Vyhledávání
31.5.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Je v Česku šance, aby sterilizované ženy dostaly od státu odškodnění? Jak se na nástup do první třídy těší Natálka Kudriková z Vítkova na Opavsku? A jak se na dráhu neurochirurga připravuje romský student medicíny? Nejen na to odpoví dnešní O Roma vakeren.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Mangav tumenge šukar šuniben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Nucená sterilizace a naše zákony
O nucených sterilizacích Romek se v Česku začalo mluvit zhruba před deseti lety, když na problém poukázalo Evropské středisko pro práva Romů. Až v roce 2007 pak za ni padl první rozsudek – sterilizované ženě se musela omluvit nemocnice, odškodnění ale nevysoudila. Český helsinský výbor teď připravil znění zákona, podle kterého by praxe mohla vypadat jinak. Tomáš Bystrý na telefonu zastihl právničku výboru Michaelu Tejnorovou.

Soudní spis (Foto: Filip Jandourek)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
18.04.2015Vzpomínky Vlasty Cickové na nucenou sterilizaciO Roma Vakeren
21.03.2013Postoj Čechů k Romům se nelepší. Ztížilo se i postavení muslimů, tvrdí ČHVZprávy ze života Romů
21.03.2013Evropou zmítají protiislámské nálady, v Česku sílí nenávist vůči RomůmZprávy ze života Romů
19.05.2012Podle Českého helsinského výboru u nás roste averze vůči RomůmO Roma Vakeren
12.05.2012Slovensko a sterilizace romských ženO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
17.03.2012Vláda by měla odškodnit neprávem sterilizované ženy, je mezi nimi i mnoho RomekO Roma Vakeren
08.09.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
08.08.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Natálka Kudriková půjde na podzim do školy
Fotoaparátu a kamer se bojí, sama ale ráda fotí a taky kreslí, nejraději prý lidi. Natálka Kudriková, která jako dvouletá utrpěla vážné popáleniny během žhářského útoku ve Vítkově na Opavsku, se připravuje do školy. Jednoduché to ale nejspíš mít nebude. Vypravila se za ní Jana Jeckelová.

Natálka s maminkou (Foto: Andrea Čánová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.04.2015Natálka Siváková má za sebou přes padesátku operacíO Roma Vakeren
19.04.2014Pět let po žhářském útoku ve Vítkově malá Natálka stále trpíO Roma Vakeren
20.10.2013Vítkovští žháři dostali výjimečné tresty před čtyřmi lety. Popálená Natálka kvůli útoku stále trpíZprávy ze života Romů
05.08.2013Lída Rakušanová: Tolerance rasismu je živnou půdou extremismuZprávy ze života Romů
08.12.2012Martin Hanzlíček natočil dokument 35 měsíců s NatálkouO Roma Vakeren
12.02.2012Jak žije Natálka Siváková tři roky po žhářském útokuO Roma Vakeren
28.12.2011Soud potvrdil tresty za žhářský útok ve VítkověZprávy ze života Romů
18.03.2011Vrchní soud snížil 1 trest za žhářský útok ve Vítkově. Ostatní nezměnilZprávy ze života Romů
17.03.2011Začíná boj žhářů z Vítkova proti výjimečným trestůmZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Miroslav Sivák se připravuje na dráhu neurochirurga
Na českých univerzitách studuje zhruba stovka Romů. My vám v O Roma vakeren pravidelně nabízíme profily vysokoškolských studentů. Teď to bude sedmadvacetiletý rodák z Jirkova na Ústecku. Už odmala chtěl být lékařem – a teď má k tomu blízko víc než kdy jindy.

Chirurgické nástroje (Ilustrační foto: Free Digital Photos)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
S pedagožkou Jarmilou Zobačovou o její práci s Ptáčaty
Někteří učitelé práci s romskými dětmi v segregovaných třídách buď předem vzdávají, anebo ji rychle opouštějí. A právě jedné takové třídy se před šesti lety v Brně ujala pedagožka Jarmila Zobačová. Jak se jí v práci daří, sleduje časosběrný dokumentární cyklus Ptáčata, který vysílá Česká televize. Pokračuje Jana Šustová.

Ptáčata s paní učitelkou Jarmilou (Foto: Česká televize) Pedagožka Jarmila Zobačová se řadu let zabývala jako výzkumná pracovnice vzděláváním romských dětí a tuto práci si i naplno vyzkoušela jako třídní učitelka na prvním stupni. Za zcela klíčové považuje začít pracovat už s malými dětmi.

„Povinná přípravka, aspoň rok povinné mateřské školky kvůli socializaci a potom z té přípravky už se dají zařazovat do běžných tříd. Ne že tam přijdou a my musíme začínat překlady českých slov a hledat významové okruhy, protože ony neznají významy slov, mají omezenou slovní zásobu. Jejich rodiče mluví jen určitým okruhem slov, někdy je to etnolekt, romština smíchaná s češtinou, takže ony neumějí ani dobře česky, ani romsky, někteří tedy, často.“

Děti ve třídy Jarmily Zobačové však nechtěly věřit, že romštinu dobře neumí.

Pedagožka Jarmila Zobačová, režisérka Kamila Zlatušková a dvě Ptáčata v pražském kině Ponrepo (Foto: Jana Šustová) „Já jsem to právě dokázala, když jsme tady s Muzeem romské kultury a Honzou Duždou pro ně dělali kurzy romštiny. Jednou týdně hodinu a půl měly romštinu. A Janek povídá: ‚Na co já se budu učit romsky? Já to umím!‘ A Honza Dužda ho přesvědčil, že neumí, a že hodně neumí. Takže je třeba to dál prohloubit. A budeme v tom pokračovat tak, že máme domluvu s Muzeem romské kultury, materiály jsou trochu předchystané, a děti mají v osmé třídě povinný další jazyk. A já bych to udělala jako volitelný jazyk, o tom ještě budeme muset jednat s paní ředitelkou, prostě – volitelnou romštinu. Myslím si, že ten svůj jazyk by měly znát dobře.“

Dobrá znalost alespoň jednoho jazyka je totiž základem pro výuku dalších předmětů. Ale když některé romské děti neuměly dobře ani romštinu ani češtinu, musela s nimi Jarmila Zobačová v první a druhé třídě trávit hodně času vysvětlováním významu slov. Při tom jí hodně pomohla kniha Romské pohádky. Tyto pohádky z ústního podání Romů sesbírala Milena Hübschmannová.

Ptáčata (Foto: Česká televize) „Jsou to takové pohádky pro dospělé, ale oni to tak berou. Když jsem jim chtěla číst naše pohádky, tak to zvládly až později. Ale tu první a druhou třídu jsme trávili jen romskými pohádkami. A pak jsme rovnou skočili na Malého prince, Medvídka Pú a podobně.“

Za velice podstatné považuje Jarmila Zobačová i to, že rodiče jejích žáků měli o vzdělání dětí opravdu zájem.

„A to je ta krásná věta: ‚My nemáme žádné vzdělání, ale my chceme, aby ho ty děcka měly!‘ – což je pro mě to nejdůležitější, co jsem mohla chtít. Protože bez té rodiny já nemůžu nic, to nemá cenu. Rodiče mi chodili na třídní schůzky, zajímali se o děcka, neměla jsem neomluvené hodiny, nebyly větší problémy. A pokud byl větší problém, tak jsem zašla do rodiny. Chce to velmi úzkou spolupráci, čili Vy jste tam učitel, psycholog, terénní pracovník (smích).“

Také na řadu školních akcí rodiče romských dětí přicházeli.

Janička na reportáži o protiromské demonstraci (Foto: Česká televize) „My jsme třeba předávali vysvědčení nebo zahajovali rok s rodiči. Je tam velmi důležité, že rodiče tu školu přijmou za svou a přišli tam i sourozenci, takže někdy byla třída úplně narvaná sourozenci, babičkami – bylo to o té jejich jedné velké rodině. A když mě třeba děcka někdy zlobily, tak jsem říkala: ‚Ale děcka, přece si nebudeme dělat naschvály, vždyť jsme jedna rodina, ne?!‘ Oni dají na to, že všichni jsme bratranci, sestřenice – oni jsou tam hodně příbuzní. Takže je třeba i uchopit toto – že oni Vás přijmou jako člena... Jedna maminka mi řekla: ‚Vy jste naše, to poznám podle obočí.‘“

A jak se vůbec člověk z majoritní společnosti může dostat k romskému srdci?

Ptáčata s paní učitelkou Jarmilou ve studiu Českého rozhlasu v Praze (Foto: Jana Šustová) „Oni jsou dost uzavření a než si někoho k sobě pustí, tak to chvilku trvá. Je to o důvěře, o nepředstírání, o upřímnosti – oni jsou na tohle hodně vnímaví. A jde to od těch dětí, tam to ještě jde, protože ony ještě nemají ty předsudky, takže když se to jejich srdíčko chytne ještě v tom dětském věku, tak pak je Vaše. Mně tohle bílé děti nedělaly, že přijde děcko, přiběhne, prudce mě obejme, políbí – oni jsou takoví hodně kontaktní, oni to potřebují. Nebo děcko ve druhé-třetí třídě když se Vás chytne za ruku, tak to jsem také nezažila u jiných dětí. Takže jde hodně i o tělesný kontakt, dotyku. Když by paní učitelka byla taková cimprlich, kamenná, tak to je smůla, pak to nefunguje.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
19.01.2014Časosběrný dokumentární cyklus Ptáčata sleduje osudy dětí z tzv. brněnského BronxuZprávy ze života Romů
17.01.2014Romské děti: Nechte nás s Vašimi dětmi sedět v jedné lavici!Zprávy ze života Romů
11.01.2014Ptáčata se vrací na televizní obrazovkyO Roma Vakeren
28.12.2013Česká televize odvysílá druhou sérii cyklu Ptáčata, který sleduje osudy romských dětíO Roma Vakeren
13.11.2013Televizní Ptáčata bojují bezprostředností i humorem proti předsudkům a xenofobiiZprávy ze života Romů
05.12.2011Romské děti předaly petici proti hazardu brněnskému primátoroviZprávy ze života Romů
17.12.2010Ptáčata aneb Nejsme žádná béčkaO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Jak se lidé tváří na romského malíře pokojů...
Robert Bati nerad slyší, že Romové jsou všichni stejní. On sám vždy posuzuje člověka podle toho, jaký je. Dal na radu otce, který mu vždy říkal, že řemeslo je řemeslo, že se neztratí. Proto se vyučil malířem pokojů, ale je i domácím kutilem. Iveta Demeterová se ho zeptala, kolik spolužáků ještě nalákal na řemeslo, aby nešel sám.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Před pětaosmdesáti lety se narodil významný romský houslista Rinaldo Oláh
Pětaosmdesáti let by se tento týden dožil známý houslový virtuóz Rinaldo Oláh. Patřil k předním umělcům Slovenska a spoluzakládal Slovenský lidový umělecký soubor. Kolega Robert Hoza se na významného houslistu ptal Michala Budinského, který se ve své diplomové práci právě životu a dílu Oláha věnuje.

Rinaldo Oláh

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
30.05.2015Ve Zvolenské Slatině se už po osmé uskutečnila soutěž primášů o Cenu Rinalda OláhaO Roma Vakeren
03.03.2012Vzpomínkový koncert na počest slovenského houslového virtuóza Rinalda OláhaO Roma Vakeren
26.02.2010"Slovenský Paganini" Rinaldo OláhO Roma Vakeren

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku.

Mangav tumenge lači raťi, Romale. Klidný večer vám přeje Tomáš Bystrý.

Obsah článku:
Reportáž:  Nucená sterilizace a naše zákony
Reportáž:  Natálka Kudriková půjde na podzim do školy
Reportáž:  Miroslav Sivák se připravuje na dráhu neurochirurga
Reportáž:  S pedagožkou Jarmilou Zobačovou o její práci s Ptáčaty
Reportáž:  Jak se lidé tváří na romského malíře pokojů...
Reportáž:  Před pětaosmdesáti lety se narodil významný romský houslista Rinaldo Oláh

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz