Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenO prestižní titul Neziskovka roku se letos ucházelo více než 120 neziskových organizací působících v Česku. A vy se dozvíte, kdo byl mezi oceněnými. Ladislav Tatár, otec mladíka z Tanvaldu, který si ve vězení odpykává dvouletý trest, se chce obrátit na Evropský soud ve Štrasburku. I to bude tématem dnešního O Roma vakeren. A jako vždy nebudou chybět romská hudba. Přeji příjemný poslech.

Som rado hoj adadžives san amenca, the šunen amaro romano vakeriben. Ačhuven amneca, amenca pes dodžanena butheder.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Občanské sdružení IQ Roma servis získalo cenu Neziskovka roku
Letos na podzim Nadace rozvoje občanské společnosti poprvé v historii udělovala ceny Neziskovka roku. Toto ocenění reaguje na rostoucí zájem veřejnosti i dárců o činnost neziskových organizací a zároveň se snaží veřejně zviditelnit kvalitu práce v neziskovém sektoru. V kategorii velká neziskovka získalo ocenění brněnské občanské sdružení IQ Roma servis, které se zasazuje za důstojné společenské uplatnění Romů. Podrobnosti má Jana Šustová.

Ivona Parčiová převzala za IQ Roma servis cenu Neziskovka roku (Foto: IQ Roma servis) O prestižní titul Neziskovka roku se letos ucházelo více než 120 neziskových organizací působících v Česku. S jakým cílem Nadace rozvoje občanské společnosti tuto cenu uděluje, vysvětluje její ředitelka Hana Šilhánová:

„Neziskovka roku je nový projekt, který oceňuje ty neziskové organizace, které velmi dobře fungují, mají zdravé organizační řízení, dobře spravují svoje peníze, dávají o sobě vědět dárcům. Takových organizací je poměrně hodně, jenže se o nich tolik neví. A my jsme si řekli, že na základě takové metodiky, kterou jsme zpracovali a která hodnotí kvalitu toho řízení a kvalitu těch organizací, budeme dávat ocenění. Nechceme škatulkovat, kdo je lepší, kdo horší, ale řekli jsme si, že upozorníme na ty opravdu dobře fungující neziskovky, které tady působí.“

Do letošního prvního pilotního ročníku soutěže se organizace přihlašovaly samy.

Slavnostní předávání titulů Neziskovka roku (Foto: NROS) „Samozřejmě jsme oslovovali široké spektrum různými cestami, a neziskové organizace se hlásily samy, dobrovolně, a vyplňovaly takový sebehodnotící dotazník. Ten se pak už vyhodnocoval u nás, navštěvovali jsme ty organizace a na základě nezávislých posudků byly odbornou komisí vybrány ty nejlepší organizace.“

Ceny se udělovaly ve čtyřech kategoriích: malá, střední a velká neziskovka, a také cena veřejnosti. Velikost neziskovek určoval následující faktor:

„My jsme počítali průměrný (finanční) obrat za minulé tři roky, takže malá neziskovka byla do tří milionů, střední od tří do deseti a nad deset milionů byla ta největší kategorie.“

Vítězem v kategorii nejúspěšnější velká neziskovka se stalo brněnské občanské sdružení IQ Roma servis, které od roku 1997 podporuje Romy v jejich růstu a společenském uplatnění.

Den otevřených dveří klubu Íkvéčko (Foto: IQ Roma servis) „Mezi velkými organizacemi byla velká soutěž a byly tam opravdu dobře fungující organizace, protože je samozřejmé, že ty větší organizace s obratem nad 10 milionů fungují na vyšší profesionální úrovni. IQ Roma servis měl opravdu výborné výsledky, zjistili jsme, že ty jeho vnitřní procesy řízení i to, co se týká finančního plánování, strategických plánů, informování veřejnosti, zodpovědnosti vůči dárcům i vnitřní systém, jakým řídí lidské zdroje – protože těch oblastí, které jsme hodnotili, bylo asi pět – a ve všech těchto oblastech IQ Roma servis vykazoval vysokou úroveň. A samozřejmě tam hraje roli i to, jaké ta organizace má výsledky, v jaké oblasti působí, jak důležitý společenský problém řeší. Pak už i mezi těmi finalisty IQ Roma servis předvedl výbornou prezentaci a z toho bylo vidět, že to řízení je opravdu dobré, promyšlené, že ta práce má smysl a dělá se velmi profesionálně.“

Vedle titulu Neziskovka roku 2013 získaly vítězné organizace také finanční příspěvek.

„Vítězové v jednotlivých kategoriích dostali šek na 20 tisíc korun, a ten by měl sloužit k rozvoji jejich organizace, takže není nijak účelově vázán. Předpokládám, že takhle dobře řízené organizace moc dobře vědí, kde ty peníze budou efektivně použity. A dále se jim dostalo i určité publicity. IQ Roma servis navíc ještě dostal zvláštní cenu od IBM společnosti a to službu v hodnotě 7000 dolarů, která má posloužit k rozvoji jejich IT systémů.“

Při přebírání ceny bylo několik pracovníků IQ Roma servisu.

„Měli obrovskou radost a paní zástupkyně ředitelky byla opravdu nadšená a moc se mi líbilo, když říkala, jak je hrdá na to, že pracuje právě v této organizaci, která má smysl a dobře funguje, takže to bylo dojemné.

Říká ředitelka Nadace rozvoje občanské společnosti Hana Šilhánová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Brněnský projekt Rychlého zabydlení pomůže padesáti rodinámO Roma Vakeren
09.04.2016Z bývalé herny v Brně vzniklo nahrávací studio Amaro recordsO Roma Vakeren
27.02.2016Zubařka odmítla ošetřit Romy, nakonec se musela omluvit a odškodnit jeO Roma Vakeren
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
30.03.2015Úspěšní a pracující Romové nejsou výjimkamiZprávy ze života Romů
07.03.2015Klienti IQ Roma servisu si v Brně vybudovali posilovnuO Roma Vakeren
21.02.2015Výstava Nežít ve stínu představuje Romy, kteří nechtějí být vnímání jako stín společnostiO Roma Vakeren
10.02.2015Brněnští romští studenti vybudovali posilovnuZprávy ze života Romů
07.02.2015Na místě dřívější herny vznikne v Brně nahrávací studio pro romské hudebníkyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Otec odsouzeného Patrika Tatára se chce obrátit na Evropský soud ve Štrasburku
Budou to dva roky, kdy Tanvaldem otřásla tragická událost. Na Nový rok třiašedesátiletý Jan Sieber podle soudu v sebeobraně zastřelil Ladislava Tatára. Jeho bratru Patrikovi Tatárovi prostřelil břicho. Podle soudu se Patrik Tatár dopustil při konfliktu výtržnictví a ve vězení si odpykává dvouletý trest. Otec obou mladíků Ladislav Tatár s verdiktem soudu nesouhlasí a chce se obrátit na Evropský soud ve Štrasburku. Více už kolegyně Eva Malá.

Patrik Tatár ukazuje svá zranění (Foto: Iveta Demeterová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
04.10.2014Rodiny z vyhořelého domu v Tanvaldu stále nemají vyřešenou budoucnostO Roma Vakeren
09.03.2013Film Život a smrt v Tanvaldu mapuje česko-romské vztahy po smrti romského mladíkaO Roma Vakeren
07.01.2012Tanvald i policie se připravují na pohřeb zastřeleného romského mladíkaZprávy ze života Romů
07.01.2012Pohřeb romského mladíka v Tanvaldu se obešel bez incidentůZprávy ze života Romů
07.01.2012V Tanvaldu byl pohřben romský mladík zastřelený během silvestrovské nociO Roma Vakeren
03.06.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Stanislava Ondová na cestě z neziskového sektoru k médiím
Šestatřicetiletá Stanislava Ondová pracuje již několik let v jedné z nejsilnějších společností v Česku zabývající se internetovými službami. Komunikace s lidmi je její každodenní chléb, a právě proto by své komunikační znalosti ráda využila i do budoucna při studiu mediálních studiích na Karlově univerzitě. Nejen o tom, proč se před lety rozhodla odejít z neziskového sektoru a budovat kariéru jinde, uslyšíte v následující reportáži Reny Horvátové.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
21.12.2013Vánoční zvyky Romů z Východního SlovenskaO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Internetová média zhoršila obraz Romů ve společnosti
Sdružení Romea pořádalo tento týden Kulatý stůl ve spolupráci s Pražskou univerzitní skupinou Amnesty International. Akce byla v rámci Romského týdne, který se každoročně snaží upozorňovat na různé aspekty přístupu majoritní části společnosti k Romům a naopak. Natáčel tam Jan Rosenberg.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Po dvouleté pauze začal opět vycházet magazín Romano voďi - Romská dušeO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
11.01.2014Výstava Věřte – nevěřte mapuje mediální obraz Romů od 19. století do současnostiO Roma Vakeren
05.10.2013Internetová burza práce o. s. Romea slouží nejen RomůmO Roma Vakeren
21.09.2013Buď elitou, buď vzorem, zapoj se!O Roma Vakeren
08.07.2013Média Romy neberou jako partneryZprávy ze života Romů
11.04.2013Agentura pro sociální začleňování představila výsledky výzkumu o zobrazování Romů v médiíchO Roma Vakeren
10.04.2013Rom v médiích? Nepřizpůsobivý kriminálníkZprávy ze života Romů
09.04.2013Obraz Romů v médiích je stále jednotvárný, uvádí výzkumZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
V knize Trispras vzpomíná Gejza Horváth na dobu svého dětství
Gejzu Horvátha znáte jako zpěváka, muzikanta a textaře. Dnes si s ním ale Iveta Demeterová povídá o jeho knize Trispras, která nás zavádí do vzpomínky na dětství strávené na Moravě poblíž města Krompachy. Jeho povídky jsou plné nostalgie po ztracené cikánské pospolitosti, opomíjených tradicích, ale čtenář v nich najde i spoustu humoru a životních zkušeností. Horváth ve svých zábavných příbězích vzpomíná na rodiče, předky i kamarády a zachycuje řadu rázovitých postav, nechce však jen pobavit, ale především ukázat pomalu mizející obraz tradičního života romské komunity.

Gejza Horváth: Trispras (Zdroj: G+G)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
14.11.2015Brněnský muzikant a spisovatel Gejza Horváth je nominován na cenu Roma SpiritO Roma Vakeren
04.10.2014Příběh Gejzy Horvátha a jeho miléO Roma Vakeren
27.09.2014Gejza Horváth vzpomíná na kuchařské umění své maminkyO Roma Vakeren
23.11.2013Gejza Horváth hudebně, literárně i soukroměO Roma Vakeren
28.09.2013Gejza Horváth od dvanácti let hrával s největšími kapelami na SlovenskuO Roma Vakeren
03.09.2011Rozhovor s hudebníkem a pedagogem Gejzou HorváthemO Roma Vakeren
27.08.2011Kapela Gipsy Morava hraje i vlastní hudbuO Roma Vakeren
28.03.2008Do sborníku Čalo voďi přispěl i hudebník Gejza Horváth O Roma Vakeren
09.04.2005Koncert k Mezinárodnímu dni Romů v pražském klubu Rock CafeFotoaktuality

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií - a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu - adresa je romove.cz a najdete nás i na Facebooku.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Savorenge tumenge zor, bach the sastpen. Šunaha pes pro aver sambat.

Hezký večer anebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.

Obsah článku:
Reportáž:  Občanské sdružení IQ Roma servis získalo cenu Neziskovka roku
Reportáž:  Otec odsouzeného Patrika Tatára se chce obrátit na Evropský soud ve Štrasburku
Reportáž:  Stanislava Ondová na cestě z neziskového sektoru k médiím
Reportáž:  Internetová média zhoršila obraz Romů ve společnosti
Reportáž:  V knize Trispras vzpomíná Gejza Horváth na dobu svého dětství

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz