Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Tento měsíc si připomeneme Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Budeme si povídat o iniciativě lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. A slovo dostanou ženy bez domova.

Som rado hoj san amenca. Adadžives nanas nevipena pal o amare romane čhave. Mangav tumenge lačo šuniben. Aven the šunen nevipena andalo romano dživipen.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Za holocaustu nacisté vyvraždili asi půl milionu Romů
Za tři týdny, konkrétně 27. ledna, si lidé připomenou Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Odhaduje se, že během druhé světové války nacisté zavraždili v Evropě asi půl milionu Romů. Od konce devadesátých let pomáhá romským obětem holocaustu i jejich pozůstalým Čeněk Růžička. Jako předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu a potomek Romů vězněných v koncentračních táborech bojuje třeba i za odstranění vepřína v Letech u Písku. Natáčel s ním Tomáš Bystrý.

Pietní akt v Letech u Písku (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
30.01.2016Krátký dokument o romském holocaustu najdete na webu Moderní dějiny a na DVD ke knize Holocaust a jiné genocidyO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Projekt Hate Free Culture nabourává různé fámy
Život ve strachu a nenávisti nic pozitivního nepřináší. Hate Free Culture vám nabízí možnost nahlížet na věci z různých úhlů pohledu, hledat řešení s ostatními a především tvořit a sdílet to, na čem záleží. Další zajímavé informace už pro vás má Rena Horvátová.

Web Hate Free Culture (Zdroj: HateFree.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Organizace Jako doma pomáhá všem ženám bez domova, a to bez rozdílu
Bezdomovectví jako takové je hodně tabuizovaným tématem, o bezdomovectví žen se už ale ve veřejném prostoru nemluví téměř vůbec. To se snaží změnit organizace Jako doma. Více se dozvíte v příspěvku Kristýny Makové.

Foto: archiv organizace Jako doma Jako doma je nezisková organizace, která spolupracuje s ženami bez domova. Více osvětluje Lenka Vrbová:

„Máme různé formy projektů a spolupráce s těmito ženami. Jedním z projektů jsou Kuchařky bez domova, v rámci kterého ženy bez domova vaří na různých akcích, ať již kulturních nebo na trzích, třeba na farmářských trzích v Praze na Náplavce. V současné době rozjíždíme catering. Díky tomu si ženy bez domova mohou přivydělat, ukazuje se, že možnost práce je pro ně klíčovou. Také se vzájemně potkávají, takže si vytvářejí sociální vazby, které jim hodně chybí, například podpůrné vazby mezi sebou. “

Kuchařky bez domova nejsou jediným projektem organizace Jako doma, spolupracovnice sdružení začínají hrát divadlo, v Ostravě je realizován podpůrný seminář, na kterém ženy sdílejí své zkušenosti a vzájemně se podporují. Jako doma se snaží nejrůznějšími akcemi, které organizuje, upozorňovat na problematiku bezdomovectví, specificky žen bez domova:

„Máme pocit, že je to trochu tabuizované téma. Z výzkumů, které jsme dělali, protože výzkumy v této oblasti chybí, se ukazuje, že bezdomovectví žen je jiné než to mužské.“

Problematikou bezdomovectví žen se organizace Jako doma zabývá již přes dva roky. Jak ale došlo k tomu, že organizace v roce 2012 vůbec vznikla? Odpovídá Lenka Vrbová:

„Zakladatelky organizace, obě dvě, absolvovaly studijní pobyt v zahraničí, kde obě pracovaly právě se ženami bez domova, s touto problematikou se tam tedy v praxi seznámily. S takovou zkušeností člověk vidí, že bezdomovectví žen v České republice je hodně skryté, což ovšem neznamená, že neexistuje. Začaly se tomu věnovat, rozkrývat to. Postupně se organizace Jako doma rozšiřuje, navázaly jsme spolupráci už s desítkami žen bez domova.“

Jednou z těch, které se zapojily do projektu Kuchařky bez domova, je také Růženka. Hovořila jsem s ní na jedné z akcí organizace Jako doma:

Jak jste se dostala k organizaci Jako doma?

„Přes sociálního pracovníka. O projektu Jako doma jsem neměla ani potuchy, nevěděla jsem nic o tom, co to je, jak to funguje. Hlavně jsem měla strach z toho, jak mě přijmou, jestli mě vůbec přijmou, protože jsem Romka. Když jsem za nimi přišla a viděla, že mě přijaly, jako bych mezi nimi byla celý život, ulevilo se mi. Prodáváme na různých místech, pomáháme si, máme se rády, jako kdybychom byly jedna rodina.“

V rámci projektu Kuchařky bez domova se ženy učí také vařit – veškerá jídla, která připravují a prodávají, jsou totiž veganská. A tak se mnoho z klientek a spolupracovnic organizace seznámí nejen s bezmasou kuchyní a naučí vařit levněji, dozví se také o zásadách etické spotřeby. Projekt tedy boří předsudky otevírá obzory jak spolupracovnicím organizace, tak návštěvníkům akcí i všem strávníkům. Zeptala jsem se Růženky na její působení na akcích, kde vaří či prodává jídlo:

Jak přijímají lidé na akcích, kde působíte, vaši činnost?

„Víte, ze začátku jsem měla strach i z toho, jak přijmou to, že vidí prodávat Romku jídlo, jaký k tomu budou mít postoj, jak si to jídlo ode mě budou kupovat. Ještě jsem se ale nesetkala s člověkem, který by přišel a měl něco proti tomu, že Romka prodává jídlo. Právě naopak. Lidé se vraceli znovu a s radostí. A děkovali za to, že to pro ně není jídlo jako od kuchařek bez domova, ale spíš jako od babičky. Podívali nám ruce a vraceli se velmi rádi.“

A co by ráda vzkázala Růženka po svých zkušenostech s organizací Jako doma?

„Všem ženám bez domova, které nemají práci a chtějí se zapojit do normálního života, ať zaklepou na dveře Jako doma, přijmou každou ženu. Dají práci a možnost každému. Nemusíte trpět na ulici v zimě a o hladu. Dají vám najíst, můžete se u nich ohřát. Je to velká možnost, využijte jí! Všechny ženy, které jste na ulici a tuhle možnost nemáte, zaklepejte na dveře Jako doma a ony vás přijmou.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
12.07.2014Armáda spásy pomáhá bývalým bezdomovcům udržit si bydleníO Roma Vakeren
03.12.2011Jak stráví Štědrý den klienti Armády spásyO Roma Vakeren
13.08.2011Jak se žije prodejci Nového prostoru?O Roma Vakeren
20.04.2007Pražští bezdomovci mohou bydlet na lodiO Roma Vakeren
17.12.2004Jak oslaví Vánoce pražští bezdomovci?O Roma Vakeren
08.10.2004Na Jesenicku vznikne nový azylový důmO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Učitelka, moderátorka a redaktorka Hilda Pášová vzpomíná na poválečný odchod své rodiny ze Slovenska za prací do Česka
Hilda Pášová – učitelka češtiny, moderátorka a redaktorka romského televizního vysílání i někdejší mluvčí Romské občanské iniciativy. Kolega Jan Rosenberg ji nechal zavzpomínat na dobu, kdy její rodina, která za 2. světové války žila na Slovensku – odešla za prací do Česka.

Hilda Pášová (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
07.09.2013Milena Hübschmannová byla pro Romy motorem, inspirátorkou, hybatelkou, matkou i sestrouO Roma Vakeren
31.08.2013Rodina Hildy Pášové přišla do Čech za prací z osady na SlovenskuO Roma Vakeren
03.11.2012Spisovatelka Hilda Pášová píše knihu o válečné a poválečné historii své rodinyO Roma Vakeren
23.08.2002Městské centrum sociálních služeb a prevenceO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Rubikon Centrum pomáhá s hledáním práce
Máte problém najít zaměstnání? Nejste si jisti, jak se správně chovat při pohovoru? Kde najít pomoc při hledání práce, máte li záznam v rejstříku trestů? Pomohou vám v Rubikon Centru.

Že bez práce není šance na nový život si právě tam dobře uvědomují. Hlavním důvodem nezaměstnanosti je záznam v rejstříku trestů. Více o službách Rubikon Centra pověděla Ivetě Demeterové Renata Hovorková, pracovní poradkyně pro oblast Praha a Středočeská kraj.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
16.08.2014Nezaměstnaní Romové mohou vyvěsit své životopisy na web IQ Roma servisuO Roma Vakeren
14.06.2014Žižkovská radnice, občanské sdružení Buči a úřad práce společně bojují s nezaměstnanostíO Roma Vakeren
09.12.2013Rekvalifikace pomohou dlouhodobě nezaměstnaným získat práciZprávy ze života Romů
02.08.2012Startuje kampaň proti předsudkům při zaměstnávání RomůZprávy ze života Romů
21.07.2012Na co je třeba dát si pozor, hledáte-li práci na internetuO Roma Vakeren
07.07.2012Občanské sdružení Buči pomáhá nezaměstnanýmO Roma Vakeren
04.02.2012Job Cluby pomáhají nezaměstnaným najít práciO Roma Vakeren
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
V Banské Bystrici se konal nultý ročník mezinárodního fóra o extremismu a toleranci
Na Fakultě politických věd a mezinárodních vztahů Univerzity Matěja Bela v Banské Bystrici se konal nultý ročník mezinárodního fóra o extremismu a toleranci. V úvodu příspěvku dal Robert Hoza slovo Danielovi Milovi, koordinátorovi protiextrémistických aktivit, kanceláře ministra vnitra SR.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.11.2013Část obyvatel Banské Bystrice protestovala proti zvolení Kotleby hejtmanemZprávy ze života Romů
23.07.2011Sdružení Romea přerušilo spolupráci s Odborem bezpečnostní politiky Ministerstva vnitraO Roma Vakeren
23.07.2011Neziskové organizace kritizují Zprávu o extremismu pro rok 2010O Roma Vakeren
20.10.2010Žháři z Vítkova dostali výjimečné trestyZprávy ze života Romů
06.05.2010Extremismus v Česku není na vzestupuZprávy ze života Romů
14.09.2009Průzkum: Stávající politická situace nahrává vlivu extremistůZprávy ze života Romů
12.09.2009V Brně protestovalo asi 150 radikálů kvůli stíhání jejich přátelZprávy ze života Romů
07.08.2009Lékaři probudili popálenou Natálku z Vítkova z umělého spánkuZprávy ze života Romů
07.08.2009Neonacisté nedokázali využít událostí loni v Janově, míní politolog CharvátZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na Radiožurnálu, nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a jsme i na Facebooku.

Vinšinav Tumenge savorenge andro Novo Berš dujezera dešupanž, sa so kerena mi avel Devlestar the jilestar. Aven saste the bachtale, mi avel tumenge andro jilo but lačhipen.

Som but rado hoj san amenca. Bičavav gilori savorenge kijo jiloro, savorenge save nane paš peskeri famija.

Přeji vám do Nového roku, ať to, co budete dělat, konáte s Bohem a s láskou! Buďte zdraví a šťastní, ať je ve vás jen dobro!

Hezký večer anebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová

Obsah článku:
Reportáž:  Za holocaustu nacisté vyvraždili asi půl milionu Romů
Reportáž:  Projekt Hate Free Culture nabourává různé fámy
Reportáž:  Organizace Jako doma pomáhá všem ženám bez domova, a to bez rozdílu
Reportáž:  Učitelka, moderátorka a redaktorka Hilda Pášová vzpomíná na poválečný odchod své rodiny ze Slovenska za prací do Česka
Reportáž:  Rubikon Centrum pomáhá s hledáním práce
Reportáž:  V Banské Bystrici se konal nultý ročník mezinárodního fóra o extremismu a toleranci

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz