Vyhledávání
28.11.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes vám řekneme, že radnice v centrálním ostravském obvodu bojuje proti nelegálním ubytovnám. Budeme si opět povídat o zkrácených dotacích Ministerstva kultury a představíme pracovníka justiční stráže.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Som but lošaľi hoj amen sako sambat šunen the amenge irinem. Adadžives peršo vakeraha pal o khera andre than Ostrava, phenaha tumenge pal o Romano džaniben the peskeri buči leperela Marek Šarišský.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Ostrava je rájem ubytoven pro chudé a nezaměstnané
Centrum Ostravy se v poslední době stalo rájem ubytoven pro chudé a nezaměstnané. Za každého ubytovaného dostává provozovatel od státu několik tisíc korun měsíčně, což je ideální byznys, tvrdí vedení radnice v Moravské Ostravě a Přívoze. Problém je hlavně v tom, že tyto ubytovny jsou z velké části nelegální. Více už kolega Martin Knitl.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
13.12.2014Ostravští Romové se chtějí sjednotit pro jednání s úřadyO Roma Vakeren
23.10.2013Platforma Blokujeme spolu s Romy a církvemi připravuje shromáždění Barevná OstravaZprávy ze života Romů
20.10.2013Ostravská policie obvinila čtyři účastníky nepovoleného protiromského protestuZprávy ze života Romů
19.10.2013Ostravou prošlo bez povolení na 250 radikálů. Policisté zadrželi 15 lidíZprávy ze života Romů
26.08.2013V Ostravě padla obvinění kvůli sobotním výtržnostem a útokům na policistyZprávy ze života Romů
10.07.2013Ostravské Přednádraží opustila poslední rodina. Ghetto je prázdnéZprávy ze života Romů
13.05.2013Soud zahájil exekuci proti majiteli domů v Přednádraží. Nejspíš dojde na dražbuZprávy ze života Romů
19.04.2013V Česku už je více než 400 ghettO Roma Vakeren
23.03.2013Kauza ostravského Přednádraží trvá už dva rokyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Náš jediný romistický časopis Romano džaniben nedostal dotace, jeho existence je ohrožena
Jediným odborným periodikem v České republice, které se systematicky věnuje jazyku, historii a kultuře Romů, je časopis Romano džaniben. Vychází od roku 1994 a jeho redakce právě připravuje vydání dvacátého ročníku časopisu. Přestože se jedná o náš jediný romistický časopis, dostal ke svému kulatému výročí nemilý dárek: žádné dotace z Ministerstva kultury. O situaci se zajímala Jana Šustová.

Romistický časopis Romano džaniben (Zdroj: Facebookové stránky Romano džaniben) Časopis Romano džaniben vychází pololetně v nákladu čtyř set kusů a má rozsah kolem dvou set stran. Jeho obsah přibližuje ředitelka občanského sdružení Romano džaniben Eva Zdařilová:

„Je to romistický časopis, který má dvě části. Jedna část je odborná a druhá popularizační. Tu odbornou část se nám v posledních letech podařilo vytáhnout na takovou úroveň, že díky ní jsme zařazeni na seznam recenzovaných neimpaktovaných periodik, to znamená, že veškeré články, které v té první odborné části vyjdou, projdou anonymním recenzním řízením. Takovou naší srdeční záležitostí je ta druhá, popularizační část časopisu, kde otiskujeme rozhovory s osobnostmi, publikujeme portréty různých výtvarníků, spisovatelů, hodně často otiskujeme memoráty a zaměřujeme se na literární tvorbu. V Romano džaniben debutovala většina romských autorů píšících ve středoevropském regionu a to bychom rádi zachovali i do budoucna.“

Romistický časopis Romano džaniben (Zdroj: Facebookové stránky Romano džaniben) Stejně jako ostatní periodika národnostních menšin je časopis Romano džaniben závislý na dotacích. Jeho financování dosud ze 70 % pokrývala dotace Ministerstva kultury, dalším významným podporovatelem je Magistrát hlavního města Prahy, časopis má i příjmy z prodeje a dílčích sponzorských darů. V současné době se však situace nevyvíjí příznivě.

„Ta situace je letos velice vážná, minulý týden přišel dopis od Ministerstva kultury, že nedostáváme dotaci na časopis. Při našem bližším dotazu prý nebyl problém ve formálním podání žádosti ani v kvalitě projektu, tam jsme byli pochváleni jako vždy, ale Ministerstvo kultury přerozdělovalo menší množství peněz, konkrétně vloni to bylo něco přes 20 milionů a letos 15 milionů, a těch 5 milionů museli někde ubrat. Byli jsme na to dopředu upozorňováni, takže jsme připravovali i různá opatření, abychom vyšli třeba i s polovinou peněz oproti loňskému roku a abychom pokryli třeba opravdu jen výrobní náklady, to znamená koupi papíru, tisk a distribuci těch čísel. Ale to, že nedostaneme od Ministerstva kultury ani korunu, nikdo z nás nečekal a je to pro nás likvidační rozhodnutí. Takže teď čekáme, jak ještě dopadne naše žádost na Magistrátu, samozřejmě hledáme různé alternativní cesty financování časopisu, ale to je rok co rok těžší a těžší, přeci jen nejsme vyloženě mediálně vidět. Je to prostě mravenčí práce v pozadí, není to časopis, který by byl lesklý a ležel všude na konferenčních stolcích. Tak uvidíme, jak to dopadne. A samozřejmě pořád doufáme, že se podaří přimět Ministerstvo kultury to rozhodnutí přehodnotit.“

Romistický časopis Romano džaniben (Zdroj: Facebookové stránky Romano džaniben) Ministerstvo kultury své rozhodnutí zdůvodňuje následovně.

„Bylo nám odpovězeno, že jde jen o to, že ministerstvo přerozdělovalo menší množství peněz a přestože náš projekt byl napsán skvěle jako každý rok a jsou si vědomi toho, že náš časopis je svým způsobem unikát, tak peníze prostě nejsou. Takže doporučení znělo dělat ho rok na koleni a příští rok si podat žádost znovu.“

Minimálně jednoho vydání časopisu se však letos přeci jen dočkáme.

„Ten časopis je srdeční záležitostí celé redakce a my ho nenecháme zaniknout a určitě letos jedno dvojčíslo vyjde. Připravujeme krásné jubilejní číslo pro profesora Ctibora Nečase, na tom pracujeme už dva roky. Ten proces přípravy časopisu je dlouhodobý, takže nemůžeme čekat až na rozhodnutí, zda budou nebo nebudou peníze. Příprava toho letošního dvacátého ročníku časopisu už je v plném proudu přes rok, takže určitě se budeme snažit minimálně o to, aby jedno to dvojčíslo vyšlo, i za tu cenu, že už teď víme, že všichni na něm budeme pracovat zdarma. Naším cílem je sehnat prostředky, abychom pokryli alespoň ty ryze výrobní náklady, tzn. nákup papíru, sazbu časopisu, jeho vytištění a distribuci.“

Časopis Romano džaniben najdete i na internetu (www.dzaniben.cz) a na Facebooku.

„Pracujeme na spuštění nových webových stránek. Dělají to pro nás lidé zdarma, takže je to trochu na delší lokte, ale očekávám, že koncem tohoto týdne konečně spustíme nové webové stránky, kam budeme umisťovat třeba v PDF ke stažení ty starší vyprodaná čísla a podobně.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
28.02.2015ReportážO Roma Vakeren
14.02.2015Romano džaniben je jediným odborným romistickým periodikem v ČeskuO Roma Vakeren
16.10.2009O poslání časopisu romistických studií Romano džanibenO Roma Vakeren
27.02.2009Plány a projekty časopisu Romano džanibenO Roma Vakeren
23.05.2003Sborník Romano džaniben má novou grafickou úpravuO Roma Vakeren
19.05.2003Prezentace nové grafické podoby sborníku Romano džanibenFotoaktuality
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
24.04.1998LondýnZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Marek Šarišský - student romistiky a pracovník justiční stráže
Odjakživa ho lákala práva. Nakonec se i na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy dostal – a to i přesto, že původně se vyučil řemeslu. Třiatřicetiletý Marek Šarišský v současné nakonec studií práv nechal a začal studovat na stejné univerzitě romistiku. Kromě toho je pravděpodobně prvním Romem, který pracuje u justiční stráže. Natáčel s ním Tomáš Bystrý.

Marek Šarišský (Foto: Slovo 21, www.slovo21.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Divadelní skupina Ara Art připravila hru Guli Daj / Sladká matka
Hra Guli Daj v překladu Sladká matka je obdobou české Polednice a pochází z autorské dílny divadelní skupiny ARA ART. Poukazuje na problémy dnešní doby očima Romů. ARA ART existuje pod vedením Davida Tišera od roku 2011. Zaměřuje se především na angažované umění. Skupina například převádí do dnešní doby staré romské báje. A na divadelním představení v komunitním centru Prádelna natáčel Jan Josef Rosenberg.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Kampaň #PrayForPrej bojuje proti stereotypům vůči RomůmO Roma Vakeren
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
22.08.2015Praha byla dějištěm první Mezinárodní romské LGBT konferenceO Roma Vakeren
01.08.2015Součástí Prague Pride bude Mezinárodní romská LGBT konferenceO Roma Vakeren
17.01.2015David Tišer je prvním romským LGBT aktivistou v ČeskuO Roma Vakeren
10.01.2015Divadelní představení Guľi Daj má úspěchy i za hranicemi ČeskaO Roma Vakeren
20.12.2014U vánočního stolu v rodině Davida Tišera nikdy nechybí ten, kdo nemůže slavit Štědrý večer se svojí rodinouO Roma Vakeren
10.05.2014V Praze se uskutečnilo historicky první setkání romských gayů a lesebO Roma Vakeren
14.12.2013Hra Guľi Daj poukazuje na problémy dnešní doby očima RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Vyhlášení osobního bankrotu
Nevíte si rady s dluhy? V poštovní schránce nacházíte jednu soudní obsílku za druhou? Exekutoři si u Vás podávají dveře? Právě pro Vás je řešením vyhlášení osobního bankrotu. Jedná se o jednu z mála legálních možností, jak se nadobro zbavit dluhů a začít tak žít důstojný život beze strachu z exekutorů, vymahačů a lichvářů. Jedná se o jediný zákonný způsob, jak zastavit narůstání Vašich dluhů, nákladů soudních řízení, exekučních řízení. A na otázky Marie Vrábelové odpovídal právník Matouš Blažek.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
27.04.2013Když nás navštíví vymahač dluhů...O Roma Vakeren
23.02.2013Pozor na půjčky!O Roma Vakeren
07.08.2012Nový web Dluhový labyrint nabízí informace z oblasti dluhůZprávy ze života Romů
31.08.2011Obyvatelé osady Liščina vybudovali svépomocí sportovní hřištěZprávy ze života Romů
22.10.2010Jak jednat s exekutoryO Roma Vakeren
03.09.2010Právní poradna: DluhyO Roma Vakeren
13.08.2010Prohraný soudní sporO Roma Vakeren
30.07.2010Jak nepodlehnout klamavé reklaměO Roma Vakeren
18.06.2010Dluhy způsobené uzavřením nevýhodné smlouvyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Za malou chvíli už bude 21 hodin, O Roma vakeren Vám přeje krásný večer, anebo dobrou noc. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Savorenge tumenge zor, bach the sastpen.

Klidný večer vám přeje Iveta Demeterová.

Obsah článku:
Reportáž:  Ostrava je rájem ubytoven pro chudé a nezaměstnané
Reportáž:  Náš jediný romistický časopis Romano džaniben nedostal dotace, jeho existence je ohrožena
Reportáž:  Marek Šarišský - student romistiky a pracovník justiční stráže
Reportáž:  Divadelní skupina Ara Art připravila hru Guli Daj / Sladká matka
Reportáž:  Vyhlášení osobního bankrotu

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz