Vyhledávání
22.3.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Televizní Ptáčata bojují bezprostředností i humorem proti předsudkům a xenofobii
13-11-2013

Ptáčata (Foto: Česká televize) Hned na začátku své životní cesty se potkaly s přímými důsledky předsudků. Některé i s otevřeným násilím s rasistickým podtextem. Setkaly se ve třídě, která vznikla po petici rodičů, kteří nechtěli, aby jejich potomci sdíleli třídu s romskými dětmi. Nenechaly se ale zahnat do kouta a o své místo bojují – jsou to Ptáčata! Unikátní časosběrný dokumentární cyklus České televize, jehož název poeticky, ale výstižně odkazuje k romskému přísloví "Každý pták ať zpívá svoji píseň".

První šestnáctidílná série s podtitulem Nejsme žádná béčka každou neděli na ČT2 nyní opět připomíná cestu dětí druhou a třetí třídou. Nutno podotknout, že komplikované sociální zázemí jim to příliš neusnadňuje. Cyklus po svém prvním uvedení vzbudil velký ohlas doma i ve světě: získal například Cenu Gypsy Spirit za počin roku 2010 či nominaci některých dílů a souvisejících děl na prestižní European Civis Media Prize 2011 nebo na Japan Prix 2013.

Na první sérii seriálu naváže pokračování mapující další tři roky jejich života. Tentokrát od 3. do 6. třídy. S tím jak se vyostřuje situace ve společnosti, potkávají se s drsnou realitou, včetně rasistických demonstrací nebo naopak vlastního happeningu proti hazardu. Dílů je méně, ale pokrývají širší časový rámec. Tvůrci ji pojali mnohem více jako společenskou sondu. Zároveň se snažili neztratit nadhled a humor, díky kterému Ptáčata v první sérii bodovala u diváků.

Janička a policejní těžkooděnci (Foto: Česká televize) Autorka projektu, scenáristka a režisérka Kamila Zlatušková, říká: „Za jeden z nejmrazivějších momentů považuji situaci, kdy se jde Janička podívat na demonstraci DSSS. Tam se ptá zúčastněných, proč přišli demonstrovat. Posléze konstatuje: 'Ale oni nejsou neonacisti, to jsou normální lidi...' Ale překvapivě nám v téže situaci nechybí ani vtipný moment, tatáž Janička se jde záhy bezelstně zeptat těžkooděnců, jestli oni jsou ti "náckové". Jejich uniformy ji totiž matou, nacismus má spojený s válkou a Hitlerem. Na přímou otázku 'Pane, vy jste nácek?' jí ale těžkooděnec odkazuje na policejní tiskovou mluvčí...“

Ve druhé sérii děti reflektují smrt Václava Havla, angažují se za zrušení heren u brněnského primátora, ale také poprvé pojedou na lyže a pobaví diváky diskuzí na téma lyžování Romů. Kamila Zlatušková začíná právě nyní pracovat na třetí sérii, která má doprovodit Ptáčata až do deváté třídy. Ptáčata vysílá ČT2 každou neděli od 15:40h. Více o projektu najdete na https://www.facebook.com/pages/Pt%C3%A1%C4%8Data/107573175948260?fref=ts, případně na webových stránkách www.ptacata.cz.

Ptáčata jsou třídou převážně romských dětí. Vznikla na jedné základní brněnské škole kvůli petici rodičů, kteří nechtěli, aby jejich děti měly za spolužáky Romy. Tato situace "třídní společnosti" se stala východiskem šestnáctidílného seriálu o dětech na hranici společenských norem, rodinných podmínek a vlastní vůle.

Na začátku druhé třídy se naučili pracovat s malými kamerami. Ve spolupráci se štábem vedeným režisérkou a scénáristkou Kamilou Zlatuškovou seznamují diváky se školou i vztahy ve třídě. Nechávají nahlédnout do rodinného zázemí, zažívají spolu běžné i méně standardní zážitky. Díky tomu netrpí seriál sentimentem, ochranářským komplexem či akademickou formálností: Je živý a plný kladů i záporů života skupiny. Ta se i přes sociální stigma snaží v současné společnosti fungovat. Svérázný pohled dětí citlivě podpořený autorským týmem tak zachycuje okamžiky komplikované i prosté, vážné i humorné, konflikty i chvíle porozumění a vzájemné podpory.

Autentičnost a originalita zpracování vzbudila zájem nejen českého televizního publika, ale i české a zahraniční odborné veřejnosti. Kromě zmíněných nominací vysoko hodnotil Ptáčata také renomovaný Chris Terrill, nejznámější tvůrce docu-soap pro BBC a průkopník tohoto žánru, který má kořeny v 90. letech právě v britské televizní produkci.

Režisérka Kamila Zlatušková si nejvíce cení zájmu a pozitivních reakcí, které odvysílání první série vyvolalo: „Hodně diváků nám v průběhu posledních let psalo, zda Ptáčata budou pokračovat. Ozvalo se také hodně studentů i pedagogů z vysokých škol, českých i slovenských - od pedagogických oborů po mediální odborníky, sociology a psychology. Další skupinu pak tvořili sociální a terénní pracovníci. Jednoznačně nejvíce mě potěšily pozitivní ohlasy velkého počtu dospívajících dětí, jejichž žebříček hodnot se teprve tvoří. Zjevně v tomto věku funguje i jakýsi druh identifikace a citlivější děti si umí lépe představit samy sebe v kůži Ptáčat."

Nad běžný dokument povyšuje Ptáčata zejména stále se zvyšující potřeba dialogu s lidmi, kteří trpí předsudky a mají pocit, že Romové jsou příčinou všech jejich problémů. I to mu přisuzuje nejen nyní, ale i v budoucnu jasně nezastupitelnou pozici ve veřejnoprávním mediálním prostoru.

Informace o dokumentu Ptáčata:
Ptáčata jsou většinou romské děti z 5. B ZŠ Merhautova v Brně. Před třemi lety o nich Česká televize pod názvem Ptáčata aneb Nejsme žádná béčka odvysílala první největší český docu-soap, tedy dokumentární seriál, který nyní i díky pořadům jako Čtyři v tom či Navždy svoji začíná objevovat čím dál větší počet diváků.
V dalších dílech děti navštíví např. demonstraci DSSS, pojedou poprvé na lyže, vyzkouší nové unikátní technologie při přípravě do školy, budou reflektovat smrt Václava Havla nebo si na pozadí prezidentské volby zvolí nového předsedu třídy.
Druhá série vznikla v koprodukci ČT (Tvůrčí skupina Martiny Šantavé) a Produkce Radima Procházky. Autorkou série je režisérka a kreativní producentka ČT Kamila Zlatušková.

Docu-soap – tzv. dokumentární mýdlová série. Základním znakem je narativní´struktura, rozvíjení základního motivu do značné míry leží v rukou režiséra a dramaturga, náhoda, bezprostřední reakce, pravdivost postav a prostředí jsou však nepostradatelné a zásadní elementy. V zahraničí je tento žánr oblíbený a používaný v mnoha různých podobách.Související články
DatumNadpisRubrika
19.01.2014Časosběrný dokumentární cyklus Ptáčata sleduje osudy dětí z tzv. brněnského BronxuZprávy ze života Romů
18.01.2014S pedagožkou Jarmilou Zobačovou o její práci s PtáčatyO Roma Vakeren
17.01.2014Romské děti: Nechte nás s Vašimi dětmi sedět v jedné lavici!Zprávy ze života Romů
11.01.2014Ptáčata se vrací na televizní obrazovkyO Roma Vakeren
28.12.2013Česká televize odvysílá druhou sérii cyklu Ptáčata, který sleduje osudy romských dětíO Roma Vakeren
05.12.2011Romské děti předaly petici proti hazardu brněnskému primátoroviZprávy ze života Romů
17.12.2010Ptáčata aneb Nejsme žádná béčkaO Roma Vakeren
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz