Vyhledávání
1.4.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Ubytovny nemohou dlouhodobě řešit situaci sociálně slabých, uvádí výzkum

Agentura pro sociální začleňování zveřejnila výsledky výzkumu zaměřeného na situaci lidí, kteří dlouhodobě žijí na ubytovnách. Příklad jihočeské obce Větřní, se kterým studie pracuje, ukazuje, jak se do šesti soukromých ubytoven v malé obci se čtyřmi tisíci obyvatel během několika let nastěhovalo několik set lidí, z nichž většinu tvořili lidé v tíživé sociální situaci. Většina z nich přišla do obce z nedalekého Českého Krumlova a okolí a zůstala na zdejších ubytovnách dodnes. Mnohé domácnosti platí každý měsíc za ubytování částky vyšší než 10 tisíc korun. Získávají je většinou z doplatků na bydlení, které nechávají zasílat rovnou na účty majitelů ubytoven.

„Příklad Větřní je ukázkou situace, kterou dobře zná mnoho dalších starostů z celé republiky. Soukromníci nakoupili v obci s krachujícím průmyslem výhodně objekty, které dříve sloužily k ubytovávání dělníků. Dnes v nich ubytovávají sociálně slabé a vydělávají na vysokých nájmech hrazených přímo ze sociálních dávek. V obci se přitom na jednom místě hromadí řada sociálních problémů, na jejichž řešení už se majitelé ubytoven nijak nepodílí,“ říká k výsledkům studie vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

„Je třeba, aby obce měly kapacitu pro ubytovávání lidí, kteří se dostali do tíživé sociální situace. Ti však musí být na ubytovnách jen dočasně a musí se s nimi pracovat. Nelze počítat s tím, že podpora výstavby dalších ubytoven by mohla řešit problémy s bydlením pro lidi ohrožené sociálním vyloučením, jak navrhuje ministerstvo pro místní rozvoj ve svých záměrech řešení bytové situace v ČR,“ dodává Šimůnková.

Ve Větřní je celkem šest objektů, ve kterých soukromí majitelé poskytují dlouhodobě ubytování za úplatu. V některých z nich byli dříve ubytováni zaměstnanci zdejších papíren, dnes v nich bydlí především sociálně slabí. V těchto objektech žije podle odhadů celkem přibližně 250 lidí (přesný počet je těžké odhadnout, někteří lidé zde nemají hlášený trvalý pobyt, někteří naopak mají, ale už se kvůli zadlužení odstěhovali). Většina z nich se sem přistěhovala po roce 2007 z nedalekého Českého Krumlova. Tam si nemohli dále dovolit bydlení v centru města kvůli zvyšování nájmů novými majiteli bytových domů.

Další lidé do obce přicházeli i z dalších míst Jihočeského kraje – Prachatic, Českých Budějovic, Písku nebo Jindřichova Hradce. Obec se tak musela během několika let vyrovnat s přistěhováním několika set chudých lidí, kteří se sem nepřistěhovali za prací, ale z bytových důvodů. Na některé z ubytoven dnes žije přibližně každý patnáctý obyvatel obce.

Autoři výzkumu podrobněji sledovali tzv. bytové trajektorie (stěhování osob do ubytoven a mezi nimi) u 73 obyvatel těchto ubytoven v posledních pěti letech. „Výzkum potvrzuje, že absolutní většina ubytovaných na ubytovnách na nich po svém příchodu dlouhodobě zůstává, případně se stěhují mezi jednotlivými ubytovnami. Z rodin ubytovaných na některé z ubytoven získaly za posledních pět let obecní byt pouze tři rodiny,“ popisuje další zjištění výzkumu ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Ubytovny jsou pro sociálně slabé, kteří jen těžko mohou získat bydlení na volném trhu, často jediným řešením jejich situace. V České republice zatím stále neexistuje sektor sociálního bydlení, který by těmto lidem zajišťoval přiměřeně kvalitní, finančně dostupné a prostorově nesegregované bydlení.

„Studie popisuje běžnou praxi, kdy úřady práce zasílají příspěvky na bydlení přímo majitelům ubytoven, těm se v některých případech daří obcházet i snahy o zastropování tohoto příspěvku v místě tím, že uvádějí ve smlouvách vyšší částky za ubytování, než jaké od ubytovaných skutečně vybírají,“ popisuje další výstupy výzkumu Martin Šimáček.

Většina majitelů uzavírá s lidmi ubytovací smlouvu na omezenou dobu, nejčastěji na tři měsíce až jeden rok. Poplatek za ubytování se pohybuje od 5 500 do 12 tisíc korun za měsíc a domácnost. Rozhodující je většinou počet ubytovaných osob. Čtyřčlenná rodina platí průměrně za dvě místnosti 10 až 11 tisíc korun. Při plnění podmínek, jež jsou ve smlouvě obsažené (především při řádném placení), ji prodlužují. Nevýhodou je velká nejistota v bydlení. Majitel může nežádoucí ubytované ze zařízení vykázat prakticky kdykoliv bez udání důvodu a poskytnutí náhradního ubytování. Důvodem k okamžitému vystěhování může být například i zpožděná platba sociálních dávek z Úřadu práce.

Studie také popisuje nejednotnou praxi kontaktních pracovišť Úřadu práce při výplatě dávek hmotné nouze. Někteří obyvatelé vyloučených lokalit jsou o tom informováni a: některé chudé rodiny a jednotlivci tak migrují do míst, kde je Úřad práce při výplatě těchto dávek „štědřejší“.

Studie navrhuje i některé kroky, které by mohly přispět k řešení hlavních problémů. Významnou roli v nich hrají obce. Ty by měly zajistit důkladnou terénní práci s obyvateli ubytoven, usilovat o zajištění nouzového bydlení a především dostupnost cenově přijatelného obecního bydlení. To by bylo alternativou pro nedůstojné, nekvalitní a předražené ubytovny. Na celostátní úrovni studie doporučuje vznik státem podporovaného systému bydlení pro sociálně slabé občany.

Celou výzkumnou studii si můžete stáhnout na webové stránce www.socialni-zaclenovani.cz.Související články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
19.12.2015Agentura pro sociální začleňování bude spolupracovat s dalšími devíti městy a obcemiO Roma Vakeren
28.11.2015Město Žlutice zlepšilo sociální situaci svých obyvatelO Roma Vakeren
14.11.2015Obec Velké Hamry u Tanvaldu ukázkově využívá spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
06.06.2015Ředitelem Agentury pro sociální začleňování se stal Radek JiránekO Roma Vakeren
27.05.2015Agenturu pro sociální začleňování má vést Radek JiránekZprávy ze života Romů
19.05.2015Premiér se sejde s nespokojenými úředníky Agentury pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
19.05.2015Situaci ve vládní Agentuře pro sociální začleňování řešil premiérZprávy ze života Romů
15.05.2015Na post ředitele Agentury pro sociální začleňování kandiduje 7 zájemcůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz