Vyhledávání
5.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

















Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakeren



Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Už měli namířeno do koncentráku, díky falešným dokladům se zachránily. Část jejich rodiny se ale z nacistického tábora pro Romy v Letech u Písku stejně nevrátila. I takové osudy připomněl dnešní pietní akt na památku romských obětí holocaustu v Letech u Písku.

„Sport dává Romům možnost vypracovat se a díky svým úspěchům být uznáni okolím,“ říká etnografka Jana Poláková, která je kurátorkou zajímavé výstavy „Svět bez hranic. Romové a sport“. I na ni se společně vydáme – a to do Brna. A připomeneme si zajímavé setkání, které organizovalo sdružení ARA ART, které před dvěma lety založil David Tišer.

Přeji příjemný poslech.

Som rado hoj san amenca. Adadžives tumenge anas nevipena andalo romano dživipen. Ačhuven amneca – nabisterem – amenca pes dodžanena butheder.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
V Letech u Písku lidé uctili památku romských obětí holocaustu
V Letech u Písku dnes uctili památku romských obětí nacismu. Za 2. světové války tu byl koncentrační tábor pro Romy. Zemřely tu stovky lidí, další tisíce odtud odjely do Osvětimi nebo Birkenau. Při pietním aktu lidé položili květiny k památníku, také si prohlédli malou výstavu a poslechli českou i romskou hymnu.

Mladí Romové u památníku v Letech u Písku (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Sport dává Romům možnost vypracovat se a získat uznání
Věděli jste, že naši vlast na olympijských hrách a mistrovstvích světa reprezentovali či reprezentují také Romové? Že je mezi nimi obrovské množství nadaných a cílevědomých osobností, které mají ve sportu úspěchy? Právě tuto neprobádanou oblast ukazuje výstava „Svět bez hranic. Romové a sport“, kterou v brněnském Muzeu romské kultury můžete navštívit do 21. září. Nejen na ni, ale i na projekci filmů k tomuto tématu, nás pozve Jana Šustová.

Výstava Romové a sport v Muzeu romské kultury (Foto: Jana Šustová) Myšlenku na uspořádání výstavy na téma Romové a sport nosila v hlavě její kurátorka Jana Poláková už řadu let. Když se však po romských sportovcích začala aktivně pídit, nenarazila jen na pár jednotlivců, ale přímo na lavinu jmen.

„Těch lidí, které máme prezentované přímo tady ve výstavě, je kolem šedesáti, ale těch sportovců je určitě mnohem víc. Je mnohem víc sportovců, kteří dřív sportovali a už nejsou aktivní, a věřím, že jsou naopak i sportovci, o kterých my nevíme a jsou momentálně aktivní a na výsluní a nejsou o nich téměř žádné zprávy. To bylo konec konců také hlavním důvodem, proč jsme dělali výstavu, protože to téma Romové a sport je opravdu velmi málo medializované.“

Výstava Romové a sport v Muzeu romské kultury (Foto: Jana Šustová) Nejvíc romští sportovci vynikají v boxu.

„Dřív to byl velmi oblíbený sport celospolečensky, nejenom u Romů. Dnes už ten box není tak populární, ale Romové, romští sportovci, v něm stále dosahují velmi kvalitních výsledků. Pak je také velmi oblíbeným sportem fotbal, to už je také taková dlouhodobější záležitost. V 70. letech minulého století se tvořily první fotbalové týmy a tato tendence pokračovala v 90. letech a dnes stále fungují romské týmy, nebo týmy, které na začátku byly romské, ale v současné době už jsou multikulturní.“

Romové také reprezentovali naši vlast na olympijských hrách.

Dana Gažiová (dnes Beránková) při závodu (Foto: Archiv Dany Gažiové) „První romský reprezentant československý na olympiádě byl Miroslav Šandor, boxer, který byl na olympiádě v Moskvě v roce 1980. Další boxeři už zastupovali Českou republiku v roce 1996, byli to Pavol Polakovič a Ľudovít Plachetka.“

Řady romských olympioniků mohly být ještě větší, ale někteří z nich svůj sen o účasti na olympiádě museli oplakat.

„Další romští reprezentanti, olympionici, měli být v roce 1984 na olympiádě v Los Angeles, ta však byla bohužel politicky bojkotována ze strany komunistických států, a tak českoslovenští sportovci nemohli vůbec vycestovat. Mezi nimi byla Dana Gažiová, dnes Beránková, vynikající sportovní gymnastka, a boxeři Stanislav Tišer a Miroslav Toráč. Ti sportovci byli v tzv. širším výběru, ale bohužel užší výběr na tu olympiádu už se nedělal.“

Také v dnešní době lze jmenovat obrovskou řadu úspěchů, které romští sportovci mají.

Patrik Kroščen, šestinásobný Mistr Evropy v kick-boxu (Foto: ProFighters.cz) „Máme například romského mistra republiky v kulturistice, který se teď připravuje na letošní mistrovství světa v Brazílii, máme několikanásobného mistra Evropy a mistra světa v kick-boxu Patrika Kroščena, kterému je 11 let a už stihl ve svém věku nasbírat takové výrazné úspěchy. Máme kick-boxery, kteří dosáhli výborných umístění na mistrovství světa na počátku 21. století získali třetí a páté místo. Ale jsou i skvělé taekwondistky, máme tady zprávy o řecko-římských zápasnících, kteří jsou také vynikající a dosahují skvělých výsledků na půdě České republiky i v zahraničí. Těch lidí je opravdu obrovská spousta.“

Jana Poláková ještě dodává, že k tématu Romové a sport postupně vznikají také dokumentární filmy.

Výstava Romové a sport v Muzeu romské kultury (Foto: Jana Šustová) „Vytvoření výstavy předcházel výzkum, který jsme si sami naplánovali a uskutečnili. Spočíval v tom, že jsme navštěvovali ty jednotlivé sportovce a vedli s nimi rozhovory, natáčeli jsme je na kameru. Kromě toho jsme ale natáčeli jejich trénink, pokud to byli aktivní sportovci, nebo jsme natáčeli, jak oni trénují, protože velmi často jsou trenéři, když už to třeba jsou starší sportovci. A natáčeli jsme je také, když ukazovali historické dokumenty a podobně. A z toho všeho jsme poskládali dokumentární film. Ta první myšlenka byla taková, že uděláme jeden dokument, který se bude věnovat všem těm sportovcům, které jsme natočili. Pak jsme zjistili, že to tak jednoduché nebude, protože ty rozhovory byly opravdu všechny velmi zajímavé. A nakonec jsme udělali takový první pilotní díl, který se věnuje boxu. 15. května v Brně v Moravské zemské knihovně budeme tento díl promítat a s ním následující druhý, který se bude věnovat bojovým sportům.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
19.07.2014Nebýt politického bojkotu, reprezentovala by romská gymnastka Dana Gažiová Československo na olympiáděO Roma Vakeren
17.03.2014Výstava představí úspěchy romských sportovcůZprávy ze života Romů
24.02.2014Na olympijských hrách reprezentovali Česko také romští sportovciZprávy ze života Romů
03.08.2007Romové mají přirozené nadání pro vzpíráníO Roma Vakeren
20.08.2004Boxerský oddíl PalestraO Roma Vakeren
06.02.2004Sportovní federace Romů České republikyO Roma Vakeren
09.05.2003Boxer Stanislav TišerO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
V Praze se uskutečnilo historicky první setkání romských gayů a leseb
Dvě desítky romských gayů a leseb z celého Česka přijely minulý víkend do Prahy na společné setkání. Podle organizátorů něco podobného zatím nikde na světě nebylo. Setkání vůbec poprvé organizovalo sdružení ARA ART, které před dvěma lety založil první romský gay aktivista David Tišer. Natáčel Tomáš Bystrý.

David Tišer (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Kampaň #PrayForPrej bojuje proti stereotypům vůči RomůmO Roma Vakeren
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
22.08.2015Praha byla dějištěm první Mezinárodní romské LGBT konferenceO Roma Vakeren
01.08.2015Součástí Prague Pride bude Mezinárodní romská LGBT konferenceO Roma Vakeren
17.01.2015David Tišer je prvním romským LGBT aktivistou v ČeskuO Roma Vakeren
20.12.2014U vánočního stolu v rodině Davida Tišera nikdy nechybí ten, kdo nemůže slavit Štědrý večer se svojí rodinouO Roma Vakeren
23.08.2014Organizátoři Prague Pride se snažili prolomit tabu homosexuality v romské komunitěO Roma Vakeren
06.04.2013Divadelní skupina Ara Art připravila hru Guli Daj / Sladká matkaO Roma Vakeren
25.08.2012Součástí Prague Pride byl i večer věnovaný romským gayům a lesbámO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Centrum sociální pomoci mladým usiluje o zvyšování vzdělanosti
Od roku 2002 působí v Lučenci občanské sdružení Centrum sociální pomoci mladým. Cílem je zvyšovat vzdělanost v Lučenci, Poltári a Fiľakove. Robert Hoza oslovil Evu Demeovou ze sdružení Cespom.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Zákon o trvalém usídlení kočujících osob změnil život i zvyklosti Romů
Zákon o trvalém usídlení kočujících osob, přijatý Národním shromážděním 17. října 1958, vstoupil v platnost o měsíc později. Tento zákon drasticky zasáhl do životních podmínek a zvyklostí Romů. K mikrofonu si Iveta Demeterová pozvala historika Michala Schustera.

Kočovný vůz v expozici Muzea romské kultury (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
14.06.2014Zákon o trvalém usídlení kočujících osob z roku 1958 drasticky zasáhl do životních podmínek a zvyklostí RomůO Roma Vakeren
31.05.2014V novodobé historii se kromě holocaustu na československých Romech nejvíce podepsala nucená asimilace za komunistického režimuO Roma Vakeren
19.04.2014Zákon o trvalém usídlení kočujících osob drasticky ovlivnil život RomůO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Novinářka Klaudia Oláhová pracuje v Romském mediálním centru v Košicích
Na závěr dnešního O Roma vakeren vám představíme novinářku Klaudii Oláhovou, která pracuje v Romském mediálním centru v Košicích.

Klaudia Oláhová na plakátu k projektu Skutoční ľudia (Foto: www.therealpeople.sk)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
04.10.2014Na Slovensku začaly vycházet Rómske listyO Roma Vakeren
22.03.2014Na Slovensku začnou vycházet Romské listyO Roma Vakeren
19.10.2013Romské mediální centrum v Košicích natočilo filmy o obchodu s lidmiO Roma Vakeren

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu, nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií - a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a najdete nás i na Facebooku.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Šunaha pes pro aver sambat. Hezký večer anebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.

Obsah článku:
Reportáž:  V Letech u Písku lidé uctili památku romských obětí holocaustu
Reportáž:  Sport dává Romům možnost vypracovat se a získat uznání
Reportáž:  V Praze se uskutečnilo historicky první setkání romských gayů a leseb
Reportáž:  Centrum sociální pomoci mladým usiluje o zvyšování vzdělanosti
Reportáž:  Zákon o trvalém usídlení kočujících osob změnil život i zvyklosti Romů
Reportáž:  Novinářka Klaudia Oláhová pracuje v Romském mediálním centru v Košicích

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz