Vyhledávání
31.5.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes si budeme povídat s muzikantem Vojtou Lavičkou o jeho současných aktivitách, navštívíme brněnskou posilovnu, kterou dali dohromady dobrovolníci, a pozveme vás na festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Na něm ani letos nechybí filmy s romskou tematikou.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Vojta Lavička se svou novou skupinou Gypsy Spirit vydal album Drom andro tiro jilo
Vojtěch Lavička – houslista. Člen kultovních kapel Álom a Gipsy.cz a v současné době také frontman nové hudební formace Gypsy Spirit. A právě tato kapela koncem loňského roku vydala své první CD s Názvem Drom andro tiro jilo. K mikrofonu Vojtu pozvala Iveta Demeterová.

Vojta Lavička s režisérkou Helenou Třeštíkovou (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
21.02.2015Bezbřehé aktivity houslisty a novináře Vojty LavičkyO Roma Vakeren
30.03.2013Časosběrný dokument "Vojta Lavička: Nahoru a dolů" přichází do kinO Roma Vakeren
09.03.2013Festival Jeden svět přinese předpremiéru časosběrného dokumentu Vojta Lavička: Nahoru a dolůO Roma Vakeren
02.03.2013Filmový festival Jeden svět představí také pět dokumentů o RomechO Roma Vakeren
21.04.2012Vojta Lavička a Benga showO Roma Vakeren
30.09.2011Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
10.06.2005Romský Hip Hoper Radek Banga si říká GipsyO Roma Vakeren
09.04.2005Koncert k Mezinárodnímu dni Romů v pražském klubu Rock CafeFotoaktuality
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Klienti IQ Roma servisu si v Brně vybudovali posilovnu
Asi čtyři desítky dětí a mládeže můžou využívat novou posilovnu IQ Roma servisu v Brně na Cejlu. Zbudovali ji sami klienti, většinou Romové ve věku kolem patnácti let. Posilovna je určená pro zájemce angažující se v programu Gendalos, kteří společně s pracovníky IQ Roma servisu zlepšují nejen své vzdělání, ale snaží se inspirovat i pro osobní život. Další informace zjišťovala Tereza Kadrnožková.

Práce na budování posilovny (Foto: IQ Roma servis)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Brněnský projekt Rychlého zabydlení pomůže padesáti rodinámO Roma Vakeren
09.04.2016Z bývalé herny v Brně vzniklo nahrávací studio Amaro recordsO Roma Vakeren
27.02.2016Zubařka odmítla ošetřit Romy, nakonec se musela omluvit a odškodnit jeO Roma Vakeren
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
30.03.2015Úspěšní a pracující Romové nejsou výjimkamiZprávy ze života Romů
21.02.2015Výstava Nežít ve stínu představuje Romy, kteří nechtějí být vnímání jako stín společnostiO Roma Vakeren
10.02.2015Brněnští romští studenti vybudovali posilovnuZprávy ze života Romů
07.02.2015Na místě dřívější herny vznikne v Brně nahrávací studio pro romské hudebníkyO Roma Vakeren
08.11.2014Občanské sdružení IQ Roma Servis je nominováno na cenu Roma SpiritO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních škol
Magdalenu Karvayovou jsme si v našem vysílání už představovali. V loňském roce se usadila v Ostravě, kde působí jako organizátorka romských rodičů ve věci rovného a kvalitního přístupu ve vzdělávání. Kampaň, která měla za cíl zápis do základních škol, byla natolik úspěšná, že se do nesegregovaných a kvalitních škol zapsalo na 95 dětí a to je, jak jistě uznáte, opravdu úspěch. Další informace má Rena Horvátová.

Magdalena Karvayová (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
14.02.2015Kanadský velvyslanec Otto Jelinek diskutoval s Romy o problémech ve vzdělávání Romů v ČeskuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Hrdinkou filmu Královna ticha je neslyšící romská dívenka
V těchto dnech už je v plném proudu festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Začal v pondělí v Praze a od příštího týdne se postupně rozšíří do dalších třiceti tří měst naší vlasti. I letos jsou jeho součástí filmy s romskou tematikou – v těchto chvílích je právě pražská Lucerna svědkem premiéry filmu Jenica & Perla české režisérky Rozálie Kohoutové. A v pondělí bude mít v kině Světozor premiéru film Zatajené dopisy režiséra Tomáše Kudrny. Další filmy s romskou tematikou jsou ze zahraniční produkce a Jana Šustová nám teď nabídne rozhovor s polskou režisérkou dokumentu Královna ticha.

Královna ticha Dokumentární film Královna ticha po tři roky sleduje skupinu Romů z Rumunska, která se usadila na okraji polského města Vratislav a nedaleko od posledních paneláků sídliště si vybudovala primitivní chatrče. Hlavní hrdinkou filmu je desetiletá romská dívenka Denisa, která jako malá ztratila sluch, ale i přesto ráda a dobře tančí. V Polsku kdesi v popelnici našla DVD s bollywoodskými tanci a začala je napodobovat. Jak může neslyšící dívka podle hudby tančit, vysvětluje režisérka dokumentu Agnieszka Zwiefka.

„Cítí vibrace a základní rytmus a tak vytváří svou choreografii. Ale Denisa ve skutečnosti ani nepotřebuje hudbu, aby vytvářela choreografii, má to zapsané uvnitř sebe.“

V průběhu natáčení filmu Denise jedna nezisková organizace zařídila přístup k lékařům, kteří se jí pomocí naslouchadla snažili navrátit sluch. Kdyby se jí někdo pravidelně věnoval, očividně by se naučila mluvit. Ale na konci filmu rodiče Denisu odesílají zpět do Rumunska k příbuzným, protože je pro ně obtížné hledat si lepší život v cizí zemi s postiženým dítětem. Kde je Denisa právě teď, říká režisérka Agnieszka Zwiefka.

Královna ticha „Přivezli jsme ji zpět do Polska, především kvůli premiéře filmu, protože jsem si to promítání nedokázala představit bez její přítomnosti a bez toho, že by ona viděla sama sebe jako jednu z bollywoodských hvězd na velkém filmovém plátně v obrovském kině. Byl to nádherný okamžik a po projekci řada lidí nabídla pomoc. Dostali jsme pro ni místo v internátní škole a mysleli jsme, že tento příběh bude mít šťastný konec.“

Bohužel ale momentální vývoj situace vypadá jinak.

„Před několika dny se rodiče znovu rozhodli, že se Denisa zase vrátí do Rumunska, protože oni sami chtějí opustit Polsko a odjet někam jinam hledat lepší život a lepší podmínky. Takže ten příběh se opakuje, což je pro mě hodně těžké, protože jsem si myslela, že možná tento film změní její život. Já sice nevěřím, že filmy doopravdy mění životy, ale v tomto konkrétním případě jsem si myslela, že by to tak mohlo a mělo být, protože Denisa je skvělá tanečnice a úžasná osobnost. A kdyby nebyla Romka, kdyby nebyla hluchá, kdyby měla dobrou lékařskou péči, pravděpodobně by se v budoucnosti mohla stát herečkou nebo tanečnicí nebo nějakou jinou umělkyní, protože má uměleckou duši. Ale jenom proto, že se narodila do velmi chudé rodiny, která nemá žádné prostředky k životu, a že se narodila jako postižené dítě, tak se tento sen nikdy nestal skutečností a zatím nemá svůj happy-end.“

Královna ticha (Foto: Jeden svět) Avšak i přes dosavadní překážky se režisérka Agnieszka Zwiefka nevzdává a vede různé kampaně. Denisinu situaci by podle ní mohlo změnit, kdyby její rodiče našli své zázemí v Polsku.

„Vím, že její rodiče chtějí zůstat v Polsku, že nechtějí pořád cestovat. Ale potřebovali by najít nějaké své místo. Tedy ne místo, které si dokáží pronajmout, ale aspoň nějaké opravdu vlastní místečko – ne chatrč nebo boudu postavenou ze dřeva, které našli v popelnici.“

A jak to s romskou osadou na předměstí polské Vratislavi vypadá dnes, tedy po skončení natáčení dokumentu Královna ticha?

„Ta osada pořád ve Vratislavi existuje, ale hodně lidí ji opustilo – různě se stěhují, protože Poláci nejsou přítomností Romů ve svém sousedství příliš nadšeni. Žebrání se stalo velmi složitým, Romové už nedokázali získat žádné peníze, nikdo je nechce zaměstnat, a z této situace není východisko. Takže oni musí cestovat – to je způsob, jakým řeší problémy. Když se situace na jednom místě zhorší, odjedou jinam. A pak zase jinam... Ale Denisa je problémové dítě, nemůžou ji brát všude s sebou na této romské cestě, takže ji často posílají pryč.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
14.03.2015Dokument Toto a jeho sestry sleduje příběh dětí, které se dokázaly dostat z ghettaO Roma Vakeren
15.03.2014Nejlepší film Jednoho světa sleduje soud s vrahy šesti RomůO Roma Vakeren
12.03.2014Hlavní cenu festivalu Jeden svět získal film o vrazích maďarských RomůZprávy ze života Romů
01.03.2014Festival Jeden svět představí i soud maďarskými vrahy šesti RomůO Roma Vakeren
16.03.2013Film Cikáni jdou do voleb dokumentuje volební kampaň Vlado SendreieO Roma Vakeren
02.03.2013Filmový festival Jeden svět představí také pět dokumentů o RomechO Roma Vakeren
19.02.2013Dokumentární film může nyní ve výuce využívat každý pedagog v České republiceZprávy ze života Romů
03.03.201214. ročník festivalu Jeden svět uvádí i dokumety o romské problematiceO Roma Vakeren
05.03.2011Festival Jeden svět uvede i filmy s romskou tematikouO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Emílie Horáčková usiluje o zlepšení životních podmínech chudých lidí
Emílie Horáčková je sociální pracovnice, ale také aktivistka a politička. Neustále se snaží zlepšovat životní podmínky chudých a potřebných lidí bez rozdílu národnosti, a to především na Českolipsku, kde sama žije. Na její početné aktivity se jí ptala Kristýna Maková.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
20.06.2015Postavení romských žen v současnosti očima sociální pracovnice Emílie HoráčkovéO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Pietní akt v Muzeu romské kultury připomená první hromadný transport protektorátních Romů z Brna do Osvětimi
Dnes (7. 3.) je to na den přesně dvaasedmdesát let, co z Brna odjel první hromadný transport protektorátních Romů. Více než tisíc žen, mužů a dětí tehdy ve vagónech pro dobytek mířilo do koncentračního tábora Osvětim - Březinka. Většina z nich nepřežila a zpátky do Brna se vrátil jen zlomek. Památku v pondělí uctí také tamní Muzeum romské kultury, kde s historikem Michalem Schusterem natáčela Tereza Kadrnožková.

Osvětim-Březinka (Foto: Barbora Kmentová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
30.01.2016Krátký dokument o romském holocaustu najdete na webu Moderní dějiny a na DVD ke knize Holocaust a jiné genocidyO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Vojta Lavička se svou novou skupinou Gypsy Spirit vydal album Drom andro tiro jilo
Reportáž:  Klienti IQ Roma servisu si v Brně vybudovali posilovnu
Reportáž:  Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních škol
Reportáž:  Hrdinkou filmu Královna ticha je neslyšící romská dívenka
Reportáž:  Emílie Horáčková usiluje o zlepšení životních podmínech chudých lidí
Reportáž:  Pietní akt v Muzeu romské kultury připomená první hromadný transport protektorátních Romů z Brna do Osvětimi

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz