Vyhledávání
2.4.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes vám představíme aktivity Rubikon centra. Povíme si také o Jarovnicích. Tam Romové cvičí psy, kteří to někdy dotáhnou i do policejního sboru. A ještě jednou se vrátíme k filmu Všetky moje děti.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Rubikon centrum pomáhá propuštěným vězňům najít práci
Máte problém najít zaměstnání? Nejste si jisti, jak se správně chovat při pohovoru? Kde najít pomoc při hledání práce, máte-li záznam v rejstříku trestů? Pomohou vám v Rubikon centru.

Logo Rubicon centra (Zdroj: www.rubikoncentrum.cz) Že bez práce není šance na nový život, si právě tam dobře uvědomují a v současné době spolupracují s dvaceti zaměstnavateli. Riziko návratu k trestné činnosti pro ty, kteří se vrátili z výkonu trestu a nemohou najít práci je hodně vysoké - celých 60 %. Hlavním důvodem nezaměstnanosti je záznam v rejstříku trestů. Více o službách Rubikon Centra řekla Ivetě Demeterové Renata Hovorková, pracovní poradkyně pro oblast Praha a Středočeská kraj.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
24.01.2015Pracovní agentura Rubikon pomáhá s hledáním práceO Roma Vakeren
08.04.2014Rubikon Centrum pomáhá s uplatněním na pracovním trhuO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Stanislav Čonka patří k výrazným postavám dokumentárního filmu Všechny moje děti
Pan Stanislav Čonka patří k nepřehlédnutelným postavám dokumentárního snímku Všechny moje děti, který se od 13. března promítá v českých kinech. Film představuje práci katolického kněze Mariána Kuffy, který má svou faru v Žakovcích otevřenou pro potřebné a navíc pomáhá Romům v devíti chudých romských osadách na východním Slovensku. A právě Rom Stanislav Čonka je mu při této práci velkou oporou. Sám žije v romské osadě Veľká Lomnica, ale pomáhá i lidem z různých jiných míst. Představí nám ho Jana Šustová.

Josef Čonka s manželkou na pražské premiéře filmu Všetky moje deti (Foto: Jana Šustová) Stanislav Čonka začal s farářem Mariánem Kuffou spolupracovat zhruba před sedmnácti lety.

„Když jsem se seznámil s panem farářem Kuffou, tak jsem pomáhal člověku z osady z Nového Slavkova, který nemá nohu. Odvezl jsem ho k panu farářovi, který mu dával věci a pomáhal mu. A tehdy si mě pan farář všiml a zeptal se mě, proč pomáhám chudým. Odpověděl jsem mu, že ten člověk je chudý, nemá nohu, tak mu musím pomoct. Nejvíc jsem mu pomáhal se dřevem, protože on si pro dřevo nemohl chodit. Neměl moc peněz, a když jsem si pro sebe koupil dřevo, půl fůry jsem mu každý týden vozil svým autem do Slavkova, aby měl teplo, protože to bylo v zimě.“

Po nějaké době však kontakt mezi Stanislavem Čonkou a paterem Mariánem Kuffou asi na deset let ustal.

Režisér Ladislav Kaboš a pan Stanislav Čonka na slovenské premiéře filmu Všetky moje deti (Foto: Media Film) „Když jsem se po deseti letech vrátil do Žakovec, pan farář mě nepoznal. Měl jsem zelenou Škodovku 110 R, a když jsem mu řekl: Pane faráři, co Vám říká zelená erka 110? Stano, jste to Vy? Ano, jsem to já. Tak mě poznal a od té doby až dosud pracujeme spolu. Teď už je to asi 6 nebo 7 let, co to spolu táhneme.“

Domov Stanislava Čonky v osadě Veľká Lomnica je otevřen nejen pro Romy, ale i pro ostatní.

„Pomáhám tam našim chudým Romům, ale nejen jim. Měl jsem doma Romy, ale i ne-Romy z naší obce Veľká Lomnica, kteří jsou bezdomovci. Ujmu se jich u sebe doma, a když se pan farář dozví, že se o ty lidi starám a že sám mám někdy nouzi, tak si někdy ty lidi vezme ode mě k sobě.“

Pater Marián Kuffa totiž na své faře v Žakovcích ubytovává 250 lidí, mezi nimiž jsou bezdomovci, propuštění vězni, alkoholici, prostitutky a také lidé s postižením. Navíc pomáhá Romům v devíti chudých osadách a jejich situace se díky tomu zlepšila.

Nový domeček v osadě (Foto: Media Film) „Například před čtyřmi lety, když jsme u nás stavěli ty domečky – u nás jsme s panem farářem začali v roce 2010 – já jsem sám osobně postavil 24 rodinných domků, které jste viděli v tom filmu, a které jsou jedno- nebo dvojpokojové. To bylo v letech 2010-2012. V roce 2013 jsme jen dokončovali ty práce. U nás tedy vzniklo 24 domečků, které jsem já stavěl, ale pan farář se svými lidmi stavěl i další. Třeba v Huncovcích postavili řadové domky.“

Ve filmu vidíme Stanislava Čonku pracovat na stavbách a opravovat všechno možné, co se porouchalo.

„Nejsem vyučený zedník, ale zedničině rozumím. Nedokončil jsem střední školu – učil jsem se dva roky na strojního mechanika ve Vagónce, ještě mi chyběl rok k dokončení, ale narodil se nám syn Stanko, tak jsem musel nechat školy a věnovat se ženě a dítěti. Ale vyznám se ve všech pracích – i v tesařině, zedničině, jakoukoliv práci mi dají, tak ji zvládnu, opravuji televizory, elektroniku, všechno možné.“

A jak se naučil opravovat televize?

Stanislav Čonka a režisér Ladislav Kaboš s filmem Všetky moje deti v Kežmarku (Foto: Media Film) „To mě naučil jeden člověk, který u mě bydlel. Nebyl to Rom. Dřív dělal v opravně vedoucího, měl ženu z Nitry, ale žena ho opustila, protože začal pít. Tak se dostal na ulici. Ale u nás ve Veľké Lomnici to byla taková nejvýznamnější rodina. U mě bydlel čtyři roky. Pan farář o tom věděl a pak ho vzal k sobě do Žakovec, protože jsem se za něj přimluvil. Byl tam rok, jen ale přes zimu a na léto zas musel odejít, protože si rád vypil. A já tomuto bezdomovci můžu poděkovat za to, že mě naučil opravovat televizory a další věci. Teď dělám v osadě opravy pro naše Romy.“

Stanislav Čonka své dovednosti předává i dalším Romům.

„Nám Romům se stačí jen jednou podívat na tu práci a už jí také zvládneme. Doma jsem to naučil asi tři nebo čtyři Romy a už to také zvládají a opravují televizory. Když si někdo z nich s nějakou poruchou neví rady, přijde za mnou: Stano, toto mi nejde, tohle neumím opravit... A já mu jen povím, co je třeba udělat a on jde a pak za mnou přijde celý šťastný a usmívá se: Stano, měl jsi pravdu, televizor už jde. Takže je učím stále, jak jste i viděli ve filmu, kde Beátce omítáme domeček, že učím i ostatní tyto práce, aby se mohli postarat i sami o sebe.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
03.07.2014Režisérka Jana Ševčíková přichází s novým dokumentem Opři žebřík o nebeZprávy ze života Romů
08.04.2014Díky mravenčí práci faráře Mariána Kuffy se Romové z osad hodně měníO Roma Vakeren
06.04.2014I život v nejchudších romských osadách lze změnitZprávy ze života Romů
22.03.2014Film Všechny moje děti ukazuje, že i v chudých romských osadách jsou talentovaní lidéO Roma Vakeren
01.03.2014Dokumentární film Všetky moje deti sleduje práci kněze, který pomáhá v chudých romských osadáchO Roma Vakeren
22.02.2014Nepít a makat, káže romské evangeliumZprávy ze života Romů
09.02.2014Slovenský farář předstihl dobu i samotného papeže. O celých 20 letZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Cesta Lukáše Kotlára z dětského domova na prestižní gymnázium Open Gate
Teď vám představíme mladého romského muže, který pátým rokem studuje v Babicích u Prahy na prestižním soukromém gymnáziu Open Gate. Lukáš Kotlár je od svého narození v ústavní péči. Na základní škole měl vždy dobré známky a jeho chuť studovat mu otevřela možnost stipendia na této škole. O studiu, nových možnostech i jeho hledání romské identity si s ním povídala Tatiana Čabáková.

Lukáš Kotlár (Foto: Romea.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
19.12.2015Mladý Rom Lukáš Kotlár reprezentoval Česko na Mezinárodní ceně vévody z EdinburghuO Roma Vakeren
10.08.2013Lukáš Kotlár: Dětský domov mi umožňuje naplnit si svoje snyO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Projekt Rom-Act prostřednictvím vzdělávání zlepšuje situaci romských žen
Projekt Rom-Act má opravdový dopad na romské ženy. Jeho cílem je prostřednictvím vzdělávání zlepšit sociální situaci, pracovní příležitosti a vzdělanost evropských Romek různého věku a zázemí. Už v roce 2014 projde procesem uznávání neformálního vzdělávání padesát romských žen v Evropě. Do projektu jsou zapojeny organizace z Česka, Rumunska, Řecka, Irska a Španělska. U nás na projektu participuje občanské sdružení Slovo 21. Více už Rena Horvátová.

Logo Rom-Act (Zdroj: www.rom-act.eu)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Díky projektu Jileha se romské ženy dozvídají o svých právech a možnostechO Roma Vakeren
20.02.2016Projekt Barvalipe: Roma Leadership Program se zaměřil na to, jak být vůdčí osobnostíO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
18.04.2015Projekt Barvalipen Roma Leadership Program aneb Bez elit to nepůjde!O Roma Vakeren
22.11.2014Mladé Romky mají za sebou roční politický výcvikO Roma Vakeren
13.09.2014Romské vysokoškolské studentky se připravují na politickou kariéruO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
01.02.2014ReportážO Roma Vakeren
23.11.2013Desítka romských vysokoškolaček absolvovala politický výcvikO Roma Vakeren
02.11.2013Projekt Podpora zaměstnávání Romů v Praze má zlepšit postavení Romů na trhu práceO Roma Vakeren
28.09.2013Slovo 21 připravuje mladé Romy ke studiu na vysokých školáchO Roma Vakeren
01.06.2013Slovo 21 pomáhá romským studentům s přípravami na přijímačky na vysoké školyO Roma Vakeren
08.02.2013Projekt „Pošli to dál“ nabízí mladým Romům přípravu na střední a vysokou školu, zároveň je učí být přínosem pro romskou komunituZprávy ze života Romů
06.10.2012Co může romská identita přinést mladé generaci?O Roma Vakeren
15.09.2012Do projektu 'MKV - 400x na českých školách' se již zapojilo více jak 8 tisíc studentů a žákůO Roma Vakeren
30.06.2012Letošní ročník mentoringu končil návštěvou Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.01.2012Stačí jen chtít a i Ty si můžeš plnit své snyO Roma Vakeren
19.11.2011Slovo 21 nabízí školám interaktivní výuku multikulturní výchovyO Roma Vakeren
15.11.2011Občanské sdružení Slovo 21 podeváté připravuje romské středoškoláky ke studiu na vysoké školeZprávy ze života Romů
24.09.2011Mentoringový program pro romské žákyO Roma Vakeren
04.06.2011Jdeme dlouhou cestou, mezinárodní setkání mladých RomůO Roma Vakeren
29.01.2011Romští středoškoláci se opět připravují na zkoušky na vysoké školyO Roma Vakeren
15.10.2010Slovo 21 pořádá přípravné kurzy na vysoké školyO Roma Vakeren
12.03.2010Multikulturní výchova 400 x na českých školáchO Roma Vakeren
08.01.2010Nabídka bezplatných přípravných kurzů na vysoké školy pro romské uchazečeO Roma Vakeren
23.10.2009Podpora zaměstnávání romských ženO Roma Vakeren
19.10.2009V Praze se uskuteční akce Ženy proti rasismuZprávy ze života Romů
11.09.2009Mezinárodní projekt pro mladé lidi Jdeme dlouhou cestouO Roma Vakeren
04.09.2009Slovo 21 pořádá přípravné kurzy pro romské středoškoláky, kteří chtějí na vysokou školuO Roma Vakeren
09.01.2009Sdružení Slovo 21 a jeho nový program pro studentyO Roma Vakeren
07.11.2008Příprava romských studentů na vysoké školyO Roma Vakeren
04.04.2008Uchazeči o studium na vysokých školách se mohou přihlásit na přípravné kurzyO Roma Vakeren
21.03.2008Na konferenci "Spravedlivá společnost" se hodně mluvilo o antidiskriminačním zákoně O Roma Vakeren
21.09.2007Slovo 21 připravuje studenty k přijímacím zkouškám na střední a vysoké školyO Roma Vakeren
21.09.2007Projekt Rodina od vedle seznamuje Čechy a cizinceO Roma Vakeren
18.05.2007Film "Díky, že se ptáte" hovoří o diskriminací Romů v ČRO Roma Vakeren
23.03.2007Publikace "Jsme přece lidé, ne?" představuje příběhy lidí, kteří se setkávají s diskriminacíO Roma Vakeren
12.01.2007Slovo 21 vydává novou publikaci zaměřenou na diskriminaci RomůO Roma Vakeren
17.11.2006Slovo 21 pořádá pro romské ženy kurzy anglického jazykaO Roma Vakeren
03.11.2006Sdružení Slovo 21 nabízí motivační kurz pro romské nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
07.07.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.07.2005Romské ženy z organizace Manuše se opět sešly v letní školeO Roma Vakeren
08.07.2005"Jdeme dlouhou cestou 2005" je název letošní Mezinárodní letní romské školyO Roma Vakeren
18.02.2005Prezentace festivalu Khamoro na veletrhu Holiday WorldO Roma Vakeren
03.12.2004Sdružení 21 zajišťuje bezplatné mamografické vyšetřeníO Roma Vakeren
03.12.2004Češi v rámci projektu "Rodina od vedle" pozvali na oběd cizinceO Roma Vakeren
15.10.2004Sdružení Slovo 21 se zabývá multikulturním soužitím v České republiceO Roma Vakeren
17.09.2004Romští středoškoláci se mohou v kurzech připravit k přijímacím zkouškám na vysoké školyO Roma Vakeren
23.07.2004Bývalá uprchlice z Bosny a Hercegoviny pracuje v ČR s uprchlíky a romskými ženamiO Roma Vakeren
23.07.2004Týdenní školení romských žen se zaměřovalo na gender a tradiceO Roma Vakeren
16.07.2004Pátý ročník Mezinárodní letní školy romské mládeže se vydařilO Roma Vakeren
28.05.2004Program letošního festivalu Khamoro byl nesmírně pestrýO Roma Vakeren
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.03.2004Na kurzech se Romové připravují ke studiu na vysokých školáchO Roma Vakeren
24.01.2004Pro romské studenty jsou připraveny přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké školyO Roma Vakeren
12.01.2004Projekt podpoří romské studentyZprávy ze života Romů
21.11.2003Skupina Manuše pořádá pro ženy bezplatný kurz základů ovládání počítačůO Roma Vakeren
10.10.2003V příručce Mamo miri najdou romské ženy informace o prevenci rakoviny prsuO Roma Vakeren
18.07.2003Proběhlo setkání tří generací romských ženO Roma Vakeren
16.05.2003Záštitu na festivalem Khamoro přijal i Emil ŠčukaO Roma Vakeren
17.05.2002Příští týden začne 4. ročník festivalu KhamoroO Roma Vakeren
15.03.2002Romská poradkyně Jana HejkrlíkováO Roma Vakeren

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Rubikon centrum pomáhá propuštěným vězňům najít práci
Reportáž:  Stanislav Čonka patří k výrazným postavám dokumentárního filmu Všechny moje děti
Reportáž:  Cesta Lukáše Kotlára z dětského domova na prestižní gymnázium Open Gate
Reportáž:  Projekt Rom-Act prostřednictvím vzdělávání zlepšuje situaci romských žen

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz