Vyhledávání
10.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes si opět připomeneme vzpomínky na druhou světovou válku a o svém životě a příchodu do Čech nám řekne Hilda Pášová. Také se podíváme do Muzea kultury Romů na Slovensku. Tolik namátkou z našeho vysílání.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Bývalý tzv. cikánský tábor v Hodoníně u Kunštátu byl uznán kulturní památkou
Za druhé světové války sběrné místo před transportem do koncentračního tábora, pracovní tábor, místo, kde zemřely stovky lidí, stovky Romů. Za komunismu sem jezdily děti na školy v přírodě a ještě v roce 2009 v jednom z původních baráků tábora fungovala místní hospoda. Letos bylo toto místo konečně uznáno kulturní památkou. Řeč je o Hodoníně u Kunštátu a pietním místě obětem romského holocaustu. Na místě natáčela Alica Heráková.

Památník na Žalově (Foto: Jana Šustová) Pietní akt romským obětem druhé světové války v Hodoníně u Kunštátu se konal v neděli 18. srpna. Přibližně stovka lidí si připomněla oběti romského holocaustu. Toto smutné výročí vyniklo výjimečným vystoupením a také osobním prožitkem mladých Romů ze sboru Idy Kelarové Čhavorenge.

Shromáždění zahájila bohoslužba celebrovaná romským knězem Vojtěchem Vágaiem a v následujícím shromáždění u hromadného hrobu Žalov vystoupil například ministr školství Dalibor Štys nebo poslankyně parlamentu, Anna Putnová.

Dochovaný původní barák z bývalého tzv. cikánského tábora na fotografii z roku 2010 (Foto: Jana Šustová) „Musím s politováním říct, že jsme dlužni Romům to, abychom se víc dozvěděli o jejich kultuře, tradicích, zvycích, historii. Myslím si, že je to výzva a příležitost pro nás. A je to také povinnost, a to nejenom vůči těm, kteří se z tragického tábora už nikdy víc nevrátili. Nezapomeneme.“

Pietní místo v Hodoníně u Kunštátu se nachází v prostoru bývalého tzv. cikánského tábora. Celé místo má velmi specifickou atmosféru, která zasáhne každého návštěvníka. Na rozdíl od Letů u Písku, kde je místo stále nedůstojně ovlivňováno přítomností vepřína, se podařilo v Hodoníně u Kunštátu vybudovat místo hodné smuteční piety. Letos bylo konečně prohlášeno kulturní památkou. Ani zde však cesta nebyla snadná.

Rekreační chatky v místě bývalého tzv. cikánského tábora na fotografii z roku 2010 (Foto: Jana Šustová) „Po roce 1948 zde byl ještě krátce tábor nucených prací pro nepřátele komunismu a po jeho uzavření se to stalo rekreačním střediskem, což je naprosto absurdní, protože když si představíme, že na tomto místě trpěly a umíraly stovky nevinných obětí, a pak se zde rekreovali lidé, tak je to opravdu velice zahanbující. Po roce 1989 přešel tento areál do soukromého vlastnictví a majitelé zde opět provozovali letní rekreační tábor, který se naprosto absurdně jmenoval Žalov.“

Vysvětluje historik Muzea romské kultury, Michal Schuster. Areál se podařilo vykoupit a díky projektu vzniká v prostoru bývalého tzv. cikánského tábora nový památník tragických událostí. Kompletně má být prostor přebudován do tří let.

Bazén v místě bývalého tzv. cikánského tábora na fotografii z roku 2010 (Foto: Jana Šustová) Výjimečnou atmosféru velmi emotivní piety letos zajistili mladí Romové ze sboru Čhavorenge. Písně připravené speciálně pro tuto příležitost a skutečné dojetí a úcta, kterou předkům projevili, zasáhla všechny přítomné.

„Bylo to pro mě od srdce těžký, ale zase jsem se toho víc dozvěděla o té historii, protože tohleto by mě nikdy nenapadlo, že i Romové takhle trpěli… Prostě mi to něco dalo, že si musím vážit toho, co mám momentálně.“

Svěřila se jedna z mladých zpěvaček ze sboru Idy Kelarové. Také tu její svěřenci dojali.

„Samozřejmě se jich to dotklo a myslím, že právě mladší generace by se měla takovýchto projektů zúčastňovat, protože je to všechno už dneska na nich. Máme zrovna umělecký tábor, tak jak se tam vrátíme, tak si popovídáme, my jsme včera měli přednášku o historii Romů, tak všichni plakali, takže přijeli připravení, všechny ty informace už měli. Já si myslím, že to bylo úctyhodné, tak bych to řekla. A to místo si to samozřejmě zaslouží.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
16.05.2015Za 2. světové války prošly koncentračním táborem v Hodoníně u Kunštátu tisíce lidíO Roma Vakeren
30.08.2014Většina Romů z transportu z Hodonína u Kunštátu zahynula v OsvětimiO Roma Vakeren
04.08.2014Pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu Romů v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
18.08.2013V Hodoníně u Kunštátu uctili památku Romů, kteří tam zahynuli za druhé světové válkyZprávy ze života Romů
17.08.2013Pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu RomůZprávy ze života Romů
25.08.2012Hodonínem u Kunštátu prošlo během války přibližně 1400 osobO Roma Vakeren
19.08.2012V Hodoníně u Kunštátu uctí památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
14.08.2012V Hodoníně u Kunštátu bude na den zpřístupněna expozice o internovaných RomechO Roma Vakeren
30.07.2012Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomene holocaust RomůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Rodina Hildy Pášové přišla do Čech za prací z osady na Slovensku
V následujících minutách se zaposloucháme do vyprávění z poválečné historie československých Romů. Po roce 1945 totiž začali do pohraničí a průmyslových oblastí Čech a Moravy přicházet za prací Romové z romských osad na Slovensku. To byl i příběh rodiny paní Hildy Pášové, který zaznamenala Jana Šustová.

Hilda Pášová (Foto: Jana Šustová) Jméno Hilda Pášová není mezi Romy neznámé. Několik let totiž v televizi moderovala romský pořad Točkolotoč, po revoluci stála u zrodu Romské občanské iniciativy, učila romské žáky i studenty a řadu let se zabývala sociální prací. Na popud romistky Mileny Hübschmannové se začala věnovat i literární tvorbě v romštině. Narodila se v roce 1941 ve Vlčanech na Slovensku v muzikantské rodině, ale poválečná bída přivedla její rodinu za prací do Čech.

„My jsme sem přišli hned v roce 1947 a přistěhovali jsme se do Letňan, což bylo kousíček za Prahou. Dřív to byla malá vesnička, dnes už tam bydlí několik desítek tisíc obyvatel, je tam dokonce konečná stanice metra. Do těch Letňan jsme se v roce 1947 přistěhovali nejenom my, ale skoro půlka osady – se všemi tetičkami, strýčky, příbuznými, jejich dětmi – malými, velkými... Byla to půlka vlaku. Byli to všichni příbuzní a všichni jsme zakotvili v Letňanech. Tam se nám hodně zalíbilo a všichni tam sehnali práci. Je tam hodně průmyslových závodů, takže v té době nebyl žádný problém sehnat místo.“

Hildě Pášové bylo tehdy zhruba pět let a o rok později měla začít navštěvovat českou školu. A tak se musela vypořádat s češtinou, kterou ze své rodiny neznala.

„Rodiče pocházeli z jižního Slovenska (Nové Zámka, Galanta, Šaľa), a to za války patřilo pod maďarskou správu. Moji rodiče měli maďarské školy, takže uměli romsky a maďarsky. Když chtěli, abych nerozuměla, tak mluvili maďarsky, jinak mezi sebou mluvili romsky. A já jsem se naučila česky a s rodiči jsem mluvila romsky.“

Čeština byla po příchodu do Letňan oříškem i pro dospělé členy rodiny.

„To byla velmi nelehká situace, protože žádný z těch desítek příbuzných, kteří přijeli včetně mých rodičů, neuměl ani slovo česky. Ale museli začít fungovat od prvního okamžiku, od prvního dne, protože děti musely jíst, muselo se jít nakoupit, musely se řešit každodenní starosti. Jakmile jsme se ubytovali, dostali jsme byty, tak rodiče nastoupili do zaměstnání, kde dostali práci, na kterou stačili. Většinou dělali pomocné práce a ženy pracovaly jako uklízečky. Tu češtinu se učili za pochodu.“

A co vlastně přimělo rodinu Hildy Pášové k odchodu ze Slovenska?

„Po válce tam absolutně nezavadili o práci. Nebylo tam možné žít, nebylo možné sehnat zaměstnání, živobytí, takže by tam umřeli hlady. Otec byl muzikant, Romové tam měli svoje kapely, ale nebylo tam pro koho hrát. Byl konec války, byl zmatek, nikde nebyl dostatek jídla, nebyla práce. A tady v Čechách bylo práce dost pro všechny.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
03.01.2015Učitelka, moderátorka a redaktorka Hilda Pášová vzpomíná na poválečný odchod své rodiny ze Slovenska z prací do ČeskaO Roma Vakeren
07.09.2013Milena Hübschmannová byla pro Romy motorem, inspirátorkou, hybatelkou, matkou i sestrouO Roma Vakeren
03.11.2012Spisovatelka Hilda Pášová píše knihu o válečné a poválečné historii své rodinyO Roma Vakeren
23.08.2002Městské centrum sociálních služeb a prevenceO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Muzeum kultury Romů na Slovensku uspořádalo prezentaci tradičních prvků romské kultury
Prezentace tradičních prvků romské kultury se už po jedenácté uskutečnila v Múzeu slovenskej dediny v Martine. Setkali se tam Romové a příznivci romské hudby a kultury. Setkání „Te prindžaras amen / Spoznajme sa“ organizovalo tradičně Muzeum kultury Romů na Slovensku. Více Robert Hoza, který se zeptal kurátorky muzea Adriany Danekové.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
28.11.2015Muzeum kultury Romů na Slovensku se začalo formovat v roce 2002O Roma Vakeren
25.02.2012Výzkumná a prezentační činnost Muzea kultury Romů na SlovenskuO Roma Vakeren
18.02.2012Jak víme, že Romové přišli z Indie?O Roma Vakeren
15.10.2011Muzeum kultury Romů na Slovensku informuje své návštěvníky o romské historiiO Roma Vakeren
20.02.2009Nově otevřené slovenské Muzeum kultury RomůO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Skautský oddíl Gemini uspořádal tábor pro romské děti
Příměstský tábor pro převážně romské děti uspořádal v Neškaredicích, odlehlé části Kutné Hory, pražský skautský oddíl Gemini. Dětem se tři dny věnovalo na 30 mladých lidí, kteří se tak připravovali na zkoušky pro vůdce oddílů. Do programu se spontánně zapojili i rodiče dětí. Na místě natáčela Markéta Skočovská.

Tábor - ilustrační fotografie

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
06.08.2010Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
16.07.2010Sdružení Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
24.07.2009Desetidenní workcamp v Novém SvětěO Roma Vakeren
27.06.2008Na táboře se děti dozvědí o osudech slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
01.09.2006Romské děti z Prahy 3 se rekreovaly v jižních ČecháchO Roma Vakeren
25.08.2006Romské děti z Prahy 3 se rekreují na letním tábořeO Roma Vakeren
26.08.2005Na romském táboře se děti seznamovaly s prací policieO Roma Vakeren
12.08.2005I letos odjely romské děti na letní tábor sdružení RomodromO Roma Vakeren
05.08.2005Dětský tábor ZbraslaviceO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
O osudech fotografa Josefa Rafaela
Do pěti let vyrůstal v dětské domově, kdy v povzdálí čekal, že i pro něj si jednou přijde maminka. Vystudoval střední školu Michael - obor fotografie. Řeč je o třicetiletém Josefu Rafaelovi, se kterým Iveta Demeterová natáčela a zeptala se, jak vzpomíná na období, kdy ta vysněná maminka přišla.

Josef Rafael (Foto: www.foto-fotograf.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Za chvíli bude 21 hodin, O Roma vakeren s datem 24. srpna už patří minulosti. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Bývalý tzv. cikánský tábor v Hodoníně u Kunštátu byl uznán kulturní památkou
Reportáž:  Rodina Hildy Pášové přišla do Čech za prací z osady na Slovensku
Reportáž:  Muzeum kultury Romů na Slovensku uspořádalo prezentaci tradičních prvků romské kultury
Reportáž:  Skautský oddíl Gemini uspořádal tábor pro romské děti
Reportáž:  O osudech fotografa Josefa Rafaela

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz