Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes nám pamětník holocaustu Ladislav Dudi Koťo bude vyprávět o tom, jak byl za 2. světové války s celou svou rodinou uvězněn v tzv. Zajišťovacím táboře pro Cikány v Dubnici nad Váhom. Je romština ještě aktuální mezi mladými Romy, tak na to nám odpoví ženy spisovatelky. A pozveme vás do Rubikon centra.

Som rado hoj san amenca. Adadžives nanas nevipena pal o amare Mangav tumenge lačo šuniben. Aven the šunen nevipena andalo romano dživipen.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Ladislav Dudi Koťo prožil pět měsíců v tzv. Zajišťovacím táboře pro Cikány v Dubnici nad Váhom
V úterý si budeme připomínat 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi, ke kterému došlo 27. ledna 1945. Právě proto na 27. ledna připadá Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Při této příležitosti se zaposloucháme do vyprávění romského pamětníka holocaustu, které zaznamenala Jana Šustová.

Ladislav Dudi Koťo (Foto: Jana Šustová,  Český rozhlas) Pan Ladislav Dudi Koťo se narodil v roce 1938 na východním Slovensku v kovářské rodině. Během druhé světové války byl s celou svou rodinou internován v tzv. Zajišťovacím táboře pro Cikány v Dubnici nad Váhom.

„Nás sebrali z domova, ze Sniny. Oni nebrali kočovné Romy, ale ty, kteří měli svá řemesla, a ty chtěli zlikvidovat. A sebrali nás ze Sniny až do Dubnice nad Váhom. Jenže už se pomalu blížil konec války, tak jsme tam byli jen pět měsíců. Ale co jsme za těch pět měsíců zažili, bylo fakt otřesné. Otřesné bylo jídlo, navíc 2x za den jsme museli na plac, všichni – i děcka. Byla zima, a museli jsme bosí stát ve sněhu, někdy to trvalo i dvě hodiny a ty nohy člověk už měl umrzlé. Ale jim to nevadilo.“

Po osvobození čekalo na rodinu putování přes celé Slovensko.

„Potom přišli Rusové a osvobodili nás, takže jsme se vraceli zpátky domů. Teď si vezměte, kde je Dubnica a kde Snina – to je dost kilometrů, a takovou dálku jsme museli jít pěšky až domů.“

Ne všichni z rodiny Ladislava Dudi Koťo internaci přežili.

„Bráchu mi tam Němci zabili. Bylo mu 17 let, byl vyučený pekař, ale v zimě se nachladil, měl chřipku – tam bylo hodně lidí nemocných. Tak přijelo nákladní auto, naložilo těch 27 lidí, mezi nimi byly ženy, odvezli je do jámy, ty první z nich domlátili, polámali jim žebra a potom je zastřelili – jak už nemohli, tak je zastřelili. Tím pádem jsem tam přišel o svého bráchu.“

A s jakou situací se setkali doma ve Snině?

„Život šel dál. My jsme měli rozbitý barák, tak jsme tam jenom noc přespali a táta se potom uchytil, protože uměl dělat cihly, tak pak vyráběl cihly. Skoro dva roky jsme nechodili do školy, ale já jsem se učil, protože jsme bydleli u jedné učitelky, která byla Ukrajinka, a ona nás učila. Učila nás i ukrajinsky i slovensky, abychom znaly obě písma. A potom jsem začal chodit do školy.“

Po válečných útrapách čekaly na rodinu další problémy.

„My jsme si postavili nový barák, táta si zřídil dílnu a zase začal dělat svojí kovařinu – až do roku 1958. V roce 1959 mu všechno sebrali a nesměl dělat, a tak dělal na výboru metaře. Asi rok zametal, a potom si zařídil sběrnu surovin a tím se živil. Ale tehdy moji sourozenci – měl jsem šest bratrů a tři sestry – už měli svá pracovní místa, jen já a nejmladší bratr jsme ještě byli u mámy. Já jsem se pak šel učit do Karviné za havíře, vyučil jsem se a vážně mi onemocněla máma, protože ona nejvíc trpěla v tom koncentráku. Ona nejedla a dávala to jídlo nám. Takže ona trpěla nejvíc, protože chlapi byli zvlášť a ženy byly s dětmi zvlášť. Pak máma už nemohla ani vařit, tak mi řekla: ‚Musíš si vzít nějakou ženu.‘ Tak jsem si vzal dceru kováře, to bylo ještě na Slovensku.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.10.2014Ladislav Dudi Koťo se na Moravu vyučil, pak ho tam ze Slovenska poslali za pracíO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
S romskými spisovatelkami o romštině a mladé generaci Romů
V prosinci byla slavnostně pokřtěna kniha „Slunce zapadá už ráno“ romských autorek Ireny Eliášové, Jany Hejkrlíkové, Ivety Kokyové a Evy Danišové. O tom jste už v našem vysílání mohli slyšet. Kristýna Maková s nimi hovořila i o jejich pohledu na používání romštiny mladou generací. Hovoří tedy mladí Romové ještě romsky?

Autorky knihy Slunce zapadá už ráno (Foto: Jana Šustová, Český rozhlas)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
07.11.2015Na 5. listopad připadá Mezinárodní den romštinyO Roma Vakeren
20.06.2015Mezinárodní den romštiny očima tlumočnice Eriky GodlovéO Roma Vakeren
14.03.2015Romsky psaná literatura se objevovala i před rokem 1989O Roma Vakeren
08.11.2014Už dvacet let se Erika Godlová věnuje tlumočení do romštinyO Roma Vakeren
15.07.2014Pozvánka k účasti na projektu Prethodžipen – PřekladZprávy ze života Romů
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
08.04.2014Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?O Roma Vakeren
05.11.2013I romština má svůj mezinárodní den. Slaví se právě dnesZprávy ze života Romů
23.02.2013O kurzy romštiny je v Brně velký zájemO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Pracovní agentura Rubikon pomáhá s hledáním práce
V pracovní agentuře Rubikon získají zájemci o zaměstnání přehled o pracovních nabídkách, pomoc při zpracování životopisu a motivačního dopisu nebo je připraví na pohovor se zaměstnavatelem. Podrobnosti nám řekne Renata Hovorková pracovní poradkyně, se kterou natáčela Iveta Demeterová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
08.04.2014Rubikon Centrum pomáhá s uplatněním na pracovním trhuO Roma Vakeren
29.03.2014Rubikon centrum pomáhá propuštěným vězňům najít práciO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Vincent Holub v Praze otevřel druhý kadeřnický salon
Sedmadvacetiletý Vincent Holub odjakživa toužil stát se kadeřníkem. Nůžky ho uchvátily natolik, že se rozhodl zúčastnit devítiměsíčního kurzu, který byl jen krůček od jeho snu. Dnes už pracuje v kadeřnickém salónu na Praze 2 a dokonce se mu povedlo se svojí kolegyní otevřít druhou pobočku na pražských Hradčanech. Kdo je jeho klientela, co všechno salony nabízejí a jaké jsou jeho dosavadní sny, prozradí mladý Rom s olašskými kořeny v rozhovoru Reny Horvátové.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Rok 2015 přinesl změny v sociálních dávkách
Rok 2015 přinesl změny v sociálních dávkách. Přilepší si maminky a rodiny, které snáze dosáhnou na porodné pro první i druhé dítě. Naopak pro majitele ubytoven končí obchod s chudobou. O změnách v doplatku na bydlení si Iveta Demeterová povídala s vedoucím sociálního odboru městské části Prahy 14. Davidem Beňákem.

Koruna česká (Foto: Matěj Skalický, Český rozhlas)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
01.12.2012K čemu slouží S KartaO Roma Vakeren
21.04.2012Příspěvek na péči o osobu blízkouO Roma Vakeren
29.09.2011Varnsdorf: v romské ubytovně provozuje město i nízkoprahový klub pro dětiZprávy ze života Romů
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
10.09.2011Jak to vlastně ve skutečnosti je se sociálními dávkami pro Romy?O Roma Vakeren
09.09.2011Stát chystá bič na přestupkové recidivistyZprávy ze života Romů
14.03.2008Poukázkový systém pro lidi v hmotné nouzi O Roma Vakeren
15.09.2007Sociální dávky za práciZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Mladí, talentovaní, plní energie a s velkou budoucností - to je kapela Čohanas
Mladí, talentovaní, plní energie a s velkou budoucností. Řeč je o romské kapele Čohanas, která křtila v brněnském klubu Metro svou debutovou desku Amaro drom. Na akci byla také reportérka Alica Sigmund Heráková.

Čohanas (Foto: www.facebook.com/Cohanas)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
28.02.2015Vladimír Balog už má za sebou hodně hudebních a tanečních úspěchůO Roma Vakeren

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu, nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií - a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu - adresa je romove.cz a najdete nás i na Facebooku.

Aven saste the bachtale, mi avel tumenge andro jilo but lačhipen. Som but rado hoj san amenca. Bičavav gilori savorenge kijo jiloro, savorenge save nane paš peskeri famija.

Hezký večer anebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.

Obsah článku:
Reportáž:  Ladislav Dudi Koťo prožil pět měsíců v tzv. Zajišťovacím táboře pro Cikány v Dubnici nad Váhom
Reportáž:  S romskými spisovatelkami o romštině a mladé generaci Romů
Reportáž:  Pracovní agentura Rubikon pomáhá s hledáním práce
Reportáž:  Vincent Holub v Praze otevřel druhý kadeřnický salon
Reportáž:  Rok 2015 přinesl změny v sociálních dávkách
Reportáž:  Mladí, talentovaní, plní energie a s velkou budoucností - to je kapela Čohanas

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz