Vyhledávání
20.3.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Pozveme Vás na novou divadelní inscenaci vadí-nevadí.cz, která bude mít premiéru toto úterý a středu v pražském Divadle Archa. Vystoupí v ní obyvatelé východočeského Kostelce nad Orlicí, tedy Češi, Romové ale i cizinci z uprchlického tábora. Dozvíte se, že Agentura pro sociální začleňování začne spolupracovat s Ostravou i Příbramí. A o své práci porodní asistentky nám řekne Nikola Balážová z Olomouce.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Divadelní inscenace vadí-nevadí.cz přivádí na jeviště Romy, uprchlíky a Češi
Kostelec nad Orlicí ve východních Čechách je městem, kde vedle sebe žijí čeští starousedlíci, Romové a imigranti z místního uprchlického tábora. Od léta roku 2012 mezi ně přicházeli umělci z pražského Divadla Archa a vyptávali se na jejich životní příběhy. Na základě výpovědí lidí vzniklo dokumentárně-divadelní představení s názvem vadí-nevadí.cz, které bude mít v Divadle Archa premiéru v úterý a ve středu. Více zjišťovala Jana Šustová.

Aktéři divadelní hry vadí-nevadí.cz (Foto: Divadlo Archa) Inscenace vadí-nevadí.cz zrcadlí na půdorysu malého českého města problémy dnešního světa i malá dramata každodenního života. Vystupuje v ní řada českých a romských dětí a také mladí manželé z Běloruska, kteří v Česku požádali o azyl a rok žili v uprchlickém táboře v Kostelci nad Orlicí. Další účinkující je Romka, která v místní škole vede družinku pro romské děti. Co v družince děti dělají, říká malá herečka Maruška Halušková.

„Třeba tam něco vyrábíme, vyráběli jsme vločky, šili jsme panenky, které půjdou na výstavu.“

Družinku vede paní Pavlína Halušková, která v inscenaci vadí-nevadí.cz vypráví svůj příběh.

„Co se mi nelíbí a pořád se mi to nebude líbit, dokud se to nezmění. Nelíbí se mi, že když lidé vidí někoho z azylového domu nebo Romy, tak se jich straní a cítíte z nich, že Vás nemají rádi, že Vás obcházejí. A to mi pořád bude vadit. Nebo když děvčata jdou někam do restaurace, tak je tam neobslouží a řeknou, že mají přísný zákaz od svého vedoucího, nebo že je to soukromý klub. A ti mladí lidé nemají šanci si jít někam sednout a pobavit se.“

Další hrdinkou inscenace je Hanička Charvátová, které je jedenáct let a ve škole byla obětí šikany.

„Protože jsem nejmenší ze třídy, tak mě většinou ponižovali tím, že mi říkali prcku, trpaslíku a mě už se to nelíbilo. Občas mě šikanovali i tím, že mi brali věci a tak dále.“

Nakonec se rozhodla chodit na judo, aby se naučila bránit.

„Už jsem se naučila chmaty a jak umím judo, tak jsem na ně většinou použila nějaké ty chmaty, že jsem jim třeba podkosila nohu. Ale někdy jsem z toho měla i průsvih.“

A v čem vidí přínos inscenace její režisérka Jana Svobodová?

„My doufáme, že tím naším divadlem, řekněme hrou, protože divadlo je hra, se nám podařilo vytvořit prostředí pro skupiny, které se před tím ani nepozdravily. Ty děti, které tady máme, se spolu předtím moc nebavily, a teď mají obrovskou radost, že si spolu ty věci můžou prožít. V tomto my cítíme jakýsi malý společenský úspěch, nechci zatím říkat divadelní – to je zas něco jiného, jak dopadne představení. Ale ten společenský úspěch tu je, protože oni už si můžou dovolit být na sebe i zlí na tom jevišti, protože už si věří a mají se rádi. A to je skvělé!“

Inscenace už byla uvedena vloni přímo v Kostelci nad Orlicí, tamní obyvatelé však na představení nepřišli.

„Měli jsme pocit, že po roce, kdy jsme znali skoro půlku Kostelce, se tito lidé přijdou podívat na to, co teda ti lidé z té Archy s těmi našimi místními lidmi vytvořili. Tam jde o to, že my jsme zapojili ty místní, ne že my jim něco budeme hrát, ale my jsme pracovali s jejich sousedy. A najednou jsme lidi zvali, zvali jsme paní z cukrárny, kam chodíme celý rok, a ona na to: Já nemám čas. Další paní: No, já nevím, jestli přijdu. Já jsem si říkala, že to je nějaké divné. Ale pořád jsme si mysleli, že oni určitě přijdou. Ale pocit pana ředitele školy, pocit pana starosty a pocit těch čtyřech-pěti lidí, kteří s námi spolupracovali, paní učitelky Novákové, je, že nepřišli zřejmě z toho důvodu, že si řekli: Hm, oni pracují s Cikánama a s uprchlíkama. Ti lidé o tom nechtějí slyšet.“

Do inscenace se chtěl zapojit i místní muzikant, který se nejdřív nadšeně přihlásil, ale pak svou účast odřekl. Režisérka Jana Svobodová vysvětluje jeho pohnutky takto.

„Ten důvod byl naprosto jasný – on se pořádně podíval, o co v tom představení jde, že pracujeme s komunitami, které oni neradi vidí. A to není jen, že on by se sám bál, ale jde o to, co by řekl jeho soused, co by řekli jeho kamarádi. Tam je to hodně složité. I paní Haluškovou, která je nesmírně statečná, jsme opravdu dlouho museli přesvědčovat, protože víme, že ta publicita je pro její práci dobrá – a ona to pak tak i pochopila. Ale strašně moc se bála v Kostelci na to jeviště, strašně – že ji všichni pomluví. A tady v Praze je najednou mnohem svobodnější, tady vidíme, že se cítí dobře a je mnohem víc zapojená, její projev je svobodnější. Ale tam měla opravdu strach – co řekne tenhleten a támhleten, jak se na ní budou koukat.“

Inscenace vadí-nevadí.cz bude mít v pražském Divadle Archa premiéru 11. a 12. února od 20 hodin.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
11.06.2016Divadelní inscenace vadí-nevadí.cz přivedla před dvěma lety na jedno jeviště Čechy, Romy a běloruské uprchlíky; teď měla derniéru uprchlíkyO Roma Vakeren
24.05.2016Pozvání na derniéru představení vadí-nevadí.cz v Divadle ArchaZprávy ze života Romů
14.05.2014PanoDrama Otroci Spravedlnosti zkoumá soudnictví se zvláštním důrazem na menšinyZprávy ze života Romů
28.01.2014Nová inscenace vadí-nevadí.cz bude mít premiéru v pražském Divadle ArchaZprávy ze života Romů
06.07.2013V divadelní inscenaci Země zaslíbená vystoupili Romové, čeští starousedlíci i uprchlíciO Roma Vakeren
18.06.2013V inscenaci Země zaslíbená si zahrají uprchlíci, Romové i čeští starousedlíciZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Agentura pro sociální začleňování začne pracovat i v Ostravě a dalších městech
Agentura pro sociální začleňování v posledních letech v mnoha městech dokázala, že po tříleté spolupráci se situace v obci může v oblasti sociálního vyloučení výrazně změnit k lepšímu. Ke spolupráci se znovu hlásí především města, která nechtějí mít problémy s chudobou a sociálním vyloučením.

Proto začne Agentura od června nově spolupracovat v Českých Velenicích, na Frýdlantsku, v Chodově, Kralupech nad Vltavou, Ostravě, Příbrami, Slaném, Veselí nad Moravou a ve Vrbně pod Pradědem.

Více už Iveta Demeterová, která se ptala ředitele Agentury Martina Šimáčka.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
19.12.2015Agentura pro sociální začleňování bude spolupracovat s dalšími devíti městy a obcemiO Roma Vakeren
28.11.2015Město Žlutice zlepšilo sociální situaci svých obyvatelO Roma Vakeren
14.11.2015Obec Velké Hamry u Tanvaldu ukázkově využívá spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
06.06.2015Ředitelem Agentury pro sociální začleňování se stal Radek JiránekO Roma Vakeren
27.05.2015Agenturu pro sociální začleňování má vést Radek JiránekZprávy ze života Romů
19.05.2015Premiér se sejde s nespokojenými úředníky Agentury pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
19.05.2015Situaci ve vládní Agentuře pro sociální začleňování řešil premiérZprávy ze života Romů
15.05.2015Na post ředitele Agentury pro sociální začleňování kandiduje 7 zájemcůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Nikola Balážová dala před zkoumáním vykopávek přednost prostředí, kde začíná život každého z nás
Teď si pro vás připravil povídání Tomáš Bystrý s porodní asistentkou. Jako malá chtěla být archeoložkou, nakonec se ale dnes už dvaadvacetiletá Nikola Balážová z Olomouce rozhodla jít úplně jiným směrem.

Miminko v porodnici (Foto: Kristýna Maková)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.08.2014Nikola Balážová si vedle studia přivydělává péčí o semioryO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
František Kostlán - nezávislý publicista, hudebník a spisovatel
František Kostlán se narodil se v Praze a před listopadem 1989 pracoval v dělnických profesích, poté hlavně jako novinář a publicista. Byl mj. šéfredaktorem Českého deníku, šéfredaktorem časopisu Parlament, komentátorem Lidových novin a Českého rozhlasu Regina i televizním dramaturgem diskusních pořadů. Dlouhodobě sleduje situaci na Severu Čech a vydal se i do Českých Budějovic, kde situaci monitoruje.

František Kostlán (u mikrofonu) při přebírání Ceny Gypsy Spirit (Foto: Kristýna Maková) A jak on sám říká: „Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené.“ S Františkem Kostlánem hovořila Iveta Demeterová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Gabriela Hrabaňová jedná v Bruselu za Romy s vysokými úředníky Evropské komise
Gabriela Hrabaňová v minulosti pracovala s Michaelem Kocábem na Úřadu vlády, v současnosti jedná v Bruselu za Romy s vysokými úředníky Evropské komise. Poslechněte si příběh neobyčejné ženy, která díky své energii, odhodlání a znalostem dostala možnost ovlivňovat život Romů na celoevropské úrovni. V Praze ji pozvala k mikrofonu Alica Heráková.

Gabriela Hrabaňová (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
15.06.2013Gabriela Hrabaňová jedná za Romy s vysokými úředníky Evropské komiseO Roma Vakeren
22.10.2010Jak vypadá současná Rada pro záležitosti romské menšinyO Roma Vakeren
19.02.2010O životních cestách Gabriely HrabaňovéO Roma Vakeren
10.12.2009Čeští Romové jsou podle studie EU nejdiskriminovanější menšinou v uniiZprávy ze života Romů
21.07.2009Analýza: Romové odcházejí kvůli pravicovému extremismu i nízké životní úrovniZprávy ze života Romů
15.07.2009Česko reaguje na kanadská víza - odveta zasáhne diplomatyZprávy ze života Romů
20.03.2009S Gabrielou Hrabaňovou o anticikanismuO Roma Vakeren
28.11.2008S Gabrielou Hrabaňovou o pracovní cestě do KanadyO Roma Vakeren
07.04.2006Jaké je cítit se celý život jako zlodějZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Tomáš Botló vydal své první album Moje ja
Třiadvacetiletého Tomáše Botló si mohou televizní diváci pamatovat z nejznámější talentové soutěže. Nadějný zpěvák a muzikant pohovoří za chvilku nejen o svém prvním albu „Moje ja“. Lucie Bíla, coby porotkyně soutěže řekla o Tomášovi, že má neuvěřitelný feeling, producent Jaro Slávik zase, že by od nadějného zpěváka poslouchal třeba i přezpívaný telefonní seznam.

Tomáš Botló: Moje ja (Zdroj: tomasbotlo.com) Jak se mladý umělec dostal k hudbě, jaké je jeho vůbec první album a plány do budoucna… na to se ho ptala kolegyně Rena Horvátová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku.

Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský

Obsah článku:
Reportáž:  Divadelní inscenace vadí-nevadí.cz přivádí na jeviště Romy, uprchlíky a Češi
Reportáž:  Agentura pro sociální začleňování začne pracovat i v Ostravě a dalších městech
Reportáž:  Nikola Balážová dala před zkoumáním vykopávek přednost prostředí, kde začíná život každého z nás
Reportáž:  František Kostlán - nezávislý publicista, hudebník a spisovatel
Reportáž:  Gabriela Hrabaňová jedná v Bruselu za Romy s vysokými úředníky Evropské komise
Reportáž:  Tomáš Botló vydal své první album Moje ja

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz