Vyhledávání
4.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes vám řekneme, jak si slatinské děti díky příspěvkům od radnice mohou užít prázdniny třeba na táboře. Dále nabídneme rozhovor s gymnastkou Danou Beránkovou a představíme statek Vlčkovice.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Radnice v brněnské Slatině přispěla dětem nejen na tábory
Ne všechny děti mohou o prázdninách odjet s kamarády na tábor. Takový tábor je totiž v dnešní době věc, která stojí několik tisíc korun a finančně slabší rodiny svým dětem takový luxus nemohou dopřát. Proto se v brněnské Slatině radnice rozhodla, že těmto dětem přispěje a nejen na tábory. Podrobnosti přináší kolegyně Tereza Kadrnožková.

Děti na táboře (Ilustrační foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Brněnský projekt Rychlého zabydlení pomůže padesáti rodinámO Roma Vakeren
28.05.2016Komentované procházky brněnského Bronxu vždy přilákají desítky lidíO Roma Vakeren
20.06.2015Bydlení v brněnských parcích je v létě výhodnější než ubytovnaO Roma Vakeren
18.04.2015V Brně se uskutečnil Týden romské hrdostiO Roma Vakeren
21.03.2015Děti z okolí ulice Cejl v Brně nacvičují operu Brundibár z ghettaO Roma Vakeren
14.03.2015Organizace Tripitaka chce přilákat lidi do tzv. brněnského BronxuO Roma Vakeren
13.09.2014Brno má čtyři nové romské asistenty prevence kriminalityO Roma Vakeren
26.07.2014V bývalé káznici v Brně vznikne kreativní centrumO Roma Vakeren
12.07.2014Armáda spásy pomáhá bývalým bezdomovcům udržit si bydleníO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Nebýt politického bojkotu, reprezentovala by romská gymnastka Dana Gažiová Československo na olympiádě
Sport je pro některé Romy světem bez hranic, v němž i navzdory předsudkům a svému odlišnému vzhledu dokáží v majoritní společnosti vyniknout. A právě sportovní úspěchy Romů představuje výstava, kterou můžete do 21. září navštívit v Muzeu romské kultury v Brně. A my Vám teď nabídneme rozhovor s romskou gymnastkou, která – obrazně řečeno – patří k „exponátům“ této výstavy. Více už Jana Šustová.

Dana Gažiová, dnes Beránková, při závodu (Foto: Archiv Dany Beránkové) Každý vrcholový sportovec sní o účasti na olympiádě. Snili o tom i tři romští sportovci, kteří měli reprezentovat Československo v roce 1984 na olympiádě v Los Angeles. Bohužel veškeré sny a medailové naděje sportovců z komunistických zemí tehdy zhatil politický bojkot, který znemožnil jejich účast. Týkalo se to i romské gymnastky Dany Gažiové (dnes Beránkové), která říká: „To mě nejvíc mrzí v kariéře, protože další olympiáda už je pro gymnastku hodně daleko.“ Jak tehdejší politické rozhodnutí oplakala a jak se vůbec ke sportovní gymnastice dostala, svěřila Janě Šustové.

„Ke sportovní gymnastice mě vedli rodiče, především rodiče. Ale já jsem byla živé dítko, nedalo se jinak – jenom sport. Takže to bylo díky tatínkovi, který se mnou hodně jezdil po trénincích, po závodech.“

Kdy se začaly dostavovat nějaké úspěchy?

„První úspěchy jsem měla už jako žákyňka, to už byly malé závody, přebory a krajské přebory, takže už i tam se dostavovaly úspěchy. A potom si mě vybrali do Střediska vrcholového sportu Zbrojovka Brno, dnes je to Sokol Brno, a tam už se trénovalo daleko víc a už se směřovalo tím směrem do reprezentace na soutěže za Československou republiku.“

A kde jste všude Československo reprezentovala?

Dana Beránková (Foto: Lenka Grossmannová) „Myslím si, že už od 10 let jsem byla na mezinárodních závodech a jsme kus světa – Evropu, Japonsko, Koreu, tehdejší Sovětský svaz. Všechno to byly mezinárodní závody a tam se dostavily úspěchy.“

Co bylo Vaším největším úspěchem nebo výhrou?

„Pro mě byl největší úspěch takový předolympijský závod juniorek v Koreji, v roce 1981 jsem vyhrála závod Družba, kde jsme jako družstvo skončili druzí (první byly Sovětky) a v jednotlivcích jsem vyhrála celkový víceboj a potom ještě na jednotlivých nářadích jsem získala dvě zlata. Takže to je takový můj největší úspěch.“

Snem každého sportovce je soutěžit na olympiádě – jak tomu bylo ve Vašem životě?

„Olympiáda (povzdech), je sen každého sportovce. Bohužel v tom roce 1984, když jsme měli letět do Los Angeles na olympiádu, tak komunisti to zakázali, protože Sovětský svaz to zakázal. Bojkotoval to proto, že v roce 1980 olympiádu v Moskvě bojkotovali Američani, Sověti to potom vraceli o čtyři roky později, takže jsme na tu olympiádu nejeli žádní sportovci z evropských zemí, kde vládl komunismus. A to bylo těžké, oplakali jsme to. Je to nenávratně pryč, bohužel.“

Čím se teď zabýváte profesně?

„Profesně... Tak já jsem podnikala, měla jsem svůj second-hand, který už nemám, protože jsem šla na mateřskou a momentálně jsem na mateřské dovolené se synem Deniskem, kterému teď jsou čtyři roky.“

Vy už máte i větší děti – kolik jich máte?

„Ano, mám tři větší děti. První dceři je 25 let a potom mám dvojčata, chlapce a holku, a těm je 21 let. A už mám i osmiměsíčního vnoučka od první dcery.“

Nepřemýšlela jste někdy, že byste se věnovala sportu třeba jako trenérka, nebo že byste se k němu nějak vrátila?

„Ano, o tom jsem přemýšlela, ale musím říct, že pokud chcete dělat trenérku sportovní gymnastiky, tak se tomu musíte věnovat. Je to dopolední trénink, odpolední trénink, a když máte tři děti, tak Vás od nich oddělí. Musela bych si zajišťovat hlídání, nebyla bych tolik s nimi a já jsem dala radši přednost rodině. Takže do tělocvičny moc nechodím, ale jezdívala jsem ještě nějakou dobu, když děti byly malé, rozhodovat závody jako rozhodčí.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
10.05.2014Sport dává Romům možnost vypracovat se a získat uznáníO Roma Vakeren
17.03.2014Výstava představí úspěchy romských sportovcůZprávy ze života Romů
24.02.2014Na olympijských hrách reprezentovali Česko také romští sportovciZprávy ze života Romů
03.08.2007Romové mají přirozené nadání pro vzpíráníO Roma Vakeren
20.08.2004Boxerský oddíl PalestraO Roma Vakeren
06.02.2004Sportovní federace Romů České republikyO Roma Vakeren
09.05.2003Boxer Stanislav TišerO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Díky benefičnímu festivalu a práci dobrovolníků vznikly na vlčkovickém statku sociální byty
Obecně prospěšná společnost Statek Vlčkovice, která sídlí na zemědělské usedlosti nedaleko Benešova, pořádá už deset let benefiční festival Vlčkovicefest. Jeho výtěžek se využívá na obnovu statku a budování sociálních bytů v jeho areálu. A pro koho je bydlení určeno? To řekl Kristýně Makové ředitel obecně prospěšné společnosti Statek Vlčkovice, Jan Počepický.

Vlčkovice u Votic (Foto: Kristýna Maková) "Je to pro osoby, které z různých důvodů nedokáží dosáhnout na normální komerční nájem nebo jej nejsou schopny udržet. To znamená, že buď ty rodiny nemají dostatečné příjmy, jsou na dávkách hmotné nouze nebo jejich příjem nestačí na to, aby uplatily běžný komerční nájem. Případně potřebují pomoct ve složité sociální situaci, ať již s dluhy, s výchovou dětí nebo s nejrůznějšími nepříznivými krizovými situacemi. V tom jim tedy pomáháme. A snažíme se je tady během toho pobytu, který trvá maximálně tři roky, nějakým způsobem aktivizovat, udržovat pracovní morálku. Zkoušíme je vyexpedovat na trh práce tak, aby to zvládli i bez naší pomoci."

Sociální bydlení je v České republice poměrně citlivé téma, není ještě ani pořádně legislativně ošetřeno. Většinou se hovoří o tom, že sociální bydlení by mělo být na rok. Jak vy jste došli ke třem letům?

"Myslíme si, že za rok není možné ty osoby nebo rodinu ze špatné sociální situace dostat. Tři roky jsou taková forota na to, aby práce s nimi byla efektivní, kontinuální a nebylo to vše rychle ušito horkou jehlou."

Kolik je zde v současné době sociálních bytů?

"V současné době jsou tu dva sociální byty. Co se kapacity týče, máme vyhlídnutý další prostor, byt, který bychom rádi rekonstruovali. Koncepce je následující: Z jednoho bytu bychom udělali návazný byt na sociální bydlení. Zde by nájemníci měli už spíše nájemní smlouvu na dobu neurčitou. To, co tu děláme, by ale nebylo možné bez dobrovolníků. A já bych jim za jejich práci i takto chtěl poděkovat."

Jan Počepický, ředitel o.p.s. Statek Vlčkovice (Foto: Petr Vrabec PV Foto) Jakým způsobem se vybírá, kdo bude bydlet v sociálním bytě na vlčkovickém statku?

"Máme tu samozřejmě určitá kritéria. Vše se odvíjí od výše měsíčního příjmu. Uvedu příklad na jednotlivce: Má-li jednotlivec nějaký příjem, musí splňovat, že jeho maximálně příjem je 0,5ti násobek průměrné měsíční mzdy. Pokud žádný příjem nemůže doložit, kritériem je to, že musí být evidován na úřadu práce, popřípadě na dávkách hmotné nouze, musí ale vyvíjet snahu svou situaci řešit."

Kdyby tedy člověk nebo rodina v sociální nouzi chtěla zažádat o možnost bydlet tady na vlčkovickém statku v sociálním bytě. Jak to mají udělat?

"Zaprvé, musí být volná kapacita bytu. Zadruhé, veškeré žádosti o přidělení sociálního bytu a související formuláře jsou ke stažení na našem webu statekvlckovice.cz. Je samozřejmě lepší po telefonické konzultaci zjistit, jestli tu ta volná kapacita vůbec je."

Za poskytnutí fotografie Jana Počepického děkujeme Petru Vrabcovi PV Foto.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Záplavy na Balkáně postihly také Romy
Jak jistě víte, v několika balkánských státech byly v květnu velké záplavy. Jejich důsledky nejvíce pocítil soukromý sektor, rodinné a malé podniky, střední a velké firmy, zemědělství a především velký počet lidí. O situaci v Bosně a Hercegovině, kde Romové patří k nejohroženější skupině obyvatel, informuje Goranka Oljača.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Už čtyři roky působí na Slovensku Gipsy Television
Od roku 2010 působí na Slovensku Gipsy Television. Na úplném začátku byl web, který přinášel jen textové informace. Webu se dařilo a tak padlo rozhodnutí, že vznikne i internetová televize. Hlavní sídlo má v Bratislavě a je zaměřená hlavně na mládež. Více řekl Robertu Hozovi Jozef Šivák.

Petra Šarkoziová, moderátorka spravodajskej relácie Hiri (Foto: www.gipsytv.eu)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Radnice v brněnské Slatině přispěla dětem nejen na tábory
Reportáž:  Nebýt politického bojkotu, reprezentovala by romská gymnastka Dana Gažiová Československo na olympiádě
Reportáž:  Díky benefičnímu festivalu a práci dobrovolníků vznikly na vlčkovickém statku sociální byty
Reportáž:  Záplavy na Balkáně postihly také Romy
Reportáž:  Už čtyři roky působí na Slovensku Gipsy Television

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz