Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Časovaná bota – to je cena, která se každoročně uděluje organizacím i jednotlivcům za práci třeba s drogově závislými nebo s lidmi, kteří žijí v ghettech. Dnes o ní budeme v O Roma vakeren mluvit. Stejně tak i o letošním Ghettofestu v Brně a o nově vydané novele romské autorky Ireny Eliášové.

Přeji příjemný poslech.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Mangav tumenge šukar šuniben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Časovaná bota je cena pro pracovníky nízkoprahových sociálních služeb
Žulová kostka a na ní ochozená pohorka – přesně tak vypadá cena Časovaná bota. Tu každoročně uděluje Česká asociace streetwork organizacím i jednotlivcům, kteří pracují například s drogově závislými, imigranty, bezdomovci nebo obyvateli sociálně vyloučených lokalit. Nedávného předávání Časované boty za rok 2012 se zúčastnila i kolegyně Jana Šustová.

Ceny Časovaná bota (Foto: Jana Šustová) Na Cenu Časovaná bota mohou jednotlivce i organizace nominovat přímo pracovníci nízkoprahových sociálních služeb, kteří posléze o nominovaných hlasují. Cena je udělována od roku 2001 a její cíl popisuje ředitelka České asociace streetwork Martina Zikmundová:

„Pracovníci nízkoprahových sociálních služeb streetworkeři nejsou nijak zvlášť ohodnoceni finančně, víme, že to je profese, která se pohybuje spíš v těch podprůměrných finančních pásmech a to ocenění zvyšuje prestiž té profesi a jich samotných Je to ocenění té práce, kterou považujeme za velmi náročnou a hlavně když ji dělají dlouho, může to být vyčerpávající. Je to ocenění za tu energii, kterou do té práce vkládají, za ty inovace a za kreativitu, kterou přinášejí.“

Pracovníci nízkoprahových zařízení s cenami Časovaná bota (Foto: Jana Šustová) Cena je udělována ve třech kategoriích: osobnost roku, pracovní tým roku a letos poprvé i v kategorii Skokan roku. Nová kategorie Skokan roku je určena člověku či zařízení, pracujícímu v oboru méně než dva roky. Tuto cenu získal Terénní program pro rodiny, který vznikl koncem roku 2011 a patří pod občanské sdružení Šance pro Tebe z Chrudimi. Jeho klienty představuje terénní pracovnice Michaela Benešová, která sama byla nominována na cenu osobnost roku.

„Našimi klienty jsou převážně rodiny a jednotlivci, kteří žijí v romských vyloučených lokalitách. Docházíme do městské ubytovny, která se nachází na okraji Chrudimi v průmyslové zóně, to je jedna z vyloučených lokalit, a pak docházíme do dalších dvou ubytoven, které jsou na okraji Chrudimi, kde ta dostupnost volnočasových aktivit je vzdálenější. Takže v Chrudimi máme tři lokality a pak ještě terénní program funguje v Prachovicích, v Heřmanově Městci, Hrochově Týnci a v Chrasti.“

Terénní program pro rodiny nabízí pomoc v celé řadě oblastí:

Terénní pracovnice Michaela Benešová - vpravo (Foto: Jana Šustová) „Našim klientům nabízíme pomoc, podporu a radu v obtížných situacích, konkrétně třeba v dluhové problematice, kdy se na nás obracejí většinou až tehdy, když už je pozdě a mají všechny dluhy u exekutorů. Dále pomáháme s hledáním lepšího bydlení, protože často žijí v jedné místnosti v počtu třeba sedmi lidí a není to úplně ideální. Dále pomáháme s hledáním práce a v současné době chceme od července rozjet projekt Šicí dílna, ve kterém budeme vzdělávat maminky a tatínky nebo i mladé klienty od patnácti let v oblasti šití na stroji, zacházení s křovinořezem, úklidové práce a podobné věci.“

Pracovníci také doprovázejí klienty při jednáních s úřady, školami a dalšími institucemi. A jak Michaela Benešová dodává, v rámci Terénního programu pro rodiny existuje také projekt Předškolka.

„Naši klienti tam mohou vodit děti, které jsou buď předškolního věku nebo ve věku, kdy by mohly chodit do školky. Máme to 2x týdně od 8 do 12 hodin. A pak ještě máme projekt Pedagogická podpora, kdy naši pracovníci působí jako asistenti ve škole u dětí.“

A jak se v rámci Terénního programu pro rodiny pracuje s romskými klienty, popisuje Martina Švadlenková:

„S čím se potýkáme, je, že my bychom asi byli radši, kdyby Romové byli romštější, zvlášť v těch vyloučených lokalitách. Ale mnohdy jde o lidi tak nešťastné, tak chudé, tak zoufalé a rezignované, že otázka etnika není v této situaci vůbec důležitá. Ale respekt vůči jejich vlastnímu příběhu a odlišnosti z naší strany určitě je.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
31.03.2015Nízkoprahový klub Pavlač získal cenu ČASovaná botaZprávy ze života Romů
20.09.2014Týden pro nízkoprahové klubyO Roma Vakeren
23.08.2014Sdružení YMCA provozuje terénní program zaměřený na děti a mládežO Roma Vakeren
10.03.2012Jihlavské organizaci, která pomáhá Romům, hrozí zánikO Roma Vakeren
26.11.2010Turné pro nízkoprahy se zúčastnily i romské kapelyO Roma Vakeren
31.07.2009Ptát se lidí přímo, co potřebujíO Roma Vakeren
24.07.2009Je zapotřebí více terénních pracovníkůO Roma Vakeren
27.10.2006Terénní sociální pracovníci sdružení Romodrom pomáhají vězňůmO Roma Vakeren
20.10.2006V rámci projektu Romodrom pro regiony bude poskytována terénní sociální práce ve čtyřech krajíchO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Pouliční festival Ghettofest roztančil brněnský „Bronx"
Moravská metropole minulou sobotu hostila Ghettofest. Pouliční festival v tzv. brněnském „Bronxu" nabídl kromě hudby a tance i řadu doprovodných akcí. Natáčela na něm Alica Heráková.

Oči ghetta (Foto: František Zemek) Hudba, tanec, diskuze, workshopy, výstavy, dokumenty – to a mnohem víc nabídl obyvatelům Brna festival Ghettofest. Na deset hodin programu v kulisách města přišly i letos tisíce lidí, jak místních Romů, tak i ostatních Brňanů. Romové i Češi si užívali festival společně a Ghettofest už druhý rok dokázal, že to jde bez jediného konfliktu a ve velmi příjemné atmosféře.

„Moc mě potěšilo, že se odehrál i další ročník a podle mě zase výborně zafungoval a všichni jsme se tam potkali a zažili něco neobvyklého a moc se mi to líbilo.“

Přehlídka Gypsy mama (Foto: František Zemek) Hodnotí festival návštěvník Jan. Jednou z neobvyklých částí programu, která se setkala s obrovským úspěchem, byla například módní přehlídka nové značky Gypsy mama. Kolekci moderního oblečení inspirovaného tradičním romským odíváním navrhly mladé brněnské návrhářky a ušily romské dobrovolnice z organizace Drom.

„Bylo moc hezké být v Muzeu romské kultury, nechat se inspirovat, měli jsme moc krásnou přednášku o romském odívání, jeho původu a rozmanitostech a bylo fajn vzít si pár atributů, co mi nějak vybleskly a ty nějak zpracovat.“

Diskuze s Kateřinou Tučkovou (Foto: František Zemek) Říká jedna z návrhářek, Andrea Lojkásková. Letos byl velký zájem také o odbornou část, která se letos zaměřila na minulost lokality tzv. brněnského Bronxu.

„Ať už se se jedná o tu procházku lokalitou, to meziválečné období, kdy jsme se bavili o tom, jací lidé v té čtvrti žili mezi válkami, co se stalo, že ta čtvrť úplně vyměnila obyvatele, ať už ty německé nebo ty židovské a vlastně ta třetí část věnovaná projektu O leperiben, tak to završila tím, že jsme se bavili o tom, jakým způsobem se tady v té čtvrti ocitli Romové.“

Vysvětluje koordinátor odborné části, David Oplatek.

Návštěvníci koncertu Zdeňka Bíny (Foto: František Zemek) Festival měl podporu jak magistrátu města Brna, tak i místních médií a všichni shodně pozitivně hodnotili integrační charakter celé akce. Kromě koncertů kapel jako Bitumen Beat nebo Zdeňka Bíny a Jana Urbance se konal také taneční battle pro tanečníky z ulice v rámci projektu Měníme věci kolem nás. Celý festival zakončila v deset hodin video projekce na zeď bývalé káznice na ulici Bratislavská.

„Co je pro mě nejhezčí, taková tečka na konec, když za mnou přišli místní mladí chlapci, že by chtěli příští rok vystupovat a uspořádat battle v romských tancích. Že je to navnadilo, aby začali pořádně trénovat a mohli se ukázat příští rok.“

Říká na závěr taneční koordinátorka Eva Gerych.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
13.06.2015Ghettofest už potřetí naláká diváky do takzvaného brněnského BronxuO Roma Vakeren
14.06.2014Díky Ghettofestu Brněnský Bronx opět zaplavil zpěv a tanecO Roma Vakeren
09.06.2014Festival Ghettofest probudil brněnský „Bronx“, do „romské“ lokality přišly tisíce lidíZprávy ze života Romů
03.06.2014Festival Ghettofest se vrací, ulice brněnského Bronxu ožijí poprvé na celý víkendZprávy ze života Romů
10.06.2013Ghettofest se vrací – Pouliční festival pro všechny rozezní podruhé brněnský „Bronx“Zprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Román Listopad od Ireny Eliášová se odehrává i ve světě prostitutek
Nový román Listopad nás zavede do severních Čech v devadesátých letech, a to i do prostředí prostitutek. Jeho autorkou je Irena Eliášová, která je od roku 2008 členkou Obce spisovatelů. Natáčel s ní Jan Rosenberg.

Irena Eliášová: Listopad

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
11.06.2016Romská spisovatelka Irena Eliášová připravuje další knihyO Roma Vakeren
12.12.2015Z pohádek, které vyprávěla vnučce, vytvořila Irena Eliášová knihu Chci se vrátit do pohádkyO Roma Vakeren
07.11.2015Liberecká spisovatelka Irena Eliášová četla v Brně svou povídkuO Roma Vakeren
28.03.2015Spisovatelská dráha Ireny EliášovéO Roma Vakeren
21.02.2015Rodinná historie spisovatelky Ireny EliášovéO Roma Vakeren
23.04.2013Novela Listopad romské autorky Ireny Eliášové vychází v nakladatelství KherZprávy ze života Romů
30.06.2012Vzniklo nové e-nakladatelství romské literatury KherO Roma Vakeren
12.05.2012Na Noci romské literatury v Mnichově vystoupí i dvě romské spisovatelky z ČeskaO Roma Vakeren
30.11.2011Současná romská literaturaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Nadační fond Verda poskytuje stipendia romským studentům
Nadační fond Verda už jedenáctým rokem poskytuje romským studentům středních, vyšších odborných a vysokých škol stipendia. Vzdělání je totiž jednou z mála možností, jak řešit obtížnou sociální situaci. Ivetě Demeterové to řekla ředitelka fondu Kateřina Dubská.

Logo Nadačního fond Verda (Zdroj: www.verda.me)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
24.08.2007Nadační fond Verda podporuje vzdělávání romských dětí a mládežeO Roma Vakeren
20.07.2005Fond Verda nadále podporuje romské studentyZprávy ze života Romů
08.03.2005Romští studenti získali od brněnské nadace téměř 50.000 korunZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Krizové centrum Dorka ve Zvolenu pomáhá rodinám v krizi a mladým lidem po odchodu z dětských domovů
V březnu otevřela společnost Úsměv jako dar ve spolupráci s Nadací Děda nové Krizové centrum Dorka ve slovenském Zvolenu. Zařízení poskytuje pomoc rodinám v krizi a mladým lidem po odchodu z dětských domovů. Střechu nad hlavou tady našla i paní Alžběta a její tři děti. Více už Robert Hoza.

V Krizovém centru Dorka (Foto: www.centrumdorka.sk)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Ve Zvolenu od loňska působí umělecký soubor Romano jilo - Romské srdceO Roma Vakeren
15.11.2014Romské děti ve slovenském Zvoleně poznávaly historii svého rodného městaO Roma Vakeren

Za malou chvíli už bude 21 hodin, O Roma vakeren vám přeje krásný večer. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese www.romove.cz a na Facebooku.

Mangav tumenge lači řači.

Klidný večer vám přeje Tomáš Bystrý.

Obsah článku:
Reportáž:  Časovaná bota je cena pro pracovníky nízkoprahových sociálních služeb
Reportáž:  Pouliční festival Ghettofest roztančil brněnský „Bronx"
Reportáž:  Román Listopad od Ireny Eliášová se odehrává i ve světě prostitutek
Reportáž:  Nadační fond Verda poskytuje stipendia romským studentům
Reportáž:  Krizové centrum Dorka ve Zvolenu pomáhá rodinám v krizi a mladým lidem po odchodu z dětských domovů

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz