Vyhledávání
25.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Pracovní skupina pod vedením zmocněnkyně pro lidská práva představila návrhy pro řešení sociálních nepokojů

Protiromská demonstrace v Českých Budějovicích (Foto: Jiří Čondl) Vládní pracovní skupina pro řešení sociálních nepokojů, kterou svolala zmocněnkyně vlády pro lidská práva a jejíhož jednání se vzhledem k závažnosti situace zúčastnil i premiér Jiří Rusnok a ministr vnitra Martin Pecina, dnes projednala 8 návrhů na řešení eskalujících problémů v regionech. Pracovní skupina byla svolána na základě informací z terénu od Agentury pro sociální začleňování. Skupina předloží v co nejkratší době návrh opatření k projednání vládě.

„Sociální nepokoje se v posledních letech opakují, bohužel se však zvyšuje jejich intenzita i počet. Je to trend, na který musí vláda České republiky reagovat. Stejně jako na zvýšenou aktivitu pravicových extremistů, kterou nelze přehlížet. I když se odborníci shodují, že za nárůstem nepokojů nejsou jen nedostatečně řešené problémy sociálně vyloučených lokalit, ale také jistá míra nespokojenosti obyvatel Česka související s politickou a společenskou situací v Česku a hledání viníků především v romské populaci, musíme přijít s dostatečné razantním řešením situace právě sociálně vyloučených míst. K řešení musí přispět celá veřejná správa – starostové na území svých obcích, policie, ale také ministerstva. A o jejich úloze jsme dnes jednali,“ uvedl po jednání pracovní skupiny předseda vlády Jiří Rusnok.

„Výstupem dnešního jednání je soubor osmi konkrétních kroků, které skupina doporučuje k projednání vládě a ze kterých plynou další úkoly pro jednotlivé resorty. Jde například o potřebu přípravy zákona o sociálním bydlení, změny systému dávek pomoci v hmotné nouzi nebo o opětovné zavedení veřejné služby s bonifikací práce sociálně slabších,“ vyjmenovává některé z návrhů vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

„Státní správa musí změnit určité věci systémově. Musí zamezit zneužívání dávek majiteli ubytoven a současně s tím definovat sociální bydlení, které bude sloužit všem občanům Česka, kteří se ocitnou v krizové situaci. Musí pomoci zajistit, aby lidé, kteří mohou pracovat, měli takovou možnost – zejména prostřednictvím veřejné služby, ale také dobře promyšlené aktivní politiky zaměstnanosti, která bude směřovat zejména do regionů s nejvyšší nezaměstnaností,“ říká Monika Šimůnková.

„Jedním z nejzásadnějších témat, kterým se návrhy věnují, je potřeba zajištění dostatečných kapacit sociálního bydlení. Současná situace, kdy se tisíce lidí dostávají do složité sociální situace kvůli tomu, že jsou pro ně jedinou možností, kde bydlet, předražené ubytovny, je nadále neúnosná,“ dodává Šimůnková.

Tyto návrhy vycházejí z třicetistránkového podkladového materiálu, který pro pracovní skupinu připravili odborní pracovníci Agentury pro sociální začleňování. Vycházejí v nich ze svých zkušeností z míst, kde Agentura působí, i z dalších míst republiky, která řeší problematiku sociálního vyloučení.

„Tento materiál je jedním z nejkomplexnějších materiálů, který může pomoci řešit situaci sociálního vyloučení v České republice. Upozorňuje na to, že kromě toho, že některá radnice dostatečně neřeší problémy, které se vyskytují na území jejich obce, ani stát nemá dostatek systémových nástrojů pro řešení některých oblastí. Přijetí těchto návrhů může výrazně pomoci obcím v tom, aby situaci mohly úspěšně řešit. Samy obce si o zavedení některých opatření, která návrh obsahuje, opakovaně říkaly,“ vysvětluje ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Pracovní skupina dále navrhuje, aby do obcí se sociálně vyloučenými lokalitami byly zacíleny prostředky aktivní politiky zaměstnanosti, aby byla obnovena bonifikace za výkon veřejné služby, aby byla dokončena novelizace školského zákona včetně reformy financování regionálního školství a aby byla garantovaná minimální kapacita sítě preventivních sociálních služeb v obcích se sociálně vyloučenými lokalitami.

Vytvoření pracovní skupiny pro řešení sociálních nepokojů schválila vláda v srpnu loňského roku. Skupina je svolávána pouze v případě výskytu závažnějších sociálních nepokojů v regionech. Tvoří ji kromě vládní zmocněnkyně a náměstci ministrů práce, školství, vnitra, průmyslu a pro místní rozvoj a ředitel Agentury pro sociální začleňování. Jejím cílem je, aby postup státní správy a resortů při řešení podobných situací byl co nejvíce provázaný a koordinovaný.

V tuto chvíli byla skupina svolána poprvé v reakci na opakující se protiromská shromáždění v Českých Budějovicích a v Duchcově a možné hrozbě podobných demonstrací i v dalších městech.Související články
DatumNadpisRubrika
18.10.2013Šimůnková vidí za svým odvoláním rozdílný pohled na pojetí lidských právZprávy ze života Romů
17.10.2013Monika Šimůnková rezignovala na pozici vládní zmocněnkyně pro lidská právaZprávy ze života Romů
15.10.2013Monika Šimůnková končí jako šéfka sekce pro lidská práva na Úřadu vládyZprávy ze života Romů
26.08.2013O práci asistentů prevence kriminality na sídlišti Máj v Českých Budějovicích má zájem osm lidíZprávy ze života Romů
13.07.2013Jaká je situace na českobudějovickém sídlišti Máj v druhém červencovém týdnu?O Roma Vakeren
11.07.2013Jan Gebert o Českých Budějovicích: Extremisté si dělají výlety po celé republiceZprávy ze života Romů
09.07.2013Budějovice: Myslela jsem, že demonstrace je vtipZprávy ze života Romů
09.07.2013Demonstrace proti Romům: Sklízíme, co jsme zaseliZprávy ze života Romů
09.07.2013Debata, která měla napomoci k uklidnění situace na budějovickém sídlišti Máj, nepřinesla žádná řešeníZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz