Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Plán školní inspekce sčítat romské žáky na praktických (dříve zvláštních) školách vyvolal nesouhlas u Asociace speciálních pedagogů. Za chvíli si k tématu řekneme více. Dnes si také budeme povídat s maminkou, která nikdy nemusela nutit své děti ráno vstávat do školy a o Burze práce nám poví Jan Čonka.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Adadžives peršo leperaha amare romane čhave the buči amenge phenela Jan Čonka.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Proč sčítat romské žáky na praktických školách?
Plán školní inspekce sčítat romské žáky na praktických (dříve zvláštních) školách vyvolal nesouhlas u Asociace speciálních pedagogů. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva ho ale hájí: způsob, jakým se sčítání provádí, prý neporušuje žádné zákony – ani zákony na ochranu osobních údajů.

Základní škola praktická (Foto: Amnesty International) A teď už má Iveta Demeterová na telefonu Moniku Šimůnkovou – vládní zmocněnkyni pro lidská práva.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
06.12.2014Ministr školství navrhuje povinnou docházku do školky v posledním roce před nástupem do školyO Roma Vakeren
29.11.2014Česko se ohradilo proti obvinění Evropské komise, že ve školách diskriminuje RomyO Roma Vakeren
29.11.2014Výstava Jak ztratit další generaci představuje fotografie Romů, kteří se postavili proti diskriminaci ve vzdělávacím systémuO Roma Vakeren
13.11.2014Smutné výročí rozsudku D. H. připomíná, že se situace Romů v Česku ani po sedmi letech nezměnilaZprávy ze života Romů
06.09.2014Budoucí školský ombudsman nepovažuje fungování praktických škol za problémO Roma Vakeren
25.01.2014Pracovníci sdružení Vzájemné soužití doprovázeli romské děti k zápisu do základních školO Roma Vakeren
16.11.2013Uplynulo šest let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případu D. H.O Roma Vakeren
08.11.2013Mami, tati, já chci do školyZprávy ze života Romů
13.10.2013Výstava Jak ztratit další generaci upozorňuje na diskriminaci Romů ve školách a na šikanuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Kateřina Horváthová chtěla pro své děti lepší budoucnost
Rodačka z Prahy Kateřina Horváthová vyrůstala s pěti sourozenci. Jak sama říká, tehdy od svých rodičů podporu ve vzdělání příliš necítila. Lepší budoucnost tak chtěla hlavně zajistit pro své děti. Dvě z nich jsou vysokoškoláci, prostřední syn chodí na anglické gymnázium, které podporuje dokonce princ Charles. Ale i sama paní Horváthová má své osobní sny – otevřít si vlastní cukrárnu. Natáčel s ní Tomáš Bystrý.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Internetová burza práce o. s. Romea slouží nejen Romům
Internetová burza práce občanského sdružení Romea nejen pro romské uživatele vychází z dlouhotrvajícího problému, kterým je vedle diskriminace na trhu práce hlavně nízká kvalifikace romské populace. Jde o informační servis, jehož cílem je pravidelné shromažďování a uveřejňování informací o aktuálních pracovních nabídkách, rekvalifikacích, stipendiích a studentských stážích. Součástí jsou i praktické rady. Vždy rád poradí Jan Čonka z Občanského sdružení Romea, kterého se ptal Jan Rosenberg.

Internetová burza práce burzaprace.romea.cz

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Po dvouleté pauze začal opět vycházet magazín Romano voďi - Romská dušeO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
30.11.2013Internetová média zhoršila obraz Romů ve společnostiO Roma Vakeren
21.09.2013Buď elitou, buď vzorem, zapoj se!O Roma Vakeren
29.12.2012Sdružení Romea získalo cenu Alice Garrigue MasarykovéO Roma Vakeren
23.08.2012Příručka Druhá směna pomůže učitelům s výukou o RomechO Roma Vakeren
17.12.2011Soutěž Menšiny mezi námi už poosmé zná své vítězeO Roma Vakeren
23.07.2011Sdružení Romea přerušilo spolupráci s Odborem bezpečnostní politiky Ministerstva vnitraO Roma Vakeren
23.07.2011Neziskové organizace kritizují Zprávu o extremismu pro rok 2010O Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Hudební historie rodiny Igora Kmeťa se traduje už od 70. let
Hudební historie rodiny Igora Kmeťa se traduje už od 70. let. Vychází z rodinné tradice, kdy otec a dědeček hráli dlouhé roky dechovku. V roce 1999 otec Igor Kmeťo st. a Igor ml. založili skupinu Kmeťoband. Jak říkají, vše jde od srdce. Zpívají o lásce, žalu a hlavně o životě mladých lidí. Vydali 4 CD a na 5. albu je výběr toho nejlepšího. Jsou velice populární na nejen Slovensku, ale i v Česku, kam v poslední době jezdí docela často. Teď už s Ivetou Demeterovou pojďte na romský festival do Mělníka.

Igor Kmeťo (Foto: www.igorkmeto.sk)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Ďábelský houslista Roby Lakatos vystoupí v půlce října v Ostravě
Teď vás pozveme na fantastickou hudební lahůdku – v půlce září totiž v Ostravě vystoupí světoznámý romský virtuóz Roby Lakatos z Maďarska, který si ne nadarmo vysloužil přezdívku „ďábelský houslista“. Jeho koncert bude součástí Svatováclavského hudebního festivalu, s jehož ředitelem natáčela Jana Šustová.

Roby Lakatos se svým ansámblem (Foto: Svatováclavský hudební festival) Jubilejní desátý ročník Svatováclavského hudebního festivalu začal minulou sobotu a po dobu jednoho měsíce uvede třicet pět koncertů v osmnácti městech a obcích Moravskoslezského kraje. Jeho hlavním záměrem je představovat hudbu duchovní, například barokní, varhanní či komorní. Ke svým desátým narozeninám navíc festival dostal dárek v podobě nové programové řady. Ředitel festivalu Igor Františák o ní říká:

„Tou poslední řadou je tzv. cross overová řada, která se malinko vymyká tomu obsahu Svatováclavského hudebního festivalu, nicméně vzhledem k tomu, že máme jubilejní 10. ročník, jsme se snažili připravit něco netradičního, abychom oslovili také trochu jiné spektrum publika. A do této řady jsme pozvali – a mám velkou radost, že se nám podařilo zajistit jednoho z nejzajímavějších hudebníků, které jsi kdy já měl možnost slyšet – je to vystoupení Robyho Lakatose a jeho ansámblu. Bude to vůbec jeho první vystoupení v Ostravě, a pokud se nepletu, v posledních nějakých 6 – 8 letech jeho poslední vystoupení v České republice.“

Roby Lakatos se svým ansámblem (Foto: Svatováclavský hudební festival) Navíc vězte, že na ostravský koncert Roby Lakatos nepřijede sám...

„Právě to vystoupení Robyho Lakatose bude z mého pohledu velice atraktivní tím, že právě přijede se svým ansámblem a podle mě v tom je největší síla té jeho hudby. Já jsem měl možnost ho slyšet i ve velkém stočlenném cigánském orchestru, je to samozřejmě úžasná pastva jako pro oči, tak i pro uši, ale myslím si, že ta genialita právě spočívá v té neuvěřitelné souhranosti, v tom vzájemném muzicírování. Ten program je sestaven natolik pestře, že tam zazní samozřejmě jak lidová hudba, tak jeho vlastní autorská tvorba, ale také skladby jazzové až kavárenské, samozřejmě hudba Astora Piazzoli, je tam, pokud se nepletu, dokonce i Let čmeláka a další populární skladby, takže to bude opravdu takový ten koncert, který bude mít ten přívěšek toho populárního koncertu, který už sám o sobě na sebe láká velký zájem publika, protože o tento koncert je opravdu obrovský zájem.“

Roby Lakatos se svým ansámblem (Foto: Svatováclavský hudební festival) Koncert se uskuteční ve středu 16. října od 19:00 hodin v evangelickém kostele v Ostravě.

„Snažili jsme se ho zasadit do prostoru, který by byl vhodný a máme ho z minulosti už osvědčený. Jedná se o evangelický kostel v centru Ostravy, pokud se nepletu, je tam asi 650 nebo 700 míst k sezení, takže ten prostor je opravdu veliký. A my jsme tam právě v minulosti opakovaně realizovali koncert cimbálové muziky Technik s Janem Rokytou a s velkým úspěchem. Takže ten prostor je opravdu velice vhodný i akusticky, takže věřím, že i tento projekt Robyho Lakatose s jeho ansámblem vyzní tak, jak má.“

Dodává ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák. Podrobnosti o koncertu Robyho Lakatoše v Ostravě najdete na stránkách www.shf.cz.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.11.2013Ďábelský houslista Roby Lakatos koncertoval v OstravěO Roma Vakeren
12.12.2003Roby Lakatos měl na pražském festivalu Struny podzimu obrovský úspěchO Roma Vakeren
04.12.2003Roby Lakatos se svým ansámblem a Iveta Kováčová se skupinou Triny na pražském festivalu Struny podzimuFotoaktuality
18.06.2003Romský houslista Roby Lakatos v PrazeFotoaktuality

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je romove.cz a najdete nás i na Facebooku.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Savorenge tumenge zor, bach the sastpen.

Hezký večer anebo dobrou noc vám přeje Iveta Demeterová.

Obsah článku:
Reportáž:  Proč sčítat romské žáky na praktických školách?
Reportáž:  Kateřina Horváthová chtěla pro své děti lepší budoucnost
Reportáž:  Internetová burza práce o. s. Romea slouží nejen Romům
Reportáž:  Hudební historie rodiny Igora Kmeťa se traduje už od 70. let
Reportáž:  Ďábelský houslista Roby Lakatos vystoupí v půlce října v Ostravě

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz