Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

K mikrofonu pozveme Karla Holomka, čerstvého držitele studentské ceny v kategorii média, oslovíme amerického velvyslance Andrewa Schapira a ohlédneme se za Týdnem romské hrdosti v Brně.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Karel Holomek získal od romských studentů ocenění za svou práci v médiích
Dvě stovky romských studentů středních a vysokých škol na počátku tohoto roku v hlasování vybraly sedm romských osobností, které ocenily za přínos ve sportu, politice, kultuře, sociální oblasti, školství, médiích a akademická sféře. Udělena byla také cena in memoriam. Studentské pocty se předávaly u příležitosti Mezinárodního dne Romů v pražském klubu MeetFactory a jednoho z oceněných nám teď představí Jana Šustová.

Karel Holomek přebírá studentskou cenu (Foto: Jana Šustová) Oslavy Mezinárodního dne Romů v pražské MeetFactory uspořádalo sdružení AraArt. Během slavnostního galavečera vystoupila řada známých romských hudebníků a byly předány studentské pocty sedmi romským osobnostem. Mezi oceněnými byl například boxer Stanislav Tišer, zpěvačka Ida Kelarová nebo pedagožka Hilda Pášová. A kdo za velkého jásotu a potlesku ve stoje získal cenu v kategorii média?

„Prosím, přivítejme pana Karla Holomka!“

Karel Holomek je syn vůbec prvního vysokoškolsky vzdělaného Roma v Československu, sám je vzděláním strojní inženýr. Patří k zakladatelům Muzea romské kultury v Brně a je předsedou Společenství Romů na Moravě. O ocenění z rukou studentů říká:

Karel Holomek přebírá studentskou cenu (Foto: Jana Šustová) „Oni mi to oznámili asi 14 dopředu, což mě překvapilo. A potěšilo mě to, že to byli studenti sebraní ze všech možných vysokých a středních škol a že si všimli té publicistiky, která se tu objevuje ve prospěch emancipace Romů, což v médiích není běžným jevem obecně.“

A v jakých médiích se můžeme s příspěvky Karla Holomka setkat?

„Do Mladé fronty Dnes těžko, v Právu mi vůbec nic neuveřejní, jedině tedy v Lidových novinách, tam mám celkem dobré renomé jako politický komentátor a to nejen v tom užším koridoru té problematiky lidských práv nebo soužití Romů s majoritou a majority s Romy. Ale hodně píši do blogu Aktuálně.cz a mám takový pocit, ačkoliv to pravidelně nesleduji, že tento blog sleduje víc čtenářů než třeba ty velké deníky, které tady máme.“

Studentské pocty mají podobu gramofonové desky, v jejímž středu je kolo známé z romské vlajky. Moderátorka slavnostního galavečera, studentka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Denisa Hatinová, k symbolice cen dodává:

„Jsou to desky, které fungují zároveň i jako hodiny. Těmto dříve oblíbeným nosičům hudby se říkalo elpíčka, long playing, neboli dlouhohrající. Tím samozřejmě nechceme říci, že byste hráli už příliš dlouho, ale zkrátka že Váš hlas už je slyšet dostatečně dlouhou dobu na to, aby skutečně zazněl a oslovil nás z mladší generace, a především inspiroval a také abychom Vás ocenili.“

A jak se čerstvému nositeli ceny Karlu Holomkovi líbily oslavy Mezinárodního dne Romů v Praze?

„Byla to důstojná oslava Mezinárodního dne Romů a také reprezentativní. Ten večer si skutečně nezadá s jakýmkoliv show. Naopak to mělo ducha a nadšení, což nebývá vždy vidět. Bezvadné!“

Během večera vystoupila i řada romských osobností známých z televize – například Jan Bendig a Erika Fečová.

„Mám radost, když vidím ty holky a kluky – to je ten způsob angažmá: dělat něco, třeba v showbyznysu, vůbec nic proti tomu nemám, byť samozřejmě pro mě jako pro politika je to věc, ke které se stavím opatrně. Ale prosím, je to nějaké angažmá. To angažmá je důležité – být v něčem aktivní a to tady u těch mladých lidí vidím. Ale bohužel to není prezentováno tím pravým způsobem. Média se vždy všimnou jen toho negativního vršku, což je nepřípustná generalizace.“

Právě v mladé generaci vidí Karel Holomek budoucnost.

„Tady to bylo zřetelné. Ta mladá generace roste a nepochybně se tady zařadí, to je otázka, podle mého soudu, pěti-osmi let. I kdyby to bylo deset let, tak to pořád beru. Ale už se toho nedožiji.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
24.08.2013Vzpomínky Karla Holomka na úniky před nacistickými transportyO Roma Vakeren
19.05.2011Lidská práva na vedlejší kolejiZprávy ze života Romů
19.02.2011Kniha Dávné vzpomínky popisuje osudy rodu HolomkůO Roma Vakeren
01.01.2011Karel Holomek získal Cenu Gypsy SpiritO Roma Vakeren
13.11.2009Listopad 1989 změnil také život RomůO Roma Vakeren
02.01.2009Jaký byl rok 2008 pro bojovníky proti rasismu?O Roma Vakeren
12.12.2008Řeč Karla Holomka ke kanadské guvernérceO Roma Vakeren
02.11.2007Romský aktivista Ing. Karel Holomek dostal cenu Prix IreneO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Americký velvyslanec Andrew Schapiro se setkává s Romy
Od září loňského roku americký velvyslanec Andrew Schapiro navštívil Muzeum romské kultury v Brně, Ostravu, Ústí nad Labem a Trmice. A měl možnost se setkat i s lidmi, kteří žijí v ghettech. Iveta Demeterová ho s mikrofonem navštívila v Americkém centru v Praze.

Americký velvyslanec Andrew Schapiro (Foto: Jana Turčínková)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2015Speciální grantová výzva na podporu začleňování RomůZprávy ze života Romů
04.04.2015Poselství amerického velvyslance k Mezinárodnímu dni RomůO Roma Vakeren
09.04.2009Velvyslanectví USA se připojilo k oslavám Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
09.04.2009Objevování mladých lídrůZprávy ze života Romů
12.12.2005Cenu velvyslanectví USA získal Kumar VishwanathanZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
V Brně se uskutečnil Týden romské hrdosti
Strom Tolerance v brněnském parku Lužánky zdobí barevné stužky při oslavách Týdne romské hrdosti. Akce byla spojená s Mezinárodním dnem Romů, který připomíná vznik Mezinárodní romské unie před více než čtyřiceti lety. U Stromu Tolerance byla i naše kolegyně Tereza Kadrnožková a prostřednictvím reportáže se tam teď můžete podívat i vy.

Vázání stužek na Strom Tolerance v brněnském parku Lužánky (Foto: www.facebook.com/denromubrno)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Brněnský projekt Rychlého zabydlení pomůže padesáti rodinámO Roma Vakeren
28.05.2016Komentované procházky brněnského Bronxu vždy přilákají desítky lidíO Roma Vakeren
02.04.2016Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlastiO Roma Vakeren
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
20.06.2015Bydlení v brněnských parcích je v létě výhodnější než ubytovnaO Roma Vakeren
08.04.2015Společné vyjádření sedmi velvyslanectví k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
04.04.2015Poselství amerického velvyslance k Mezinárodnímu dni RomůO Roma Vakeren
04.04.2015Oslavy Mezinárodního dne Romů v PrazeO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Paměť Romů ]=
Vzpomínky Vlasty Cickové na nucenou sterilizaci
Romové často vzpomínají na socialismus s nostalgií a říkají, že bylo lépe, než je dnes. V paměti romských žen a rodin jsou však také velmi chmurné vzpomínky na to, jak minulý režim rozhodoval o osudech lidí. Jednou z těchto smutných kapitol je nucená sterilizace romských žen. Na přípravu na porod v jedné ostravské porodnici vzpomíná paní Vlasta Cicková z Ostravy.

Vlasta Cicková (Foto: www.leperiben.cz) Romové často vzpomínají na socialismus s nostalgií a říkají, že bylo lépe, než je dnes. V paměti romských žen a rodin jsou však také velmi chmurné vzpomínky na to, jak minulý režim rozhodoval o osudech lidí. Jednou z těchto smutných kapitol je nucená sterilizace romských žen. Na přípravu na porod v jedné ostravské porodnici vzpomíná paní Vlasta Cicková z Ostravy.

„My jsme jako Romové nevěděli jako dneska, co je to sterilizace. Takže oni nám dali něco sepsat, já jsem to podepsala, nevěděla jsem co, tak víte jak… Ani manžela, ani mě se nezeptali. Na druhý den, jak už bylo potom všem, jak jsem byla normální trošku, tak přišel primář a ptal se mě: ‚Víte, co jste podepsala?‘ Říkám: ‚Ne, pane primáři.‘ ‚No vy jste podepsala, že už nikdy v životě nebudete mít děcka. Sterilizaci.‘ Já jsem zůstala jak mrtvá, v té chvíli jsem zpanikařila, tak jsem zavolala okamžitě svou sestru Růženu, Oni přišli na návštěvu, tak jsem jim to začala říkat, plakala jsem. Sestra šla za primářem i s manželem, manžel strašně nadával, chtěl ho skoro zbit toho primáře. Sestra říkala: ‚Jak to jste si dovolili dát něco podepsat mojí sestře, co ona ani nevěděla.‘ No, ale já jsem to podepsala a oni mi řekli, že nikdy v životě už děcka nebudu mít.

„Prostě řekli, podepište to, tak jsem to podepsala.“ Tak zakončuje své vzpomínání paní Vlasta Cicková. Ona a další ženy z Ostravska tak v 80. letech minulého století pro svou neznalost a stud přišly o možnost mít další děti, mnohdy jako velmi mladé ženy. Dnešní vzpomínky byly na smutné téma.

Příští sobotu bude pan Vladimír Gabčo z Brna vzpomínat na svou práci a poměry, jaké tam vládly za komunismu. Potvrdí názor, že byly vztahy mezi Romy a majoritou lepší než dnes? Poslouchejte další díl pořadu „Paměť Romů“!

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
22.08.2015Romské ženy – matky i úderniceO Roma Vakeren
15.08.2015Romové a přechod k demokracii v 90. letech 20. stoletíO Roma Vakeren
08.08.2015Svaz Cikánů-RomůO Roma Vakeren
01.08.2015S Ignácem Zimou o tradičním životě na Slovensku v době jeho dětstvíO Roma Vakeren
25.07.2015Paměť romských dělníkůO Roma Vakeren
18.07.2015Julius Absolon a komunistická stranaO Roma Vakeren
11.07.2015Michal Čonka: Když člověk něco umí, tak se uživí na celém světěO Roma Vakeren
04.07.2015Michal Čonka – Do školy ve dvanácti letech aneb jak překonat nepříznivé okolnostiO Roma Vakeren
13.06.2015Paměť romských dělníkůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Projekt Barvalipen Roma Leadership Program aneb Bez elit to nepůjde!
Setkáním s vybranými účastníky započal roční trénink pro budoucí mladé romské lídry. Projekt Roma Leadership Program 2015 realizuje organizace Slovo 21 a je finančně podpořen Open Society Institute Budapest a Nadací Heinrich-Böll-Stiftung Praha. O programu hovořila s Renou Horvátovou manažerka projektu Martina Horváthová, která říká, že bez elit to nepůjde!

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Díky projektu Jileha se romské ženy dozvídají o svých právech a možnostechO Roma Vakeren
20.02.2016Projekt Barvalipe: Roma Leadership Program se zaměřil na to, jak být vůdčí osobnostíO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
22.11.2014Mladé Romky mají za sebou roční politický výcvikO Roma Vakeren
13.09.2014Romské vysokoškolské studentky se připravují na politickou kariéruO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
29.03.2014Projekt Rom-Act prostřednictvím vzdělávání zlepšuje situaci romských ženO Roma Vakeren
01.02.2014ReportážO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Na návštěvě dětského domova v Klánovicích
Ted už vás zveme do dětského domova v Klánovicích. Je to státní zařízení pro výkon ústavní výchovy pro děti od 3 do 18-ti let. Kapacita domova je 60 dětí a jsou rozděleny do šesti výchovných skupin. O každou skupinu se starají dvě vychovatelky a jedna noční vychovatelka. Natáčel Jan Rosenberg.

Lyže na suchu - hrátky v Dětském domově Klánovice (Foto: www.ddklanovice.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Kniha Hejno bílých vran vypráví příběhy deseti lidí z dětských domovů, kteří jsou i přesto úspěšníO Roma Vakeren
29.11.2014Vyšla kniha Hejno bílých vran aneb Když opouštíš děcákO Roma Vakeren
06.06.2012Opouštím dětský domov. Vím kam jdu a proč!Zprávy ze života Romů
17.03.2012Robert Tonelli: Nechtěl jsem nosit jméno někoho, kdo mě nevychovávalO Roma Vakeren
31.07.2009Dětský dům Zábrdovice nabízí o prázdninách volnočasové aktivity pro dětiO Roma Vakeren
21.09.2006Projekt Hnízdo chce zabránit odebírání dětí z rodin do ústavůZprávy ze života Romů
22.04.2005Sdružení Dom pomáhá dětem z dětských domovů zařadit se do běžného životaO Roma Vakeren
20.02.2005V Zátoni na Českokrumlovsku zažijí děti Cikánskou pouťZprávy ze života Romů
20.08.2004Nadace Terezy MaxovéO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Karel Holomek získal od romských studentů ocenění za svou práci v médiích
Reportáž:  Americký velvyslanec Andrew Schapiro se setkává s Romy
Reportáž:  V Brně se uskutečnil Týden romské hrdosti
Paměť Romů:  Vzpomínky Vlasty Cickové na nucenou sterilizaci
Reportáž:  Projekt Barvalipen Roma Leadership Program aneb Bez elit to nepůjde!
Reportáž:  Na návštěvě dětského domova v Klánovicích

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz