Vyhledávání
30.5.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

V celé republice rychle přibývá takzvaných vyloučených lokalit, zejména v Ostravě – to se dozvíte hned v první reportáži. Popovídáme si také s novinářem Jakem Bowersem a řekneme si o projektu Změníš svou budoucnost? Tolik jenom namátkou z našeho vysílání, ve kterém vám samozřejmě nabídneme i romské písničky z domova i ze zahraničí – příjemný poslech!

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
V Česku už je více než 400 ghett
Vyloučená lokalita. Za těmito dvěma obyčejnými slovy najdeme v celé republice čím dál více smutných příběhů. Počet novodobých ghett rychle roste a podle odhadu už překonal číslo 400. Velkým problémem jsou takzvané ubytovny, které například v Ostravě vyrostly jako houby po dešti. Jak dodává autor reportáže Martin Knitl, právě ubytovny stojí za většinou sociálních potíží v Ostravě. A jakékoliv řešení je zatím v nedohlednu.

V ubytovně - ilustrační foto (Foto: Filip Jandourek)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
13.12.2014Ostravští Romové se chtějí sjednotit pro jednání s úřadyO Roma Vakeren
23.10.2013Platforma Blokujeme spolu s Romy a církvemi připravuje shromáždění Barevná OstravaZprávy ze života Romů
20.10.2013Ostravská policie obvinila čtyři účastníky nepovoleného protiromského protestuZprávy ze života Romů
19.10.2013Ostravou prošlo bez povolení na 250 radikálů. Policisté zadrželi 15 lidíZprávy ze života Romů
26.08.2013V Ostravě padla obvinění kvůli sobotním výtržnostem a útokům na policistyZprávy ze života Romů
10.07.2013Ostravské Přednádraží opustila poslední rodina. Ghetto je prázdnéZprávy ze života Romů
03.07.2013Ubytovny nemohou dlouhodobě řešit situaci sociálně slabých, uvádí výzkumZprávy ze života Romů
13.05.2013Soud zahájil exekuci proti majiteli domů v Přednádraží. Nejspíš dojde na dražbuZprávy ze života Romů
06.04.2013Ostrava je rájem ubytoven pro chudé a nezaměstnanéO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Jak britská média informují o Romech
Média velmi ovlivňují pohled veřejnosti na Romy. Například u nás se o nich nejčastěji píše v souvislosti s kriminalitou, extremismem, nezaměstnaností a problémy s bydlením, což vytváří negativní stereotypy. O tom, jak o Romech informují média ve Velké Británii, nám teď poví romský novinář Jake Bowers, který pravidelně přispívá pro rozhlasové a televizní vysílání BBC i pro několik známých britských novin. K mikrofonu ho pozvala Jana Šustová.

Jake Bowers - vlevo (Foto: Jana Šustová) Jak ve Velké Británii média informují o Romech?

Zkušenosti s britskými médii jsou často špatné. Romové jsou v médiích prezentováni dokonce ještě hůře, než jak je vnímá obecná populace. Média často podporují stereotypy, podle nichž jsou Romové špinaví, potýkají se kriminalitou a celkově jsou pro společnost jenom problémem. Tento názor na Romy nedávno ještě posílil jeden velice špatný televizní pořad, který se vysílal pod názvem „Big Fat Gypsy Weddings“ – Velké tlusté cikánské svatby a který ukazoval Romy jako lidi, kteří mají spoustu peněz a jsou velice lehkovážní a amorální, což mělo veliký dopad na vnímání Romů ve společnosti a způsobilo to veliké problémy. Na druhé straně ale bohužel také v médiích nepůsobí dostatek romských novinářů, kteří by stávající situaci mohli nějak změnit. Proto se tedy kromě jiného také snažím vychovávat mladé romské novináře, kteří by se mohli stát novou generací romských novinářů působících v médiích. Já jsem byl totiž prvním z mé generace, kdo se novinařině začal věnovat. Po mnoho let jsem byl prvním Romem, který pracoval pro BBC, pro noviny – v současné době jsme možná dva či tři. Na zemi s 60 miliony obyvatel je to velice málo, takže budeme muset urazit ještě dlouhou cestu, než na nás v Británii bude pohlíženo stejně jako dejme tomu na lidi černé pleti či lidi asijského původu.

Můžete nám říci něco o své romské rodině? Pocházíte z rodiny, která kočuje?

Mám celkem 17 bratrů a sester, takže je nás hodně, a znám celou svoji širší rodinu, která je roztroušena po celé Anglii. Známe se se všemi svými bratranci a vzdálenějším příbuzenstvem. Někteří z nich stále ještě kočují a žijí na tzv. Gipsy sites, což jsou tábořiště pro karavany, ve kterých lidé žijí a v létě kočují. Většina mých sourozenců se už ale usadila a žije v domech. To je něco, s čím se u současné romské generace můžete setkávat velice často – přestávají kočovat, protože je to příliš obtížné, i když nám kočování nesmírně chybí. Jako novinář ale stále tak trochu nomádským životem žiji, protože stále cestuji a navštěvují místa jako je Praha. Jenom už namísto v karavanu cestuji letadlem.

Jak jste se stal novinářem?

Jsem samouk. Kdysi jsem kočoval tradičním způsobem s koněm a povozem a měl jsem už dost toho, jak o nás lidé mluvili. Tak jsem začal psát. Vychodil jsem střední školu, takže jsem na rozdíl od některých svých sourozenců uměl psát. A sám jsem se naučil, jak se stát novinářem. Začal jsem psát články pro časopisy a noviny a pak jsem dostal pozvání od BBC, abych pracoval pro rádio a televizi. Jsem tedy samouk, do žádné univerzity jsem nechodil. Pokud chcete být novinářem, nejdůležitější je, abyste dokázali sdělit nějaký příběh – není nezbytně nutné, abyste kvůli tomu chodili na univerzitu. Může vám to pomoci, ale není to nutné.

Vloni jste natáčel pro satelitní stanici Sky TV [skaj televižn] pořad o Romech, můžete nám o něm říct něco bližšího?

Jednalo se o zábavný pořad, ve kterém hledáme různé talenty. Celkem jsme natočili osm hodin tohoto pořadu a během natáčení jsme navštívili různé romské komunity a mluvili jsme s lidmi, kteří v nich žijí. Jednalo se především o zábavný pořad, během něhož jsme hovořili s Romy o jejich kultuře, historii, životním stylu, ale tento pořad měl také svoji vzdělávací úlohu.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
04.10.2014První Romka českého původu nastupuje k britské policii. Její zbraní bude notýsek a tužkaO Roma Vakeren
17.12.2013Inkluzivní vzdělávání prý přináší romským školákům v Británii úspěchyZprávy ze života Romů
16.02.2013Někteří Romové ve Velké Británii dodnes kočujíO Roma Vakeren
29.09.2012Odebírání romských dětí ve Velké Británii nebylo bezdůvodnéO Roma Vakeren
08.09.2012Jak vypadá situace kolem údajného bezdůvodného odebírání dětí?O Roma Vakeren
04.09.2012Strach o děti vyhnal některé romské rodiny ve Velké Británii do ulicZprávy ze života Romů
04.09.2012Romové v Británii se stále obávají údajného odebírání dětíZprávy ze života Romů
01.09.2012Někteří Romové začali opouštět Velkou Británii na základě reportáže televize JOJO Roma Vakeren
31.08.2012Údajné odebírání romských dětí v Británii řeší s rodinami policie i sociální pracovníciZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Změníš svou budoucnost? - je výzva občanského sdružení Jekhetane avindo
Posláním brněnského občanského sdružení Společná budoucnost – Jekhetane avindo je sdružovat občany se zájmem na řešení věcí společných a podílet se na vytváření občanské společnosti. Jedním z jeho projektů je výzva Změníš svou budoucnost? Více už nám řekne kolegyně Alica Heráková.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Projekt Bioknoblauch Romanes přínáší pracovní místa po celé Evropě
Přesné statistiky romské nezaměstnanosti na Slovensku neexistují a počet lidí bez práce u našich východních sousedů roste. A právě tam má pomoci projekt Bioknoblauch Romanes. Vymysleli ho v Rakousku s tím, že může přinést stovky až tisíce pracovních míst po celé Evropě. Podrobnosti zjišťoval Miroslav Strelec.

Česnek (Foto: Barbora Kmentová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
10.08.2013Desítky Romů z východního Slovenska našli důstojné zaměstnáníO Roma Vakeren
21.04.2013Slovenské obci se podařil menší sociální zázrak. Šetří a pomáhá RomůmZprávy ze života Romů
04.02.2012Pěstování česneku jako nástroj k začleňování Romů do společnostiO Roma Vakeren
03.02.2005Kdysi tradičnímu košíkářství se už dnes Romové příliš nevěnujíZprávy ze zahraničí

=[ Reportáž ]=
Špičkový módní návrhář Osmany Laffita zažil i projevy rasismu
Kubánský módní návrhář Osmany Laffita přiletěl do Prahy ve 22 letech. U nás měl umělecky založený mladík studovat hudbu na konzervatoři. Ale nelíbila se mu škola a zpočátku ani naše země a chtěl zpátky domů. Požádal o vyřazení z programu, ale místo návratu se dočkal přeřazení mezi dělníky, kteří jezdili z Kuby do Čech pravidelně. Tehdy zažil první projevy rasismu, ale také šikanu a urážky. Neměl peníze ani přátele. Osmanyho Laffitu pozvala k mikrofonu Iveta Demeterová.

Osmany Laffita (Foto: Kristýna Maková)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
29.05.2012Festival Khamoro přináší koncerty, módní přehlídku, divadelní představení a mnohé dalšíZprávy ze života Romů

Za chvíli bude 21 hodin, O Roma vakeren s datem 20. dubna už patří minulosti. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  V Česku už je více než 400 ghett
Reportáž:  Jak britská média informují o Romech
Reportáž:  Změníš svou budoucnost? - je výzva občanského sdružení Jekhetane avindo
Reportáž:  Projekt Bioknoblauch Romanes přínáší pracovní místa po celé Evropě
Reportáž:  Špičkový módní návrhář Osmany Laffita zažil i projevy rasismu

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz