Vyhledávání
30.5.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

První školní týden máme skoro za sebou. A i v O Roma vakeren budeme o vzdělávání a školství mluvit. Zaměříme se třeba na výrok budoucího školského ombudsmana, který nepovažuje fungování praktických (dříve zvláštních) škol za problém. Seznámíme vás ale také s výsledky jednoho zajímavého výzkumu. Ten se zaměřuje se na úspěšné Romy, kteří pocházející z rodin, kde rodiče měli jen základní vzdělání. A řeč bude i o tradičních romských řemeslech!

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Budoucí školský ombudsman nepovažuje fungování praktických škol za problém
Žáci a studenti mají za sebou první týden školy. Letos v Česku do lavic usedlo podle odhadu ministerstva školství 115.000 prvňáčků, což je oproti loňsku asi o 4000 více. Letos začne navíc od poloviny září působit nový školský ombudsman Eduard Zeman. A ještě než do funkce nastoupil, o Romech řekl možná překvapivý výrok. Podrobnosti má studiu vedoucí romské redakce Iveta Demeterová.

Eduard Zeman (Foto: Šárka Ševčíková, Český rozhlas)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
07.03.2015Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních školO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Výstava Amaro Dživipen představuje fotografie romských studentů
U studentů ale ještě zůstaneme. Amaro Dživipen, tedy Náš život – tak se jmenuje fotografická výstava romských studentů v univerzitním kině Scala v Brně. Za osmnácti fotografiemi jsou hodiny práce a desítky nepovedených záběrů. Hlavně ale nápad fotografa Ondřeje Šálka. Ten se rozhodl, že naučí romské děti fotit a dá jim tak do života zkušenost, která se neztratí. Více už Tereza Kadrnožková.

Z výstavy Amaro dživipen - Náš život (Foto: www.o2thinkbig.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Výzkum potvrdil vliv učitelů na úspěch romských dětí
Asi leckdo z nás může vyprávět o tom, jak ho celoživotně ovlivnila učitelka či učitel na základní škole, popřípadě pedagog ze střední či vysoké školy. Začátek nového školního roku je tedy dobrou příležitostí, abychom na naše mnohdy osudové kantory zavzpomínali. Dobrý pedagog totiž dokáže kladně nasměrovat i život dítěte, které je nějak znevýhodněné – třeba zdravotně, etnicky, jazykově či sociálně. Jana Šustová nás teď seznámí s výsledky zajímavého výzkumu, který se týkal sociálně úspěšných Romů pocházejících z rodin, kde rodiče měli jen základní vzdělání. A vězte, že v jejich životě sehrála významnou roli i postava pedagoga.

Laura Fónadová: Nenechali se vyloužit (Vydavatel: Masarykova univerzita) Nenechali se vyloučit je název knihy, kterou letos vydala Masarykova univerzita v Brně. Zabývá se sociálními vzestupy Romů v české společnosti a na základě svého kvalitativního výzkumu ji napsala vysokoškolská pedagožka Laura Fónadová. Výzkumu se zúčastnilo 13 Romů různých profesí, například podnikatelé, učitelé, úředníci či sociální pracovníci. V jejich životních příbězích Laura Fónadová vysledovala tři společné rysy – úsilí jejich rodiny začlenit se do majoritního prostředí, aktivní snahu o zlepšení života rodiny a třetí faktor souvisel se školou.

„Ten třetí rys, který byl velmi markantní v těch rozhovorech, byla velmi výrazná postava učitelky na základní škole, konkrétněji velmi účinná vazba učitelky a žáka či žačky v rané fázi vzdělávacího procesu se jeví jako velmi důležitý faktor v tom smyslu, že postava učitelky představovala pozitivní podporu pro mé komunikační partnery v jejich raném dětství. Byla podporou především v tom, že to pro ně byla výrazná zkušenost přijetí ze strany učitelky jako významného příslušníka majority. A to mohlo hodně kompenzovat třeba nedostatek zájmu o vzdělání třeba ze strany rodičů. Takže učitelky se jeví jako velmi silný faktor, který mohl přispět a podporovat velmi účinně tyto děti i přesto, že třeba v té rodině pro to nebyly podmínky.“

Postava učitelky byla klíčová ve všech příbězích účastníků výzkumu.

„Mohla být klíčová i v negativním slova smyslu, nicméně to většinou vyznělo tak, že i ti, kteří měli třeba v raném dětství nějaké špatné zkušenosti s učitelkou, pak říkali: ‚Potom jsem naštěstí dostala dobrou paní učitelku, která se mě snažila motivovat, která ve mně viděla určitý potenciál, přestože jsem třeba neměla dobré školní výsledky.‘ Takže tohle byla zkušenost, o které bych mohla říct, že jsem ji slyšela téměř od všech.“

Škola však bývá zároveň místem, kde jsou Romové tvrdě konfrontováni se svou odlišností.

„Celkově to vyznívá tak, že tady hovoříme o sociálně úspěšných Romech, jakoby ta dráha byla bezproblémová, což bezesporu nebyla pravda. Protože jednak i v dětství se dostávali do různých nepříjemných situací právě z důvodu své etnické odlišnosti, přestože tam byly ty vazby s majoritním prostředím, tak měli i negativní zkušenosti třeba z prostředí školní třídy, což je součástí těchto příběhů.“

Tyto problémy bohužel přetrvávají i v dospělém věku.

„Navíc i v současnosti mluvili o tom, že přestože jsou úspěšní – čili dá se hovořit o úspěšných profesních a vzdělanostních dráhách – tak se tyto osoby dodnes setkávají s různými projevy stigmatizace i dokonce nepřátelství, což vnímají velmi citlivě, protože sami mají pochopitelně dobrý pocit z toho, že se jim daří, že vykonávají práci, která je uspokojuje a kterou považují za důstojnou, na druhé straně se dostávají do takových situací a okamžiků, kdy v nich ostatní vidí jen ty Romy, a kdy převládají jen ty stereotypní pohledy na Romy. A tam jsou velmi silné třecí plochy dodnes, jak v kontaktu s úřady, anebo jsou to běžné každodenní zkušenosti v obchodech, v nákupních centrech, kde v tu chvíli je úplně jedno, jestli se jedná o vzdělanou osobu, o tu, která ze společenského hlediska dělá záslužnou práci – v tu chvíli z pohledu těch ostatních to jsou jen Romové a také se podle toho k nim chovají.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
28.06.2014Kniha Nenechali se vyloučit se věnuje sociálně úspěšným RomůmO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Tradiční romská řemesla 1: Kovářství
Dnes v O Roma vakeren začínáme se seriálem o tradičních romských řemeslech. Ta byla odedávna spjatá hlavně s pohybem. Asi nejtypičtější romská řemesla souvisela se zpracováním kovu. Iveta Demeterová si k mikrofonu pozvala historika Muzea romské kultury v Brně Michala Schustera. A ptala se ho právě na kovářství.

Výrobky romských kovářů ze sbírek Muzea romské kultury (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
20.09.2014Romská řemesla 3: Profese romských ženO Roma Vakeren
13.09.2014Romská řemesla 2: Koňské handlířstvíO Roma Vakeren
05.07.2014V Dunajské Lužné se konalo 11. evropské kovářské sympoziumO Roma Vakeren
21.09.2013Čím si romské ženy vydělávaly na obživuO Roma Vakeren
07.09.2013Kovářství patří k typickým romským řemeslůmO Roma Vakeren
09.04.2010Život jako vyšitýO Roma Vakeren
29.05.2009Muzeum romské kultury vydalo unikátní monografii o romských řemeslech, profesích a zaměstnáníchO Roma Vakeren
03.11.2007Kovozpracující řemesla na výstavě Řemesla našich předkůZprávy ze života Romů
26.10.2007Výstava Řemesla našich předkůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Co je to nízkoprahový klub? A jak to v něm chodí?
O nejrůznějších nízkoprahových klubech jste v našem vysílání už několikrát slyšeli. Co si ale vlastně pod tímhle termínem představit? A jak to v takovém nízkoprahovém klubu chodí? Naše reportérka Kristýna Maková byla v nízkoprahového klubu Husita na žižkovském náměstí Barikád v Praze. A mluvila s jeho vedoucí Michaelou Burdovou.

V nízkoprahovém klubu Husita (Foto: Kristýna Maková)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 zajišťuje řadu služeb pro seniory
Před chvílí jsme v O Roma vakeren mluvili o volném času dětí a mládeže. Teď pro změnu věnujme pozornost seniorům. Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 5 provozuje třeba terénní pečovatelskou službu, Dům s pečovatelskou službou, domácí ošetřování, ale třeba i internet pro seniory. Podrobnosti zjišťovala Iveta Demeterová a ptala se ředitelka Centra Heleny Volechové.

Rozvoz jídla seniorům (Foto: Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
26.05.2013Dokument Šmejdi odhalil šokující praktiky na předváděcích akcích, jak se ale bránit?O Roma Vakeren
21.05.2011Diakonie Českobratrské církve evangelické zahájila kampaň na podporu seniorůO Roma Vakeren
26.02.2010O bydlení seniorů v České republiceO Roma Vakeren
16.05.2008Je potřeba zlepšit situaci seniorůO Roma Vakeren
04.06.2004V Olomouci působí klub pro romské důchodceO Roma Vakeren

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku. Mangav tumenge lači raťi, Romale.

Obsah článku:
Reportáž:  Budoucí školský ombudsman nepovažuje fungování praktických škol za problém
Reportáž:  Výstava Amaro Dživipen představuje fotografie romských studentů
Reportáž:  Výzkum potvrdil vliv učitelů na úspěch romských dětí
Reportáž:  Tradiční romská řemesla 1: Kovářství
Reportáž:  Co je to nízkoprahový klub? A jak to v něm chodí?
Reportáž:  Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 zajišťuje řadu služeb pro seniory

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz