Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes se dozvíte, že vláda schválila dokument, který má za úkol vyrovnat podmínky Romů ve většinové společnosti, připomeneme si ocenění filmu Cesta ven a povíme vám, o čem byl koncert kapely The Tap Tap na Václavském náměstí.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Vláda schválila strategii romské integrace na příštích pět let
Konec diskriminace Romů ve vzdělávání, bydlení a na trhu práce – to jsou cíle strategie romské integrace na příštích pět let, kterou v pondělí schválila vláda. Pomoci má zejména Romům, kteří nežijí ve vyloučených lokalitách, jsou integrováni, a přesto se s diskriminací potýkají. Podrobnosti má Iveta Demeterová.

Romové (Ilustrační foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
13.12.2014Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé EvropěO Roma Vakeren
13.07.2013Byla představena zpráva o plnění Národní strategie integrace RomůO Roma Vakeren
12.06.2012Vládní zmocněnec pro RomyZprávy ze života Romů
08.11.2011Ministr Kubice přijel řešit problémy na sever ČechZprávy ze života Romů
15.10.2011Se Zdeňkem Gužim a Karlem Holomkem o řešení situace Romů v ČeskuO Roma Vakeren
15.10.2011Předsudky a stereotypy v přístupu vůči Romům se staly tématem výzkumu Světové bankyO Roma Vakeren
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
23.05.2011V Česku přibývá chudinských ghettZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Klaudia Dudová získala Českého lva za nejlepší herecký výkon
V ceně Český lev byl v hlavní kategorii úspěšná Romka. Za nejlepší herecký výkon dostala cenu Klaudia Dudová, která ztvárnila hlavní roli ve filmu Cesta ven. Snímek režiséra Petra Václava, nominovaný hned v deseti kategoriích, letošní udělování cen naprosto ovládl. Nakonec si odnesl celkem 7 Českých lvů – včetně toho za nejlepší film. Podrobnosti má Tomáš Bystrý.

Klaudia Dudová ve filmu Cesta ven

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
07.02.2015Klaudie Dudová získala na Festivalu evropských filmů ve Francii cenu za nejlepší ženský herecký výkonO Roma Vakeren
31.01.2015Film Cesta ven získal Ceny české filmové kritikyO Roma Vakeren
10.09.2014Zářijový filmový čtvrtek v Moravské zemské knihovně nabídne film Cesta venZprávy ze života Romů
21.06.2014Film Cesta ven představuje příběh mladé romské matkyO Roma Vakeren
26.11.2012Pro film Cesta ven se hledají herci z řad RomůZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
S kapelou The Tap Tap vystoupila řada hostů z různých sociálně znevýhodněných skupin
Minulý týden vystoupila známá kapela The Tap Tap na pražském Václavském náměstí v Praze. Při koncertu s názvem Už jsme trochu dál se s ní představila řada hostů z různých sociálně znevýhodněných skupin. Více už Rena Horvátová.

The Tap Tap (Foto: www.thetaptap.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
O natáčení filmu a víře v Boha s Milanem Gunárem
Už to je 24 let, ale stále se mu vrací vzpomínky na příhody z natáčení filmu Tankový prapor. Milan Gunár – povahou velký optimista, který se jen tak nepoddá situaci. Párkrát si sáhl i na dno, ale zvedl se, k čemuž mu pomohla i víra v Boha. Jan Rosenberg se ho zeptal, kdo ho k církvi přivedl.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
21.03.2015Velikonoční svátky v rodině Milana GunáraO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Časopis Romano džaniben je jediným odborným romistickým periodikem v České republice, které se systematicky věnuje jazyku, historii a kultuře Romů v nejširším slova smyslu. U zrodu tohoto časopisu stála doc. Milena Hübschmannová, zakladatelka romistiky na Filosofické fakultě UK v Praze, se svými přáteli. A co čtenář najde v aktuálním vydání, o tom si Iveta Demeterová povídala s Helenou Sadílkovou.

Časopis Romano džaniben (Foto: Facebookové stránky Romano džaniben)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
14.02.2015Romano džaniben je jediným odborným romistickým periodikem v ČeskuO Roma Vakeren
06.04.2013Náš jediný romistický časopis Romano džaniben nedostal dotace, jeho existence je ohroženaO Roma Vakeren
16.10.2009O poslání časopisu romistických studií Romano džanibenO Roma Vakeren
27.02.2009Plány a projekty časopisu Romano džanibenO Roma Vakeren
23.05.2003Sborník Romano džaniben má novou grafickou úpravuO Roma Vakeren
19.05.2003Prezentace nové grafické podoby sborníku Romano džanibenFotoaktuality
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
24.04.1998LondýnZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Vladimír Balog už má za sebou hodně hudebních a tanečních úspěchů
Mít v osmnácti letech jasno o svém životě – to by si určitě přálo mnoho mladých lidí i jejich rodičů. Vladimír Balog z Brna jasno určitě má. Jeho životem je hudba a tanec a už v osmnácti letech má za sebou řadu úspěchů. K mikrofonu jej pozvala Alica Sigmund Heráková.

Jeho životem je hudba. Hraje na klavír, kontrabas, kytaru, harmoniku a další nástroje. Tančí tradiční romské tance a učí toto umění romské děti. Má vlastní kapelu a k tomu studuje na střední škole umělecko manažerské. Vladimír Balog.

„Po taťkovi jsem zdědil umění zahrát na všechno, co uvidím, takže cokoli, co dostanu do ruky, tak – po čase – se na to naučím hrát. Na tom je vlastně to nejhezčí v mém životě, že jakýkoliv nástroj si vezmu, tak se stane mým vlastním, strašně se s ním sžiju a nějak se k němu chovám a myslím, že právě proto mám tu možnost se to naučit rychleji.“
Takže by se dalo říct, že jsi multiinstrumentalista vlastně?
„Asi trošku ano.“

Zajímalo mě, který nástroj je při takovém hudebním nadání pro Vláďu Baloga ten nejdůležitější.

„Nejbližší je mi klavír, protože jsem na něj začal hrát nejdřív. Kdybych to měl vzít z hlediska hudebního, z teorie, tak klavír je nejdůležitější nástroj, jelikož co na něm zahraju nebo uvidím, si dokážu převést na hudební teorii a z té si to převést na jiný nástroj. Kdybych začal na jiný nástroj, tak si nedovedu představit, že bych uměl to, co teď umím.“

Vladimír založil se sourozenci a kamarády skupinu Čohanas, která hraje směs funky, jazzu a romské hudby. Před měsícem vydali debutovou desku Amaro drom. Na serveru Nakopnimě.cz se na její vydání skládali také fanoušci. Jaké jsou prozatím ohlasy?

„Zatím to bylo všechno kladné, dosud jsem neslyšel žádné špatné ohlasy, díky Bohu. Všichni si chválí kvalitu toho alba, jelikož to dělal pan Topol, a hudbu si také všichni chválí. A jediný, kdo nám zkritizoval hudbu, byl pan Gondolán, který nám řekl, že máme na víc.“

Vladimír Balog kromě vloh k hudbě zdědil také taneční nadání. Od tří let tancuje tradiční romské tance. V souboru Merci dnes už nejen tančí, ale také vede taneční workshopy.

Studium a hudba jdou u Vladimíra ruku v ruce. Studuje třetí ročník na střední škole umělecko manažerské v Brně. Jeho začátky přitom nebyly vůbec jednoduché. Mezi více než třemi sty spolužáky je jediný Rom.

„Když jsem šel první den na střední školu, tak jsem se strašně vymódil a všichni tam byli s rodiči, jenom já, jedinej cigán jsem tam byl sám. Byly takový ty otázky: ‘A ty seš cigán? A popral ses? A kradl jsi někdy?‘ Strašně mě to mrzelo a říkal jsem si, proč jsem tam nastoupil. Ale když jsme šli do hudebního ateliéru a začal jsem hrát, tak už se na mě dívali trošku jinak, už si říkali, že asi trošku něco umím.“

Když se ptám na budoucnost, Vláďa s odpovědí neváhá.

„Chtěl bych se dostat buď na JAMU nebo do Prahy na Ježkárnu, na Ježkovu jazzovou konzervatoř, to jsou asi jediné dvě věci, který chci, aby se povedly“.

Svým rozhodnutím jít na vysokou školu rodiče překvapil. Jak ho vůbec vidí maminka, Monika Balogová, která vede taneční soubor Merci.

„Ladík je nekompromisní a jak si jde za svým v té hudbě, tak i v těch vztazích, buď jde rovně a žádné odbočky nejsou, takže v tomhle je strašně tvrdohlavý, asi po tátovi. Myslím si, že má obrovský talent, nemyslím jenom ten hudební, ale myslím talent vést lidi, vést skupiny, někam je dotáhnout, i když nechtějí.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
24.01.2015Mladí, talentovaní, plní energie a s velkou budoucností - to je kapela ČohanasO Roma Vakeren

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Vláda schválila strategii romské integrace na příštích pět let
Reportáž:  Klaudia Dudová získala Českého lva za nejlepší herecký výkon
Reportáž:  S kapelou The Tap Tap vystoupila řada hostů z různých sociálně znevýhodněných skupin
Reportáž:  O natáčení filmu a víře v Boha s Milanem Gunárem
Reportáž: 
Reportáž:  Vladimír Balog už má za sebou hodně hudebních a tanečních úspěchů

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz