Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Lidé z chátrajících domů a ubytoven v Předlicích mají jen mizivé šance na získání kvalitnějšího bydlení

Jeden z domů v ulici Marxova (Foto: Agentura pro sociální začleňování) Předlice, městská část Ústí nad Labem, veřejnosti známá především v souvislosti s chátrajícími domy, které ohrožují životy nájemníků a problémy s majiteli, kteří se nestarají o jejich opravy, se stala tématem studie, kterou dnes zveřejnila Agentura pro sociální začleňování.

Ta zkoumá, jakým způsobem se místní instituce zapojily do řešení situace v Předlicích, a uvádí doporučení pro obce, města i další složky veřejné správy, jak v podobných případech postupovat. Studie upozorňuje i na legislativní nedostatky, například na stále neexistující zákon o sociálním bydlení.

Agentura nechala výzkum vypracovat v reakci na vývoj událostí v Předlicích z podzimu loňského roku. V tu dobu bylo kvůli špatnému technickému stavu jednoho z domů vystěhováno několik rodin. O jejich osud se začalo zajímat mnoho institucí, organizací i dobrovolníků. Událost významně upozornila na problematiku bydlení chudých lidí.

„Cílem výzkumu bylo zjistit, jaké příčiny vedly k dlouhodobým problémům s kvalitou bydlení obyvatel Předlic. Zkoumali jsme, jaké kroky jednotlivých institucí přispěly k současnému neutěšenému stavu předlických domů a jaké kroky při řešení situace vystěhovaných rodin i těch, které jsou podobným vystěhováním ohroženy, naopak chyběly,“ popisuje téma výzkumu vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Výzkum byl dnes představen místním aktérům v Ústí nad Labem a bude k dispozici i všem dalším složkám státní správy, včetně ministerstev, kterých se téma týká.

„Studie poukazuje na určité nedostatky v činnosti některých orgánů státní správy, jde například o nedostatek zájmu i kapacit. Konkrétně zmiňuje například krajskou hygienickou stanici, stavební odbor nebo orgán sociálně právní ochrany dětí. Právě ty se musí aktivně zapojovat do řešení situací podobných té, která nastala v Předlicích,“ dodává Šimůnková.

Studie tak v souboru doporučení například navrhuje, aby stavební odbor důsledně vedl řízení s majiteli budov, o které se majitelé nedostatečně starají. Aby jim včas nařizoval provádění udržovacích či zabezpečovacích prací na domech či rozhodoval o odstranění nebezpečných staveb a tato rozhodnutí následně důsledně vymáhal. Hygienické stanice by měly důsledně dohlížet nad tím, aby majitelé nemovitostí a provozovatelé ubytovacích zařízení zajistili kvalitní hygienické podmínky v domech či ubytovnách a postupovat přitom iniciativně. Obcím výzkum navrhuje vytvořit dostatečné kapacity pro nouzové ubytování lidí, kteří by v případě nařízení o vyklizení stavby přišli o střechu nad hlavou.

Analýza upozorňuje i na stávající legislativní nedostatky, které komplikují řešení podobných situací. Jde především o stále neexistující vymezení sociálního bydlení a podmínek, za kterých by jej obce měly zřizovat. Také nejsou jednoznačně formulovány povinnosti stavebního úřadu a obce ohledně zajištění přístřeší pro nájemníky v případě rozhodnutí o vyklizení stavby. Přístřeší není třeba zajistit ani v některých případech při nařízení exekuce. Neexistuje zákon o bezplatné právní pomoci, kterou by mohli nemajetní nájemníci v těchto případech využít.

„Studie také podrobně popisuje historický vývoj situace v Předlicích. Ukazuje, jak katastrofální dopad měla privatizace bytů a domů, které byly původně majetkem města, do soukromých rukou a následné spekulace s nimi i jejich nájemníky,“ doplňuje ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Rozsáhlá privatizace provedená v devadesátých letech vedla také k tomu, že městu a jeho obvodům zbyla jen malá část bytového fondu, kterou by mohli nabídnout potřebným.

„Privatizace měla mimo jiné za důsledek nucené vystěhování části nájemníků do ubytoven v důsledku zchátrání domů,“ vysvětluje Šimáček. Pravidla městských obvodů pro přidělování bytů navíc obsahují podmínku bezdlužnosti či podmínku bezúhonnosti, což mnohým obyvatelům předlických domů nedává možnost o takové byty žádat. Magistrát města však letos zahájil práce na přípravě systému sociálního bydlení a zvažuje nákup vlastní ubytovací kapacity pro tyto účely.

Celá studie s podrobným souhrnem všech doporučení i s podrobným popisem situace ve čtyřech chátrajících domech a popisu událostí ohledně vystěhování obyvatel domu v ulici Beneše Lounského je zveřejněna na webové stránce Agentury pro sociální začleňování.Související články
DatumNadpisRubrika
24.03.2016V Ústí nad Labem bude charitativní Romský plesZprávy ze života Romů
13.02.2016Solidarita není jednobarevná je heslo charitativního romského plesuO Roma Vakeren
23.01.2016Gadžo vzal batoh a šel bydlet mezi Romy do ústeckého ghetta Předlice - tak začíná film Češi proti ČechůmO Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
19.12.2015Agentura pro sociální začleňování bude spolupracovat s dalšími devíti městy a obcemiO Roma Vakeren
28.11.2015Město Žlutice zlepšilo sociální situaci svých obyvatelO Roma Vakeren
14.11.2015Obec Velké Hamry u Tanvaldu ukázkově využívá spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
06.06.2015Ředitelem Agentury pro sociální začleňování se stal Radek JiránekO Roma Vakeren
27.05.2015Agenturu pro sociální začleňování má vést Radek JiránekZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz