Vyhledávání
24.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Senát odmítl doporučení EU zavést sociální opatření cíleně pro Romy

Ilustrační foto: Jana Šustová Senát dnes odmítl doporučení Evropské komise, aby členské státy unie zaváděly sociální opatření cíleně pro Romy. Pomoc založená na etnickém klíči by podle senátorů odporovala české ústavě. Dávají přednost tomu, aby se integrace Romů – i s ohledem na rozdílnost jejich komunit – uplatňovala na národní úrovni a podle místních podmínek.

Návrh Bruselu prosazuje rovný přístup Romů ke vzdělání, zaměstnání, zdravotní péči a bydlení. Podle něj by měli Romové třeba vyhrazená místa ve státní správě a samosprávě nebo by stát měl podporovat projekty sociálního bydlení.

Jedním ze senátorů hlasujících proti návrhu byl také Jaroslav Kubera, předseda senátního klubu ODS. Označil jej doslova za „knížecí rady, lidově řečeno za kecy, kecy, kecy“.

„To usnesení dává jasně najevo, že je to věc interní. Kdyby v České republice nebyli žalobníci, kteří žalují do Bruselu, podmínky Romů by byly mnohem lepší než v některých starých zemích unie,“ tvrdí Kubera a pokračuje:

„Jakékoli etnické členění občanů nemá smysl a Romům škodí. Romové si musí – a bude to dlouho trvat – vychovat vlastní elitu. Ale výroba dětí za účelem zisku není smyslem cvičení. Bohužel ty podmínky vytvořili poslanci a senátoři přijímáním takových zákonů, kdy se vyplatí mít děti jen proto, aby rodiny měly větší sociální dávky.“

Podle Martina Šimáčka, ředitele Agentury pro sociální začleňování, se sociální začleňování musí řešit občanským principem a narovnáváním příležitostí zejména v oblasti přístupu ke vzdělání, bydlení, sociálním službám a zaměstnání.

„Nicméně ta unijní doporučení neříkají, že má dojít k nějaké pozitivní diskriminaci Romů. Směřují především k narovnání příležitostí a konstatují objektivní fakt, že v Česku jsou Romové diskriminováni v přístupu ke vzdělání a bydlení. To konstatoval ombudsman, Česká školní inspekce i ministerstvo školství. Třetina romských dětí je zbytečně zařazována do praktických škol,“ říká.

Fenomén zneužívání dávek

To ovšem Jaroslav Kubera rezolutně odmítá. „Není to pravda. My máme na radnici přesně opačný problém – jak donutit romské rodiny, aby posílaly děti do školy. Zvažuje se dokonce navázání sociálních dávek na to, že ty děti do školy chodit budou. A jsou to děti, které chodí do normálních škol, do žádných zvláštních nebo pomocných,“ popisuje Kubera a dodává:

„Myslím, že i příležitost k zaměstnání je totožná jako pro občany jiných etnik. Bohužel postupem doby vyrostly celé generace žijící na sociálních dávkách, kde už rodiče a prarodiče nikdy nepracovali a žijí jenom z dávek, a to té komunitě samozřejmě škodí.“

Šimáček se domnívá, že zneužívání dávek je fenomén, který byl a bude vždy přítomný, a je proto zapotřebí přijímat opatření, aby k tomu docházelo minimálně.

„Ale zároveň je potřeba říct, že se hodně mluví o zneužívání dávek takzvaně hmotné nouze. A to jsou dávky testované. Nikdo ji nedostane vyplacenou, pokud ten úředník na místě ve správním řízení podle objektivních informací nerozhodne, že ta dávka má být přiznána,“ upozorňuje Šimáček a doplňuje:

„Mnohem větší je prostor ke zneužívání dávek podpory zaměstnanosti a to se může týkat až půl milionu nezaměstnaných v Česku, zdaleka ne pouze Romů. Že by tady existovalo nějaké specifické zneužívání dávek především ze strany Romů, je jeden velký mýtus.“

Přístup ke vzdělávání je podle Šimáčka objektivní problém. Školy prý častokrát vyčleňují romské žáky mimo hlavní vzdělávací proud.

„Je potřeba podporovat školy, které zvládají začleňovat různě znevýhodněné děti, nejen romské, ale obecně s různými specifickými vzdělávacími potřebami. Ta doporučení komise jsou doporučeními pro narovnání příležitostí všech znevýhodněných, napomáhají sociální soudržnosti. Jsou nejlepší prevencí proti úpadku do sociálního vyloučení a chudoby,“ uzavírá Šimáček.

O doporučeních Evropské komise pro sociální začleňování Romů mluvili na Radiožurnálu Jaroslav Kubera, předseda senátního klubu ODS, a Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
02.05.2007Ostravské Romky budou v Bruselu vyprávět o životě chudýchZprávy ze života Romů
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.05.2004Pracovní příležitosti v zahraničíO Roma Vakeren
06.05.2004Čeští Romové chtějí pracovat v BritániiZprávy ze života Romů
08.04.2004Prezident romské unie: Náš problém může v EU ztratit na významuZprávy ze života Romů
03.02.2004Ústecký Rom: Nejsme připraveni na vstup země do Evropské unieZprávy ze života Romů
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz