Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Černí, bílý, spojme síly. Stop rasismu. Taková hesla provolávali Romové, kteří minulý týden pochodovali Prahou. Uskutečnil se tady druhý ročník pochodu Roma Pride. Nabídneme rozhovor s romským poslancem a zároveň vládním zmocněncem pro romské komunity Petrem Polákem a pozveme vás na výstavu nadace Open Society Fund.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Prahou prošel pochod romské hrdosti Roma Pride
Ve více než deseti evropských městech dnes pochodovali Romové, aby vyjádřili svou hrdost na to, že jsou Romy. Jedním z těch měst, kde se pochod Roma Pride konal, byla i Praha. Tam se Romové vydali na poklidný pochod ze Staroměstského náměstí na Hrad.

Roma Pride (Foto: ČTK)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Rom Peter Pollák je na Slovensku poslancem i vládním zmocněncem pro romské komunity
V letošních parlamentních volbách kandiduje mnohem víc Romů než kdykoliv jindy. A to napříč politickým spektrem. Posledním zvoleným poslancem, respektive poslankyní romského původu byla v Česku Monika Mihaličková. Ve Sněmovně reprezentovala v letech 1998 – 2002 Unii svobody. Na Slovensku se pak vloni v březnu do Národního shromáždění dostal vysokoškolský pedagog Peter Pollák, který zároveň působí i jako vládní zmocněnec pro romské komunity.

Peter Pollák (Foto: obycajniludia.sk) A právě Petra Poláka zdravím po telefonu, hezký dobrý večer.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Peter Pollák končí ve funkci zplnomocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku, nahradí ho Abel RavaszO Roma Vakeren
17.10.2015Opozice kritizuje vládního zmocněnce pro romskou komunitu na SlovenskuO Roma Vakeren
09.03.2013Zplnomocněnec pro romské komunity na Slovensku se setkal se zástupci etnických menšin v USAO Roma Vakeren
16.10.2012Peter Pollák - nový zplnomocněnec pro lidská práva na SlovenskuO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Výstava Jak ztratit další generaci upozorňuje na diskriminaci Romů ve školách a na šikanu
Po českých městech putuje výstava, která upozorňuje na diskriminaci Romů ve školách. Zaměřuje se na bezdůvodné zařazování romských dětí do praktických (dříve zvláštních) škol a na šikanu. Jde o putovní výstavu s názvem „Jak ztratit další generaci“ nadace Open Society Fund. My jsme ji v těchto dnech navštívili v Jihlavě.

Jak ztratit další generaci (Zdroj: Nadace Open Society Fund)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
06.12.2014Ministr školství navrhuje povinnou docházku do školky v posledním roce před nástupem do školyO Roma Vakeren
29.11.2014Česko se ohradilo proti obvinění Evropské komise, že ve školách diskriminuje RomyO Roma Vakeren
29.11.2014Výstava Jak ztratit další generaci představuje fotografie Romů, kteří se postavili proti diskriminaci ve vzdělávacím systémuO Roma Vakeren
13.11.2014Smutné výročí rozsudku D. H. připomíná, že se situace Romů v Česku ani po sedmi letech nezměnilaZprávy ze života Romů
06.09.2014Budoucí školský ombudsman nepovažuje fungování praktických škol za problémO Roma Vakeren
07.06.2014Nadace Open Society Fund Praha podpořila organizace, které pomáhají zklidnit situaci v místech protiromských pochodůZprávy ze života Romů
29.04.2014Nabídka stáží pro romské studentyZprávy ze života Romů
25.01.2014Pracovníci sdružení Vzájemné soužití doprovázeli romské děti k zápisu do základních školO Roma Vakeren
16.11.2013Uplynulo šest let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případu D. H.O Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romové pozvali obyvatele Sokolova do své ulice na festival a na oběd
Zatímco někteří politici a starostové rozdmýchávají protiromské nálady, najdeme i místa, kde pozitivní snaha o dobré soužití přináší nemalé ovoce. Jedním z nich je západočeský Sokolov, který například podporuje společné vzdělávání romských a neromských dětí, využívá pomoci romských asistentů prevence kriminality a zaměstnává Romy při úklidu města nebo v noclehárně pro osoby bez domova. A přesně před týdnem tam touto dobou vrcholil dvoudenní Festival romské kultury, na kterém natáčela Jana Šustová.

Taneční soubor romských dětí ze základní školy v Sokolově (Foto: Jana Šustová) Festival romské kultury v Sokolově měl název Otevřená ulice aneb Žijeme tu společně. Konal se přímo v ulici U divadla, která je z velké části obývaná Romy. Jedna z obyvatelek této ulice, paní Růžena Pompová, na festivalu pomáhala s vařením romských jídel:

„Bydlím tady už dost dlouho, ale je to tady v pohodě, všechno je v pořádku, člověk se tu nemusí bát. Každý si myslí, že když tudy někdo projde, že ho hned někdo napadne, ale to není pravda. Tady lidé můžou chodit úplně v pohodě a nemusí mít strach. A tohle se i kvůli tomu pořádalo, že jsme sem chtěli přivést hodně bílých lidí.“

Panely s informacemi o romské historii a kultuře (Foto: Jana Šustová) Její slova potvrzuje i místostarosta města Sokolov Ladislav Sedláček, který touto ulicí sám často chodívá:

„Nesetkal jsem se nikdy s žádným problémem, že by mě někdo obtěžoval, nebo že by na mě pokřikoval, útočil... Je to otázka toho, jak říká velitel Městské policie, že spíš ty lidi měli ten pocit toho strachu, takový ten emoční strach.“

A právě do této ulice byli obyvatelé Sokolova pozváni v pátek 4. a v sobotu 5. října. Čekala tam na ně nejen spousta dobré hudby v podání různých romských kapel, ale také výstava dětských kreseb, chutné jídlo a v sobotu dokonce pozvánka na oběd s názvem Cikánské hrnce. Co v hrncích bylo, říká místostarosta Ladislav Sedláček:

„Bylo připravených 400 porcí a zmizely během čtyřiceti minut. Musím říct, že všechna ta tři jídla – guláš, šach i pirohy – byla velmi dobrá, byl jsem si přidat dvakrát. Na té přípravě jídel se podílely tři dámy, které tady bydlí, vařily to doma a pak se to jen tady venku na ulici rozdalo.“

Panely s informacemi o romské historii a kultuře (Foto: Jana Šustová) Na přípravě jídla se podílela i paní Růžena Pompová, která se dokonce stala vítězkou soutěže Cikánská buchta. A co konkrétně pro účastníky festivalu připravila?

„Byly to tvarohové šátečky, jablkový štrůdl s ořechy a druhý byl s rozinkami. A dneska guláš.“

Marta Oláhová ukazuje goja (Foto: Jana Šustová) Některé další romské kulinářské speciality si návštěvníci festivalu mohli zakoupit, jak říká Marta Oláhová:

„Máme tady holubki, goja, halušky se zelím a s uzeným, klobásy, gulášek, bůček na grilu, no a kukuřici ještě.“

Růžena Pompová získala první místo v soutěži Cikánská buchta (Foto: Jana Šustová) Na přípravě projektu se kromě města a místních Romů velkou měrou podílela i městská policie. A jak dodává velitel Městské policie Sokolov Petr Kubis, zdaleka se nejednalo jen o dvoudenní festival.

Romský asistent prevence kriminality (Foto: Jana Šustová) „Tento projekt trvá 14 dní, nespočívá to jen v tom festivalu, ten je jen vyvrcholením. Začali jsme ve spolupráci s městem, odborem školství, s Agenturou pro sociální začleňování a dalšími subjekty přednáškami na školách, kde jsme chtěli seznámit děti s historií Romů, jejich tradicemi, současným životem. Následovalo promítání filmů, kde se vedly diskuze jak s dětmi ze základních, tak i středních škol. Dalším krokem byla konference, kdy jsme sezvali z celé republiky zástupce samospráv a za účasti ministerstva vnitra a samotného ministra vnitra jsme si předávali zkušenosti, jak ty věci lze řešit. No a vyvrcholením celého projektu je včerejšek a dnešek, když už Romové sami ukazují, jak se umí bavit, ukazují svá tradiční jídla a de facto pozvali Sokolováky na oběd a do své ulice.“

Na tvářích návštěvníků festivalu byla vidět spokojenost a někteří si i pořádně zatančili. Jeden z romských účastníků, pan Richard Bandy, který pracuje jako manažer v obchodě, přijel na festival opravdu z daleka:

„Já jsem přijel až z Londýna. Přijel jsem se podívat na tento festival, protože jsem původně ze Sokolova a chtěl jsem vědět, jestli je to k něčemu dobré. Jsem tady už od včerejška, bylo to docela pěkné a dnes si myslím, že je to ještě lepší. Zařídili to pěkně. Taťka je spolupořadatel tohoto festivalu, pan Bandy, dělá to s městem, mamka tady vystupuje se souborem. Je to určitě super.“

Další z romských diváků, pan Roman Dunka, pracuje v sokolovské nemocnici v kuchyni jako rozvozce stravy.

„Mě na tomto festivalu nejvíc zaujalo to, že se tito lidé trochu snaží navzájem si přiblížit svou kulturu. To se mi na tom hodně líbí, že se snaží najít tu cestičku k sobě, to je na tom to nejhezčí.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
12.04.2014Romský strážník se v Sokolově osvědčil, městská policie chce zaměstnat dalšíhoO Roma Vakeren
26.10.2013Hana Bandyová: V našich školách nevidíte, že by se české dítě nebavilo s romskýmO Roma Vakeren
19.10.2013Sokolov zaměstnává čtyři asistenty prevence kriminalityO Roma Vakeren
07.04.2005Karlovarský kraj zřídí poradní výbor pro národnostní menšinyZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Milan Sulej a jeho cesta k opeře
Zpíval už jako malý chlapec. Když byl starší, navštěvoval lidovou školu umění a právě v této době začal i s operou. Řeč je o Milanu Sulejovi. Natáčel s ním Jan Rosenberg.

Milan Sulej (Foto: TV Nova)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a náš pořad je i na Facebooku.

Mangav tumenge lači řači.

Klidný večer vám přeje Tomáš Bystrý.

Obsah článku:
Reportáž:  Prahou prošel pochod romské hrdosti Roma Pride
Reportáž:  Rom Peter Pollák je na Slovensku poslancem i vládním zmocněncem pro romské komunity
Reportáž:  Výstava Jak ztratit další generaci upozorňuje na diskriminaci Romů ve školách a na šikanu
Reportáž:  Romové pozvali obyvatele Sokolova do své ulice na festival a na oběd
Reportáž:  Milan Sulej a jeho cesta k opeře

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz