Vyhledávání
25.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Jak moc se po listopadu 1989 změnil život Romů v Česku? Co romské komunitě přineslo 25 lety svobody? I na to odpoví dnešní O Roma vakeren. Kromě toho vás třeba pozveme na koncert do pražského Rudolfina, kde právě 17. listopadu vystoupí po boku České filharmonie také romský soubor Idy Kelarové – Čhavorenge! Přeji hezký dobrý večer!

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Mangav tumenege šukar šuniben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Po sametové revoluci vznikla první romská politická strana, začala se objevovat romsky psané literatura a romštinu bylo slyšet i v médiích
Česko si v pondělí připomene 25 let od sametové revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu. Listopadové události jsou významným mezníkem nejen v československé historii, ale i v novodobých dějinách Romů. Krátce po revoluci vzniká třeba první romská politická strana, vydává se romsky psaná literatura a romštinu lidé začínají slyšet třeba i v rozhlase a televizi. Více už Tomáš Bystrý.

Studenti na Národní třídě v roce 1989 (Foto: Archiv Univerzity Karlovy)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
14.11.2015ReportážO Roma Vakeren
06.12.2014Jak hodnotí situaci Romů po 25 Emil Ščuka, zakladatel Romské občanské iniciativyO Roma Vakeren
20.11.2009Vyšla studie Dvacet let rozvoje, stagnace nebo úpadku?O Roma Vakeren
20.11.2009Romové po listopadu 1989O Roma Vakeren
13.11.2009Listopad 1989 změnil také život RomůO Roma Vakeren
08.08.2009Romské organizace v Česku sdružuje nová asociaceZprávy ze života Romů
12.05.2005Sněmovna navrhla postihnout 54 stran a hnutí za nedodržení zákonaZprávy ze života Romů
20.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Dětský soubor Čhavorenge vystoupí v pražském Rudolfinu
Dětský soubor Čhavorenge, který založila známá romská zpěvačka Ida Kelarová, vystoupí 17. listopadu ve Smetanově koncertní síni Rudolfina na koncertu ke Dni studentstva. Bude to nejspíš vůbec poprvé, co v této síni takový romský soubor vystoupí. Děti z různých koutů Česka a Slovenska se do Prahy sjely už v pátek a od té doby pilně zkoušejí. Jaká na zkoušce vládla atmosféra a nálada dětí – zjišťovala na místě naše reportérka Tatiana Čabáková.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
28.09.2015Romano drom: Ida Kelarová vytváří prostor pro boření předsudků a setkávání s romskou kulturouZprávy ze života Romů
15.08.2015Letní škola Romano drom připravila romským dětem řadu zážitkůO Roma Vakeren
08.08.2015Dva týdny plné hudby a tance nabídla romským dětem Ida Kelarová a čeští filharmoniciO Roma Vakeren
30.07.2015Letní škola Romano drom je v plném prouduZprávy ze života Romů
25.07.2015Nad projektem Romano drom převzal záštitu slovenský prezident Andrej KiskaO Roma Vakeren
04.07.2015Ida Kelarová a spolek Miret hledají spolupracovníky pro mezinárodní festival RomaleO Roma Vakeren
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
13.06.2015Sbor Čhavorenge vystoupí spolu s Českou filharmonií na Hradčanském náměstí v PrazeO Roma Vakeren
28.03.2015Ida Kelarová zve na další ročník mezinárodního romského festivalu „Romale“ Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
O. p. s. Společně – Jekhetane byla nominována na Cenu Roma Spirit za práci v lokalitách, kde jiné neziskovky nechtějí pracovat
Pracovníci organizace Jekhetane moc dobře vědí, jak tepe život ve vyloučené lokalitě. Pomáhají tam už od roku 1998 a mají dům přímo v jedné z nich – v Ostravě-Přívoze. Tamním obyvatelům nabízejí celou škálu služeb, od centra pro rodiče, přes občanskou poradnu až po nízkoprahové kluby pro mládež. A Ostravou jejich pomoc zdaleka nekončí, působí totiž i na Odersku a Šumpersku. Za svou dlouholetou práci si teď vysloužili nominaci v projektu Roma Spirit. Ocenění podporuje ty, kteří se snaží zlepšit situaci Romů v Česku. Více už Jana Jeckelová.

Občanská poradna Společně - Jekhatane (Foto: Jekhetane.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
19.12.2015Zdeněk Ryšavý získal cenu Roma Spirit v kategorii médiaO Roma Vakeren
02.12.2015Předání cen Roma Spirit v ČR 2015 se zúčastní policista Petr Torák, držitel Řádu britského impériaZprávy ze života Romů
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
14.11.2015Brněnský muzikant a spisovatel Gejza Horváth je nominován na cenu Roma SpiritO Roma Vakeren
17.10.2015Do dalšího kola cen Roma Spirit postoupilo 16 nominovanýchO Roma Vakeren
12.10.2015Do užšího výběru na ceny Roma Spirit v ČR 2015 postupuje 16 nominovanýchZprávy ze života Romů
13.12.2014Cena Roma Spirit letos zamířila i do romské redakce Českého rozhlasuO Roma Vakeren
11.12.2014Ocenění Roma Spirit 2014 putuje i do Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Výstava Khatar san? – Odkud jste? v Brně představuje vzpomínky romských dělníků, v adventu se přesune do Prahy
Na nádvoří Pražákova paláce v Brně vyrostla začátkem listopadu nová budova. Jde o stylizovaný dům, ve které je pouliční výstava o romských dělnících. O těch, kteří po válce přišli ze Slovenska do Brna za prací. Návštěvníci se na ní mohou seznámit s autentickým vyprávěním samotných dělníků a dělnic. Výstava se jmenuje Khatar san? – Odkud jste? a v Brně potrvá do 23. listopadu. Natáčela Jana Šustová.

Výstava Khatar san? - Odkud jste? (Foto: Jana Šustová) Výstava Khatar san? – Odkud jste? se do Brna přesunula z Ostravy-Vítkovic a před Vánoci bude k vidění na piazzetě Národního divadla v Praze. Jedná se o vůbec první počin, který mapuje migraci Romů za prací ve 2. polovině 20. století v rámci Československa a to přímo z pohledu dělnic a dělníků samotných. Výstava je pojata audiovizuálně a má podobu stylizovaného bytu naplněného symboly. Jednotlivé místnosti jsou vymalovány v barvách české a romské vlajky a návštěvníci v nich mohou usednout třeba ke stolu v kuchyni nebo k televizi v obývacím pokoji a ponořit se do příběhů pamětníků. Jejich vyprávění zaznívá z různých historických přístrojů, jak říká autorka projektu Kateřina Sidiropulu Janků:

Výstava Khatar san? - Odkud jste? (Foto: Jana Šustová) „Ony vypráví příběhy našich pamětníků. Byla s tím obrovská práce, protože ta vyprávění byla často dost neučesaná a naši kurátoři povybírali takové výseče, které jsou dobře poslouchatelné. A střídají se tiché a hlasité místnosti, takže v předsíni jsou sluchátka, kde si můžete poslechnout vyprávění o migraci, v kuchyni je rozhlasový přijímač, za kterého slyšíme především vyprávění žen o rodinném životě. A v ložnici je telefon. My se snažíme těmi nejrůznějšími prostředky vybudit diváky k aktivitě, takže u telefonu je telefonní seznam se jmény pamětníků a témat, o kterých hovoří, a pokud s někým chcete mluvit a poslechnout si ho, tak musíte vytočit telefonní číslo. V obýváku je televize, kde běží smyčka s vyprávěním, a končíme v dětském pokoji, kde jsou sluchátka na walkmannu, protože walkmann je hračka mojí generace a generace mých vrstevníků, kteří tu výstavu připravovali.“

Kromě nahrávek k poslechu má výstava i svou vizuální stránku.

Výstava Khatar san? - Odkud jste? (Foto: Jana Šustová) „K tomu všemu jsou na stěnách ještě citace, obrázky, a sem tam je tady ještě navíc něco schováno na to pídění ala Pipi dlouhá punčocha. Takže tady ve výstavě jsou například schované akademické texty, které jsme z projektu napsali, je tady schovaný historicko-sociologický úvod k celé výstavě, takže určitě bych to doporučila i studentům romistiky nebo zájemcům o romské dějiny, aby se tady zastavili. Můžete tady strávit pět minut a něco si odnesete, ale můžete tady strávit i hodinu a půl a odnesete si i nějaké penzum odborných informací.“

Přes osudy jednotlivých romských dělníků a dělnic prošly nelehké dějiny 20. století. Ve vyprávěních se setkáváme s bídou, chudobou, ale i s tradičními hodnotami Romů z předválečného života na Slovensku, dále pak s utrpením za války, a také s hledáním a nalézáním nového domova a smyslu života po válce. A jak říká socioložka Kateřina Sidiropulu Janků, všechny příběhy spojuje to, že Romové si na svůj osud nestěžují.

Výstava Khatar san? - Odkud jste? (Foto: Jana Šustová) „Vzpomínám si, když jsme zpracovávali materiál z Brna, že jsme měli štosy papírů, citací, měli jsme to rozložené v jedné velké prázdné místnosti, bolela nás z toho hlava, bolely nás z toho oči, byli jsme tam půl dne... A pořád si vzpomínám na ten dojem, jak mi najednou došlo, že oni si vůbec nestěžují. To pro mě byl hodně silný zážitek, protože tím, že já do romských rodin chodím a už to není ani vždy jenom práce, tak si troufnu říct, že už mě zas tolik toho nepřekvapí. A tohle na mě najednou tak dýchlo! Přísahám, že ani jeden příběh neobsahoval motiv obětního beránka, který za to může – ať už to jsou ti komunisti, nebo ta demokracie, nebo ti mladí, nebo ti staří, nebo ti gádžové... To pro mě bylo hodně zajímavé, protože se to říká a já bych tomu i věřila, protože Češi jsou takoví kverulanti brblaví, pořád jim něco vadí. Ale ti naši pamětníci jsou někdy smutní ze stavu věcí, třeba z toho, jak žijí jejich děti, ale na nikoho to nehází.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
22.08.2015Romské ženy – matky i úderniceO Roma Vakeren
15.08.2015Romové a přechod k demokracii v 90. letech 20. stoletíO Roma Vakeren
08.08.2015Svaz Cikánů-RomůO Roma Vakeren
01.08.2015S Ignácem Zimou o tradičním životě na Slovensku v době jeho dětstvíO Roma Vakeren
25.07.2015Paměť romských dělníkůO Roma Vakeren
18.07.2015Julius Absolon a komunistická stranaO Roma Vakeren
11.07.2015Michal Čonka: Když člověk něco umí, tak se uživí na celém světěO Roma Vakeren
04.07.2015Michal Čonka – Do školy ve dvanácti letech aneb jak překonat nepříznivé okolnostiO Roma Vakeren
13.06.2015Paměť romských dělníkůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
In Iustitia už pět let pomáhá obětem zločinů z nenávisti
Organizace In Iustitia už pět let pomáhá obětem zločinů z nenávisti. Jde o lidi, které někdo napadl kvůli své odlišnosti – ať už kvůli barvě pleti, náboženskému vyznání, národnosti nebo sexuální orientaci. V Česku se těchto případů objevuje čím dál víc – vyplývá to alespoň z policejních statistik. Třeba loni vzrostl počet obětí meziročně o skoro 40 případů, celkem jich bylo 211. S čím se na organizaci lidé můžou obrátit, se ředitelky In Iustitia Kláry Kalibové ptala reportérka Kristýna Maková.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
12.05.2014In IUSTITIA, o. p. s. získala cenu SocialMarie 2014 za společenskou inovaciZprávy ze života Romů
24.04.2014Lidé dostanou šanci vyjádřit se k rasismu a netoleranciZprávy ze života Romů
20.03.2014Čeští studenti a němečtí dobrovolníci připravují v Plzni kampaň proti rasismuZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Romské děti ve slovenském Zvoleně poznávaly historii svého rodného města
Romské děti ve slovenském Zvoleně poznávali historii svého rodného města – a to díky projektu tamní základní školy. Žáci navštěvovali různá místa, včetně hradů a zámků. O projektu „Děti svému městu“ mluvil reportér Robert Hoza se speciální pedagožkou základní školy ve Zvoleně Pavlínou Cickovou.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Ve Zvolenu od loňska působí umělecký soubor Romano jilo - Romské srdceO Roma Vakeren
22.06.2013Krizové centrum Dorka ve Zvolenu pomáhá rodinám v krizi a mladým lidem po odchodu z dětských domovůO Roma Vakeren

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku.

Mangav tumenge lači raťi, Romale. Klidný večer vám přeje Tomáš Bystrý.

Obsah článku:
Reportáž:  Po sametové revoluci vznikla první romská politická strana, začala se objevovat romsky psané literatura a romštinu bylo slyšet i v médiích
Reportáž:  Dětský soubor Čhavorenge vystoupí v pražském Rudolfinu
Reportáž:  O. p. s. Společně – Jekhetane byla nominována na Cenu Roma Spirit za práci v lokalitách, kde jiné neziskovky nechtějí pracovat
Reportáž:  Výstava Khatar san? – Odkud jste? v Brně představuje vzpomínky romských dělníků, v adventu se přesune do Prahy
Reportáž:  In Iustitia už pět let pomáhá obětem zločinů z nenávisti
Reportáž:  Romské děti ve slovenském Zvoleně poznávaly historii svého rodného města

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz