Vyhledávání
30.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Kanada zrušila vízovou povinnost pro občany České republiky
14-11-2013 - Martin Ježek

Zrušení víz pro Čechy oznámil velvyslanec Kanady Otto Jelinek (Foto: Filip Jandourek) Čeští občané už pro cestu do Kanady nepotřebují vízum. Kanada dnes potvrdila jejich zrušení. Tento krok plánovala už delší dobu. Kanada víza znovu zavedla v červenci 2009 poté, co výrazně stoupl počet českých žadatelů o azyl.

Česko tehdy samozřejmě s krokem kanadské vlády nesouhlasilo. Zastání hledalo třeba v Bruselu. Většina europoslanců Českou republiku ve sporu podpořila a podepsala výzvu Evropské komisi, aby proti Kanadě ve svém přístupu přitvrdila. Ani to ale tehdy nepomohlo.

Teď mohou Češi do Kanady cestovat na platný cestovní pas a bez víza mohou v zemi zůstat šest měsíců. Kanadský velvyslanec Otto Jelinek neskrýval uspokojení nad tím, že zrovna on může vyhlásit okamžité zrušení vízové povinnosti.

„Můžu říct, že ode dneška, 14. listopadu 2013, toto už nepotřebujeme,“ řekl krásnou češtinou, zatímco trhal na kusy vízový formulář.

K tomuto kroku vedla dlouhá cesta. Kanada několik let vyhodnocovala fungování nového azylového systému a také Česká republika musela splnit kritéria od celkové bezpečnostní situace v zemi přes dodržování lidských práv a spravování hranic až po bezpečnost identifikačních dokladů.

Česká republika se tak ocitla na seznamu 37 zemí, ze kterých za normálních okolností nepocházejí uprchlíci. Oprávněné žádosti o azyl z těchto států budou vyřízovány rychleji a ty neoprávněné naopak rychleji zamítnuty.

„Mám zprávu pro ty, kteří chtějí zneužít náš azylový systém i teď. Nedělejte to, protože náš azylový systém se změnil. Lidé, kteří podali nepodloženou žádost o azyl, budou z Kanady posláni pryč mnohem rychleji. Nebudou si moci žádat o povolení pracovat. Dostanou také menší dávky včetně nižšího krytí zdravotní péče,“ varoval velvyslanec.

„Neposuzujeme jednotlivce podle jejich rasy nebo náboženského přesvědčení. Každého jednotlivce posuzujeme jako českého občana individuálně a legitimitu žádosti hodnotíme podle celé řady kritérií,“ dodal.

Kanada si podle něj váží všech, kteří přijedou za kulturou, sportem, obchodem či jako turisté.

O tom, že Ottawa chystá zrušení víz, informoval už před několika týdny kanadský premiér Stephen Harper. Že na tom má hlavní zásluhu právě zavedení nového azylového systému, potvrdil i český chargé d'affaires v Ottawě Robert Tripes:

„Obecně vzato, Česká republika už v roce 2012 byla v rámci nového azylového zákona zařazena mezi takzvané bezpečnostní země. Už to bylo tehdy uznání pokroku v řešení této otázky i velmi výrazným signálem toho, že kanadská strana má snahu tuto otázku řešit.“

Diplomatické zdroje dávají vstřícný krok Kanady do souvislosti s připravovanou obchodní dohodou mezi Kanadou a Evropskou unií.

Koncem září se v New Yorku sešel předseda Evropské komise s kanadským premiérem. Aniž by tato dvě témata dal do souvislosti, zmínil, že existuje jistý problém ve vzájemných vztazích.

Česká republika by totiž kvůli vízům mohla přijetí obchodní dohody komplikovat. A tak Kanada svůj postoj přehodnotila. Jde však spíše jen o urychlení procesu, už zhruba rok je totiž Česko na kanadském seznamu bezpečných zemí.

Tyto domněnky ale tehdy kanadský premiér Stephen Haper otevřeně nepotvrdil: „Je to obchodní dohoda, která se netýká víz. Ale jejím smyslem samozřejmě je volný pohyb osob a zboží a chceme, aby bylo možné cestovat z Evropy do Kanady bez víz,“ řekl.

30 tisíc víz za čtyři roky

Za více než čtyři roky vydaly kanadské úřady Čechům kolem 30 tisíc víz, 500 žádostí zamítly. „Náš přehled ukazuje, že za tu dobu poklesl počet žádostí o azyl z České republiky o 99 procent,“ uvedl velvyslanec Otto Jelínek. Z členských zemí EU vyžaduje Kanada víza ještě od Bulharska a Rumunska.

Zavádění a rušení víz do Kanady je už dlouholeté téma. Zatímco v roce 1996 Ottawa víza zrušila, následující rok je zase obnovila. Cestování pouze na pas se pak Češi dočkali zase v roce 2007, to trvalo ale pouze dva roky.

Zrušení vízové povinnosti s Kanadou vítá i bývalý ministr zahraničních věcí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg: „Bohudík, konečně, dlouho jsme na tom pracovali, konečně k tomu došlo. Ale opravdu to byla intenzivní práce velvyslanectví. To nebylo samozřejmě udržitelné,“ říká.

Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček nepředpokládá, že by zrušením víz nějak významně stoupl počet žádostí o kanadský azyl.

„Neočekávám, že by po zrušení víz nějak dramaticky ze dne na den stouply počty žádostí o azyl. Častěji je to spojeno s aktuálními událostmi, když dojde k eskalaci konfliktu, zvýšenému tlaku,“ říká Šimáček a vysvětluje:

„Považujeme to za důsledek potíží, kterým tady čelí řada lidí. Nechci říct jen Romů, ale jsou to hlavně Romové. Řada sociálních konfliktů vznikne poté, co proběhne nějaká jednorázová událost, například jeden trestný čin spustí vlnu odporu vůči celé menšině v konkrétním místě. Menšina se dostává pod tlak a zvažuje odchod do zahraničí jako jedno z řešení. Považujeme to za důsledek neřešení problémů chudoby a sociálního vyloučení.“

Europoslanci se chtějí pojistit

Pokud by Kanada vízovou povinnost vůči České republice v budoucnu znovu přijala, zavedly by všechny země Evropské unie víza pro Kanaďany. Takový návrh dnes přijal výbor Evropského parlamentu a dá se čekat, že ho v lednu potvrdí celý Evropský parlament.

V době, kdy Kanada víza vůči Čechům zavedla, ještě v Unii taková pravidla neplatila. Autorkou návrhu je česká europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová. Podle ní změna do budoucna odradí třetí země, aby vůči státům Evropské unie víza zaváděly.

Na kanadském velvyslanectví zjišťoval podrobnosti reportér Martin Ježek

Poslech v mp3

O zrušení vízové povinnosti s Kanadou mluvil na Radiožurnálu Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
14.02.2015Kanadský velvyslanec Otto Jelinek diskutoval s Romy o problémech ve vzdělávání Romů v ČeskuO Roma Vakeren
07.12.2013Kanada zrušila vízovou povinnost pro české občany především díky rozsáhlým legislativním změnám v azylovém systémuO Roma Vakeren
21.01.2013Zůstaňte doma, radí kanadská kampaň Romům v MaďarskuZprávy ze života Romů
09.10.2012Kanada připravuje program návratu Maďarských RomůZprávy ze života Romů
19.11.2011Zkušenosti z emigrace v KanaděO Roma Vakeren
30.10.2011V Kanadě žádá o azyl denně 50 Romů z MaďarskaZprávy ze života Romů
07.10.2011Kanada odkládá rušení víz pro Čechy, sleduje ŠluknovskoZprávy ze života Romů
28.05.2011Emigrace a návratO Roma Vakeren
26.03.2011Kanadští experti zjišťovali, jaká je u nás situace RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz