Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Muzeu romské kultury v Brně hrozí sloučení s Moravským zemským muzeem. Rada vlády pro záležitosti romské menšiny je zásadně proti.

Dnes je Bílá sobota – věřící si připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Čím jsou Velikonoce pro romského kněze Vojtěcha Vágaie? Helena Treštíková přichází s novým dokumentárním filmem – v hlavní roli Vojtěch Lavička.

Přeji příjemný poslech.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Mangav tumenge šukar šuniben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Muzeu romské kultury hrozí sloučení s Moravským zemským muzeem
Muzeum romské kultury už možná nebude existovat jako samostatná instituce. Na základě úsporných opatření, která schválila vláda v polovině ledna, by se mělo sloučit s Moravským zemským muzeem. Ministerstvo kultury ale říká, že zatím ještě není o ničem rozhodnuto definitivně. Podrobnosti má Tomáš Bystrý.

Stálá expozice Muzea romské kultury (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Velikonoce jsou pro Vojtěch Vágaie nejdůležitějším bodem celého roku
Dnes je Bílá sobota – velká slavnost také pro romského kněze farnosti v Pelhřimově Vojtěcha Vágaie. Sympatický duchovní se na Vysočinu přemístil ze svého bývalého působiště v Bechyni. Velikonoce a Bílá sobota jsou pro něj nejdůležitějším bodem celého roku. Navštívil ho Milan Kopecký.

Vojtěch Vágai mladší (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
18.07.2015První romský katolický kněz v Česku Vojtěch Vágai vzpomíná na vliv svého otce, prvního romského jáhnaO Roma Vakeren
21.03.2015Velikonoční svátky v rodině Milana GunáraO Roma Vakeren
10.01.2015Mladý kněz Vojtěch Vágai se zabývá i módním návrhářstvímO Roma Vakeren
20.12.2014Vojtěch Vágai a jeho cesta ke kněžstvíO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce a dnešní doba pohledem kardinála Dominika DukyO Roma Vakeren
19.04.2014Velikonoce u Romů: koledování, hudba, polévání vodou i usmiřováníO Roma Vakeren
12.04.2014Velikonoce českých a slovenských Romů ve vzpomínkách Ladislava GoralaO Roma Vakeren
07.04.2012První kněžské Velikonoce Vojtěcha VágaieO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Časosběrný dokument "Vojta Lavička: Nahoru a dolů" přichází do kin
Ve čtvrtek bude mít premiéru nový časosběrný film Heleny Třeštíkové, který zachycuje šestnáct let života romského hudebníka, aktivisty a novináře Vojty Lavičky. Vojta je průkopníkem romského vysílání v televizi a také našeho pořadu O Roma vakeren. A jako skvělý houslista se proslavil především díky účinkování v kapele Gipsy.cz. Celovečerní dokument se jmenuje Vojta Lavička: Nahoru a dolů. Co přináší, zjišťovala Jana Šustová.

Z filmu Vojta Lavička: Nahoru a dolů (Zdroj: Jeden svět) Režisérka Helena Třeštíková začala životní osudy Vojty Lavičky dokumentovat v roce 1996, kdy mu bylo 24 let a pracoval jako redaktor romského vysílání Českého rozhlasu. První část natáčení skončila v roce 2000 a výsledný film byl o roku později uveden v České televizi pod názvem Být Romem. Po pětileté pauze se Helena Třeštíková ke svému hrdinovi vrátila a Vojta Lavička toho rozhodně nelituje.

„Každopádně to natáčení přináší jednu úžasnou možnost, kterou málokterý člověk má, a to je možnost se podívat pravdivě na to, jak ty věci před těmi X lety byly, což má málokdo, protože mozek samozřejmě pracuje v rámci pudu sebezáchovy tak, že ty vzpomínky upravuje a to ošklivější odmaže a to hezčí nechá. Takže já jsem měl možnost, když jsem viděl svojí první pětiletku (já tomu říkám pětiletky), tak jsem se u toho strašně dobře pobavil, protože jsem samozřejmě v té době měl jiné názory, jinak jsem vypadal, jinak jsem konal a to je samozřejmě pro mě obrovský přínos. Proto jsem byl i rád, když jsme v tom natáčení mohli pokračovat.“

Z filmu Vojta Lavička: Nahoru a dolů (Zdroj: Jeden svět) Během natáčení Vojta vystřídal několik zaměstnání, která vždy nějakým způsobem souvisela s romstvím – pracoval například ve společnosti Člověk v tísni nebo v občanském sdružení Romea. Ve filmu zavítáme i do prostředí rozhlasu, televize a divadla.

„Ještě nedávno jsem dělal dramaturga a moderátora v televizi Pětka, ale tam to bohužel padlo, zkrachovalo. Teď dělám v Divadle v Korunní muzikál, který se jmenuje Superstar Company aneb Cikáni letí ke hvězdám, k tomu dělám i hudbu, takže to mě teď živí i baví a navíc jsem se stal uměleckým šéfem tohoto divadla, takže zřejmě moje další kroky budou k divadlu. Já jsem takový romský Jára Cimrman – prostě práce všeho druhu, všechno zkusím, všechno nějak dopadne, tak doufám, že i tohle půjde dobře.“

Jako houslista působil Vojta Lavička v celé řadě kapel, takže celým filmem prostupuje působivá romská hudba. Asi nejvíc ho proslavila spolupráce se skupinou Gipsy.cz.

„S Gipsy.cz nehraju rok a půl, ale odchod z té kapely považuji za jeden z nejlepších svých činů, protože jsem skoro nebyl doma a vlastně to nepřinášelo, včetně financí, nic tak zvláštního pro tu rodinu. Takže jsem byl rád, že jsem tu kapelu opustil a najednou jsem víc s dětmi, jsem trochu víc v rodině, což jsem chtěl. Takže toho nelituji. Teď hraji v kapele, která se jmenuje Gipsy Spirit a hrajeme romské lidovky z celého světa, především z Balkánu – bývalá Jugoslávie, Kusturicovy filmy a tak. A to mě baví a mám to opravdu spíš jako koníčka, což je pro mě také super, že už to není práce, ale hraji, když mě to baví.“

Film zachycuje i to, že Vojta celý život bojuje se svými horšími povahovými stránkami a řeší vztahy se ženami. I ženy jsou tedy tématem tohoto zajímavého dokumentu, jak vypráví režisérka Helena Třeštíková.

„Ve filmu, kterým jsme zachytili 16 let Vojtova života, se nejdřív o nějakých ženách mluví, pak se ve filmu objeví jeho přítelkyně Martina, která je matkou jeho syna Vojty, pak se mluví o další ženě, kvůli které opustil Martinu a svého syna, ta se ve filmu neobjeví. A v okamžiku, kdy se znovu s Vojtou setkáváme, tak přichází žena Růžena, s kterou má Vojta druhého syna Samuela. Růžena je asi taková výraznější postava než Martina, protože s Vojtou jsou už poměrně dlouho a zajímavé je, že Vojta to charakterizuje tak, že to je první Romka v jeho životě, že do té doby většinou chodil spíš s bílými ženami a že si jí řádně prolustroval a ten rodokmen je samý Rom. Takže je rád, protože si myslí, že romská žena mu asi víc rozumí.“

Film Vojta Lavička: Nahoru a dolů vstoupí do kin ve čtvrtek 4. dubna.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
07.03.2015Vojta Lavička se svou novou skupinou Gypsy Spirit vydal album Drom andro tiro jiloO Roma Vakeren
21.02.2015Bezbřehé aktivity houslisty a novináře Vojty LavičkyO Roma Vakeren
09.03.2013Festival Jeden svět přinese předpremiéru časosběrného dokumentu Vojta Lavička: Nahoru a dolůO Roma Vakeren
02.03.2013Filmový festival Jeden svět představí také pět dokumentů o RomechO Roma Vakeren
21.04.2012Vojta Lavička a Benga showO Roma Vakeren
30.09.2011Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
10.06.2005Romský Hip Hoper Radek Banga si říká GipsyO Roma Vakeren
09.04.2005Koncert k Mezinárodnímu dni Romů v pražském klubu Rock CafeFotoaktuality
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Počet romských středoškoláků v Brně roste
Počet romských středoškoláků v Brně roste. Pomalu, ale jistě. Takové jsou závěry brněnské organizace IQ Roma servis, která se vzdělávání a podpoře Romů dlouhodobě věnuje. V Brně natáčela Alica Heráková.

Ilustrační foto: Jana Šustová

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Brněnský projekt Rychlého zabydlení pomůže padesáti rodinámO Roma Vakeren
09.04.2016Z bývalé herny v Brně vzniklo nahrávací studio Amaro recordsO Roma Vakeren
12.03.2016Pražské Gymnázium v Sázavské ulici poskytuje stipendium romským studentůmO Roma Vakeren
27.02.2016Zubařka odmítla ošetřit Romy, nakonec se musela omluvit a odškodnit jeO Roma Vakeren
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
30.03.2015Úspěšní a pracující Romové nejsou výjimkamiZprávy ze života Romů
07.03.2015Klienti IQ Roma servisu si v Brně vybudovali posilovnuO Roma Vakeren
21.02.2015Výstava Nežít ve stínu představuje Romy, kteří nechtějí být vnímání jako stín společnostiO Roma Vakeren
10.02.2015Brněnští romští studenti vybudovali posilovnuZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romští středoškoláci z Česka, Slovenska a Maďarska se setkali v Levicích
Romští středoškoláci z Česka, Slovenska a Maďarska se setkali v Levicích – a to v rámci projektu neziskové organizace Registr, který se zabývá inovativním vzděláváním mladých Romů v krajinách Višegrádské čtyřky. Robert Hoza mluvil s projektovou manažerkou projektu Tomelu Škulibovou.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
12.03.2016Pražské Gymnázium v Sázavské ulici poskytuje stipendium romským studentůmO Roma Vakeren
16.03.2013Studuje celá rodinaO Roma Vakeren
06.10.2012Co může romská identita přinést mladé generaci?O Roma Vakeren
21.01.2012Proč jsou užitečná stipendia pro romské studentyO Roma Vakeren
24.09.2011Mentoringový program pro romské žákyO Roma Vakeren
21.05.2011Vyšší a Střední policejní škole v Holešově uvítá studenty z řad národnostních menšinO Roma Vakeren
14.02.2011Romové se hlásí na střední školy. Zajistí jim to lepší budoucnost?Zprávy ze života Romů
15.01.2011Romské děti z vyloučených lokalit končí svou školní kariéru dříve než jejich vrstevníciO Roma Vakeren
29.12.2010Podle průzkumu mají romské děti menší šanci na středoškolské vzděláníZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Za malou chvíli už bude 21 hodin, O Roma vakeren vám přeje krásný večer. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz.

Mangav tumenge lači řači.

Klidný večer vám přeje Tomáš Bystrý.

Obsah článku:
Reportáž:  Muzeu romské kultury hrozí sloučení s Moravským zemským muzeem
Reportáž:  Velikonoce jsou pro Vojtěch Vágaie nejdůležitějším bodem celého roku
Reportáž:  Časosběrný dokument "Vojta Lavička: Nahoru a dolů" přichází do kin
Reportáž:  Počet romských středoškoláků v Brně roste
Reportáž:  Romští středoškoláci z Česka, Slovenska a Maďarska se setkali v Levicích

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz