Vyhledávání
29.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes vám řekneme, jak veřejně prospěšné práce podporují zaměstnanost, podíváme se do Trmic i Ústí nad Labem a navštívíme i romský festival Khamoro.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Žižkovská radnice, občanské sdružení Buči a úřad práce společně bojují s nezaměstnaností
Prostřednictvím projektu, který začala žižkovská radnice ve spolupráci s občanským sdružením Buči a úřadem práce, letos v dubnu, získalo práci 26 dlouhodobě nezaměstnaných. Iveta Demeterová se vydala do žižkovských ulic, aby se zeptala těch, kterých se to konkrétně týká, ale ještě předtím oslovila starostku třetího pražského obvodu Vladislavou Hujovou.

Praha-Žižkov (Foto: Jiří Němec)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
30.01.2016Romové otevřeli autoškoluO Roma Vakeren
03.01.2015Rubikon Centrum pomáhá s hledáním práceO Roma Vakeren
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
16.08.2014Nezaměstnaní Romové mohou vyvěsit své životopisy na web IQ Roma servisuO Roma Vakeren
18.03.2014Charitativní koncert u příležitosti Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
15.03.2014Občanské sdružení Buči se zabývá zaměstnáváním sociokulturně znevýhodněných osobO Roma Vakeren
09.12.2013Rekvalifikace pomohou dlouhodobě nezaměstnaným získat práciZprávy ze života Romů
24.11.2012Sdružení Buči zajišťuje na Praze 3 veřejné služby pro nezaměstnanéO Roma Vakeren
02.08.2012Startuje kampaň proti předsudkům při zaměstnávání RomůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Terénní sociální pracovníci pomáhají nezaměstnaným v Trmicích
Poradenství, snaha o větší zaměstnanost a sociální pracovníci v ulicích. To jsou jen některé z nástrojů, kterými chtějí v Trmicích na Ústecku pomoci lidem. Lidé v terénu si díky dlouhodobé práci získali důvěru svých klientů. Ti se tak na ně obracejí stále častěji. Podrobnosti má Jan Bachorík.

Václavské náměstí v Trmicích (Foto: www.mestotrmice.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
03.10.2015Žáci trmické základní školy se zúčastnily kreativních dílenO Roma Vakeren
08.11.2014Trmice na Ústecku mají nové vedení. Romské sdružení bude předsedat kontrolnímu výboruO Roma Vakeren
10.06.2014Streetworkeři si v Trmicích získali důvěruO Roma Vakeren
12.04.2014Byznys s dotovaným bydlením v Trmicích komplikuje snahu o sociální začleňováníO Roma Vakeren
10.11.2012Martina Bajgera znají v Trmicích zdaleka nejen RomovéO Roma Vakeren
30.07.2011S Marcelem Cichým o novinkách v TrmicíchO Roma Vakeren
18.06.2011Město Trmice chce zlepšit život lidí ze sociálně vyloučených lokalitO Roma Vakeren
13.06.2011Trmice se snaží pomoci lidem z ghettZprávy ze života Romů
25.05.2011Trmičtí zastupitelé schválili plán na podporu sociálního začleňováníZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Festival Khamoro se koncem června představí i v Plzni
Světový romský festival Khamoro, který se každoročně koná v Praze, už sice skončil, ale my Vám teď prozradíme, že si jeho atmosféru můžete letos zopakovat ještě jednou – a to koncem června v Plzni. Jaký byl letošní festival a proč se poprvé ve své historii vydá i mimo Prahu, zjišťovala Jana Šustová.

Dětský den Khamororo (Foto: Jana Šustová) Každoročně festival Khamoro přináší koncerty gipsy jazzu i tradiční romské hudby, ale také výstavy, odborné semináře, divadlo a mnoho dalších akcí. I když letošní festival už skončil, až do 22. června můžete v pražském Museu Kampa navštívit výstavu obrazů a soch známého romského výtvarníka Rudolfa Dzurka, která měla v rámci Khamora vernisáž. Jakým způsobem patří festival romské kultury k Praze, vysvětluje člen zastupitelstva hlavního města Prahy Albert Kubišta:

„Praha byla vždycky multikulturní město a já si myslím, že romská kultura, romská hudba, ale i romské výtvarné umění je integrální součástí pražské kultury a už to tak, předpokládám, bude nadále. Vždyť si vezměme, že Rudolf Dzurko, jehož výstava je také v rámci Khamora, získal cenu Revolver Revue, a jsem hrozně rád, že návštěvníci mohou vidět jeho obrazy, které jsou velmi zajímavé.“

Letošní festival Khamoro měl rozpočet necelých šest milionů korun. Albert Kubišta uvádí, jakou částkou na něj přispělo právě hlavní město Praha:

„Hlavní město Praha přispělo částkou zhruba 2 miliony 800 tisíc korun.“

Jednou z letošních festivalových novinek byla možnost zaposlouchat se do vyprávění starých Romů. Tři vypravěči – Olga Fečová, Ladislav Goral a Andrej Giňa, kteří pocházejí z různých koutů Slovenska, posluchačům objasňovali, proč se jejich rodiny rozhodly po válce odejít do Čech. Jejich vyprávění poodhalilo i to, jak se skutečně žilo v romských osadách na Slovensku, nebo jak se používala kouzla a magie. Zaposlouchejme se do vyprávění Olgy Fečové:

„Anebo ženský, třeba když se pohádaly, a když ta tchyně byla zlá a nechtěla, aby ta druhá s jejím synem žila, tak je dokázala zase rozdělit. A víte jak? Ale to je fakt pravda, nevymýšlím si! Koupila nový zámek, ten zamkla a celý zámek i s klíčkem hodila do vody – do studně nebo nějak, kam se nedalo vlézt. A byl konec! Prostě ty dva lidi už se nikdy nesešli, už se nikdy neměli rádi.“

Další novinkou festivalu Khamoro byl program šitý na míru nejmladší generaci – Dětský den Khamororo. Na kostelní zahradě Habrovka na děti čekala nejen hudba a tanec, ale také mnoho různých her.

„Máme tady chýši, my jsme totiž folkloristky a sbíráme romské pohádky a písničky, ale nejen romské, ale i české, aby se mohly zapojit i děti, které mluví jen česky. A děti tady s námi hádají hádanky a zpívají písničky.“

„My tady učíme děti hádat podle chuti a podle čichu různé koření, bylinky, ovoce a zeleninu. Děti mají zavázané oči a poznávají to jen podle chuti a čichu a většinou je to baví a docela to i jedí, takže je to fajn.“

Co tam všechno máte za potraviny nebo koření?

„Máme tady zeleninu a ovoce, jako třeba mrkev, hrušky, jablka, pak tady máme nějaké bylinky – rozmarýn, kopr, potom různé ingredience jako skořici, nebo hřebíček, rozinky, prostě spoustu věcí.“

Pokud byste atmosféru festivalu Khamoro chtěli ještě letos zažít, je další šance! Poprvé ve své historii se totiž Khamoro představí i mimo Prahu. Poslední červnový víkend, tedy od 26. do 28. června, se na něj můžete těšit v Plzni. Důvody vysvětluje Mirka Reifová, PR manažerka projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

„Je to z toho důvodu, že Plzeň se v příštím roce stane Evropským hlavním městem kultury, a tak na rok 2015 chystáme velký festival Khamoro v Plzni, ale už letos uděláme takovou ochutnávku. Bude to třídenní festival na konci června, kde se část toho programu z Prahy přesune do Plzně, a část programu připravíme s místními sdruženími. V Plzni dlouhodobě spolupracujeme například s občanským sdružením Ponton, které pracuje s romskými dětmi. A to připraví streetdanceový battle, pak tam budou různá divadelní a hudební vystoupení, divadlo, které bude jezdit po školách, aby se děti setkaly s příběhy Romů a poznaly tu jejich tradiční kulturu.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
29.05.2019Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalůZprávy ze života Romů
30.05.2015Jan Bendig zpíval při zahájení i zakončení festivalu KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2015Letošní festival Khamoro uctil památku zesnulého hudebníka Jožky FečaO Roma Vakeren
25.05.2015Festival Khamoro letos míří nejen do Prahy, ale i do PlzněZprávy ze života Romů
23.05.2015Festival Khamoro nabídne romskou hudbu, vyprávění pamětníků, výstavy i odborné seminářeO Roma Vakeren
10.06.2014Festival Khamoro se letos představí i v PlzniO Roma Vakeren
31.05.2014V rámci festivalu Khamoro se představilo i Divadlo utlačovanýchO Roma Vakeren
27.05.2014Třetí den Khamora: vernisáž výstavy romského výtvarníka Rudolfa Dzurka a další koncert gypsy jazzu!Zprávy ze života Romů
26.05.2014Khamoro pokračuje druhým dnem – těšit se můžete na divadlo utlačovaných i první koncert gypsy jazzu!Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Zákon o trvalém usídlení kočujících osob z roku 1958 drasticky zasáhl do životních podmínek a zvyklostí Romů
Zákon o trvalém usídlení kočujících osob, přijatý Národním shromážděním 17. října 1958, vstoupil v platnost o měsíc později. Tento zákon drasticky zasáhl do životních podmínek a zvyklostí Romů.

Romská rodina u svého vozu v roce 1939 (Foto: Muzeum romské kultury) O zrušení zákona pak začal parlament Slovenské republiky jednat až v roce 2004. Jako symbol bývalého způsobu života Romů zůstalo kolo od vozu na romské vlajce. O základním rozdělení romské menšiny hovořil Robert Hoza s Ladislavem Fizikem – ředitelem Ústavu romských evropských studii v Banské Bystrici.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
31.05.2014V novodobé historii se kromě holocaustu na československých Romech nejvíce podepsala nucená asimilace za komunistického režimuO Roma Vakeren
10.05.2014Zákon o trvalém usídlení kočujících osob změnil život i zvyklosti RomůO Roma Vakeren
19.04.2014Zákon o trvalém usídlení kočujících osob drasticky ovlivnil život RomůO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Stanislav Tišer rezignoval na funkci předsedy Strany rovných příležitostí
Strana rovných příležitostí vznikla v lednu 2012 s cílem hájit nejen zájmy Romů, ale všech sociálně slabých vrstev. Její členové kandidovali i v nedávných volbách do Evropského parlamentu, ale neuspěli. Tehdejší předseda Stanislav Tišer procestoval republiku, aby voliče seznámil s programem, ale bez úspěchu. Po volbách navštívil naši redakci, kde touto cestou chtěl voličům poděkovat. Pár dní po našem rozhovoru rezignoval na svou funkci. Předsedou strany se stal jeho dosavadní poradce Miroslav Kováč. Více už Iveta Demeterová, která se zeptala právě Stanislava Tišera.

Stanislav Tišer (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
03.11.2012Strana rovných příležitostí chce hájit nejen zájmy Romů, ale všech sociálně slabých vrstevO Roma Vakeren
07.08.2009Úspěšný boxer a trenér Stanislav TišerO Roma Vakeren
16.01.2009Tišerova škola boxuO Roma Vakeren
09.05.2003Boxer Stanislav TišerO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Díky Ghettofestu Brněnský Bronx opět zaplavil zpěv a tanec
Brněnské ulice minulý víkend zaplnil festival Ghettofest, konkrétně oblast takzvaného brněnského Bronxu. Už potřetí se tak mohli obyvatelé Brna podívat do nepříliš navštěvovaných míst a užít si slunné počasí za doprovodu hudby nebo divadla. Na festivalu se byla podívat i kolegyně Tereza Kadrnožková.

Ghettofest 2014 (Foto: Jiří Sláma)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
13.06.2015Ghettofest už potřetí naláká diváky do takzvaného brněnského BronxuO Roma Vakeren
09.06.2014Festival Ghettofest probudil brněnský „Bronx“, do „romské“ lokality přišly tisíce lidíZprávy ze života Romů
03.06.2014Festival Ghettofest se vrací, ulice brněnského Bronxu ožijí poprvé na celý víkendZprávy ze života Romů
22.06.2013Pouliční festival Ghettofest roztančil brněnský „Bronx"O Roma Vakeren
10.06.2013Ghettofest se vrací – Pouliční festival pro všechny rozezní podruhé brněnský „Bronx“Zprávy ze života Romů

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Žižkovská radnice, občanské sdružení Buči a úřad práce společně bojují s nezaměstnaností
Reportáž:  Terénní sociální pracovníci pomáhají nezaměstnaným v Trmicích
Reportáž:  Festival Khamoro se koncem června představí i v Plzni
Reportáž:  Zákon o trvalém usídlení kočujících osob z roku 1958 drasticky zasáhl do životních podmínek a zvyklostí Romů
Reportáž:  Stanislav Tišer rezignoval na funkci předsedy Strany rovných příležitostí
Reportáž:  Díky Ghettofestu Brněnský Bronx opět zaplavil zpěv a tanec

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz