Vyhledávání
29.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Hudba a tanec mohou díky souboru Kesaj Čhave symbolizovat i naději pro mladé Romy
30-05-2015 - Kristýna Maková
V polovině května v pražském divadle Dobeška vystupovaly děti z tanečního a hudebního uskupení Kesaj Čhave z východního Slovenska. O aktivitách souboru a uměleckých úspěších se rozpovídal vedoucí Kesaj Čhave Ivan Akimov:

Ivan Akimov, foto: Česká televize Jak soubor Kesaj Čhave vznikl?

“Kesaj Čhave byla zpočátku iniciativa, která měla za cíl doučovat romské děti v Kežmarku. V tomto městě jsme tehdy žili. Začali jsme tedy doučováním, záhy jsme si ale všimli, že je třeba najít nějaké styčné body, společnou vášeň, abychom děti nadchli. A hudba se nám od začátku zdála být tím nejlepším. A tak jsme začali a pokračujeme v tom dosud.”

Děti se díky vám podívají i do světa. Kde všude jste letos byli? A odkud vlastně děti účinkující v souboru pocházejí?

“Děti jsou z podtatranského regionu, z oblasti okolo Kežmarku a Popradu. Pocházejí z převážné většiny z romských osad, z romských lokalit. Za dobu existence souboru máme za sebou více než 60 zahraničních zájezdů. V současnosti to znamená pět až šest výjezdů do roka, v tom máme velké štěstí.

Kesaj Čhave, foto: Jana Šustová / Český rozhlas Nebudu vyjmenovávat všechna místa, kde jsme byli. Mohu ale zmínit několik cest za posledních pár týdnů: Před třemi týdny jsme byli v belgickém Bruselu na festivalu Balkan Trafik s Goranem Bregovićem. Dnes se vracíme z Paříže, kde jsme uváděli spolu s pařížským divadelním souborem premiéru koprodukce divadelně–hudební hry Cikánská epopej. Uvedení bylo v rámci jednoho projektu přímo ve spolupráci s pařížskou radnicí. Kromě toho se vždy samozřejmě snažíme účinkovat i pro romskou populaci.

Jak je známo, na Západě je opravdu hodně romských migrantů z Balkánu, kteří žijí ve velmi těžkých podmínkách, často v ilegalitě. Snažíme se tedy zajet i k nim a přivézt jim, alespoň v to doufáme, určitou formu naděje. Za ty roky, co takto působíme, vidíme, že se ta naděje občas uchytí a že do jisté míry pozitivně působí. Máme ve svých řadách také děti a mladé lidi, kteří jsou z Rumunska a díky Kesaj Čhave se nasměrovali na rozumnější cestu.”

Dokument Jenica&Perla O souboru Kesaj Čhave vznikl celovečerní dokument Jenica&Perla, který zaznamenává příběh přátelství dvou dívek: Jenica je rumunská Romka žijící v Paříží, Perla pak slovenská Romka žijící na východě země v jedné z osad. Dokument měl premiéru na letošním ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. O vzniku filmu jsem hovořila s jeho autorkou a režisérkou Rozálií Kohoutovou:

Vy jste vystudovaná dokumentaristka a romistka. Nemá tedy asi cenu se Vás ptát, proč jste zvolila jako hlavní téma filmu romský příběh. Proč jste ale zvolila právě tento příběh?

“Když jsem byla ve čtvrtém ročníku na FAMU, rozhodla jsem se, že pojedu studovat do Paříže v rámci programu Erasmus. Už předtím jsem natočila dva filmy s romskou tematikou v rámci studia na FAMU. To téma mě stále zajímalo. Začala jsem tedy v Paříži spolupracovat s jednou neziskovou organizací. Olivier, kamarád z té organizace, mi jednou řekl: 'Hele, přijedou sem děcka z tanečního souboru. Oni jsou tam odněkud od vás, z východní Evropy.'

Dokumentaristka Rozálie Kohoutová, foto: Martin Melichar / Český rozhlas - Radio Wave Ukázalo se, že jsou z východního Slovenska. Jela jsem tehdy za nimi na nějaké jejich vystoupení. Velmi mě zaujalo. I díky organizaci, se kterou jsem spolupracovala, jsem se začínala dozvídat trochu víc o situaci rumunských Romů v Paříži. Hodně mě zaujalo, že Ivan Akimov tím souborem Kesaj Čhave dokáže ta děcka propojit. A v okamžiku, kdy propojí slovenské Romy s Romy z Rumunska, začnou se bavit nějakou romštinou, která je univerzální. A funguje to. Romská kultura, respektive písničky z východního Slovenska, znají i rumunští Romové, kteří žijí v Paříži.”

Ústřední postavou soboru Kesaj Čhave je Ivan Akimov. Nemohl tedy chybět ani ve filmu Jenica&Perla. Což potvrzuje i Vladimír Lhoták, producent dokumentu:

Producent Vladimír Lhoták, foto: Fresh Films “Myslím si, že je důležité, že film zmiňuje jako centrální postavu Ivana Akimova, díky kterému se obě děvčata, Jenica a Perla, znají. Sám o sobě je to ale člověk, který dělá pro romskou komunitu na Slovensku strašně moc práce. On i jeho žena Helena Akimova. Film je také trochu o práci Kesaj Čhave, což je víc než jen taneční soubor. Bylo pro nás prostě důležité zachytit Ivana a jeho práci.”

Více informací o dokumentu naleznete na webu České televize.Související články
DatumNadpisRubrika
28.05.2016Ivan Akimov v souboru Kesaj čhave motivuje mladé RomyO Roma Vakeren
23.05.2015Soubor Kesaj čhave pracuje s dětmi z východoslovenských romských osadO Roma Vakeren
06.05.2015Během Brněnské muzejní noci 2015 vystoupí před budovou Muzea romské kultury skupina Kesaj čhaveZprávy ze života Romů
10.04.2015Komiksy a fotografie představí příběhy dětí víly KesajZprávy ze života Romů
08.04.2015Kesaj čhave - výstava komiksů a fotografií v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
19.05.2009Děti ze skupiny Kesaj čhave vystoupí v PrazeZprávy ze života Romů
23.03.2007Děti Kesaj krásně zpívají, tancují a hrají na hudební nástrojeO Roma Vakeren
11.08.2006Děti ze sociálně znevýhodněného prostředí se v souboru Kesaj čhave staly dětmi dobré vílyO Roma Vakeren
19.05.2006Na Khamoru se představí i slovenský soubor Kesaj ČhaveO Roma Vakeren
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz