Vyhledávání
24.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

V Pražské křižovatce se tento týden předávaly ceny Roma Spirit – jedno z ocenění putovalo i do romské redakce Českého rozhlasu. Podrobnosti prozradíme v O Roma vakeren už za chvíli. Nabídneme ale také rozhovor se skupinou Točkolotoč, která je na scéně už třicet let. A řekneme vám o nové online příručce pro učitele. Přejeme příjemný poslech.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Mangav tumenege šukar šuniben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Cena Roma Spirit letos zamířila i do romské redakce Českého rozhlasu
V Pražské křižovatce se ve středu u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv konal slavnostní večer s udílením cen Roma Spirit. Ty jsou určeny pro organizace či jednotlivce, kteří aktivně přispívají ke zlepšení situace Romů v Česku. V letošním čtvrtém ročníku projektu se ceny udílely v pěti kategoriích. V kategorii osobnost získala cenu za celoživotní dílo 82-letá etnoložka a folkloristka Eva Davidová, která patří ke spoluzakladatelkám české romistiky. Jedna z cen zamířila i do romské redakce Českého rozhlasu, jak nám prozradí Jana Šustová.

Redaktorka pořadu O Roma vekeren Iveta Demeterová získala cenu Roma Spirit (Foto: Jana Šustová) Letošní ceny Roma Spirit už mají od středy 10. listopadu své držitele a já hned v úvodu musím prozradit dobrou zprávu pro posluchače našeho pořadu O Roma vakeren – Romové hovoří:

„Odměněnou se stává Iveta Demeterová“ (jásot, potlesk).

Redaktorka Iveta Demeterová stála v roce 2002 u zrodu romského internetového Rádia Rota a od roku 2010 je vedoucí romského vysílání v Českém rozhlase. Autorka myšlenky ocenění Roma Spirit paní Ľubomíra Slušná-Franz, která tento projekt od roku 2009 realizuje na Slovensku, k ocenění pro Ivetu Demeterovou říká:

Redaktorka pořadu O Roma vekeren Iveta Demeterová získala cenu Roma Spirit (Foto: Jana Šustová) „My hlavně víme, že ta práce je nesmírně náročná a že když se řekne Český rozhlas a k tomu nějaký rok, tak to vypadá, že ona tam jen sedí, něco čte a něco zpracovává. Ale my všichni, kteří se věnujeme romské tematice, víme, že za to je třeba vždy bojovat! A oceňujeme právě tu kontinuitu a to, že když je to kontinuální, tak to skutečně přináší nějaké ovoce a nějaké výsledky. A kromě toho ona je velmi krásná, charismatická a je příkladem.“

A jaké byly pocity Ivety Demeterové těsně po obdržení ceny?

„Je to velice milé, děkuji za to ocenění, ale neberu ho jenom pro sebe – je to ocenění pro celou romskou redakci, jejíž součástí jsi, Jano, i Ty, protože Ty také spolupracuješ už dlouhá léta s romským vysíláním. A spolupracují s námi i regionální redaktoři Českého rozhlasu a jsme tam takový dobrý tým. Takže není to moje, ale je to nás všech!“

V kategorii Nestátní neziskové organizace získalo cenu Roma Spirit sdružení Slovo 21, které dělá řadu záslužných akcí – například organizuje mezinárodní festival romské kultury Khamoro. Ocenění však dostalo za projekt ženské skupiny Manushe, který jako jediný v Česku pracuje s Romkami. Martina Horváthová ze skupiny Manushe k tomu říká.

„Pravděpodobně se stalo to, že některá z našich členek nás asi nominovala, protože, jak jsem řekla při přebírání ceny, my jako Manushe nejsme moc ve veřejném prostoru vidět. My spíš pracujeme s ženami, které potom něco dělají ve svých lokalitách. Takže si myslím, že nás jako organizaci nominovala některá z našich členek.“

Cenu v kategorii obec-město získala obec Žlutice. Ta se nachází v Karlovarském kraji, který patří k nejohroženějším chudobou a sociálním vyloučením. Porota ocenila, že i v těchto podmínkách se obec Žlutice rozhodla jít dlouhodobější cestou romského začleňování a nesáhla k populistickým krokům směřujícím k vyloučení Romů. Zástupce Žlutic převzal cenu z rukou amerického a francouzského velvyslance. Jeho excelence Jean-Pierre Asvazadourian pronesl svůj projev v češtině a publikum pozdravil také romsky.

„Aven saste the bachtale! Lačhi zabava tumenge!“
(„Buďte zdraví a šťastní! Přeji Vám příjemnou zábavu!“)

Ocenění v kategorii Čin roku získala pracovnice Diakonie Vsetín Pavlína Hůževková za záchranu novorozence.

„Já jsem jako obvykle šla do rodiny, se kterou pracuji. Oni zrovna malovali, tak jsme rychle vyřídili nějaké věci, které potřebovali, a potom nevěsta od té rodiny si chtěla ještě zatelefonovat. Já jsem si zapomněla mobil v autě, tak se mnou k tomu autu šla a měla na rukou malého Alexandra. Telefonovala, telefonovala a on byl najednou bezvládný, měl fialové rty, čehož já jsem si všimla tak trošku, protože ona mi dala ten mobil a běžela k domu. Odtud už vyběhli rodiče, sousedé a snažili se ho nějak zachránit, ale pořád se to nedařilo. Já jsem zavolala sanitku, navigovala jsem jí, kam má jet, a říkala jsem rodičům a sousedům, co mají dělat, takže ho položili, zkusili mu dát umělé dýchání a on se po několika opakováních dostal k sobě a začal zase dýchat. To už si ho vzala maminka a potom přijela sanitka.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
19.12.2015Zdeněk Ryšavý získal cenu Roma Spirit v kategorii médiaO Roma Vakeren
02.12.2015Předání cen Roma Spirit v ČR 2015 se zúčastní policista Petr Torák, držitel Řádu britského impériaZprávy ze života Romů
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
14.11.2015Brněnský muzikant a spisovatel Gejza Horváth je nominován na cenu Roma SpiritO Roma Vakeren
17.10.2015Do dalšího kola cen Roma Spirit postoupilo 16 nominovanýchO Roma Vakeren
12.10.2015Do užšího výběru na ceny Roma Spirit v ČR 2015 postupuje 16 nominovanýchZprávy ze života Romů
08.01.2015Hostem pořadu Hovory na ČRo Plus bude redaktorka romského vysílání Iveta DemeterováZprávy ze života Romů
11.12.2014Ceny Roma Spirit 2014 byly rozdány v Pražské křižovatce Za celoživotní dílo byla oceněna legendární romistka Eva DavidováZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Ostravští Romové se chtějí sjednotit pro jednání s úřady
Ostravští Romové se chtějí sjednotit v jednání s úřady. Pomoct jim v tom má speciální rada, kterou by si měli sami Romové zvolit příští rok na jaře. Pro město budou její členové rovnocennými partnery třeba při řešení bydlení nebo vzdělávání. V Ostravě už kvůli tomu vznikl čtyřčlenný přípravný výbor, který volby zorganizuje a vyzve k přihlášce případné kandidáty. V Ostravě natáčela Kateřina Daňková.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
23.10.2013Platforma Blokujeme spolu s Romy a církvemi připravuje shromáždění Barevná OstravaZprávy ze života Romů
20.10.2013Ostravská policie obvinila čtyři účastníky nepovoleného protiromského protestuZprávy ze života Romů
19.10.2013Ostravou prošlo bez povolení na 250 radikálů. Policisté zadrželi 15 lidíZprávy ze života Romů
26.08.2013V Ostravě padla obvinění kvůli sobotním výtržnostem a útokům na policistyZprávy ze života Romů
10.07.2013Ostravské Přednádraží opustila poslední rodina. Ghetto je prázdnéZprávy ze života Romů
13.05.2013Soud zahájil exekuci proti majiteli domů v Přednádraží. Nejspíš dojde na dražbuZprávy ze života Romů
19.04.2013V Česku už je více než 400 ghettO Roma Vakeren
06.04.2013Ostrava je rájem ubytoven pro chudé a nezaměstnanéO Roma Vakeren
23.03.2013Kauza ostravského Přednádraží trvá už dva rokyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Online příručka Chci to řešit nabízí učitelům řešení projevů šikany, nesnášenlivosti nebo xenofobie ve školách
Česká pobočka Amnesty International spustila online příručku pro učitele. Poskytuje třeba návod na řešení projevů šikany, nesnášenlivosti nebo xenofobie ve školách. Stránky nazvané Chci to řešit se zaměřují na pět nejpalčivějších problémů, které se podle pedagogů objevují v českých třídách. Nabízí třeba reakci na stereotypy, že Romové nechtějí pracovat a zneužívají sociální dávky.

Chci to řešit – Průvodce učitele, který se setká s nesnášenlivostí (Autor: Amnesty International) Po telefonu teď ve vysílání O Roma vakeren Tomáš Bystrý zdraví metodičku vzdělávacích projektů Amnesty International Šárku Antošovou.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
07.03.2015Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních školO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé Evropě
Jak zlepšit integraci Romů v celé Evropě – to bylo hlavním tématem nedávné mezinárodní romské konference v Bruselu. Organizovala ji Evropská romská informační kancelář s Evropským hospodářským a sociálním výborem. Na konferenci byli zástupci místních úřadů, ale i občanské společnosti z celé Evropy. A byl tam také náš reportér Gerhard Hadi.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
16.05.2015Romové jsou největší etnickou menšinou v EvropěO Roma Vakeren
28.02.2015Vláda schválila strategii romské integrace na příštích pět letO Roma Vakeren
19.10.2013Členské státy EU mají zintenzivnit úsilí zaměřené na integraci RomůO Roma Vakeren
13.07.2013Byla představena zpráva o plnění Národní strategie integrace RomůO Roma Vakeren
08.04.2013Romové v Bruselu protestovali proti diskriminaci. Zapojili se i ti z ČeskaZprávy ze života Romů
12.06.2012Vládní zmocněnec pro RomyZprávy ze života Romů
08.11.2011Ministr Kubice přijel řešit problémy na sever ČechZprávy ze života Romů
15.10.2011Se Zdeňkem Gužim a Karlem Holomkem o řešení situace Romů v ČeskuO Roma Vakeren
15.10.2011Předsudky a stereotypy v přístupu vůči Romům se staly tématem výzkumu Světové bankyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Legendární svitavská kapela Točkolotoč oslavila 30 let své existence
Legendární svitavská kapela Točkolotoč už na pódiích vystupuje přesně třicet let. Dodnes patří, i přes několikaletou pauzu, k našim nejoriginálnějším romským kapelám. Pamětníci si ji můžou také pamatovat třeba z koncertu „SOS proti rasismu“, který se pod záštitou Václava Havla uskutečnil v roce 1990 na Staroměstském náměstí. Od té doby členové skupiny vydali tři alba a zahráli si nejen u nás, ale také ve světě. Třicáté výročí oslavili začátkem prosince koncertem v Praze. Natáčela tam Rena Horvátová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
12.11.2014Nejúspěšnější česko-romská kapela Točkolotoč oslaví 30. narozeninyZprávy ze života Romů
26.02.2000O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.07.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
Co se říká o romské hudběHudba

=[ Reportáž ]=
Na Dni studentstva zazpíval dětský soubor Čhavorenge
17. listopadu v pražském Rudolfinu na koncertě ke Dni studentstva zazpíval dětský soubor Čhavorenge. Koncert měl u publika nebývalý úspěch a bylo to nejspíš vůbec poprvé, co v této síni takový romský soubor vystoupil. Stočlenný sbor založila zpěvačka Ide Kalerová před třemi lety. Jak motivuje děti, aby je zpívání ve sboru bavilo, prozradila v rozhovoru s Tatianou Čabákovou.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
28.09.2015Romano drom: Ida Kelarová vytváří prostor pro boření předsudků a setkávání s romskou kulturouZprávy ze života Romů
15.08.2015Letní škola Romano drom připravila romským dětem řadu zážitkůO Roma Vakeren
08.08.2015Dva týdny plné hudby a tance nabídla romským dětem Ida Kelarová a čeští filharmoniciO Roma Vakeren
30.07.2015Letní škola Romano drom je v plném prouduZprávy ze života Romů
25.07.2015Nad projektem Romano drom převzal záštitu slovenský prezident Andrej KiskaO Roma Vakeren
04.07.2015Ida Kelarová a spolek Miret hledají spolupracovníky pro mezinárodní festival RomaleO Roma Vakeren
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
13.06.2015Sbor Čhavorenge vystoupí spolu s Českou filharmonií na Hradčanském náměstí v PrazeO Roma Vakeren
28.03.2015Ida Kelarová zve na další ročník mezinárodního romského festivalu „Romale“ Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je Romove.cz a náš pořad je i na Facebooku.

Mangav tumenge lači raťi, Romale.

Klidný večer vám přeje Tomáš Bystrý.

Obsah článku:
Reportáž:  Cena Roma Spirit letos zamířila i do romské redakce Českého rozhlasu
Reportáž:  Ostravští Romové se chtějí sjednotit pro jednání s úřady
Reportáž:  Online příručka Chci to řešit nabízí učitelům řešení projevů šikany, nesnášenlivosti nebo xenofobie ve školách
Reportáž:  Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé Evropě
Reportáž:  Legendární svitavská kapela Točkolotoč oslavila 30 let své existence
Reportáž:  Na Dni studentstva zazpíval dětský soubor Čhavorenge

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz