Vyhledávání
3.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes si povíme o tom, že na českých základních školách by se děti mohly začít vzdělávat v romském jazyce. S tímto návrhem přišla strana TOP 09, podle níž by tento způsob výuky eliminoval jazykové překážky a zlepšil výuku. Některé školy, ale tento nápad považují za nesmysl. Více v našem dnešním vysílání. Jsme rádi, že jste s námi.

Přeji příjemný poslech.

Som rado hoj san amenca. Adadžives tumenge anas nevipena andalo romano dživipen. Adadžives tumenge phenaha pal o romano džives.

Ačhuven amneca - nabisterem - amenca pes dodžanena butheder.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmysl
Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk pro děti, které nezvládají češtinu. Je to zbytečnost nebo šance pro romské děti? V Obrnicích na Mostecku mají s integrací Romů do společnosti bohaté a dobré zkušenosti. Proto se jim nápad poslanců TOP 09, aby romština byla pomocným jazykem v prvních třídách škol, tak úplně nezdá. Mají k tomu hodně pochopitelný důvod. Malé děti už totiž romsky neumějí, a tak jim ani tento jazyk lepší přístup ke vzdělání nezajistí. Podrobnosti zjišťovala Gabriela Hauptvogelová.

Učitelka Ivana Fejková považuje nápad poslanců za nesmysl. Děti v její  třídě už romsky neumí (Foto: Gabriela Hauptvogelová) „Musím říct, že v téhle třídě rodiče s dětmi pracují velice dobře. Jsou skoro všichni ze školky, takže mají přehled, jsou šikovní, pomůcky nosí. Jsem s nimi spokojená,“ chválí své žáky učitelka Ivana Fejková.

Čeština podle poslankyně opoziční TOP 09 Anny Putnové ale dělá některým romským žákům problémy. Mohla by se proto na školách částečně využívat i romština.

„Podle mě je to velký nesmysl, protože děti už romštinu neznají, ani jejich rodiče už neumí romsky. Vůbec s tím nesouhlasím,“ říká ale Fejková. Podobný názor má i ředitel obrnické školy Vladimír Šiman:

„Máme zkušenosti s tím, že romské děti, které my tady máme, romský jazyk neovládají, a tudíž by tento návrh nebyl akceptovatelný. Berme to jako jiný jazyk, než by byl ten vlastní, vyučovací. Myslím, že by jim to práci spíš ztížilo, než zjednodušilo.“

Politické strany se diskusi s TOP 09 nebrání. Ministerstvo školství nicméně zatím o změně neuvažuje. Romštinu totiž mohou školy už teď vyučovat jako nepovinný předmět.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
07.11.2015Na 5. listopad připadá Mezinárodní den romštinyO Roma Vakeren
20.06.2015Mezinárodní den romštiny očima tlumočnice Eriky GodlovéO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?
Baví ho matematika a v sešitě se mu červenají samé jedničky. Chodí ale do praktické školy. Přešel tam z běžné základní školy, protože nezvládal češtinu. Desetiletý Matěj má navíc lehký mentální hendikep a je to Rom. Na praktických školách je až třetina dětí jako on. Změnit by to mohly speciální romské třídy, které by mohly fungovat na běžných základních školách. Stejně tak by romština sloužila jako pomocný vyučovací jazyk. S návrhem přišla opoziční TOP 09. Některým rodičům a učitelům se ale takový záměr nezamlouvá. Téma pro Ondřeje Volfa.

Výuka romštiny by mohla pomoci žákům získat dobrý vztah ke škole (Ilustrační foto: Miroslav Zimmer)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
07.11.2015Na 5. listopad připadá Mezinárodní den romštinyO Roma Vakeren
20.06.2015Mezinárodní den romštiny očima tlumočnice Eriky GodlovéO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Díky mravenčí práci faráře Mariána Kuffy se Romové z osad hodně mění
Kde končí naděje, začíná peklo – to je název dokumentárního filmu, který v roce 2003 natočil režisér Ladislav Kaboš pro Českou televizi. Sleduje příběh slovenského kněze Mariána Kuffy, který před dvaceti pěti lety založil komunitu z bezdomovců, bývalých vězňů a alkoholiků v podtatranské obci Žakovce. Když se o několik let režisér Kaboš za Mariánem Kuffou vrátil, našel ho v romských osadách. Podrobnosti o jeho práci zjišťovala Jana Šustová.

Marián Kuffa při práci s Romy na bourání staré stavby (Foto: Media Film) Čtyři roky sledoval režisér Ladislav Kaboš se svým štábem práci Mariána Kuffy ve dvou romských osadách na východním Slovensku. Vznikl tak film Všechny moje děti, který měl nedávno premiéru i v českých kinech. V dokumentu vidíme otce Kuffu většinou v montérkách, jak pomáhá Romům stavět si nové domky a ukazuje jim svůj lidský zájem o jejich osud. Přitom na jeho faře v Žakovcích bydlí hezká řádka dalších lidí. Kdo k nim patří, vyjmenovává Stanislav Čonka:

„Bydlí tam starší lidé, vozíčkáři, postižení, kriminálníci, jsou tam i prostitutky, všelijací lidé, bezdomovci... Pan farář nerad vidí, když někdo nemá kde hlavu sklonit a on se jich ujímá.“

Režisér Ladislav Kaboš a Stanislav Čonka (Foto: Media Film) Stanislav Čonka pochází z osady Veľká Lomnica a jako první pochopil, že komunita si musí pomoci především sama. A tak se i on ujímá bezdomovců, pomáhá Romům na stavbách a dokáže spravit porouchané věci – od dětského kola až po pračku nebo televizi. O Mariánu Kuffovi říká:

„Nevím, odkud ten člověk čerpá sílu a tu energii. Má tam více než 250 lidí a pomáhá lidem v devíti osadách. Já mám na starosti jen naši Velkou Lomnici, ale i to nezvládám a až někdy z toho onemocním. A divím se panu farářovi, že tolik vydrží a má tolik síly. To mu určitě Pán Bůh dává tu sílu.“

A jaké procento z obyvatel Žakovské fary tvoří Romové?

Nové domečky v osadě Huncovce (Foto: Media Film) „Z těch 250 lidí je asi čtvrtina Romů. Odevšud, nejen z naší osady, ale z celého Slovenska.“

Někteří obyvatelé osad také začali chodit na bohoslužby.

„My jsme se změnili – skoro tři čtvrtiny naší osady – každou neděli máme romskou mši a já tam dělám animátora, manželka je animátorka, takže tam pomáháme, jak jste viděli v tom filmu, když je první svaté přijímání, biřmování. Připravujeme děti i dospělé na přijímání a biřmování a pomáháme našemu farářovi.“

Největší radost však Romové v osadách mají, když mezi přijede sloužit mši pan farář z Žakovec.

Vodu si Romové nosí z potoka (Foto: Media Film) „My jsme rádi, když tam není náš farář, ale přijde pan Kuffa, to jsme nejšťastnější. V ten den normálně tancujeme v kostele, jak se z tohoto pana faráře radujeme. Máme ho rádi jako svého otce. To je opravdu náš otec, protože – tak Vám to řeknu – pro ty lidi, které jste viděli v tom filmu, ani jejich rodiče toho pro ně neudělali tolik, jako pan farář Kuffa. Klobouk dolů! Kdyby takových lidí bylo víc, tak svět by vypadal jinak. Ne tak chudobně, jak jste viděli, ale žilo by se lépe.“

Mravenčí práce Mariána Kuffy přináší výsledky i v tom, že Romové v osadách si začínají navzájem pomáhat, v osadě Veľká Lomnica už je dokonce první vysokoškolský student a jak dodává Stanislav Čonka, hodně lidí si také našlo práci.

Romové při bourání staré stavby (Foto: Media Film) „U nás se například změnilo to, že čtvrtina naší osady už má práci v Popradu-Matejovce, kde vznikla nová továrna, která zaměstnává okolo 2500-3000 lidí. A od nás tam pracuje asi 70-80 lidí. Moji dva synové tam pracují, dcera, a jsme rádi, že máme nějaký příjem v rodině, že se zlepšujeme. Ne že jak o nás píší, že nechceme pracovat, ale my chceme, jen kdyby pro nás byla práce.“

A co Romové z Veľké Lomnice v nové továrně dělají?

„Vyrábí tam pračky, ledničky a takové věci.“

To rozhodně není samozřejmost, protože – jak i ve filmu Všechny moje děti zaznívá – leckdy někdo Romům po telefonu práci slíbí, ale když přijdou osobně, jsou okamžitě odmítnuti. To potvrzuje i Stanislav Čonka.

„Můj syn je podnikatel, dělá kopáčské a stavební práce a už se mu třikrát stalo, že někam z domova zavolal, domluvil si práci v Bratislavě, kde řekli: Ano, přijeďte s deseti nebo s pěti lidmi. Jel tam autem, projel benzín, a když tam přijeli a ukázalo se, že jsou Romové, tak byla odpověď: Ne, už jsme našli jiné, bohužel. Konec... Je to pravda, že když vidí Roma, práci mu nedají.“

Stanislava Čonky jsem se ještě zeptala, proč si myslí, že továrna v Matejovcích Romy do práce přijala.

„Protože bydlíme blízko – od nás je to 4-5 kilometrů. A jako první jsme si podali žádost, že o tu práci máme zájem. A oni vybírali ty první podle pořadníku. A nejvíc zájemců bylo od nás z Veľké Lomnice, takže od nás postoupilo všech zhruba sedmdesát lidí. Jsme rádi, že máme práci a můžeme pracovat.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
03.07.2014Režisérka Jana Ševčíková přichází s novým dokumentem Opři žebřík o nebeZprávy ze života Romů
06.04.2014I život v nejchudších romských osadách lze změnitZprávy ze života Romů
29.03.2014Stanislav Čonka patří k výrazným postavám dokumentárního filmu Všechny moje dětiO Roma Vakeren
22.03.2014Film Všechny moje děti ukazuje, že i v chudých romských osadách jsou talentovaní lidéO Roma Vakeren
01.03.2014Dokumentární film Všetky moje deti sleduje práci kněze, který pomáhá v chudých romských osadáchO Roma Vakeren
22.02.2014Nepít a makat, káže romské evangeliumZprávy ze života Romů
09.02.2014Slovenský farář předstihl dobu i samotného papeže. O celých 20 letZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Rubikon Centrum pomáhá s uplatněním na pracovním trhu
Minulý týden jsme vám představili aktivity Rubikon Centra, které pomáhá s uplatněním na pracovním trhu. A je to právě pracovní agentura, která klientům Rubikon centra pomáhá. V ní získají přehled o pracovních nabídkách, pomoc při zpracování životopisu a motivačního dopisu nebo je připraví na pohovor se zaměstnavatelem. Podrobnosti nám řekne pracovní poradkyně Renata Hovorková v rozhovoru s Ivetou Demeterovou.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
24.01.2015Pracovní agentura Rubikon pomáhá s hledáním práceO Roma Vakeren
29.03.2014Rubikon centrum pomáhá propuštěným vězňům najít práciO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Na 8. duben připadá Mezinárodní den Romů
Romové na celém světě příští týden oslaví svůj den. Připomíná osmý duben roku 1971, kdy se poblíž Londýna sešel vůbec první světový kongres Mezinárodní romské unie. Jeho delegáti se tady shodli třeba na podobě mezinárodní romské vlajky. Natáčel o něm Tomáš Bystrý.

Oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně v roce 2010 (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlastiO Roma Vakeren
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
18.04.2015V Brně se uskutečnil Týden romské hrdostiO Roma Vakeren
08.04.2015Společné vyjádření sedmi velvyslanectví k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
04.04.2015Oslavy Mezinárodního dne Romů v PrazeO Roma Vakeren
04.04.2015Poselství amerického velvyslance k Mezinárodnímu dni RomůO Roma Vakeren
31.03.2015Mezinárodní den Romů v pražském klubu Meet FactoryZprávy ze života Romů
28.03.2015Přípravy na oslavy Mezinárodního dne Romů vrcholíO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Příjmení slovenských Romů
Teď je čas navštívit naše východní sousedy. Téma bude příjmení. Více už kolega Robert Hoza, který oslovil Jána Ďuriša, bývalého seniora Novohradského seniorátu z Veľkého Krtíša a pedagogickou asistentku na 1. ZŠ ve Zvolenu Pavlínu Cickovou.

Romský chlapec ze Slovenska (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu, nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií - a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu - adresa je romove.cz a najdete nás i na Facebooku.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Šunaha pes pro aver sambat. Hezký večer anebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.

Obsah článku:
Reportáž:  Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmysl
Reportáž:  Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?
Reportáž:  Díky mravenčí práci faráře Mariána Kuffy se Romové z osad hodně mění
Reportáž:  Rubikon Centrum pomáhá s uplatněním na pracovním trhu
Reportáž:  Na 8. duben připadá Mezinárodní den Romů
Reportáž:  Příjmení slovenských Romů

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz