Vyhledávání
23.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Debata, která měla napomoci k uklidnění situace na budějovickém sídlišti Máj, nepřinesla žádná řešení

Veřejné slyšení k problematice soužití Romů a většinové společnosti se konalo ve sportovní hale v Českých Budějovicích (Foto: ČTK) V Českých Budějovicích proběhla veřejná debata, která měla napomoci k uklidnění situace na sídlišti Máj. Byla plná emocí, pískotu i mohutných potlesků. Vedení města společně se zástupci policie se snažilo debatou s občany dojít k řešení, které by situaci uklidnilo. To se ale prozatím nepodařilo.

Na veřejnou debatu přišlo přes 900 lidí, někteří ale už v průběhu odcházeli, protože měli pocit, že k ničemu nevede, jiní byli opačného názoru:

„Určitě vede, rozhodně víc než demonstrace. Jediné, co mi vadí, je ten jejich hluk a nesnášenlivost. Když jsem je slušně požádala, aby ztišili své děti, řekla jsem dobrý den, prosím vás, tak začali řvát. Nakonec mě napadli. S nimi není žádná domluva,“ říká jedna z účastnic.

Veřejné slyšení k problematice soužití Romů a většinové společnosti se konalo ve sportovní hale v Českých Budějovicích (Foto: ČTK) „Ti lidé se potřebují vybít. A my Romové jsme pro ně takový terč. A to, že jsme trošku hlučnější, to bylo vždycky. Ale jsme tmaví,“ říká další.

„Přišla jsem se podívat, protože mě to zajímá. Každou sobotu být ve stresu, nevíte, co se stane. A nemáte strach jen o sebe, ale máte strach i o ostatní. Doufám, že se to nějak vyřeší a bude konečně klid. Jestli si lidé myslí, že my cikáni máme nějaká větší práva, když jdeme na sociálku, tak to pravda není,“ zlobí se další účastnice.

Tématu se diskutující příliš nedrželi, některé příspěvky rušil dav pokřikem nebo hučením. Debata se točila kolem klasické kritiky romského etnika. Dav každou takovou kritiku skandováním podporoval.

Romové, kterých bylo v hale jen několik desítek, převážně mlčeli. Ke slovu se příliš nedostali. A pokud ano, dav je přerušoval.

Lidé nejvíc trápí strach a frustrace. Strach pramení z napětí, které na sídlišti Máj panuje. Frustrace je všeobecná – mluví se o nezaměstnanosti a sociálních dávkách.

„Debata situaci spíše rozjitřila. Jeden z Romů tady sám vyzýval své sousedy, aby se na řešení jednotlivých problémů začali dohadovat mezi sebou. Lidé, kteří z debaty odcházeli, říkali, že se nepodařilo vyjednat nic,“ říká reportér Českého rozhlasu Martin Pokorný, který se debaty zúčastnil.

Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma na veřejném slyšení k problematice soužití Romů a většinové společnosti (Foto: ČTK) Emoce vedení města očekávalo. „Emoce asi do tohoto prostředí patřily, očekávat se daly,“ řekl v pořadu Stalo se dnes českobudějovický primátor Juraj Thoma.

Lidé upozorňovali na to, že problémy už trvají léta. To primátor potvrzuje: „Poslední eskalaci napětí na sídlišti Máj řešilo městské zastupitelstvo v roce 2007, kdy se to ovšem obešlo bez nějakých fyzických ataků a pouličních bouří. Ta situace se povedla uklidnit, vysvětlit a vyřešit. To co se odehrává teď v posledních dnech, je opravdu úplně výjimečné.“

Lidé žádají více strážníků a kvalitní kamerový systém. „To v nějaké podobě na Máji funguje. My tam teď máme mimořádná opatření, ve službě je permanentně 12 strážníků, které doplňují čtyři policisté České republiky. Lidé mají subjektivně pocit, že tam není bezpečno. Na druhou stranu když pak mají svůj konkrétní konflikt s minoritou popsat, tak ho nejsou schopni konkrétně popsat a nemohou si okamžitě vzpomenout, kdy se něco podobného stalo,“ vysvětluje primátor.

„Když se podíváte na statistiky, které vede Policie České republiky, tak ty jednoznačně ukazují, že na Máji je kriminalita menší než v historickém centru. Neříkám, že je to reálný stav. Jenom jsem přesvědčen, že je to důsledek toho, že lidé rezignovali na to, aby drobné konflikty hlásili. A když je nehlásí, tak je nikdo okamžitě neřeší. A to je chyba, protože řešení v místě musí být rychlé, razantní a okamžité bez ohledu na to, zda je z většinového nebo menšinového tábora,“ dodal Thoma.

Občané, převážně obyvatelé sídliště Máj, kladli své dotazy zástupcům vedení města i policie po celé tři hodiny. Debata skončila v osm hodin večer.

Poslední dvě soboty se v Českých Budějovicích opakovaly demonstrace s rasistickým podtextem, které poukazovaly na vyhrocené soužití na největším sídlišti, kde žije přes 20 tisíc lidí.

Veřejnou debatu sledovala redaktorka Romana Kostohryzová. Hostem Stalo se dnes byl českobudějovický primátor Juraj ThomaSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.08.2013O práci asistentů prevence kriminality na sídlišti Máj v Českých Budějovicích má zájem osm lidíZprávy ze života Romů
01.08.2013Pracovní skupina pod vedením zmocněnkyně pro lidská práva představila návrhy pro řešení sociálních nepokojůZprávy ze života Romů
13.07.2013Jaká je situace na českobudějovickém sídlišti Máj v druhém červencovém týdnu?O Roma Vakeren
11.07.2013Jan Gebert o Českých Budějovicích: Extremisté si dělají výlety po celé republiceZprávy ze života Romů
09.07.2013Demonstrace proti Romům: Sklízíme, co jsme zaseliZprávy ze života Romů
09.07.2013Budějovice: Myslela jsem, že demonstrace je vtipZprávy ze života Romů
08.07.2013Šimůnková: Příčinou protiromských nálad je především nespokojenost v občanském soužitíZprávy ze života Romů
07.07.2013Při nepokojích v Budějovicích bylo zraněno osm lidí. 136 osob policie zadrželaZprávy ze života Romů
07.07.2013Vedení Českých Budějovic uspořádá veřejná slyšení, aby zmírnilo napětí kolem MájeZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz