Vyhledávání
26.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Kolik Romů v Česku studuje na vysoké škole a o jaké obory mají romští studenti největší zájem? Za chvíli se zeptáme pracovnice sdružení Slovo 21, které dlouhodobě Romy k přijímačkám na vysoké školy připravuje. Povíme vám i o aktivitách nízkoprahového klubu Pavlač a nabídneme rozhovor s jedním z nejúspěšnějších tandemistů v paracyklistice na světě.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Slovo 21 připravuje mladé Romy ke studiu na vysokých školách
Pro některé studenty akademický rok už začal, jiní zasednou do vysokoškolských lavic příští týden. Občanské sdružení Slovo 21 už dlouhodobě připravuje romské uchazeče o studium nejen na střední, ale i vysoké školy. Nejnověji je to v rámci projektu Můžeme jít dál, o kterém Tomáš Bystrý po telefonu mluví s koordinátorkou Martinou Horváthovou.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Díky projektu Jileha se romské ženy dozvídají o svých právech a možnostechO Roma Vakeren
20.02.2016Projekt Barvalipe: Roma Leadership Program se zaměřil na to, jak být vůdčí osobnostíO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
18.04.2015Projekt Barvalipen Roma Leadership Program aneb Bez elit to nepůjde!O Roma Vakeren
22.11.2014Mladé Romky mají za sebou roční politický výcvikO Roma Vakeren
13.09.2014Romské vysokoškolské studentky se připravují na politickou kariéruO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
26.04.2014Romští vysokoškolští studenti diskutovali o tom, jak mohou pomoci RomůmO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Ratolest Brno pomáhá dětem s učením i se vstupem do světa dospělých
Prosadit se v životě – ať už v jakémkoliv ohledu – to není vždycky snadný úkol pro nikoho z nás. Představte si ale, že startovní čáru máte jako dítě oproti vašim vrstevníkům posunutou o velký kus dozadu jen proto, že vyrůstáte v sociálně vyloučené lokalitě. Právě těmto dětem v letošním školním roce pomáhá s učením i vstupem do světa dospěláků brněnské Centrum Ratolest. Natáčela tam Zuzana Plíšková.

Klub Pavlač - Ratolest Brno (Foto: Luděk Šmerda) Třináctiletá Helena chodila do Nízkoprahového centra Pavlač na doučování. Aby probíranou látku zvládla, potřebuje individuálnější přístup než ve škole.

„Já jsem sem chodívala na doučování, pondělí, středa, čtvrtek. Potom jsem se učila sama doma. Dělala jsem reparát z angličtiny a zvládla jsem to, takže jsem postoupila do šesté. Když se učím sama doma, nejde mi to, tak vždycky přijdu sem a tady mi pomůžou. Jednou bych chtěla být pokladní,“ zasní se Helena.

„Docela často řeším problémy se čtením, to dětem dělá dost problémy, ale Borsalinovi zrovna ne. Jinak ještě docela řeším data, kolikátého je, jestli je podzim, jaro a tak. Jinak děti, které sem chodí, jsou docela v pohodě, ty se snaží,“ chválí Eva Lazarová přístup dětí, které k ní na doučování dochází.

Klub Pavlač - Ratolest Brno (Foto: Luděk Šmerda) Řada problémů při učení plyne už ze špatného startu. I chybějící docházka do mateřské školy může mít totiž zásadní vliv na úspěch ve škole. Děti z vyloučených lokalit školky často vůbec nenavštěvují, a klub proto pořádá i programy pro předškoláky a jejich rodiče. Zanedbané základní znalosti a dovednosti už se pak těžko dohánějí, připouští ředitelka centra Pavlač Věra Růžičková.

„To je právě příklad jedné klientky, která k nám chodila na doučování. Měla mít reparát z angličtiny a měla se na něj umět i anglicky hodiny. Což bylo velmi těžké, protože neuměla pořádně ani hodiny v češtině. A tam už se potom ty problémy kupí, děcka to nebaví a potom do té školy nechodí.“

Klub Pavlač - Ratolest Brno (Foto: Luděk Šmerda) Další oblast, které se pracovníci centra věnují, je rozvoj počítačových dovedností. Až 80 procent klientů totiž doma počítač nemá, přitom v současnosti je schopnost tento přístroj ovládat nezbytností.

„S mladšími dětmi se soustředíme především na základní ovládání počítače. Potom u těch starších už se zaměřujeme na pokročilejší vyhledávání, aby si byli schopni vyhledat pracovní nabídky, nabídky bydlení, aby byli schopni na ně odpovědět, a potom hodně na práci s e-mailovou schránkou,“ dodává lektorka Dana Lišková.

Klub Pavlač nabízí dětem ze sociálně vyloučených lokalit v Brně i kariérní poradenství. Za klienty docházejí jeho pracovníci i domů v rámci terénní práce.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
15.01.2016Romské děti z Brna zvládají školní docházku i díky doučování v Nízkoprahovém klubu PavlačZprávy ze života Romů
15.09.2015Nahlédněte do činnosti brněnských Nízkoprahových klubů Pavlač a LikusákZprávy ze života Romů
21.02.2015Nízkoprahový klub Pavlač se přesunul přímo do centra vyloučené lokalityO Roma Vakeren
04.09.2013Projekt „Najdi svou cestu“ pomáhá uspět školákům ze sociálně vyloučených lokalitZprávy ze života Romů
27.07.2013Organizace Ratolest Brno rozběhla terénní sociální program zaměřený na problémovou mládežO Roma Vakeren
10.07.2013Ratolest Brno rozjíždí terénní práci s mládeží v okolí CejluZprávy ze života Romů
24.02.2012Projekt „Šanci dětem!“ v cílové rovince!Zprávy ze života Romů
05.02.2011Sdružení Ratolest Brno získalo ocenění za sociální péčiO Roma Vakeren
06.12.2010„Aktivity na Pavlači“ končí, projekt „Poznej sám sebe“ začíná!Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Marek Moflár patří k nejúspěšnějším paracyklistům na světě
Dvaadvacetiletý Marek Moflár téměř vůbec nevidí, přesto je vynikající sportovec. Se svým kolegou Jiřím Chybou patří dokonce k nejúspěšnějším paracyklistům na světě. Vloni vybojovali desáté a osmé místo na světovém poháru, letos v červnu pak vyhráli evropský pohár v Německu. A usilují i o nominaci na paralympiádu. S nadějným sportovcem natáčel Jan Rosenberg.

Marek Moflar (kategorie B2 zrakového postižení) s pilotem Jiřím Chybou (Foto: Český svaz zrakově postižených sportovců)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Cindži Renta – kapela spojená s Cikánskou jizbou v Českém Krumlově
Romskou hudbu z Balkánu, Maďarska, Slovenska i Česka, ale také jazz nebo swing hraje pětičlenná kapela Cindži Renta z Českého Krumlova. Její vznik velmi úzce souvisí s tamní romskou restaurací Cikánská jizba. Právě tam tohle uskupení můžete často slyšet. O skupině, která zatím natočila tři alba, nám více prozradí Jana Šustová.

Kapela Cindži Renta s hudebním režisérem ve studiu Českého rozhlasu  (Foto: Jana Šustová) Název kapely Cindži Renta v romštině znamená Mokrý hadr. Jak k tomuto neobvyklému jménu skupina přišla, vysvětluje kapelník Michal Kotlár:

„Kdysi když moji rodiče otevírali hospodu, tak tam začali hrát moji dědové a strýcové tuto hudbu, kterou hrajeme my, v tomto hudebním složení. A ten název vznikl jednou, když tam bylo víc lidí – zájezd Němců. Měli jsme tam pomocnou sílu v kuchyni, byla to taková zpěvačka, ráda se bavila, a když strýcové hráli v té hospodě, zpívala s nimi na place. A vždy, když odběhla z kuchyně, tak měla na zástěře utěrku a ti Němci nás takhle pojmenovali jako kapela Cindži Renta. Ale to Cindži Renta platilo na ní, protože ona chodila s tím hadrem, ale kapela se jmenovala Čin pale bul, to je v překladu Plácni po zadku.“

Někteří členové kapely muzicírovali už se svými předky.

Pouzdro na housle Tomáše Baloga s fotografiemi předků a dětí  (Foto: Jana Šustová) „My jsme vznikli hlavně díky tomu, že rodiče otevřeli tu hospodu a začali tam hrávat staří dědové. Já jsem s nimi chvíli hrával a když nás opustili, tak jsem to převzal já. Dal jsem se dohromady s dvěma kluky, jeden byl můj kamarád od dětství, David, který hrával na kontrabas, a druhý přijel ze slovensko-maďarského pomezí, jménem Tomi, a ten hrával na housle. Nikdy jsme spolu předtím nehrály a rozjeli jsme to tedy ve třech. Housle, kontrabas a harmonika. Tím sem zkrátil název kapely na Cindži Renta, tedy Mokrý hadr. A to nám zůstalo do teď. Pod tímto názvem vystupujeme. Po několika letech jsme se rozpadli a skončili. Jenže mně to nedalo a zkusil sem si na Silvestra zahrát s mým kamarádem Pavlem, který přijel do Krumlova z Českých Budějovic a už tady zůstal. Hrál na kytaru a já na harmoniku, a jen tak jsme si zahrály na Silvestra a docela nám to šlo. Po odehrání jsme si řekli, že bychom to mohli rozšířit, takže jsme pak nabrali houslistu, kontrabasistu a klarinetistu, který je české národnosti, takže pak jsme byli taková pětičlenná kapela.“

Jediným neromským členem kapely Cindži Renta je klarinetista Ondra Valach.

Kapela Cindži Renta s hudebním režisérem ve studiu Českého rozhlasu  (Foto: Jana Šustová) „Mně se ta muzika líbila, tak jsem chtěl, aby mě něco naučili. Asi jak sháněli nějakého sólistu, tak se mi ozvali, že by to se mnou zkusili, naučili mě pár písniček a večer už jsem s nimi hrál.“

Restaurace Cikánská jizba, kde skupina Cindži Renta vznikla, se nachází v centru Českého Krumlova pod náměstím. Kapelník Michal Kotlár o ní říká:

Kapelník Michal Kotlár (Foto: Jana Šustová) „Vlastní to moji rodiče, táta s mámou to založili a otevřeli v roce 1992. Je tam specialita, kterou vymyslela máma – ďábelská Aranka, je to něco jako katův šleh. Je to pro lidi, kteří mají rádi hodně ostré jídla. Vaří se tam cigánská kuchyně – halušky, cigánský guláš, segedýn, taková ta ne moc náročná jídla. Zatím to má velký úspěch, lidé to chválí, jsou spokojeni, hodně se tam lidé vrací i z daleka, hodně z daleka. Mají to jídlo rádi, je to něco jiného, než mají oni.“

A kromě romského jídla v Cikánské jizbě nechybí ani hudba.

Kontrabasista Dušan Vagai (Foto: Jana Šustová) „Vystupujeme tam pravidelně jeden den o víkendu, buď v pátek nebo v sobotu, protože vždycky jeden den z toho víkendu jsme někde pryč, třeba na nějakých narozeninách nebo v zahraničí a tak. A tam si zahraje skoro každý, kdo přijde, a hraje na nějaký nástroj, který tam zrovna máme, anebo si tam přijdou s námi zahrát. Nedávno tam s námi hrála kapela Bachtale Apsa, to je Mário Bihári a jeho kapela a bylo to perfektní, celá hospoda se bavila. Nebo výborná kapela z Plzně, která skoro hraje v našem složení, a další jiné skvělé kapely v menším složení...“

Uživit se hudbou v menším městě, jako je Český Krumlov, jde podle Michala Kotlára těžko. Pro všechny členy skupiny je hudba pouze koníčkem.

„Máme to po práci, ve volných večerech hrajeme po hospodách, restauracích, hotelech, jezdíme všude možně do zahraničí, a tady po Česku – Praha, všechny kraje. V zahraničí jsme nedávno hráli na svatbě, byla to česko-ruská svatba. Pak jsme hráli na festivalu, potom nějaké křtiny v Německu, takové dvouhodinové koncerty, vernisáže – je to různé. A abych nezapomněl, hrajeme taky na pohřbech. Většinou to ale všechno jde od nás z hospody, když tam třeba lidé přijdou o víkendu nebo o slavnostech a my tam hrajeme. Tam si nás poslechnou a hned se s námi domlouvají a pak nás zvou.“

Stránky kapely najdete na adrese www.cindzirenta.cz

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Gejza Horváth od dvanácti let hrával s největšími kapelami na Slovensku
Zpěvák, skladatel, ale i prozaik je Gejza Horváth. Vyrůstal v osadě Kolínovce u Krompach a pochází z muzikantské rodiny. Dokonce už ve svých dvanácti letech prý hrával s největšími kapelami na Slovensku. Iveta Demeterová ho navštívila v Brně a povídali si o jeho dětství i o tom, v čem spočívalo kuchařské umění jeho maminky.

Zpěvák, skladatel a prozaik Gejza Horváth (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
14.11.2015Brněnský muzikant a spisovatel Gejza Horváth je nominován na cenu Roma SpiritO Roma Vakeren
04.10.2014Příběh Gejzy Horvátha a jeho miléO Roma Vakeren
27.09.2014Gejza Horváth vzpomíná na kuchařské umění své maminkyO Roma Vakeren
30.11.2013V knize Trispras vzpomíná Gejza Horváth na dobu svého dětstvíO Roma Vakeren
23.11.2013Gejza Horváth hudebně, literárně i soukroměO Roma Vakeren
03.09.2011Rozhovor s hudebníkem a pedagogem Gejzou HorváthemO Roma Vakeren
27.08.2011Kapela Gipsy Morava hraje i vlastní hudbuO Roma Vakeren
28.03.2008Do sborníku Čalo voďi přispěl i hudebník Gejza Horváth O Roma Vakeren
09.04.2005Koncert k Mezinárodnímu dni Romů v pražském klubu Rock CafeFotoaktuality

Z dnešního O Roma vakeren je to už všechno. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině tady na Radiožurnálu nebo v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií – a to vždy v 19:45. Najdete nás ale také na internetu – adresa je www.romove.cz a náš pořad je i na Facebooku.

Mangav tumenge lači řači. Klidný večer vám přeje Tomáš Bystrý

Obsah článku:
Reportáž:  Slovo 21 připravuje mladé Romy ke studiu na vysokých školách
Reportáž:  Ratolest Brno pomáhá dětem s učením i se vstupem do světa dospělých
Reportáž:  Marek Moflár patří k nejúspěšnějším paracyklistům na světě
Reportáž:  Cindži Renta – kapela spojená s Cikánskou jizbou v Českém Krumlově
Reportáž:  Gejza Horváth od dvanácti let hrával s největšími kapelami na Slovensku

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz