Vyhledávání
30.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Jaký pohled na život v romských osadách na Slovensku přináší nový dokument Všechny moje děti? Na co chtějí upozornit komentované prohlídky romským ghettem v Brně? A jaký vztah měl k romské kultuře známý český spisovatel Bohumil Hrabal? Nejen o tom budeme mluvit v dnešním O Roma vakeren. Dobrý večer!

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Mangav tumenege šukar šuniben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Film Všechny moje děti ukazuje, že i v chudých romských osadách jsou talentovaní lidé
V českých kinech se od minulého týdne promítá časosběrný dokument Všechny moje děti, který se odehrává v nejchudších romských osadách na východě Slovenska. Režisér Ladislav Kaboš v něm sleduje příběh neobyčejného katolického kněze Mariána Kuffy, kterého ve filmu většinou vidíme v montérkách. V osadách totiž učí Romy postavit si namísto chatrčí plných potkanů jednoduché domky a společnou prací mění mezilidské vztahy a myšlení uvnitř osad. Na české premiéře filmu natáčela Jana Šustová.

Farář Marián Kuffa s Romy při bourání staré stavby (Foto: Media Film) Už dvacet tisíc diváků na Slovensku od poloviny února zhlédlo dokumentární film Všetky moje deti. Ten se odehrává v romských osadách Huncovce a Veľká Lomnica, ale jeho hlavní hrdina, katolický kněz Marián Kuffa, pracuje ještě v dalších sedmi osadách. A jak říká režisér Ladislav Kaboš, jeho mravenčí práce vede nejen ke zlepšení bydlení a vztahů v osadách, ale i k objevení různých talentů a silných osobností:

„Už jsou tam první signály, že se něco mění, protože v obci Veľká Lomnica už mají prvního vysokoškoláka, mají hodně talentovaných dětí a chci říct, že ty děti nemají talent jen pro hudbu, tanec a zpěv, jako je takové určité klišé, že Romové jsou talentovaní jen v těchto oborech. Měli jsme tam chlapečka, který se učí německy, měli jsme tam holčičku, která má vynikající prospěch ve škole.“

Onen zmíněný první vysokoškolák z osady Veľká Lomnica se jmenuje Milan Polhoš.

Hudebníci z osady Veľká Lomnica na pražské premiéře filmu Všetky moje deti v kině Lucerna (Foto: Jana Šustová) „Studuji na Vysoké škole svaté Alžběty v Košicích obor sociální práce a pracuji jako terénní sociální pracovník v obci Stráne pod Tatrami.“

Ke studiu Milana Polhoše inspirovat jeho otec.

„Otec skončil protivzdušnou obranu, a tak jsem začal jít v jeho stopách a také jsem chtěl studovat daleko od svého bydliště, od Veľké Lomnice. Tak jsem šel do Košic, kde jsem na soukromé pedagogické a sociální akademii studoval obor sociální pracovník. A jelikož mě škola ještě bavila, tak jsem podal přihlášku na Vysokou školu svaté Alžběty. Nejdřív na bakalářské studium, a když jsem se stačil nastartovat a zvládl jsem státnice, tak jsem si řekl, že ještě půjdu dál a pokusím se získat magisterský titul.“

Magisterské zkoušky čekají Milana za rok. A jaké jsou jeho plány do budoucnosti?

„Protože pracuji ve svém oboru jako sociální pracovník, tak bych chtěl i nadále co nejlépe pomáhat těm lidem, abych pro ně byl užitečný a dokázal jim pomoct v tom, v čem si neví rady.“

Farář Marián Kuffa s Romy při bourání staré stavby (Foto: Media Film) A co si tento romský sociální pracovník myslí o činnosti faráře Mariána Kuffy?

„Je to dobrý člověk, který má sociální cítění a který má velké srdce a hrozně moc pomáhá lidem a chce jim pomoct, protože vidí, jaká je tam bída. Ta obrovská bída je vidět i v tom filmu a on to chce trochu změnit, aby se i ti lidé něco naučili. On se snaží o to, aby oni sami se uměli postarat o své děti a dokázali žít v takovém prostředí, jaké jim postavil tento náš farář Marián Kuffa. Oni bydleli v chatrčích a on jim vybudoval zděné chatrče, které jsou lepší, než ty dřevěné chatrče.“

Ve filmu Všetky moje deti vidíme i romskou hudební skupinu. Ta vystoupila minulý týden i na české premiéře dokumentu v pražském kině Lucerna. Hraje ve složení akordeon, dva saxofony, kytara a kontrabas.

Milan Polhoš (vlevo)  na pražské premiéře filmu Všetky moje deti v kině Lucerna (Foto: Jana Šustová) „Jelikož je moje rodina hodně hudebně nadaná, tak mě začal trošku učit dědeček. Jednou mi dal do ruky tenorový saxofon, naučil mě jednu písničku a potom už jsem se já sám snažil si vydělat na svůj vlastní nástroj. A protože mě od malička bavil saxofon, tak jsem na něj strašně moc chtěl hrát. Teď jsem se učil sám, zatím jsem v tom dobrý, když si i druzí myslí, že jsem v tom dobrý, tak jsem rád a nadále se tomu ještě chci věnovat. Chtěl bych ještě vystudovat konzervatoř, kdyby to šlo, ale teď už to půjde těžko, protože jsme ve špatné finanční situaci, musím živit i rodinu a snažit se, aby nám bylo dobře.“

Milan Polhoš ještě dodává, kde kapela vystupuje.

„Hrajeme na svatbách, často na masopustech, na různých oslavách, když přijedou nějací hosté. Moc bych chtěl, kdybychom měli opravdový koncert, to bych chtěl zažít, ale zatím se nám to nestalo, že bychom byli pozváni na koncert. Moc bych chtěl ukázat, že na to máme, i když jsme nevystudovali žádnou konzervatoř a učili se jako samouci. Třeba i ten chlapec, který s námi hraje na kytaru, se učí sám, nechodí do základní umělecké školy ani na konzervatoř, učí se sám podle vlastního sluchu a ovládá už několik hudebních nástrojů. Když jsem se učil hrát, byl můj první nástroj kytara, na tu mě naučil táta, a postupně jsem se začal i já zlepšovat a rozvíjet i ve hře na jiné hudební nástroje.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
08.04.2014Díky mravenčí práci faráře Mariána Kuffy se Romové z osad hodně měníO Roma Vakeren
06.04.2014I život v nejchudších romských osadách lze změnitZprávy ze života Romů
29.03.2014Stanislav Čonka patří k výrazným postavám dokumentárního filmu Všechny moje dětiO Roma Vakeren
01.03.2014Dokumentární film Všetky moje deti sleduje práci kněze, který pomáhá v chudých romských osadáchO Roma Vakeren
22.02.2014Nepít a makat, káže romské evangeliumZprávy ze života Romů
09.02.2014Slovenský farář předstihl dobu i samotného papeže. O celých 20 letZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Dobrovolník z Matiční ulice Karel Demeter obdržel cenu Křesadlo
Teď ale míříme do Ústí nad Labem. Tamní dobrovolnické centrum rozdalo už po dvanácté ceny Křesadlo. Ty se udělují lidem, kteří věnují svůj čas potřebným – a to jako dobrovolníci. Letos získal cenu i Karel Demeter, který působí jako dobrovolník v Nízkoprahovém klubu v Matiční ulici v Ústí nad Labem. Natáčel s ním Jan Bachorík.

Cena Křesadlo (Foto: www.hest.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
29.08.2008V ústecké Matiční ulici opět pomáhali dobrovolníciO Roma Vakeren
16.03.2007Pěvecký sbor Romská čtrnáctka z ústecké Matiční ulice slaví úspěchyO Roma Vakeren
03.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.11.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.09.2005V Matiční ulici bude nainstalována bezpečnostní kameraO Roma Vakeren
31.01.2005Galerie Raketa představí díla romských dívek z Matiční uliceZprávy ze života Romů
10.08.2004Matiční ulici ovládly francouzská hudba a zpěv romských dětíZprávy ze života Romů
23.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.07.2004Část prázdnin stráví romské děti se zahraničními dobrovolníkyZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Nová scéna Národního divadla uvede Cikánskou rapsodii
Už v pondělí bude v Nové scéně Národního divadla premiéra hudebně-tanečního představení Cikánská rapsodie. Dílo je podle autorů inspirované osobností spisovatele Bohumila Hrabala a vzniklo ke stému výročí jeho narození. S Novou scénou na projektu spolupracuje Evropské centrum romské hudby v Praze. To před třemi lety založil romský skladatel, hudebník a pedagog Jiří Korman, kterému zatelefonoval Tomáš Bystrý.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
22.06.2001BratislavaO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Brněnský Bronx nabízí opomíjené architektonické poklady a nezaměnitelnou atmosféru
Sociálně vyloučená lokalita v Brně – to nejsou zdaleka jen odpadky, hluk nebo vybydlené domy. Tak zvaný brněnský Bronx nabízí i opomíjené architektonické poklady a nezaměnitelnou atmosféru. Přesvědčují se o tom také účastníci příležitostných komentovaných procházek. Na tu z cyklu Moje brněnské lásky teď vezmeme i vás – se Zuzanou Plíškovou.

Památky brněnského Cejlu (Autor: Muzeum romské kultury)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Brněnský projekt Rychlého zabydlení pomůže padesáti rodinámO Roma Vakeren
28.05.2016Komentované procházky brněnského Bronxu vždy přilákají desítky lidíO Roma Vakeren
20.06.2015Bydlení v brněnských parcích je v létě výhodnější než ubytovnaO Roma Vakeren
18.04.2015V Brně se uskutečnil Týden romské hrdostiO Roma Vakeren
21.03.2015Děti z okolí ulice Cejl v Brně nacvičují operu Brundibár z ghettaO Roma Vakeren
14.03.2015Organizace Tripitaka chce přilákat lidi do tzv. brněnského BronxuO Roma Vakeren
13.09.2014Brno má čtyři nové romské asistenty prevence kriminalityO Roma Vakeren
26.07.2014V bývalé káznici v Brně vznikne kreativní centrumO Roma Vakeren
19.07.2014Radnice v brněnské Slatině přispěla dětem nejen na táboryO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Na Slovensku začnou vycházet Romské listy
Na Slovensku se chystá zrod nového romského média – konkrétně Romských listů. Nevznikají prý ale takříkajíc na zelené louce – svou historii už mají z předchozích let. Vycházet by měly asi v desetitisícovém nákladu. Podrobnosti řekla Robetu Hozovi výkonná ředitelka Romského mediálního centra v Košicích Kristína Magdolenová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
04.10.2014Na Slovensku začaly vycházet Rómske listyO Roma Vakeren
10.05.2014Novinářka Klaudia Oláhová pracuje v Romském mediálním centru v KošicíchO Roma Vakeren
19.10.2013Romské mediální centrum v Košicích natočilo filmy o obchodu s lidmiO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Teplická skupina Descontrol vydala své druhé album Ex inferno
V Salesiánském středisku v teplických Proseticích už několik let funguje hip hopová kapela Descontrol. I když kdysi bloumali bez cíle po ulicích Teplic, teď už vydali své druhé album. Jak sami říkají, jejich muzika je založená hlavně na textech, nejde podle nich jen o bezduchý rap. Sami prý přitom vycházejí i z vlastních zkušeností. Natáčela s nimi Gabriela Hauptvogelová.

Album Ex inferno

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
14.04.2014Děti z Teplic se na Velký pátek mohou těšit na soutěž o Velikonoční příběh – poznej, jak to všechno začalo...Zprávy ze života Romů
21.02.2014Předškolní kluby Předškolák a Motýlek připravují teplické děti na vstup do školyZprávy ze života Romů
27.01.2014Hip-hopová skupiny Descontrol vydala své druhé CD s názvem Ex infernoZprávy ze života Romů
17.12.2013Salesiánské středisko v Teplicích získalo cenu Gypsy spirit 2013Zprávy ze života Romů
06.11.2013Z ulice do nahrávacího studia – cesta pokračujeZprávy ze života Romů
24.09.2013V Teplicích se uskutečnilo setkání zaměstnanců salesiánských středisek pracujících s RomyZprávy ze života Romů
01.09.2013Salesiáni v Teplicích nabízejí dětem doučování i řadu volnočasových aktivitZprávy ze života Romů
15.05.2013Tepličtí Romové oslavili dodatečně svůj svátekZprávy ze života Romů
08.04.2013V Teplicích proběhly Dny romské kultury, v pátek je završí Multikulturní denZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Obsah článku:
Reportáž:  Film Všechny moje děti ukazuje, že i v chudých romských osadách jsou talentovaní lidé
Reportáž:  Dobrovolník z Matiční ulice Karel Demeter obdržel cenu Křesadlo
Reportáž:  Nová scéna Národního divadla uvede Cikánskou rapsodii
Reportáž:  Brněnský Bronx nabízí opomíjené architektonické poklady a nezaměnitelnou atmosféru
Reportáž:  Na Slovensku začnou vycházet Romské listy
Reportáž:  Teplická skupina Descontrol vydala své druhé album Ex inferno

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz