Vyhledávání
26.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes vám povíme, že se budou už po čtvrté rozdávat ceny Roma Spirit, podíváme se do městské části Brno Sever a dozvíte se, jak se vede paterčatům z Milovic.

Přeji příjemný poslech.

Som rado hoj san amenca. Adadžives tumenge anas nevipena andalo romano dživipen. Dodžanena pes pal o Roma Spirit teh amenca džana adre than Brno. Ačhuven amneca.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
V prosinci se budou počtvrté rozdávat Ceny Roma Spirit
V Česku se už po čtvrté budou rozdávat ceny Roma Spirit. Ocenění získávají třeba neziskové organizace, obce i osobnosti, které se podílejí na zlepšení situace Romů u nás. Před čtyřmi lety získal cenu i Český rozhlas, a to za pořad, který právě posloucháte - O Roma vakeren. Natáčel Tomáš Bystrý.

Ceny Roma Spirit (Foto: Kristýna Maková)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
19.12.2015Zdeněk Ryšavý získal cenu Roma Spirit v kategorii médiaO Roma Vakeren
02.12.2015Předání cen Roma Spirit v ČR 2015 se zúčastní policista Petr Torák, držitel Řádu britského impériaZprávy ze života Romů
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
14.11.2015Brněnský muzikant a spisovatel Gejza Horváth je nominován na cenu Roma SpiritO Roma Vakeren
17.10.2015Do dalšího kola cen Roma Spirit postoupilo 16 nominovanýchO Roma Vakeren
12.10.2015Do užšího výběru na ceny Roma Spirit v ČR 2015 postupuje 16 nominovanýchZprávy ze života Romů
13.12.2014Cena Roma Spirit letos zamířila i do romské redakce Českého rozhlasuO Roma Vakeren
11.12.2014Ceny Roma Spirit 2014 byly rozdány v Pražské křižovatce Za celoživotní dílo byla oceněna legendární romistka Eva DavidováZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Armáda spásy pomáhá bývalým bezdomovcům udržit si bydlení
V Městské části Brno sever bydlí nově v obecních bytech 11 lidí, kteří do té doby byli bez domova. Druhou šanci jim dala Armáda spásy, která bude dohlížet na to, aby lidé včas platili nájem nebo si hledali práci. Po dvou letech by totiž měli být lidé schopni se osamostatnit a začít bydlet bez pomoci. V jednom z bytů se byla podívat i redaktorka Tereza Kadrnožková.

Logo Armády spásy

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Brněnský projekt Rychlého zabydlení pomůže padesáti rodinámO Roma Vakeren
28.05.2016Komentované procházky brněnského Bronxu vždy přilákají desítky lidíO Roma Vakeren
20.06.2015Bydlení v brněnských parcích je v létě výhodnější než ubytovnaO Roma Vakeren
18.04.2015V Brně se uskutečnil Týden romské hrdostiO Roma Vakeren
21.03.2015Děti z okolí ulice Cejl v Brně nacvičují operu Brundibár z ghettaO Roma Vakeren
14.03.2015Organizace Tripitaka chce přilákat lidi do tzv. brněnského BronxuO Roma Vakeren
03.01.2015Bezdomovectví ženO Roma Vakeren
13.09.2014Brno má čtyři nové romské asistenty prevence kriminalityO Roma Vakeren
26.07.2014V bývalé káznici v Brně vznikne kreativní centrumO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
První česká paterčata oslavila své první narozeniny
Oslavu svých prvních narozenin měla první česká paterčata v rodinném kruhu. Nechyběla babička s dědečkem, kteří s dětmi mamince Alexandře Kiňové pomáhají celodenně. Když jede rodina k lékaři mimo město, musí je vozit sanitka a lékařka říká, že děti krásně prospívají a z toho mají rodiče vždy velkou radost. Maminka na děti dostala jedno porodné a na každé dítě pobírá 500 Kč rodinný přídavek. Rodina je stále v kontaktu s Klárou Vítkovou Rulíkovou z asociace dvojčat a vícerčat. A teď už se s Ivetou Demeterovou vydáme na návštěvu k paterčatům.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
30.08.2014Třináctidílný dokument mapuje rok života prvních českých paterčatO Roma Vakeren
11.06.2013Narození paterčat vyvolalo i protiromské projevy lidí na internetuO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
U příležitosti Dne holocaustu Romů uvede pražské Divadlo Ponec hru Lety – 1942
V noci z 2. na 3. srpna uplyne 70 let od vyvraždění takzvaného cikánského tábora v Osvětimi-Březince. V plynových komorách tehdy zahynulo téměř 3000 Romů. U příležitosti tohoto výročí uvede 2. srpna pražské Divadlo Ponec inscenaci „Lety – 1942“, která je inspirována osudy vězňů takzvaného cikánského tábora v Letech u Písku. Život mnohých z nich totiž vyhasl právě v Osvětimi. O hudební modlitbě „Lety – 1942“ nám toho víc prozradí Jana Šustová.

Hudební modlitba Lety – 1942 (Foto: Nina Zardalishvili) Spojení divadla, smutečního obřadu, romské hudby a výpovědí lidí, kteří věznění v letském táboře přežili… To vše a mnohé jiné je součástí inscenace Lety – 1942, kterou připravilo Evropské centrum romské hudby v Praze. Jejím cílem je položení pomyslného věnce na hrob romských obětí holocaustu, které zahynuly v táboře v Letech u Písku. Scénář napsala slovenská režisérka Dana Račková:

Dana Račková: „Když jsem vytvářela režijní koncept, tak jsem se držela té základní myšlenky, že vidím sebe, jak klečím v tom lese, kde je masový hrob, dívám se do něj a nechávám ty různé artefakty, předměty a lidské části, k sobě nějakým způsobem promlouvat. Takže buď hovoří po jednom, nebo křičí všichni najednou, anebo je tam ticho a šumí les. Tento pocit jsem měla od začátku a dovedl mě až do premiéry.“

Hudební modlitba Lety – 1942 (Foto: Nina Zardalishvili) Cílem inscenace Lety – 1942 je umožnit kolektivní subjektivní zážitek.

Dana Račková: „V praxi to vypadá tak, že je tam jedna herečka, která mluví za hlasy všech obětí romského koncentračního tábora. A pak je tam hudební těleso – pěvecký sbor a muzikanti, kteří slouží ty obřadné části té hudební modlitby.“

Tou jedinou herečkou je Barbora Kubátová, která předčítá úryvky výpovědí přeživších vězňů, jak je zaznamenal americký spisovatel Paul Polansky v knize Tíživé mlčení. Autorem hudby je romský skladatel Jiří Korman.

Hudební modlitba Lety – 1942 (Foto: Nina Zardalishvili) Dana Račková: „S námětem na tento projekt přišel pan Jiří Korman, po kterém jsem chtěla nějakou malou věc pro jednu herečku. A on přišel s tématem romského holocaustu a vznikla z toho velká věc pro jednu herečku.“

Cílem inscenace Lety – 1942 je uctít oběti letského tábora v duchu romských tradic. Když totiž zemře Rom, jeho blízcí ho po několik dní navštěvují u úmrtního lůžka, a na jeho poslední cestě ho provází hudba a zpěv. To mohou diváci zažít hodně zblízka, protože nesedí v hledišti, ale přímo na jevišti. Důvod vysvětluje německý scénograf Mathias Straub:

Mathias Straub: „Pro mě bylo hlavně důležité, aby diváci byli dost blízko, aby se vytvářela taková komunita, aby diváci spolu se sborem a s herečkou učinili tento rituál. Aby to nebylo divadlo, kdy tady na scéně něco ukážeme a diváci by jenom seděli na druhé straně, ale aby to byla jedna komunita.“

Na scéně je také černý klavír, na nějž se nejen hraje, ale v závěru inscenace se stane symbolickou rakví romských obětí letského tábora. Během závěrečného smutečního obřadu do něj účinkující pokládají dary pro zemřelé. A v prostorách hlediště může pak romské oběti holocaustu uctít každý z diváků.

Mathias Straub: „Na závěr vznikne ještě jeden velký obraz, kde (je vytvořen) velký kříž ze svíček s prostorovou iluzí. A do toho posledního obrazu se potom opravdu zapojí všichni diváci, protože tam můžou rozsvítit svíčku a být také nějak aktivní.“

Režisérka Dana Račková k tomu dodává.

Dana Račková: „Myslím si, že každý má nárok na svůj vlastní obřad a je úplně jedno, jak ho vykoná, ale oplakat si ti lidé rozhodně zaslouží!“

Představení mělo premiéru 8. května a atmosféra byla velice emotivní.

Dana Račková: „Hodně lidí se modlilo, hodně lidí plakalo, byla to krásná, úplně neuvěřitelná očista, bylo to super!“

A kdy bude další možnost hru Lety – 1942 uvidět?

Dana Račková: „Nejbližší reprízu máme v Den památky holocaustu Romů, tedy 2. srpna, a potom bychom to v Divadle Ponec chtěli hrát jednou-dvakrát za měsíc. Uvidíme podle divácké návštěvnosti a angažovanosti společnosti, jestli náš projekt odsoudí k zániku anebo se stane opak. Já doufám v tu druhou možnost.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
11.05.2015Ve středu se v Letech u Písku uskuteční pietní aktZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Jaroslav Parči a Dotek štěstí
Přátelství, láska, síla, víra, srdce, soucit, energie, vytrvalost, sen – to jsou silná slova! My dokážeme víc, než mluvit! A právě o tom je mise „Dotek štěstí". K tomu už více Ivetě Demeterové pověděl Jaroslav Parči, kterého si můžete pamatovat z pěveckých soutěží komerčních televizí.

Jaroslav Parči (Foto: www.jaroslavparci.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu, nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a najdete nás i na Facebooku.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Šunaha pes pro aver sambat. Hezký večera nebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.

Obsah článku:
Reportáž:  V prosinci se budou počtvrté rozdávat Ceny Roma Spirit
Reportáž:  Armáda spásy pomáhá bývalým bezdomovcům udržit si bydlení
Reportáž:  První česká paterčata oslavila své první narozeniny
Reportáž:  U příležitosti Dne holocaustu Romů uvede pražské Divadlo Ponec hru Lety – 1942
Reportáž:  Jaroslav Parči a Dotek štěstí

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz