Vyhledávání
29.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes vám povíme, že někteří obyvatelé bytového domu U Kolory v Liberci, kteří přišli začátkem června kvůli požáru o střechu nad hlavou, se stále potýkají s existenčními problémy. Seznámíme vás s projektem neziskové nestátní společnosti Inclusio a představíme novou Miss Roma.

Som rado hoj san amenca. Adadžives tumenge anas nevipena andalo romano dživipen. Ačhuven amneca. Phenava tumenge pal o Roma andalo Liberec the šunena savi hin amari najšukareder romani čhajori.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Kvůli požáru bytového domu v Liberci přišli úplně o všechno
Začátkem června přišla třicítka lidí i rodin s dětmi, mezi kterými jsou taky Romové, kvůli požáru bytového domu v Liberci úplně o všechno. Co neshořelo, zničila voda, kterou hasiči prolévali ohněm zasažený objekt. Obyvatelům pomohlo z nejhoršího město, úřad práce a neziskové organizace. Teď by se měli starat sami – není to ale vůbec jednoduché. Hlavním cílem všech je nezůstat v ubytovně, kam se museli někteří přestěhovat. Natáčela tam Ivana Bernátová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
08.05.2009Také Liberec se přidal k protestům proti neonacismuO Roma Vakeren
07.03.2003V Liberci proběhl Veletrh dětské knihy a učebnicO Roma Vakeren
21.02.2003Už čtyři roky pracuje romské komunitní centrum v LiberciO Roma Vakeren
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.10.2002Liberecká romská komunitaO Roma Vakeren
29.05.1998LiberecZprávy ze života Romů
13.02.1998LiberecAktuality
21.11.1997LiberecZprávy ze života Romů
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Projekt Inclusia získal velkorysou nabídku od houslisty Viliama Didiáše
Teď vás seznámíme se zajímavým projektem Inclusia. Iveta Demeterová si do studia pozvala Petru Zahradníkovou, ředitelku neziskové společnosti, a vynikajícího houslistu Viliama Didiáše, který se v nedávné době přestěhoval ze Slovenska do České republiky. Ten nabídnul Inclusiu velkorysou nabídku.

Viliam Didiáš (Foto: Inclusio.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.07.2015Američtí studenti se v Česku zaměřovali na příčiny sociálního vyloučeníO Roma Vakeren
05.07.2014Houslista Viliam Didiáš hraje i se známými Gipsy.czO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Československou romskou Miss se v Hodoníně stala sedmnáctiletá Slovenka
Letošní Romskou Miss se stala sedmnáctiletá dívka ze Slovenských Gbel. Adriana Malíková si porotu získala například temperamentním čardášem, který tvořil povinnou soutěžní disciplínu. Svoji korunku královny krásy převzala na slavnostním večeru v Hodoníně.

Vítězky Miss Roma (Foto: Tomáš Jelen) „Vůbec jsme to nečekala, protože jsem udělala dost chyb a byla tu i tréma, ale jsem velmi šťastná, že jsem se mohla zúčastnit, protože jsem Romka, a je to pro mě veliká čest.“

Pro Adrianu, která studuje na odborné škole obor číšník, je vítězství v takové soutěži v podstatě splněným snem. Chtěla by se věnovat modelingu. I když se, jako všechny vítězky, tváří skromně.

„Mě to strašně baví fotit i chodit na mole. Sice se mi to dnes asi moc nepodařilo, ale překvapení, vyhrála jsem a jsem z toho velmi šťastná.“

Vladimír Galbavý z Asociace Romů České republiky si nemyslí, že by hlavním cílem soutěže krásy Československá Miss Roma byly lukrativní modelingové smlouvy pro vítězky.

Romskou miss se stala sedmnáctiletá Adriana Malíková (Foto: Tomáš Jelen) „Zlepšení postavení ve společnosti, protože my chceme říct, že ti Romové jsou schopní, mají šikovná děvčata, chtějí se realizovat ve společnosti. Dokázala určitou věc, že se tady prezentovala a mají i patřičná vzdělání a mohou se zařadit a to je ten hlavní cíl.“

Klíčovou disciplínou byl v soutěži zřejmě čardáš. „To zamíchalo kartama, to byla nejdůležitější disciplína, nějaká promenáda v plavkách vůbec ne, čardáš,“ potvrzuje člen poroty a herec Radim Fiala.

A Slovenka Adriana Malíková zvládla tuto klíčovou disciplínu zřejmě nejlíp. Rodačka ze Gbel zvítězila v konkurenci více než sto padesáti dívek.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
03.10.2015Korunku česko-slovenské Miss Roma získala Bianka Bertoková z BratislavyO Roma Vakeren
21.05.2013Československou Miss Roma 2013 se stala Dominika Bubenčíková z RožňavyO Roma Vakeren
03.05.2013Česko – slovenská Miss Roma se uskuteční už potřináctéZprávy ze života Romů
03.08.2012Přihláška do soutěže Miss RomaZprávy ze života Romů
26.05.2012Letošní československou Miss Roma se stala Nikola DudušováO Roma Vakeren
30.04.2010Miss Roma České republiky - letos podesátéO Roma Vakeren
19.03.2010Blíží se finále 10. ročníku soutěže Miss RomaO Roma Vakeren
16.06.2006Společnost Stůj jak kvítek hledá romské modelkyO Roma Vakeren
26.05.2006Soutěž Miss Roma Praha 2006 má bohatý hudební doprovod i celovečerní programO Roma Vakeren
24.06.2005Soutěž Miss Roma v PískuZprávy ze života Romů
02.07.2004V Žatci soutěžilo 13 dívek o titul Miss RomaO Roma Vakeren
04.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.05.2004Miss Roma České republikyO Roma Vakeren
07.11.2003V České Lípě volili nejkrásnější romskou dívkuO Roma Vakeren
31.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.02.2002Korunku romské Miss získala devatenáctiletá dívka ze SlovenskaZprávy ze života Romů
04.09.1998DuchcovZprávy ze života Romů
28.08.1998DuchcovZprávy ze života Romů
19.12.1997DuchcovZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Sdružení Deti patria rodičom pomáhá rodinám, kterým britské sociální služby odebrali děti
V minulém roce se objevilo ve slovenských mediích více kauz, které řešily odebrání dětí slovenským rodičům, kteří žijí v Británii. V případech se aktivně angažovalo slovenské občanské sdružení Deti patria rodičom. Sdružení sídlí v Londýně a poskytuje pomoc rodinám, kterým britské sociální služby odebrali dítě nebo děti. Organizace pomáhá nejen slovenským, ale také českým rodičům. V těchto dnech byla kvůli svým českým klientům v Praze pracovnice tohoto sdružení Lucie Boddington. O její práci s ní mluvila Tatiana Čabáková.

Logo projektu Deti patria rodičom (Zdroj: www.detipatriarodicom.sk)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
05.07.2014O odebírání dětí ve Velké Británii s Petrou WinnetteO Roma Vakeren
28.06.2014Jak mohou české úřady pomáhat českým občanům v zahraničí v případě odebírání dětíO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Čtyřicet představitelů Evropského protirasistického hnutí zdola EGAM se tento měsíc setkalo v Praze
V české metropoli se v polovině června konala čtyřdenní konference Evropského protirasistického hnutí zdola EGAM. To mimo jiné organizuje pochody romské hrdosti Roma Pride, které se každoročně konají v deseti až patnácti evropských městech. S účastníky konference hovořila Jana Šustová.

Benjamin Abtan (Foto: Jana Šustová) Setkání v Praze se zúčastnil i prezident hnutí EGAM Benjamin Abtan, který je autorem myšlenky pořádání pochodů Roma Pride.

„Evropské protirasistické hnutí, jehož jsem prezidentem, si klade za cíl bojovat proti rasismu, antisemitismu a rasové diskriminaci ve všech jejích formách, takže bojuje i proti rasismu vůči Romům. V Praze se setkalo čtyřicet vedoucích hnutí ze šestnácti evropských zemí, aby se tu zúčastnili různých akcí, pochopili situaci v ghettu v Ústí a bojovali proti znesvěcování památky Romů, kteří zahynuli v Letech u Písku, kde jejich památku uctíme. Chceme vytvořit atmosféru solidarity a připravit pochod romské hrdosti Roma Pride, který se uskuteční první víkend v říjnu.“

Českým zástupcem v síti Evropského protirasistického hnutí zdola je občanské sdružení Konexe. Jeho představitel Miroslav Brož vysvětluje, jaký program pro účastníky konference připravili.

Účastníci konference EGAM byli pozváni i na Velvyslanectví Francie v Praze (Foto: Jana Šustová) „My jsme chtěli, aby ta konference byla jiná, než je většina konferencí, které se tady v Česku pořádají k romské problematice, tedy nějaké sezení v pražském hotelu, nudné přednášky a prezentace fiktivních úspěchů v romské integraci, protože my si myslíme, že integrace romských komunit v České republice totálně selhala. Chceme účastníkům konference ukázat skutečnou Českou republiku a vyvézt je ven ze zlaté pražské klece.“

A tak k vrcholným bodům programu patřila návštěva bývalého protektorátního tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, kde za války zahnulo 326 Romů. Na místě, kde bylo vězněno 1309 Romů, dnes stojí vepřín. A jak Miroslav Brož dodává, druhá návštěva účastníků konference směřovala do Severních Čech.

„Předlice jsou část Ústí nad Labem, kam byly v posledních 10-15 letech investovány obrovské finanční prostředky, miliony a miliony z eurofondů na pomoc Romům. Ty dotace nepřinesly vůbec žádný výsledek, situace se tam zhoršuje rok za rokem, měsíc za měsícem, den za dnem, jsou tam domy bez přístupu k vodě, jsou tam všude masivní skládky, obrovská chudoba, nemoci, o kterých si člověk myslí, že se s nimi setká jen v Africe, jsou tam domy, která padají na hlavu svým obyvatelům. A je tam krásně vidět, jak ty sociální služby a různé projekty velkých neziskových organizací nepřináší vůbec žádný výsledek.

Jaké projekty lidé z občanského sdružení Konexe považují za úspěšné, vyjmenovává Ivana Čonková.

„Takový známý příklad je Vesnička soužití Kumara Vishwanathana v Ostravě, kde zafungovala participace samotných Romů na tvorbě té vesnice, oni byli součástí toho tvoření. Také máme úspěchy z loňského léta, kdy jsme v romských komunitách mluvili o tom, co je fašismus a proč je důležité se mu postavit a ti Romové byli sami součástí toho protestu, který byl určen k ochraně té komunity a byl protifašistickým hlasem. Pak jsou různé dílčí příklady drobných úspěchů, kdy se v těch komunitách daří doučování nebo zakládání spolků pro tanec, ale to jsou všechno malé krůčky. Zatím je pořád tak, že když Romové něco chtějí tam, kde bydlí, udělat něco pro sebe a hlavně pro svojí komunitu, něco potřebného, co ví, že by tam stoprocentně potřebovali a pomohlo by jim to v seberozvoji dál, tak toho hrozně těžko dosahují.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Film Cesta ven představuje příběh mladé romské matky
Filmy Marian a Paralelní světy jsou z dílny režiséra Petra Václava. Po třinácti letech přichází tento režisér s novým celovečerním snímkem Cesta ven – příběhem silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí. Iveta Demeterová se Petra Václava zeptala, proč toto téma.

Cesta ven (Foto: Česká televize)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
28.02.2015Klaudia Dudová získala Českého lva za nejlepší herecký výkonO Roma Vakeren
07.02.2015Klaudie Dudová získala na Festivalu evropských filmů ve Francii cenu za nejlepší ženský herecký výkonO Roma Vakeren
31.01.2015Film Cesta ven získal Ceny české filmové kritikyO Roma Vakeren
10.09.2014Zářijový filmový čtvrtek v Moravské zemské knihovně nabídne film Cesta venZprávy ze života Romů
15.12.2012Režisér Petr Václav připravuje film o životě mladého romského páru v současném ČeskuO Roma Vakeren
14.12.2012Nepromarněte šanci a přihlaste se do filmu Cesta ven!Zprávy ze života Romů
26.11.2012Pro film Cesta ven se hledají herci z řad RomůZprávy ze života Romů
07.08.2012Režisér Petr Václav natáčí nový film o RomechO Roma Vakeren

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu, nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií - a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a najdete nás i na Facebooku.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Šunaha pes pro aver sambat. Hezký večer anebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.

Obsah článku:
Reportáž:  Kvůli požáru bytového domu v Liberci přišli úplně o všechno
Reportáž:  Projekt Inclusia získal velkorysou nabídku od houslisty Viliama Didiáše
Reportáž:  Československou romskou Miss se v Hodoníně stala sedmnáctiletá Slovenka
Reportáž:  Sdružení Deti patria rodičom pomáhá rodinám, kterým britské sociální služby odebrali děti
Reportáž:  Čtyřicet představitelů Evropského protirasistického hnutí zdola EGAM se tento měsíc setkalo v Praze
Reportáž:  Film Cesta ven představuje příběh mladé romské matky

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz