Vyhledávání
8.8.2022
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Nejprve vás informujeme, že od první soboty nového roku bude Česká televize vysílat pokračování časosběrného dokumentárního cyklu Ptáčata, který sleduje osudy žáků jedné brněnské základní školy. Představíme také slovenský projekt Progres a o svém studiu nám poví Karolína Horváthová.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Česká televize odvysílá druhou sérii cyklu Ptáčata, který sleduje osudy romských dětí
Před několika lety sepsali rodiče budoucích prvňáčků brněnské základní školy v Merhautově ulici petici, ve které vyjádřili nesouhlas s tím, aby jejich potomci sdíleli třídu s romskými dětmi. Na základě této petice byly nakonec majoritou nechtěné romské děti přesunuty do jedné třídy... To sice není žádnou výhrou, ale jak nám řekne Jana Šustová, přeci jen se nakonec na tyto děti usmálo štěstí v neštěstí.

Ptáčata (Foto: Česká televize) Děti, které se hned na prahu své školní docházky setkaly s odmítnutím okolní společnosti, nakonec dostaly výbornou paní učitelku. Navíc jejich cestu školou a životem dokonce začal dokumentovat unikátní časosběrný cyklus České televize s názvem Ptáčata. Doposud bylo odvysíláno 16 dílů Ptáčat a nyní je připravena nová série, která se bude vysílat od 4. ledna každou sobotu v 18:15 na ČT Dvojce. Režisérka Kamila Zlatušková říká:

„Připravili jsme šest nových dílů. Dílů je méně než v první sérii, ale vznikaly v delším časovém horizontu, zhruba ve třech-čtyřech letech práce s dětmi.“

Nové díly sledují děti od třetí do šesté třídy, končí tedy těsně před jejich přestupem z prvního stupně základní školy na stupeň druhý.

„Ten přestup na druhý stupeň končíme vysvědčením. Přestup na druhý stupeň už natáčíme, chystali jsme to jako první díl nové série.“

Přestup na druhý stupeň základní školy nebývá pro děti leckdy jednoduchý a je třeba žáky připravit na to, že je budou vyučovat různí kantoři, kteří používají rozličné metody. A tak v jednom díle Ptáčat uvidíme, jak jindy laskavá a dětmi oblíbená paní učitelka Jarmila Zobačová své žáčky seznamuje s metodou učitele z filmu Obecná škola.

„Igor Hnízdo – to byl teda mazec na tři dny. Já jsem noc před tím nespala, říkala jsem: ‚ Já to nezvládnu! Jak to mám dělat? Já to neumím!‘ Ale Kamila mi říkala: ‚Mami, to zvládneš, přece na to nebudeme brát nějaké herce!‘ Tak jsem si vzala jezdecké holínky, můj muž někde vyhrabal rákosku, ani nevím, kde ji vzal, fakt pravou rákosku. Sklidili jsme hračky, koberec, všechno... Pak jsem přišla do té třídy a děti byly v šoku – já jsem začala křičet, mlátit rákoskou, dávat písemky... Trvalo to tři dny a potom v tom závěrečném dílu – to uvidíte – ty děti, když jsem třetí den přišla v civilu, tak se na mě tak sápaly, že mě málem svalily. A to je právě u těch děcek krásné, že ony mají to velké srdíčko. Romsky srdce se řekne ‚jilo‘, a pokud se to srdíčko uchopí a umí se s ním zacházet, pak máte vyhráno, ale jinak ne.“

Ptáčata na protiromské demonstraci (Foto: Česká televize) V druhé sérii cyklu Ptáčata také uvidíme, jak se některé z dětí šly podívat na protiromský pochod Dělnické strany sociální spravedlnosti Brnem. Režisérka Kamila Zlatušková popisuje, co rasistické demonstrace v dětských duších vyvolávají.

„No, jedno slovo, možná dvě: Velký stres. Pro ty děti je to opravdu velký stres a ta situace se jich silně dotýká. S tím, že samozřejmě ten strach, který tam panuje, je mnohdy naddimenzovaný, i proto jsme z toho asi chtěli strhnout tu roušku toho tajemna a toho absolutního zla, protože, jak tam správně Janička říká, oni to vlastně nejsou neonacisti, protože ona se na té demonstraci potkává s úplně obyčejnými lidmi, které by potkala i jinde na ulici, takže je to zpráva o tom, že ten extremismus přestává být záležitostí toho okraje, ale začíná se přesouvat víc do toho středu, bohužel.“

Dokumentární cyklus Ptáčata je velmi ceněn u řady odborníků z různých psychosociálních oborů, dokonce i na univerzitách.

„Požádali si o to od Ústí nad Labem až po univerzity v Bratislavě, takže to jde opravdu napříč; z toho mám samozřejmě radost. Ozývají se také hodně sociální nebo terénní pracovníci, ozývají se i samotné organizace... Ale znovu říkám: účelem je dostat tuto zprávu mezi tu většinovou populaci. Lidé, kteří té problematice rozumí, tak tvrdí, že je to velký osvětový počin. Já jsem v tomto směru velmi skeptická, protože se právě poněkud bojím, že k těm v uvozovkách ‚normálním Čechům‘ se to vůbec nedostane. Ale třeba se pletu, ale je to vše běh na dlouhou trať.“

Podle učitelky Jarmily Zobačové je jedním z problémů romských dětí v Česku to, že neumí pořádně ani romštinu ani češtinu.

„Když jsem jezdila na stáže do Leedsu, tak Leeds je město imigrantů, je tam spousta Pákistánců, asi čtyřicet tisíc imigrantů, jestli to dobře počítám... A tam na školách začínají povinně s angličtinou, ale žáci tam přijdou a už mají znalost toho svého jazyka, se kterým tam přijdou. Na jedné škole bylo asi 59 jazyků, jak mi říkala paní ředitelka. Ale děti ten jazyk znají, kdežto proč mají Romáci problémy? Protože když neumíte pořádně jeden jazyk, nebo je to taková etnolektština, ne romština, tak na to se nedá navázat. Takže první a druhou třídu jsme trávili vysvětlováním významu slov.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
19.01.2014Časosběrný dokumentární cyklus Ptáčata sleduje osudy dětí z tzv. brněnského BronxuZprávy ze života Romů
18.01.2014S pedagožkou Jarmilou Zobačovou o její práci s PtáčatyO Roma Vakeren
17.01.2014Romské děti: Nechte nás s Vašimi dětmi sedět v jedné lavici!Zprávy ze života Romů
11.01.2014Ptáčata se vrací na televizní obrazovkyO Roma Vakeren
13.11.2013Televizní Ptáčata bojují bezprostředností i humorem proti předsudkům a xenofobiiZprávy ze života Romů
05.12.2011Romské děti předaly petici proti hazardu brněnskému primátoroviZprávy ze života Romů
17.12.2010Ptáčata aneb Nejsme žádná béčkaO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Projekt Investice v raném dětství podporuje předškolní výchovu
Po Rumunsku, Makedonii a Maďarsku se i na Slovensku uskutečnil mezinárodní projekt „Investice v raném dětství“. Projekt je založený na pravidelném kontaktu facilitátora se skupinou romských maminek, které jsou aktivně zapojené do předškolní výchovy. Cíl nám přiblíží splnomocněnec slovenské vlády pro romské komunity Peter Pollák v příspěvku Roberta Hozy.

Romské holčičky na Slovensku (Ilustrační foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
20.02.2016Do soukromé speciální základní školy ve Slovenských Rokycanech byly neprávem zařazeny zdravé romské dětiO Roma Vakeren
21.03.2015Většina romských žáků opustí slovenské školy před dokončením studiaO Roma Vakeren
06.11.2013Odlehčit přeplněným třídám na východě Slovenska mají kontejnerové školyZprávy ze života Romů
14.09.2013Gymnázium Zefirína Jimenéze Mallu už šest let vzdělává nadané romské dětiO Roma Vakeren
02.06.2012Slovenská vláda prosazuje internátní školy pro děti z osadO Roma Vakeren
28.04.2012Na Slovensku se uvažuje o vzniku romských internátních školO Roma Vakeren
28.04.2012Sdružení mladých Romů se zaměřuje na vzdělávání romských dětí na SlovenskuO Roma Vakeren
07.04.2012Andrzej Mirga navštívil SlovenskoO Roma Vakeren
31.03.2012Občanského sdružení Quo Vadis ze Zvolena se zabývá vzděláváním romských dětíO Roma Vakeren
25.02.2012O práci asistentky ve slovenské základní školeO Roma Vakeren
18.02.2012V Kremnici existuje romské národnostní gymnáziumO Roma Vakeren
21.01.2012Základní škola na východním Slovensku má z celkem dvaceti dvou tříd dvanáct čistě romskýchO Roma Vakeren
20.08.2010Božena Bílá se vypracovala až na ředitelku gymnáziaO Roma Vakeren
30.04.2010Podtatranská základní škola Šumiac má úspěchy v integraci romských dětíO Roma Vakeren
24.09.2004ZprávyO Roma Vakeren
30.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Karolína Horváthová bude už za rok asi učit středoškoláky češtinu a společenské vědy
Čtyřiadvacetiletá Karolína Horváthová nepatří k těm, které jako malé toužily být učitelkou. Spíš snila o tom, že bude módní návrhářkou nebo právničkou. Teď je ale v pátém ročníku pedagogické fakulty a jak samá říká, už je připravena postavit se před katedru. Natáčel s ní Tomáš Bystrý.

Karolína Horváthová studuje Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem (Foto: ČT24)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
S Davidem Stojkou o vánočních zvycích a vzpomínkách na dětství
Olašský Rom David Stojka na Vánoce vzpomíná s láskou. Kolegyně Rena Horvátová ho pozvala k mikrofonu a povídala si s ním o zvycích, tradicích a vzpomínkách na dětství.

Vánoční stromeček (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
26.12.2015Ignác Zima vzpomíná na vánoční koledování a vinšováníO Roma Vakeren
19.12.2015Arnošt Vintr vzpomíná, jak přeživší Romové slavili po válce VánoceO Roma Vakeren
12.12.2015Vzpomínky na VánoceO Roma Vakeren
05.12.2015O svátečních chvílích s cukrovímO Roma Vakeren
20.12.2014U vánočního stolu v rodině Davida Tišera nikdy nechybí ten, kdo nemůže slavit Štědrý večer se svojí rodinouO Roma Vakeren
20.12.2014Marie Absolonová z Brna vzpomíná na Vánoce mezi chudými Romy na východě Slovenska před pár desítkami letO Roma Vakeren
20.12.2014Romové slavívali Vánoce s mnoha příbuznýmiO Roma Vakeren
06.12.2014Vánoce v rodině Věry DžurbanovéO Roma Vakeren
21.12.2013Na Vánoce se Romové svátečně oblékli a chodili koledovatO Roma Vakeren
21.12.2013Andrej Giňa vypráví, co si Romové na Vánoce vinšovaliO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoční zvyky Romů z Východního SlovenskaO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoce chudých Romů na východě Slovenska ve vzpomínkách Marie AbsolonovéO Roma Vakeren
14.12.2013Adventní zamyšlení evangelického faráře Mikuláše VymětalaO Roma Vakeren
14.12.2013Jak slaví Vánoce hudebník Antonín GondolánO Roma Vakeren
29.12.2012Vánoce v rodině Jiřiny Somsiové z OstravyO Roma Vakeren
22.12.2012Vánoční zvyky v rodině Vladimíra SuchánkaO Roma Vakeren
17.12.2011Vánoční zvyky Romů na středním SlovenskuO Roma Vakeren
17.12.2011Vánoce v rodině kuchařky Heleny DavidovéO Roma Vakeren
17.12.2011Romští muzikanti dříve obcházeli na Štědrý den rodiny místních ne-RomůO Roma Vakeren
23.12.2010V rodině Vladimíra Suchánka se ještě dodržují vánoční tradiceO Roma Vakeren
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
03.12.2010O Vánocích i o romštině s Májou ZajacovouO Roma Vakeren
18.12.2009Zpěvačka Anička Fečová vzpomíná na Vánoce na východním SlovenskuO Roma Vakeren
18.12.2009O Vánocích v rodinách pracovníků sdružení DženoO Roma Vakeren
18.12.2009Vánoce v rodině zpěvačky Idy KelarovéO Roma Vakeren
11.12.2009Vánoce ve vzpomínkách zpěvačky Eliny MachálkovéO Roma Vakeren
19.12.2008Ivan Veselý o smyslu oslav vánočních svátkůO Roma Vakeren
19.12.2008Jak se slavily Vánoce v romské rodině v BardějověO Roma Vakeren
19.12.2008Štědrý den v pěstounské rodiněO Roma Vakeren
19.12.2008Vánoce v rodině Agnesy OláchovéO Roma Vakeren
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Jaké romské tradice dodržuje o Vánocích rodina Marie Gailové O Roma Vakeren
21.12.2007Sdružení Český západ uspořádalo předvánoční Putování k Betlému O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Štědrý den začíná v mnoha romských rodinách návštěvou hřbitova O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
26.11.2007Vánoční výstava „Kolik je v nás člověka?“ Zprávy ze života Romů
22.12.2006Vánoce u Romů pravoslavného vyznáníO Roma Vakeren
22.12.2006Na prvním místě je rodinaO Roma Vakeren
22.12.2006Typické romské tradice rychle mizíO Roma Vakeren
22.12.2006Štědrovečerní večeře v romských rodináchO Roma Vakeren
23.12.2005Vánoce v romských rodináchO Roma Vakeren
23.12.2005Co znamenají Vánoce pro dětiO Roma Vakeren
23.12.2005Štědrovečerní hostinaO Roma Vakeren
17.12.2004Jak Romové slaví VánoceO Roma Vakeren
17.12.2004Pražané si mohou do svých domovů odnést Betlémské světloO Roma Vakeren
17.12.2004V hlavním městě probíhají tradiční charitativní akceO Roma Vakeren
17.12.2004Jak oslaví Vánoce pražští bezdomovci?O Roma Vakeren
17.12.2004Ve věznicích nejsou Vánoce příliš veseléO Roma Vakeren
17.12.2004Liberecké děti připravují vánoční pásmo s Dušanem KotláremO Roma Vakeren
17.12.2004Vánoce v rodině cizincůO Roma Vakeren
10.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.12.2004Český rozhlas uspořádal sbírku hraček pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
03.12.2004Jak se na Vánoce připravuje Vladimír Oláh?O Roma Vakeren
19.12.2003Mnoho dětí z dětských domovů prožije Vánoce s vychovateli a "tetami"O Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce v rodině ředitelky Muzea romské kultury v Brně Jany HorváthovéO Roma Vakeren
19.12.2003Na Vánoce si romské rodiny vzájemně pomáhají a navštěvují seO Roma Vakeren
19.12.2003Co vařili na Vánoce ruští a ukrajinští RomovéO Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce u slovenských RomůO Roma Vakeren
19.12.2003Sváteční slovoO Roma Vakeren
19.12.2003Jak slavili Vánoce Romové na východním SlovenskuO Roma Vakeren
19.12.2003Teen Challenge připravuje pro své klienty oslavy VánocO Roma Vakeren
30.01.2003Jak slavili Vánoce Romové v bývalém ČeskoslovenskuRomské tradice
20.12.2002Oslavy Vánoc se měníO Roma Vakeren
20.12.2002Předválečné romské VánoceO Roma Vakeren
13.12.2002O opuštěných dětech...O Roma Vakeren
06.12.2002Na Pražském hradě opět svítí vánoční stromO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
21.12.2001Vánoce ve věznicíchO Roma Vakeren
21.12.2001Emilie Machálková vypráví o VánocíchO Roma Vakeren
21.12.2001Do budovy Českého rozhlasu dorazilo světlo z BetlémaO Roma Vakeren
14.12.2001Na pražském Žofíně proběhl charitativní koncert Děti dětemO Roma Vakeren
30.11.2001Pod Stromem splněných přání našly dárky i romské dětiO Roma Vakeren
26.02.2000PišotTradice

Za chvíli bude 21 hodin, O Roma vakeren s datem 28. prosince už patří minulosti. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz. Klidný večer a úspěšný start do nového roku vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Česká televize odvysílá druhou sérii cyklu Ptáčata, který sleduje osudy romských dětí
Reportáž:  Projekt Investice v raném dětství podporuje předškolní výchovu
Reportáž:  Karolína Horváthová bude už za rok asi učit středoškoláky češtinu a společenské vědy
Reportáž:  S Davidem Stojkou o vánočních zvycích a vzpomínkách na dětství

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2022
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz