Vyhledávání
30.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes nabídneme rozhovor s kardinálem Dominikem Dukou. Dozvíte se také, co romským dětem přináší mezinárodní projekt Roma mentor a představíme mladého Roma, který se vedle zaměstnání zrovna teď připravuje na přijímací zkoušky na vysokou školu.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Dominik Duka: Nejvzornějšími, nejlepšími a nejzbožnějšími žákyněmi byly romské dívky
Teď se ohlédneme za pietním aktem v Letech u Písku, kde byli za holocaustu věznění Romové. Každoročně sem v květnu přijíždí diplomaté, politici a zástupci neziskových organizací. Letos mezi nimi byl i kardinál Dominik Duka, kterého pozvala k mikrofonu Jana Šustová.

Kardinál Dominik Duka (uprostřed) v Letech u Písku (Foto: Jana Šustová) Kardinál Dominik Duka na pietním aktu v Letech u Písku pronesl duchovní slovo a modlitby za zesnulé. Jak sám říká, této akce se účastnil poprvé v životě.

„Pro mě není možné účastnit se všech pietních aktů, protože ty aktivity musíme do jisté míry koordinovat v rámci téměř celé republiky, ať jsou to Ležáky, Lidice a další a díky Bohu to tento rok vyšlo, tak proto jsem tady. Jsem tady poprvé, protože z hlediska církevní infrastruktury jako hradecký biskup bych tady neměl vystupovat, ale nyní jako předseda České biskupské konference tady do jisté míry zastupuji římskokatolickou církev v České republice a je to vzdání úcty a holdu.“

Čeněk Růžička (Foto: Jana Šustová) Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička si účasti hlavy české Římskokatolické církve na pietním aktu velice považuje.

„Já jsem měl eminentní zájem, aby se tady pan kardinál objevil. V přípravných pracích jsme se domluvili tak, že všechny diecéze, které jsou v republice, tu naši pozvánku a průvodní dopis zveřejní na svých webech. Dělal jsem to kvůli tomu, aby se křesťané dozvěděli, co se tady vůbec odehrálo. A předpokládám, že v kostelích budou třeba faráři vyzývat věřící, aby k tomu romskému problému přistupovali s trochu větší shovívavostí, byli trpělivější a tak dále. To byl takový můj prvotní zájem.“

Sám kardinál Dominik Duka má s prací mezi Romy vlastní zkušenosti, především z doby, kde jako kněz působil v severních Čechách.

Čeněk Růžička a kardinál Dominik Duka (Foto: Jana Šustová) „Já jsem čtyři roky působil v oblastech, kde byla opravdu výrazná romská menšina – v letech 1970-72 byla na Chlumu svaté Maří romská většina a museli jsme tam pracovat. Dovedu pochopit některé problémy, ale myslím, že je to skutečně i otázka školního vzdělání, znalosti českého jazyka pro tyto děti apod. a musí být určité programy a ne segregace ve smyslu udělat z těchto dětí mentálně zaostalé. To pravdou není, protože právě tam na Sokolovsku jsem se sám setkal s tím, že ve škole v Lítově nejvzornějšími, nejlepšími a nejzbožnějšími žákyněmi byly právě romské dívky. Ale znamenalo to, že se jim ten pedagog musel věnovat, doučovat je, zpočátku v jazyce českém, protože tyto rodiny přicházely z východního Slovenska a mluvili spíš romsko-maďarsky, takže těch problémů bylo mnoho.“

Kardinál Dominik Duka a romský kněz Vojtěch Vágai (Foto: Jana Šustová) Pastoraci Romů se v Římskokatolické církvi u nás už dlouhá léta věnuje pater František Lízna. Původem sice není Rom, ale k romské národnosti se hlásí. Co se týče římskokatolických duchovních z řad Romů, není jich mnoho. Prvním romským duchovním se stal v roce 1993 Vojtěch Vágai starší, který byl vysvěcen na trvalého jáhna. Zemřel předloni po dlouhé nemoci. Duchovní štafetu však převzal jeho syn Vojtěch Vágai mladší, který byl v roce 2011 vysvěcen na kněze a v Letech u Písku se letos společně s kardinálem modlil za oběti romského holocaustu. A co říká samotný kardinál o práci Římskokatolické církve s Romy?

„Když mi položíte otázku, jaká je péče katolické církve o Romy, tak Vám téměř nemůžu odpovědět, protože klienty našich Charit v severozápadních Čechách a na severní Moravě jsou v 75 % romští občané. Ovšem tato čísla Vám nemohu potvrdit, neexistuje žádná evidence. Je evidence klienta. Myslím, že tady je potřeba, aby se trochu skoncovalo s jakousi korektností a mluvilo se pravdivě, opravdově a pak ta určitá naděje je. Ale myslím, že tady je doopravdy nutná větší spolupráce mezi námi a romskou komunitou.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
11.05.2015Ve středu se v Letech u Písku uskuteční pietní aktZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Program Roma mentor nabízí volnočasové aktivity i v Borku v České Třebové
Roma mentor je mezinárodní program zaměřený na volnočasové aktivity pro romské děti. Nejde ale zdaleka jen o zpívání nebo tancování. Každý projekt vede romská osobnost a v Pardubickém kraji ho najdeme v největší sociálně vyloučené lokalitě v Borku v České Třebové. Vedoucí osobností je tady prozaička a překladatelka do romštiny Eva Danišová a mentorem je Gabriel Oláh, asistent na Základní škole praktické v Borku. Na jedno jejich pravidelné setkání se vypravila i naše kolegyně Víta Balcarová.

Ve škole - ilustrační fotografie

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
29.06.2013Romští mentoři jsou pro děti vzoremO Roma Vakeren
16.02.2013Projekt Roma mentor v Komunitním centru PrádelnaO Roma Vakeren
08.02.2013Projekt „Pošli to dál“ nabízí mladým Romům přípravu na střední a vysokou školu, zároveň je učí být přínosem pro romskou komunituZprávy ze života Romů
30.06.2012Letošní ročník mentoringu končil návštěvou Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
23.06.2012Projekt Romský mentor přispívá k integraci znevýhodněných dětíO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Slovo 21 pomáhá romským studentům s přípravami na přijímačky na vysoké školy
Jiří Pešta sice není čerstvým maturantem, ale v tuhle chvíli se zrovna připravuje k přijímacím zkouškám na Českou zemědělskou univerzitu v Praze. Dochází na kurzy angličtiny, které zajišťuje občanské sdružení Slovo 21. To dlouhodobě pomáhá romským studentům s přípravami na přijímačky. Natáčel s ním Tomáš Bystrý.

Projekt Dža dureder nabízí kvalitní přípravu na maturitu a přijímací zkoušky na vysokou školu (Foto: Slovo 21)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Díky projektu Jileha se romské ženy dozvídají o svých právech a možnostechO Roma Vakeren
20.02.2016Projekt Barvalipe: Roma Leadership Program se zaměřil na to, jak být vůdčí osobnostíO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
18.04.2015Projekt Barvalipen Roma Leadership Program aneb Bez elit to nepůjde!O Roma Vakeren
22.11.2014Mladé Romky mají za sebou roční politický výcvikO Roma Vakeren
13.09.2014Romské vysokoškolské studentky se připravují na politickou kariéruO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
29.03.2014Projekt Rom-Act prostřednictvím vzdělávání zlepšuje situaci romských ženO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Soutěž Romano talent může být vstupem do světa showbyznysu
Všichni neobjevení hudební interpreti, kteří by rádi pronikli do světa showbyznysu, se mohou zúčastnit letošní soutěže Romano talent. Nezáleží na věkové kategorii. Může se přihlásit jednotlivec i celá kapela. Iveta Demeterová k mikrofonu pozvala zástupce organizátorů Michaela Baža a Julia Bolvána, aby se zeptala, co je nutné pro adepty soutěže.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Romští básníci se představili na veletrhu Svět knihy
Letošní ročník veletrhu Svět knihy se věnoval také romské literatuře. Téměř hodinový program připravilo ve spolupráci s veletrhem internetové nakladatelství Kher a Muzeum romské kultury. Svá díla tu představili romští literáti – třeba Renata Berkyová nebo Martin Oláh, se kterými natáčel Jan Rosenberg.

Renáta Berkyová a Lukáš Houdek (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Za malou chvíli už bude 21 hodin, O Roma vakeren Vám přeje krásný večer, anebo dobrou noc. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese www.romove.cz.

Obsah článku:
Reportáž:  Dominik Duka: Nejvzornějšími, nejlepšími a nejzbožnějšími žákyněmi byly romské dívky
Reportáž:  Program Roma mentor nabízí volnočasové aktivity i v Borku v České Třebové
Reportáž:  Slovo 21 pomáhá romským studentům s přípravami na přijímačky na vysoké školy
Reportáž:  Soutěž Romano talent může být vstupem do světa showbyznysu
Reportáž:  Romští básníci se představili na veletrhu Svět knihy

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz