Vyhledávání
24.3.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný na regionálních stanicích Český rozhlasu

Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá v úterý a ve čtvrtek v 19.45-20.00 na regionálních stanicích Českého rozhlasu, jedině na ČRo Pardubice o hodinu dříve, v 18.45-19.00 hodin, a na ČRo Brno o hodinu později mezi 20.45 a 21.00.
=[ Reportáž ]=
Agentura pro sociální začleňování představila výsledky výzkumu o zobrazování Romů v médiích
Vládní Agentura pro sociální začleňování u příležitosti Mezinárodního dne Romů představila na kulatém stolu výsledky rozsáhlého výzkumu o zobrazování Romů v médiích. Kulatý stůl pořádala Agentura se sdružením Romea pod záštitou vládní zmocněnkyně pro lidská práva.

Analýza pokrývá období od července 2011 do května 2012 a zachycuje mj. události spojené s nepokoji na Šluknovsku, novoroční střelbu v Tanvaldu a zpravodajství o smyšleném napadení chlapce v Břeclavi. Zahrnuje celkem 6252 zpráv, které byly publikovány ve zpravodajství vybraných novin, televizí, rozhlasových stanic a internetových serverů.

Více k analýze Martin Šimáček z vládní Agentury pro sociální začleňování v příspěvku Ivety Demeterové, který byl v O Roma vakeren odvysílán 9. dubna 2013.

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
19.12.2015Agentura pro sociální začleňování bude spolupracovat s dalšími devíti městy a obcemiO Roma Vakeren
28.11.2015Město Žlutice zlepšilo sociální situaci svých obyvatelO Roma Vakeren
14.11.2015Obec Velké Hamry u Tanvaldu ukázkově využívá spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
06.06.2015Ředitelem Agentury pro sociální začleňování se stal Radek JiránekO Roma Vakeren
27.05.2015Agenturu pro sociální začleňování má vést Radek JiránekZprávy ze života Romů
19.05.2015Situaci ve vládní Agentuře pro sociální začleňování řešil premiérZprávy ze života Romů
19.05.2015Premiér se sejde s nespokojenými úředníky Agentury pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
15.05.2015Na post ředitele Agentury pro sociální začleňování kandiduje 7 zájemcůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Při oslavách Mezinárodního dne Romů byla zmiňována velká důležitost Muzea romské kultury
V mnoha zemích světa lidé v uplynulých dnech oslavovali Mezinárodní den Romů, který připadá na 8. dubna. Připomíná historicky první světový kongres Mezinárodní romské unie, který se konal poblíž Londýna v roce 1971. Jeho účastníci, kterých byly necelé tři desítky, se usnesli na podobě romské vlajky a romské hymny. Pražské oslavy Mezinárodního dne Romů se tentokrát uskutečnily v krásných prostorách Lichtenštejnského paláce a nechyběla u nich Jana Šustová.

Iveta Kokyová čte ukázky ze své literární tvorby (Foto: Jana Šustová) Ukázka z povídky Ivety Kokyové: „S mužem jsme chodili do lesa na dříví. Tam jsme se milovali. Jestli bylo léto nebo zima, to nám bylo úplně jedno. V lese jsme mohli odhalovat naše zadnice zajícům. Tímto způsobem přišlo na svět našich šest dětí“ (smích).

Ukázky z literární tvorby romských žen a také hudba doprovázely oslavy Mezinárodního dne Romů v pražském Lichtenštejnském paláci na Kampě. Slavnost se uskutečnila díky zmocněnkyni vlády pro lidská práva Monice Šimůnkové.

Monika Šimůnková při úvodním proslovu (Foto: Jana Šustová) „Všichni, kteří tady seděli, tak se přitom i zasmáli a měli jsme u toho i velmi pozitivní emoce. A to je důležité, že jsme si tady připomněli nejen ty věci, které Romy trápí, a trápí je jich hodně a my to víme a snažíme se jimi zabývat. Ale připomněli jsme si i to, co je pozitivní a krásné v životě Romů – kultura, umění...“

Součástí slavnostního setkání byla i vzpomínka na romské oběti holocastu. Jak připomněl předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek, za druhé světové války bylo vyvražděno 90 % českých a moravských Romů.

Ing. Karel Holomek (Foto: Jana Šustová) „Veškerá romská populace, která žila na území protektorátu, byla během několika málo let likvidována v koncentračních táborech a bylo to kolem šesti tisíc lidí. Celá tato etnická skupina původních českých a moravských Romů byla zlikvidována. Je to genocida jako vyšitá.“

Na jejich památku zapálili účastníci shromáždění v čele s ministrem Karlem Schwarzenbergem na nádvoří Lichtenštejnského paláce svíčky. V zápase jejich plamínků s nepříznivým počasím vidí Monika Šimůnková jistou symboliku:

Zapalování svící na počest obětí rasové nenávisti (Foto: Jana Šustová) „Ty svíčky a ty plamínky bojovaly s tím malým větrem, který tam byl, jestli jste si všimli, tak některé chvílemi vypadaly, že už úplně zhasly, ale za chvilku se rozhořely jasným plamenem. A já bych byla ráda, kdybychom si tyto svíčky nesli v sobě ve svých srdcích jako takové plamínky naděje pro lepší život všech Romů nejen v České republice, ale na celém světě.“

Jako velmi důležitá instituce přispívající k národnímu sebeuvědomění Romů a k jejich integraci do společnosti bylo během pražských oslav Mezinárodního dne Romů několikrát zmíněno Muzeum romské kultury v Brně. Bohužel této celosvětově jedinečné instituci hrozí kvůli úspoře financí sloučení s Moravským zemským muzeem. To by mohlo ohrozit mnohé jeho činnosti, především vzdělávací a integrační aktivity pro děti ze sociálně vyloučeného prostředí. Romský Krizový štáb vytvořil petici „Za Muzeum romské kultury“ a nesouhlas se sloučením muzeí vyjádřila i Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.

Zapalování svící na počest obětí rasové nenávisti (Foto: Jana Šustová) „Na posledním zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny 25. března bylo odhlasováno usnesení, kterým bylo Ministerstvo kultury vyzváno k tomu, aby udělalo vše pro to, aby usnesení vlády, kterým by se mělo sloučit Muzeum romské kultury s Moravským zemským muzeem, bylo revokováno, čili jinými slovy aby bylo zrušeno, respektive změněno.“

A jak Monika Šimůnková dodává, určitá šance na zachování samostatnosti Muzea romské kultury snad ještě zůstává.

Zpěvačka Pavlína Matiová a houslista Vojtěch Lavička (Foto: Jana Šustová) „Ta šance je, já jsem byla ujištěna vedením Ministerstva kultury, především paní náměstkyní Matouškovou a panem náměstkem Mikešem, že se budou snažit hledat jakékoliv jiné řešení, kterým by měli ušetřit oněch patnáct milionů korun, o kterých se mluví, že by právě měly být uspořeny sloučením Muzea romské kultury s Moravským zemským muzeem. Mně to tedy přijde jako velmi neakceptovatelný důvod, že se ušetří 15 milionů korun tím, že se sloučí tato dvě muzea, protože tady nejde o nějaké finance, ale tady jde opravdu o symboliku, o to, jestli Romům tím, že jim zachováme Muzeum romské kultury tak, jak je, tak jim zachováme i tu identitu jejich kultury, historie. Považuji to za velmi symbolický akt a velmi důležité gesto ze strany českého státu, aby nedošlo k tomu sloučení Muzea romské kultury s tím druhým muzeem.“

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
02.04.2016Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlastiO Roma Vakeren
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Tanečně-divadelní inscenace Cikánská suita je inspirována dějinami Romů
Cikánská suita je tanečně divadelní projekt, ve kterém se realizátoři inscenace nechali inspirovat historickým putováním Romů z Indie, novověkou evropskou anabází i naší nejčerstvější současností. Inscenace je věnována in memoriam nepostradatelnému spolutvůrci, romskému kytaristovi a zpěvákovi Jánovi Aču Slepčíkovi. Tento týden na představení v rámci Mezinárodního dne Romů natáčel v divadle Kampa kolega Jan Rosenberg.

Cikánská suita (Foto: www.kathak.wz.cz)

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
30.11.2010Tanečně divadelní projekt Cikánská suita v Divadle KampaZprávy ze života Romů
17.10.2008Strašnické divadlo uvádí taneční inscenaci „Cikánská suita“O Roma Vakeren
28.12.2007Nová sociální performance Cikánská suita O Roma Vakeren
28.12.2007Co si myslí o inscenaci Cikánská suita herci O Roma Vakeren
28.12.2007Předpremiéru inscenace Cikánská suita navštívila řada významných osobností O Roma Vakeren

Obsah článku:
Reportáž:  Agentura pro sociální začleňování představila výsledky výzkumu o zobrazování Romů v médiích
Reportáž:  Při oslavách Mezinárodního dne Romů byla zmiňována velká důležitost Muzea romské kultury
Reportáž:  Tanečně-divadelní inscenace Cikánská suita je inspirována dějinami Romů

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz