Vyhledávání
30.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Nabídneme vám rozhovor se starostou města Kadaň Jiřím Kulhánkem, který pohovoří nejen o ceně Gypsy Spirit, která městu byla udělena ke konci minulého roku. K mikrofonu pozveme mladou romskou novinářku Alici Herákovou a zavzpomínáme na Jožku Feča – významného romského primáše.

Som rado hoj adadžives san amenca the šunen amaro peršo vakeriben andre nevo berš. Ačhuven amneca – nabisterem – amenca pes dodžanena butheder.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Město Kadaň získalo ocenění Gypsy Spirit
Severočeská Kadaň získala ocenění Gypsy Spirit. Vyhrála v soutěži Nadace Michaela Kocába a Otevřené společnosti v nově zařazené kategorii obec-město, které letos v Česku udělalo nejvíce práce při integraci Romů. Více Rena Horvátová.

Starosta Kadaně Jiří Kulhánek (Foto: Kristýna Maková)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
19.12.2015Zdeněk Ryšavý získal cenu Roma Spirit v kategorii médiaO Roma Vakeren
02.12.2015Předání cen Roma Spirit v ČR 2015 se zúčastní policista Petr Torák, držitel Řádu britského impériaZprávy ze života Romů
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
14.11.2015Brněnský muzikant a spisovatel Gejza Horváth je nominován na cenu Roma SpiritO Roma Vakeren
17.10.2015Do dalšího kola cen Roma Spirit postoupilo 16 nominovanýchO Roma Vakeren
12.10.2015Do užšího výběru na ceny Roma Spirit v ČR 2015 postupuje 16 nominovanýchZprávy ze života Romů
13.12.2014Cena Roma Spirit letos zamířila i do romské redakce Českého rozhlasuO Roma Vakeren
11.12.2014Ocenění Roma Spirit 2014 putuje i do Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Novinářka Alica Heráková a její cesta k vlastnímu romství
V následujících minutách Vám představíme mladou romskou novinářku, jejíž příspěvky můžete slyšet i v našem pořadu O Roma vakeren. Jmenuje se Alica Heráková, je členkou redakční rady romsko-českého čtrnáctideníku Romano hangos – Romský hlas a patří k organizátorům brněnského pouličního festivalu Ghettofest. Od konce loňského roku pracuje v Muzeu romské kultury, kde s ní natáčela Jana Šustová.

Alica Heráková na besedě s Janou Horváthovou (Foto: Jana Šustová) V Muzeu romské kultury můžete až do 23. února navštívit výstavu, která představuje mediální obraz Romů od 19. století do současnosti, vývoj romských médií a práci romských novinářů v naší zemi. Jednou z doprovodných akcí k výstavě byla i nedávná beseda s novinářkou Alicí Herákovou, jejíž tvář možná znáte z České televize, kde od podzimu 2012 natáčela pro magazín Romaňi luma – Romský svět. Jak sama říká, její cesty k médiím byly téměř osudové. Začínaly v Opavském deníku.

„Mně vždycky bavilo psát a dělali jsme časopis už na gymnáziu, kdy jsme se trefovali do vedení školy a byli jsme takoví rebelantští, to sice neberu úplně vážně, ale moc mě to bavilo už v té době. A poté, co jsem ukončila bakalářské studium na české filologii v Olomouci, jsem pochopila, že to není asi ten správný obor na nějaké aspoň trochu dobré uživení se, takže když jsem potom přišla do Opavy, narazila jsem na inzerát, kde dlouho a neúspěšně hledali redaktora do novin a s paní šéfredaktorkou jsme si padly do oka a ona během toho půlroku, kdy jsem tam byla, mi dala takovou základní novinářskou školu, kterou si myslím, že každý člověk potřebuje nezávisle na tom, kolik let má na žurnalistice, ale takovou tu kovanou praxi, kterou mi dala ona. A do dneška z toho čerpám, takže v tom to pro mě bylo zásadní. A pak už se to nějak navazovalo.“

Později Alica Heráková působila jako vedoucí vysílání komerční rozhlasová stanice Hitrádio Magic Brno. Vedle toho dokončila i magisterské studium.

Alica Heráková (Foto: Jana Šustová) „Potom s odstupem několika let mě osobní cesty zavedly do Brna, kde jsem v té době začala pracovat v rádiu a při této práci jsem objevila pro mě úžasný obor, který byl otevřený na Masarykově univerzitě, kulturní management. Nějakým zázrakem se mi podařilo udělat přijímací zkoušky i po těch letech, co jsem byla mimo studium, a během práce jsem potom vystudovala kulturní management, magisterský obor.“

Od konce minulého roku Alica Heráková pracuje v Muzeu romské kultury.

„V Muzeu romské kultury mám na starosti oddělení vztahů s veřejností, takže ta hlavní náplň se týká komunikace muzea směrem navenek, s novináři, organizování různých akcí, propagace muzea a všechny ty ostatní věci, které se týkají PR. Ale kromě toho tím, že muzeum je pořád malá instituce, tak pod vztahy s veřejností patří i lektorské oddělení, i vrátnice, je v tom i hodně administrativní, manažerské, organizační, produkční, projektové a jiné práce, než jen to PR.“

Alica Heráková má své kořeny na Slovensku.

„Narodila jsem se v Bratislavě, mamka je Slovenka a otec je Rom, takže jsem na Slovensku vyrostla jako malá, chodila jsem tam do první třídy. Ale pak je to taková moje oblíbená historka o tom, že v době, kdy Mečiar vyhrál volby, mamka zavelela a šli jsme do Česka. Myslím, že jsme nebyli jediná rodina, která to tehdy udělala. Do druhé třídy už jsem chodila v Česku a od té doby žiji v Česku.“

Ačkoliv má Alica Heráková po otci romský původ, s Romy se osobně setkala až v dospělosti.

„Celý ten můj osobní příběh, který souvisí s mým romstvím, je takovým hledáním identity v tom smyslu, že moji rodiče se rozvedli, když jsem byla poměrně malá, bylo mi pět let. Pak na dvacet let ustaly veškeré kontakty s otcem a jeho rodinou a obnovily se až v mé dospělosti. Takže já jsem až v pětadvaceti zjistila, jaké jsou moje kořeny, že můj otec je Rom, že jeho rodina jsou Romové, že já sama jsem poloviční Romka. A po těch mnoha letech, kdy jsem hodně řešila, proč vypadám jinak, jaktože vypadám jinak a doma jsme nikdy na tu dřeň toho nedošli. A když jsem došla k tomu prozření a zjištění a k tomu znovukontaktu s tou rodinou, tak mě to samozřejmě motivovalo k zájmu jak o jazyk, o tradice, o kulturu, o lidi obecně a to, co řeší. Takže já jsem v tomhle směru taková v uvozovkách bílá Romka – mám klasickou česko-slovenskou výchovu a vracím se k tomu teď v dospělosti. To znamená, že spousta těch věcí, přestože je v sobě tak nějak cítím, tak je pro mě pořád nová.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Na sklonku roku zemřel primáš Josef Fečo
Po dlouhé nemoci na druhý svátek vánoční zemřel hudebník Josef Fečo. Bylo mu 73 let. Přišli jsme tak o jednoho z nejlepších primášů nejen v Česku, ale i na Slovensku. Na výtečného hudebníka zavzpomínáme i v následujících minutách s Tomášem Bystrým. Mi del tumennge o Del lokhi phuv.

Jožka Fečo (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
30.05.2015Letošní festival Khamoro uctil památku zesnulého hudebníka Jožky FečaO Roma Vakeren
03.03.2012Olga Fečová představuje nové CD svého manžela Jožky FečaO Roma Vakeren
16.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.02.2002Věra BíláHudba
26.02.2000Jozef Feco - hudebnikAnketa
31.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
Jozef FečoHudba

=[ Reportáž ]=
O osudech rodiny Květy Turtákové
Květa Turtáková se narodila na Slovensku. Po sametové revoluci se přistěhovala s rodiči do Čech. Důvodem byl zdravotní stav mladšího bratra po mozkové mrtvici. Na Slovensku se jeho stav zhoršoval a tak rodina oslovila pražské lékaře. Jak ale Květa říká, ani v Česku k žádným pokrokům nedošlo. Protože se obávali nejhoršího, stěhovali se znovu – tentokrát do Německa. Iveta Demeterová se jí zeptala, jak to bylo v Česku s bratrem.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
24.09.2011Květa Turtáková rasové problémy v Německu nepociťujeO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Na romské svatbě je typické vybírání peněz na ženicha a nevěstu při redovém tanci
Svatba je velkou událostí v životě jedince a rodiny. Romská svatba nemá svá vlastní specifika, v mnohém se podobá svatbám majoritní společnosti. Typické na romské svatbě je vybírání peněz na ženicha a nevěstu při redovém tanci. Více už romista a historik Ladislav Goral v rozhovoru s Janem Rosenbergem.

Redový tanec (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
27.10.2012Jak vypadá svatba u olašských RomůO Roma Vakeren
21.01.2012Na romské svatbě se na novomanžele vybírají peníze při tzv. redovém tanciO Roma Vakeren
10.09.2011Tradiční svatba v podání olašských RomůO Roma Vakeren
04.06.2011Tradiční romská svatba součástí festivalu KhamoroO Roma Vakeren
23.05.2011Festival Khamoro představil v Mánesu tradiční romskou svatbuZprávy ze života Romů
29.08.2003Západočeští věřící uspořádali první romskou pouťO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Nákupem českého výrobku výrazně podporujeme domácí ekonomiku
Nákupem českého výrobku výrazně podporujeme domácí ekonomiku, tedy vlastně sami sebe. Více informací pověděl Marii Vrábelové ředitel Českého výrobku Leo Kolečkář.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a najdete nás i na Facebooku.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Savorenge tumenge andre nevo berš dujezera dešuštrár feeder dživipen,zor, bach the sastpen. Šunaha pes pro aversambat. Hezký večer anebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.

Obsah článku:
Reportáž:  Město Kadaň získalo ocenění Gypsy Spirit
Reportáž:  Novinářka Alica Heráková a její cesta k vlastnímu romství
Reportáž:  Na sklonku roku zemřel primáš Josef Fečo
Reportáž:  O osudech rodiny Květy Turtákové
Reportáž:  Na romské svatbě je typické vybírání peněz na ženicha a nevěstu při redovém tanci
Reportáž:  Nákupem českého výrobku výrazně podporujeme domácí ekonomiku

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz