Vyhledávání
30.5.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Řekneme si o dvouhodinovém pořadu o Romech, který vysílá jedna soukromá rumunská televize. Přiblížíme Romano Drom – Romskou cestu, kterou připravuje Ida Kelarová, a povíme si o zásahu policie v obci Vrbnice na Slovensku.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Divácké ohlasy na rumunský pořad o Romech
Už deset let vysílá rumunská soukromá televize Naţional TV pořad o Romech. Má název „I já jsem se narodil v Rumunsku“, vysílá se každou sobotu od 10 do 12 hodin dopoledne a k dispozici je také na internetu. Jeho součástí jsou zprávy, rozhovory ve studiu i reportáže z Rumunska i ze zahraničí. Jaké jsou na pořad divácké ohlasy, zjišťovala Jana Šustová.

Moderátoři pořadu Zita Moldovanová a Sorin Sandu  (Foto: Naţional TV, www.nationaltv.ro) Tým, který připravuje pořad „I já jsem se narodil v Rumunsku“, má 16 členů. Patří k nim i redaktorka Irina Ursu, které jsem se zeptala, jak na pořad reagují televizní diváci.

„Za těch deset let existence pořadu, který moderují dva Romové – Zita Moldovanová a Sorin Sandu, si pořad našel do jisté míry své věrné diváky. Je sice pravda, že se stále setkáváme i s jistou rezistencí, protože lidé mají o Romech své představy, a když jsou Romové prezentováni jinak, tak lidé proti tomu mají rovnou jistou dávku odolnosti, anebo jsou přinejmenším překvapení a udivení. Ale myslím si, že poté, co se dozvědí něco víc o menšině, kterou považují za nějak uzavřenou a odlišnou, tak nakonec zjistí, že mají v práci, ve škole i všude možně jinde kolem sebe kolegy, kteří jsou Romové a že s nimi vlastně vycházejí dobře. Na druhé straně ale samozřejmě zaznamenáváme i hodně negativních reakcí. Za těch deset let existence pořadu do redakce přišly i velmi tvrdé ohlasy, které však určitě nedostáváme jenom my, ale i všichni ostatní, kteří se zabývají nepříliš známými menšinami. A my usilujeme o to, abychom nebyli příčinou k tomu, aby lidé posílali takovéto negativní vzkazy.“

Asi nejhorším případem, který mi Irina Ursu svěřila už mimo mikrofon, bylo napadení redakce útočníkem s paralyzujícím sprejem. Paradoxně zásah sprejem nejvíc postihl světlovlasého a modrookého člena redakce a ne nikdo z Romů. Ale od této temné vzpomínky přešla Irina Ursu při našem pražském setkání i na pozitivnější notu.

V pořadu I já jsem se narodil v Rumunsku (Foto: Naţional TV, www.nationaltv.ro) „Moc nás těší, že dostáváme vzkazy i od televizních diváků z ciziny, který náš pořad sledují na webu Národní televize. A jeden z těchto vzkazů přišel z Hradce Králové, kde bydlí jedna romská rodina z Rumunska, která sleduje pořad ‚I já jsem se narodil v Rumunsku‘. Takže máme radost, že máme diváky i v Česku – vedle diváků z Itálie, Francie, Španělska a z dalších evropských zemí.“

Součástí pořadu „I já jsem se narodil v Rumunsku“ bývají i reportáže o Romech, kteří z Rumunska odešli do ciziny.

„Natáčeli jsme i reportáže o Romech, kteří odešli z Rumunska a kteří se na kratší či delší dobu usadili i v jiných zemích. Jeli jsme do Itálie do Říma, kde jsme se mezi romskou elitou setkali s vynikajícími mladými lidmi, kteří tam studují a kteří se angažují pro Romy na mezinárodní úrovni a kteří jsou velmi aktivní především v zemích, které v současnosti nevnímají Romy moc dobře. Jeli jsme i do Francie do Paříže, kde jsme nedávno natáčeli o Emě Dei, což je romská umělkyně, která asi před dvaceti lety odjela z Rumunska. V době našeho natáčení vystupovala se skupinou Šukar, která reprezentuje hudbu elektro-gypsy. Ale natáčeli jsme nejen s Emou Dei, ale i s jinými Romy, kteří odešli z Rumunska a usadili se jinde. Byli jsme i v Berlíně na setkání Romů, kteří se narodili v Rumunsku, a pokusili jsme se sesbírat jejich příběhy o tom, proč odešli z Rumunska a na druhé straně jak si vybudovali nový život v cizině se všemi těmi těžkostmi, které jsou spojeny s tím, že jsou daleko od domova, ale i se všemi pozitivními aspekty a věcmi, které v nové zemi vybudovali a v celém tom příběhu zůstali Romy. Dál totiž říkají, že i když to pro ně nebylo úplně jednoduché, stále říkají, že jsou romského původu.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
18.07.2015Soukromá rumunská televize Naţional TV už deset let vysílá dvouhodinový pořad o romské menšiněO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Nad projektem Romano drom převzal záštitu slovenský prezident Andrej Kiska
Romano drom je projekt Idy Kelarové, kterého se již od loňského roku účastní i mnozí členové České filharmonie. Osobní záštitu nad tímto projektem převzal slovenský prezident Andrej Kiska. Kristýna Maková hovořila s jedním z instruktorů, Michalem Mižigárem, a ptala se ho na to, jak Romano drom funguje.

Výtvarné aktivity v rámci projektu Romano drom (Foto: z.s. Miret)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
28.09.2015Romano drom: Ida Kelarová vytváří prostor pro boření předsudků a setkávání s romskou kulturouZprávy ze života Romů
15.08.2015Letní škola Romano drom připravila romským dětem řadu zážitkůO Roma Vakeren
08.08.2015Dva týdny plné hudby a tance nabídla romským dětem Ida Kelarová a čeští filharmoniciO Roma Vakeren
30.07.2015Letní škola Romano drom je v plném prouduZprávy ze života Romů
04.07.2015Ida Kelarová a spolek Miret hledají spolupracovníky pro mezinárodní festival RomaleO Roma Vakeren
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
13.06.2015Sbor Čhavorenge vystoupí spolu s Českou filharmonií na Hradčanském náměstí v PrazeO Roma Vakeren
28.03.2015Ida Kelarová zve na další ročník mezinárodního romského festivalu „Romale“ Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
13.12.2014Na Dni studentstva zazpíval dětský soubor ČhavorengeO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Sporné zásahy slovenské policie vůči Romům
Úřad vládního zmocněnce pro romskou komunitu na Slovensku eviduje v současné době tři sporné zásahy policie vůči Romům. Jedná se o zásahy v Moldave nad Bodvou, v obci Vrbnica a postup policie proti romským dětem z Luníku IX. Nejvíce kritizovaný je však policejní zásah v obci Vrbnica v Michalovském okrese z dubna tohoto roku, kde mělo být napadeno 20 Romů. Policie brutální útok odmítá a ohrazuje se proti tvrzení Romů. Více zjišťoval Miroslav Strelec.

Pouta (Ilustrační foto: foxumon / Stock.XCHNG)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
05.11.2010V Košicích začal proces s policisty, kteří týrali romské dětiZprávy ze života Romů
08.04.2009U policie v Košicích už padají hlavy kvůli brutální šikaně nezletilých RomůZprávy ze života Romů
07.04.2009Slovenští policisté brutálně šikanovali romské děti, média to označují za mučeníZprávy ze života Romů
28.02.2008Soud v Banské Bystrici vynesl tresty nad bývalými policisty Zprávy ze života Romů
07.07.2005Ani čtyři roky po smrti Roma nezačal soud s obviněnými policistyZprávy ze zahraničí
16.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren

=[ Paměť romských dělníků ]=
Nový začátek rodiny pana Františka Tuleje
Jaké to je odejít ze známého prostředí a začínat jinde znovu, protože člověk musí? To je jedna z hlavních otázek spojených s pracovní migrací. Romové ze Slovenska do Česka přijížděli také po revoluci v 90. letech. Dnešní příběh je o takovém novém začátku rodiny pana Františka Tuleje.

František Tulej (Foto: Projekt O leperiben)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
22.08.2015Romské ženy – matky i úderniceO Roma Vakeren
15.08.2015Romové a přechod k demokracii v 90. letech 20. stoletíO Roma Vakeren
08.08.2015Svaz Cikánů-RomůO Roma Vakeren
01.08.2015S Ignácem Zimou o tradičním životě na Slovensku v době jeho dětstvíO Roma Vakeren
18.07.2015Julius Absolon a komunistická stranaO Roma Vakeren
11.07.2015Michal Čonka: Když člověk něco umí, tak se uživí na celém světěO Roma Vakeren
04.07.2015Michal Čonka – Do školy ve dvanácti letech aneb jak překonat nepříznivé okolnostiO Roma Vakeren
13.06.2015Paměť romských dělníkůO Roma Vakeren
23.05.2015Andrej Červeňák přišel za prací ze Slovenska, v Ostravě i jinde vybudoval řadu věcíO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Jiří Kaliáš - ze sanitáře rehabilitačním terapeutem
Jiří Kaliáš pomáhá pacientům fakultní nemocnice už čtyři roky. Práce jako taková je pro mladého Roma náročná především psychicky. Dnes a denně se setkává na svém pracovišti nejen s těžkou formou nemoci u pacientů, ale také s úmrtností. Přesto si svůj život bez práce sanitáře nedokáže představit. A co víc, práce ve zdravotnictví jej natolik pohltila, že jej zanedlouho můžeme potkávat také jako maséra nebo rehabilitačního terapeuta. Více v reportáži Reny Horvátové.

Čekárna v nemocnici (Foto: Filip Jandourek, Český rozhlas)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Sanitář Jiří Kaliáš: Práce je především náročná psychickyO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Američtí studenti se v Česku zaměřovali na příčiny sociálního vyloučení
Ted už vás Iveta Demeterová seznámí s americkými studenty Tuanem, Morgan, Lauren a Jonathanem, kteří absolvovali tento měsíc stáž v České republice a jsou zapojeni do projektu společnosti Inclusio. Tento program je zaměřen prakticky, na pochopení hlavních příčin sociálního vyloučení se zaměřením na romskou tématiku jako výchozí informační zdroj a na vytvoření veřejného blogu studentů. Spolu se studenty do studia přišla i Petra Zahradníková ředitelka o.p.s. Inclusio.

Redaktorka Iveta Demeterová s americkými studenty Tuanem, Morgan, Lauren a Jonathanem ve studiu Českého rozhlasu (Foto: Petra Zahradníková)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
21.06.2014Projekt Inclusia získal velkorysou nabídku od houslisty Viliama DidiášeO Roma Vakeren

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Divácké ohlasy na rumunský pořad o Romech
Reportáž:  Nad projektem Romano drom převzal záštitu slovenský prezident Andrej Kiska
Reportáž:  Sporné zásahy slovenské policie vůči Romům
Paměť romských dělníků:  Nový začátek rodiny pana Františka Tuleje
Reportáž:  Jiří Kaliáš - ze sanitáře rehabilitačním terapeutem
Reportáž:  Američtí studenti se v Česku zaměřovali na příčiny sociálního vyloučení

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz