Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
„Hasíme to, co nejvíc hoří,“ říkají architekti, kteří pomáhají stavět domky v romské osadě

Výsledek práce Architektů v osadě (Foto: Tomáš Rafa, oficiální Facebook Architektů v osadě) Ve slovenské romské osadě v Kojaticích už druhé léto fungují pracovní skupinky složené ze studentů architektury a obyvatel osady – navrhují a staví levné domky. Těmi nahrazují boudy a přístřešky z celt, ve kterých se tu také bydlí. Projekt nazvaný Architekti v osadě nadchl už několik turnusů mladých architektů a chystají se další, příští týden začíná dokonce bonusový workshop.

„Jsou to domečky, které mají rozměry 5 krát 5 metrů, postavené z klasických materiálů, co jsou běžně na trhu. Snažíme se stavět levně, nakupujeme použitá okna nebo dveře, snažíme se vejít do 5000 eur. Všechno ale děláme standardně a oni na vlastní oči vidí a učí se, jak se míchá beton, jak se pokládají izolace …,“ vysvětluje Pavol Kraučík, kterému se v kojatické osadě říká mistr.

Má zkušenosti se stavebnictvím i se sociální prací – jeho úloha je tedy dvojí. Podle něj projekt funguje, protože klade na účastníky programu nároky, kterým jsou ale zároveň schopní dostát. Programu se účastní rodiny, které si dopředu našetří sumu peněz a jsou připravené domek pět let splácet. „Je to jeden z mála projektů souvisejících s bydlením pro nejchudší na Slovensku, který funguje,“ říká Pavol.

„Přinutí je to nakládat líp s penězi,“ souhlasí studentka architektury Monika, která se projektu účastní jako dobrovolnice už od začátku. Podle ní si mnohé rodiny neumí rozpočítávat peníze ani na měsíc dopředu. „Je to fascinující projekt, čím déle to dělám, tím víc tomu věřím. Myslím si, že to je i odpověď na ten problém (chudoby na Slovensku). Jako budoucí architekt se tam učím stavebním postupům, ale důležité je to hlavně z lidské stránky. Každý máme předsudky, ale když se ocitnete v osadě, tak si uvědomíte, že nemáme právo je soudit. Oni nezažili nic jiného než svůj každodenní život v osadě a nemají důvod být jiní než jejich rodiče. Na druhou stranu pokud jim zlepšíte podmínky, tak tam možnost, že tenhle člověk bude jiný než jeho rodiče, určitě je,“ říká Monika, která je také organizátorkou dalších drobných projektů v osadě, jako je třeba nová knihovna.

„Napadlo nás, že jsme si nikdy nevšimli, že by tam nějaká děcka četla knihy. A zjistili jsme, že oni si ani nemůžou vzít knížky a učebnice ze školy do osady, říkají jim, že prý by je tam zničili, takže oni mají třeba ve třetí nebo čtvrté třídě pořád problém se naučit plynule číst,“ komentuje Monika začátek nápadu korunovaný zřízením knihovny složené z darovaných knih.

„Letos jsme měli dva turnusy mladých architektů, viděl jsem na nich první den, že se bojí toho, co se bude dít, když do osady přijdou. Po dvou týdnech ale odcházeli úplně nadšení, některá děvčata říkala, že snad místo architektury začnou studovat sociální práci,“ říká Pavol Kraučík. „Do devíti se snídá a probíhají nějaké společenské aktivity, pak se pracuje, služba dělá oběd, pak se zase pracuje, večer se pouští filmy nebo se chodí do města na diskotéku nebo na jiné kulturní aktivity,“ popisuje dny v Kojaticích.

„Nejčastější reakcí na náš projekt je údiv, lidi se diví, že to děláme. Jsou to lidi, co tam v okolí bydlí celý život, ale nikdy nenašli odvahu vstoupit do osady, jsou to dva světy vedle sebe, které nemají průniky.“ Podle Moniky byli lidé z okolí vůči projektu podezřívaví hlavně proto, že ho podporuje místní radnice. „Lidi se zlobili, že peníze z obce jsou i na tenhle projekt, ale myslím, že si začínají uvědomovat, jaký to má význam pro zlepšení životní úrovně v osadě – že to pozitivně ovlivní život v celé dědině.“

Iniciátorem a hlavním šéfem projektu je architekt Michal Sládek, který se před několika lety účastnil výstavby domu ze slámy ve Spišské Nové Vsi organizované Člověkem v tísni, pod jehož hlavičkou fungují i Architekti v osadě. Michal říká obyvatelům osady klienti a zdůrazňuje, že jeho mladí architekti nejezdí do osady pomáhat, jezdí tam zároveň i kvůli sobě.

„Nemyslím si, že bychom mohli vyřešit situaci, kdy se zvětšují rozdíly mezi bohatými a chudými a sociální napětí vzrůstá, což na východním Slovensku cítím silně. Tohle nevyřešíme hned, ale musíme podporovat to, aby se lidé navzájem do sebe dokázali vcítit,“ vysvětluje architekt. „Moje vlastní zkušenosti ze stavby domu ve Spišské Nové Vsi nebo z Indie se mi vrací po letech, vrací se mi ve formě nějakého porozumění, jsem empatičtější. Myslím si, že to je velmi důležitá zkušenost na to, abychom mohli žít ve společnosti, kde jsou lidé na sebe citlivější.“

I Kraučík zdůrazňuje, že se necítí být velkým optimistou v otázkách zlepšování životní úrovně nejchudších obyvatel na Slovensku. „Tím, co děláme my, se samozřejmě nedá jejich situace zlepšit plošně, na to by se mělo jít jinak, ale nějak ano. Když ve 21. století žije mladá rodina v díře v zemi, má nad sebou jenom celtu, a když prší celou noc, jsou mokří, tak to není normální. Stát, ve kterém se to děje a je mu to je jedno... To je na zamyšlení. My jenom nahrazujeme celtu normální střechou a to není adekvátní náhrada.“Související články
DatumNadpisRubrika
14.11.2015Nové domy v osadě Breznica postavili místní RomovéO Roma Vakeren
06.06.2015Organizace Teach for Slovakia pomáhá na základních školách, kde děti potřebují specifický přístup a pomocO Roma Vakeren
30.05.2015Česká učitelka působí na základní škole pro děti z romské osady Huncovce na SlovenskuO Roma Vakeren
04.10.2014Jak se žije ve staré romské osadě Slovenská LupčaO Roma Vakeren
06.04.2014Na Slovensku přibývá obcí, které pomáhají Romům postavit si vlastní bydleníZprávy ze života Romů
10.11.2013Kvůli stěhování romské osady se na Slovensku rozhádaly tři sousední vesniceZprávy ze života Romů
14.07.2012Dva slovenští poslanci navštíví romské osadyO Roma Vakeren
09.06.2012Projevy anticiganismu na SlovenskuO Roma Vakeren
02.06.2012Slovenská vláda prosazuje internátní školy pro děti z osadO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz