištěm první Mezinárodní romské LGBT konferenceO Roma Vakeren
17.01.2015David Tišer je prvním romským LGBT aktivistou v ČeskuO Roma Vakeren
10.01.2015Divadelní představení Guľi Daj má úspěchy i za hranicemi ČeskaO Roma Vakeren
23.08.2014Organizátoři Prague Pride se snažili prolomit tabu homosexuality v romské komunitěO Roma Vakeren
10.05.2014V Praze se uskutečnilo historicky první setkání romských gayů a lesebO Roma Vakeren
14.12.2013Hra Guľi Daj poukazuje na problémy dnešní doby očima RomůO Roma Vakeren
06.04.2013Divadelní skupina Ara Art připravila hru Guli Daj / Sladká matkaO Roma Vakeren
25.08.2012Součástí Prague Pride byl i večer věnovaný romským gayům a lesbámO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Slovenská obec Valkovňa má už třetí volební období romského starostu
Obec Valkovňa leží na Horehroní východně od obce Heľpa. Její název se odvozuje od toho, že v ní postavili válcovnu plechu. Je to jediná obec na Horehroní, ve které je už třetí volební období starosta Rom. Valkovňu nám tedy představí její starosta Rudolf Pokoš, kterého pozval k mikrofonu Robert Hoza.

Kostel v obci Valkovňa (Foto: www.obecvalkovna.szm.com)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
22.08.2015Komunitní centrum nabízí romským dětem ze slovenské vesnice Valkovňa program na prázdninyO Roma Vakeren

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové války
Reportáž:  Vzpomínky manželů Červeňákových na okupaci v srpnu 1968
Reportáž:  Eva Džobáková vede nízkoprahovém klubu Husita taneční soubor Gitane
Paměť romských dělníků:  S Ignácem Zimou o tradičním životě na Slovensku v době jeho dětství
Reportáž:  Součástí Prague Pride bude Mezinárodní romská LGBT konference
Reportáž:  Slovenská obec Valkovňa má už třetí volební období romského starostu

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz