Vyhledávání
24.3.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Většina úředníků z Agentury pro sociální začleňování vstoupila do stávky

Zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování stávkují, sešli se v Divadle Komedie (Foto: Martin Karlík) Většina lidí, kteří pracují ve vládní Agentuře pro sociální začleňování, ode dneška stávkuje. Ze sedmi desítek zaměstnanců a spolupracovníků se jich ke stávce připojilo 59. 20 lidí, včetně členů vedení, je připraveno dát výpověď. Agentura spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD. Pracovníci agentury požadují nezávislost, samostatnost a debatu s premiérem.

Zaměstnanci agentury požadují, aby je vláda vyjmula z gesce ministerstva pro lidská práva. Pod vedením resortu údajně nejsou schopni plnit závazky vůči obcím.

„Rádi bychom dosáhli autonomie. Pan ministr to sice znevažuje, říká, že to není možné. Nicméně nám to bylo přislíbeno ve vládních usneseních z roku 2008 a 2012. Proto se teď k tomu vracíme a tímto žádáme o otevření dialogu nad tím, jak dále s agenturou fungovat a spolupracovat,“ říká členka stávkového výboru a expertka Agentury pro sociální začleňování Lucie Macků.

Během stávky se setkávají s novináři a diskutují o tom, do jaké míry můžou úředníci v Česku vyjadřovat svůj názor.

Místopředseda Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády Petr Čáp řekl, že se obávají odchodu celého vedení agentury.

„My se prostě bojíme, že pokud opravdu těch 20 lidí v pondělí podá výpověď, tak to, co tu bylo šest let budováno jako efektivní nástroj pro politiku sociálního začleňování, končí, celý tým se rozpadá. Je to ohromná destrukce ve státní správě,“ tvrdí Petr Čáp.

Zaměstnanci požadují, aby se Agentura pro sociální začleňování stala nezávislou příspěvkovou organizací. Podle Petra Čápa by to pomohlo při jednáních s jinými resorty, protože teď je Agentura postavená na roveň odboru ministerstva:

„Jako ředitel odboru nemůžete vcházet do jednání s ministry, s kraji. Agentura byla vybudována tak, že hájí zájmy nejchudších lidí a je zavázána především dlouhodobým dohodám, ať už na národní úrovni nebo na mezinárodní úrovni. Proto potřebujeme ředitele nebo ředitelku, kteří mají mandát, třeba čtyřletý, aby byli těmto resortům partnery.“

Ministru Dienstbierovi ale není jasné, co přesně požadavkem nezávislosti lidé z agentury myslí.

„Od 1. července se bude na všechny správní úřady včetně Úřadu vlády a včetně agentury vztahovat služební zákon, který přesně upravuje postavení úředníků včetně jejich představených a i samozřejmě garantuje určitou míru politického nezasahování,“ reagoval ministr.

Vztahy agentury s ministerstvem vyostřilo nedávné odvolání ředitele Martina Šimáčka, který stál v jejím čele od února 2009.

Podle Petra Čápa ale stávkující úředníci nepožadují návrat Martina Šimáčka:

„My to takto personálně nestavíme. Jde nám o principy, které pan Šimáček šest let budoval. Pro podmínky naší práce je naprosto nezbytné, aby nový ředitel nebo ředitelka pokračovali na těchto principech.“

Sobotka se s úředníky sejde

Úředníci požadují, aby do jednání také vstoupil premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. „A pomohl nám nastavit diskusi o budoucnosti Agentury pro sociální začleňování. Dneska ho požádáme o schůzku,“ dodává Čáp.

Sobotka požadavkům stávkujících zaměstnanců nerozumí, ale hned jak mu to čas dovolí, se s nimi sejde:

„Rozumím tomu, že zaměstnanci stávkují za vyšší mzdy, za lepší pracovní podmínky, aby byl dodržován zákoník práce. Ale nerozumím tomu, když někdo stávkuje za to, aby jeho agentura byla autonomní a mohla rozhodovat o tom, kdo takovou agenturu vede. To ve státní správě není dost dobře možné.“

Podle místopředsedy Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády Petra Čápa snahy stávkujících podporují organizace, se kterými Agentura spolupracuje:

„Stačí se podívat, kdo podepsal otevřený dopis. Je to 350 jedinců a zástupců našich partnerských organizací.“

Některé neziskové organizace ale poslední dobou spolupráci s Agenturou kritizovaly, stěžovaly si na arogantní chování zaměstnanců a tvrdily, že její projekty nejsou účinné.

Poslech v mp3Agentura pro sociální začleňování vznikla v roce 2008

Agentura pro sociální začleňování vznikla v roce 2008 za úřadování koaliční vlády Mirka Topolánka (ODS), první čtyři roky nesla v názvu ještě přídomek "v romských lokalitách". Od počátku je agentura jedním z odborů úřadu vlády, začátkem roku 2009 se stal jejím ředitelem Martin Šimáček, který předtím působil v organizaci Člověk v tísni.

Úkolem agentury je pomáhat městům a obcím se zvládnutím situace v problémových oblastech. Zaměstnanci agentury například pomáhají koordinovat činnost radnic, úřadů práce, neziskových organizací, škol či policie. Společně pak připraví plán kroků a projekty, které stav mají zlepšit.

Agentura začala v roce 2008 působit ve dvanácti lokalitách, její úspěšnost přitom výrazně závisí na spolupráci s místními úřady. Někde - jako například v Duchcově - se ovšem působení agentury nesetkalo s pochopením, i kvůli tomu, že primárně neposkytuje peníze. "Je lepší, když do oblastí sociálních ghett přinášíme spíše rady. Peníze by naše snažení jen kazily," řekl k tomu koncem roku 2012 ředitel Šimáček.

V současnosti agentura se sedmi desítkami zaměstnanců působí v 36 městech, zejména na severu a západě Čech a na severní Moravě. Roční výdaje agentury pro sociální začleňování se pohybují kolem 20 milionů korun, podle výročních zpráv stála její činnost nejvíce - 28,6 milionu - v roce 2012. Financována je ze státního rozpočtu, evropských fondů a od loňského roku se rozběhl i projekt podpořený takzvanými norskými fondy.

Mnozí odborníci činnost agentury hodnotí pozitivně. Podle nich se díky jejímu přispění situace v řadě problémových lokalit zlepšila a lepší je tam i soužití s okolím. Agentura má ale i své kritiky. Podle některých není třeba jasné, kolika lidem ze sociálně vyloučených lokalit, často Romům, vlastně skutečně pomohla začlenit se do běžného života.

Současná krize kolem agentury vypukla v polovině dubna, když ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) odvolal ředitele agentury Martina Šimáčka. Údajně kvůli chybám v zakázkách či odmítnutí debaty o reorganizaci, což Šimáček označil za zástupné důvody. Za odvolaného ředitele se postavili jeho podřízení i známé neziskové organizace, Dienstbier ale odmítl rozhodnutí změnit. Reakcí byla stávka. Zapojilo se do ní 59 ze sedmi desítek zaměstnanců a spolupracovníků, tedy 88 procent.

Zdroj: ČTKSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
19.12.2015Agentura pro sociální začleňování bude spolupracovat s dalšími devíti městy a obcemiO Roma Vakeren
28.11.2015Město Žlutice zlepšilo sociální situaci svých obyvatelO Roma Vakeren
14.11.2015Obec Velké Hamry u Tanvaldu ukázkově využívá spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
06.06.2015Ředitelem Agentury pro sociální začleňování se stal Radek JiránekO Roma Vakeren
27.05.2015Agenturu pro sociální začleňování má vést Radek JiránekZprávy ze života Romů
19.05.2015Premiér se sejde s nespokojenými úředníky Agentury pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
19.05.2015Situaci ve vládní Agentuře pro sociální začleňování řešil premiérZprávy ze života Romů
15.05.2015Na post ředitele Agentury pro sociální začleňování kandiduje 7 zájemcůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz